درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جداگر لرزه ای و میراگر ها
#1
با درود و سلام مجدد خدمت دوستان عزیز
بارها از من انتقاد شده که چرا بنده شرکت رابینسون سایزمیک از نیوزیلند را انتخاب می کنم در زمینه موارد خاص، چون در زمینه جداگر لرزه ای و میراگر ها فقط اعتقاد به محصولات نیوزیلند یها , ژاپنی ها و آمریکایی ها دارم . اجازه دهید ابتدا از 4 وب سایت معروف برای تصمیم سازی خودم استفاده کنم من برای بررسی این وب سایت ها 8 کشور را با اسامی ذیل انتخاب کردم :
1. earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/​historical.php - Cached
2. earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/​historical_country.php - Cached
که وب سایت 1 برای بررسی زلزله های رخ داده در آمریکا می باشد و 2 برای بررسی زلزله های رخ داده در کشورهای دنیا می یاشد
1- آمریکا تعداد ثبت شده زلزله ها مابین 8 ریشتر تا 9.2 ریشتر معادل 7 عدد و مابین 7 ریشتر تا 8 ریشتر معادل 57 عدد و مابین 6 ریشتر تا 7 ریشتر معادل 68 عدد در آمریکا می باشند.
2- ژاپن تعداد ثبت شده زلزله ها مابین 8 ریشتر تا 9 ریشتر معادل 10 عدد و مابین 7 ریشتر تا 8 ریشتر معادل 15 عدد و مابین 6 ریشتر تا 7 ریشتر معادل 22 عدد در ژا÷ن می باشند.
3- نیوزیلند تعداد ثبت شده زلزله ها مابین 7 ریشتر تا 8 ریشتر معادل 7 عدد و مابین 6 ریشتر تا 7 ریشتر معادل 3 عدد در نیوزیلند می باشند.
4- ایتالیا تعداد ثبت شده زلزله ها مابین 7 ریشتر تا 7.9 ریشتر معادل 4 عدد و مابین 6 ریشتر تا 7 ریشتر معادل 10 عدد در ایتالیا می باشند.
5- آلمان تعداد ثبت شده زلزله ها معادل 0 عدد درآلمان میباشد.
6- اسپانیا تعداد ثبت شده زلزله های مابین 7 ریشتر تا 7.9 ریشتر معادل فقط 1 عدد در اسپانیا می باشد.
7- شیلی تعداد ثبت شده زلزله های مابین 8 ریشتر تا 9.5 ریشتر معادل 9 عدد و مابین 7 ریشتر تا 8 ریشتر معادل 10 عدد و مابین 6 ریشتر تا 7 ریشتر معادل 7 عدد در شیلی می باشند..
8- ارمنستان تعداد ثبت شده فقط یک عددزلزله با قدرت 6.8 ریشتر در سال 1988 و فقط یکی دیگربا قدرت 5.7 ریشتر در سال 1971 می باشند.
3- http://www.transparency.org/.../cpi/2009...2009_table - Cached
وب سایت 3 در مورد فساد پذیری کشورهای دنیا می باشد و همه ساله توسط سازمان ملل اعلام می شود .که محتوای آن عبارت است از این که در زمینه فساد پذیری , دروغگوی , تملق گوی , کیفیت پایین و قیمت محصولات کاذب , ارتیاط تجاری نا مناسب, عدم رعایت تعهدات بین المللی وعدم پایبندی به اصول تجاری و اخلاقی و غیره کشورهای دنیا بر اساس این گزارش کاملا موثق رتبه بندی می شوند.
9- نیوزیلند دارای رتبه اول در دنیا می باشد..
10- ژاپن دارای رتبه 17 در دنیا می باشد.
11- آمریکا دارای رتبه 19 در دنیا می باشد.
12- ایتالیا دارای رتبه 63 در دنیا می باشد.
13- آلمان دارای رتبه 14 در دنیا می باشد.
14- اسپانیا دارای رتبه 32 در دنیا می باشد.
15- شیلی دارای رتبه 25 در دنیا می باشد.
16- ارمنستان دارای رتبه 120 در دنیا می باشد.

4- earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/​historical_country.php - Cached
این وب سایت بیانگر اندازه جغرافیای کشور های دنیا میباشد. که در آن ذکر شده است
17- آمریکا با اندازه 9,629,091 کیلو متر مربع که شامل 6.5 درصد خشکی دنیا می باشد.
18- ژاپن با اندازه 377,930 کیلو متر مربع که شامل 0.25 درصد خشکی دنیا می باشد.
19- نیوزیلند با اندازه 270,930 کیلو متر مربع که شامل 0.18درصدخشکی دنیا می باشد.
20- ایتالیا با اندازه 301,336کیلو متر مربع که شامل 0.22 درصد خشکی دنیا می باشد.
21- آلمان با اندازه 357,114 کیلو متر مربع که شامل0.24 درصد خشکی دنیا می باشد.
22- اسپانیا با اندازه 505,992 کیلو متر مربع که شامل 0.34درصدخشکی دنیا می باشد.
23- شیلی با اندازه 756,114 کیلو متر مربع که شامل 0.51درصد خشکی دنیا می باشد.
24- ارمنستان با اندازه 29,743 کیلو متر مربع که شامل 0.02 درصد خشکی دنیا می باشد.
من این 8 کشور را انتخاب کرده ام واین 8 کشور را به 4 گروه تقسیم کردم :
1- گروه کشور های نیوزیلند ,ژاپن و آمریکا .
2- گروه کشور های آلمان , اسپانیا و ایتالیا .
3- گروه کشور های مانند شیلی .
4- گروه کشورهای مانند ارمنستان .
اگر شما به این 4 وب سایت و نتایج درج شده من از این سایت ها توجه کنید می بینید که گروه 1 مشترکات آنها عبارتند از :
a- هر 3 کشور نیوزیلند , ژاپن و آمریکا نسبت به سایزشان دارای زلزله های بسیار مخرب تا 8 ریشتر می باشند .
b- هر 3 کشور بسیار پیشرفته و برای بقای خودشان در مقابل زلزله بصورت علمی وارد عمل شده اند و تجربیات گران بهای را به دنیا ارایه کرده اند.
c- هر 3 کشور در رنگین فساد پذیری سالانه سازمان ملل دارای رتبه خوبی می باشند ( البته نیوزیلند رتبه اول را دارد ) .
d- شرکت های هر 3 کشور معتقد هستند که محصولاتی مانند جداگر لرزه ای 1- باید لاستیک آن براساس استاندارد ASTM از جنس لاستیک طبیعی باشد 2- جداگر لرزه ای برای هر سازه ای باید طراحی خاص شود 3- تست نمونه و تولید بر اساس دستور عمل آیین نامه UBC 97 انجام شود و دررابطه با میراگر ها هم تابع رعایت دستور عمل های د قیق هستند .
e- محصولات شرکت های این 3 کشور نه فقط برای صحت کارکرد آنها ابتدا باید تست شوند بلکه زلزله های ممتد و بسیار بزرگ واقع شده در این 3 کشور صحت کیقیت محصولات آنها به اثبات رسانده است .
f- تمام مخترین جداگر های لرزه ای و میراگر ها برای مقابله با زلزله مانند شرکت های Robinson, Oiles Dis ,Taylor از این 3 کشور هستند .
g- چرا تولید کننده های خصوصا جداگر لرزه ای در این 3 کشور شدیدا بر روی طراحی خاص و تست ها تاکید می کنند .
پاسخ بسیار روشن است چون این 3 کشور برای بقای نه فقط خانواده خودشان بلکه کشورشان با چنین زلزله های مخربی باید صادق باشند و تمام نکات فنی را بدرستی قدم به قدم رعایت کنند.
اما گروه 2 که شامل کشور های آلمان , اسپانیا و ایتالیا نی باشند دارای مشترکات ذیل هستند :
a- هر 3 کشور یا زلزله ندارند (آلمان ) یا یک بار فقط با زلزله مواجه شده اند (اسپانیا ) ویا به ندرت با زلزله های ضعیف تر از گروه 1 مواجه شده اند ( ایتالیا ).
b- شرکت های هر 3 کشور کپی کارمحصولات کشور های گروه 1 ومدعی تولید جدا ساز لرزه ای و میراگر هستند .
c- شرکت های هر 3 کشور معتقد به تولید سری وبدون روند تست هستند و معتقد هستند که سفارش دهنده باید از روی کاتالوگ آنها سفارش دهند .
d- هر 3 کشور یا اصلا ویا به ندرت با زلزله های بزرگ مواجه می شوند در نتیجه صحت محصولات شان بصورت یسیار طولانی و کاملا نامشخص در کشور خودشان مشخص خواهند شد از طرف دیگر چون اصلا روند تست ندارند .
e- در رنگین فساد پذیری بالاترین رتبه ها را بغیر از آلمان (رتبه 14 ) نسبت یه گروه کشور های 1 دارند , اسپانیا (32 ) و ایتالیا بعنوان فاسد ترین کشور با رتبه 63 نسیت به گروه 1 ودرون گروه 2 را دارا می باشند .
f- چرا تولیدات شرکت های گروه 2 خصوصا در مورد زلزله اصلا قابل اعتماد نیستند ؟
خوب من فکر می کنم پاسخ را شما می دانید اما من با قاطیت می گویم که شرکت های کشور های گروه 2 فقط بدنبال تجارت بر اساس بی سوادی و بی اطلاعی متقاضیان هستند .
اما گروه 3 که شیلی در آن می باشد دارای زلزله های مخرب می باشند اما نه فقط ناتوان از ارایه روش های نوین نسبت به گروه 1 بلکه مدعی مثل گروه 2 هم نیستد.
اما گروه 4 که کشور ارمنستان مثالی در آن است دارای مشخصات ذیل می باشند :
a– به ندرت با زلزله مواجه می شوند آن هم از نوع بسیار ضعیفش نسبت به گروه 1 .
b - با فساد پذیری بسیار بالا بطوری که چین دارای رتبه 79 می باشد اما ارمنستان دارای رتبه 120 می باشند.
C – جدیدا با کیفت و شرایط به مراتب پایین تری از گروه 2 ادعای تولید دارند .
چرا محصولات شرکت های این گروه 4 به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند ؟ جواب مشخص می باشد اما آنها هم بدنبال استفاده از بی سوادی و بی اطلاعی متقاضیان هستند .
خوب شما اگر جای من بودید ما بین آن گروه کشورها کدام گروه را انتخاب می کردید مطمنا گروه 1 شامل نیوزیلند , ژاپن و آمریکا را انتخاب می کردید و از میان گروه 1 مسلما نیوزیلند را انتخاب می کردید خصوصا بخاطر کمترین فساد پذیریش در دنیا می باشد .
تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.comپاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، علی رنود ، حسین ترکی ، مهدی بیات ، محمد محمدپور ، امین تودجی ، سعید قاسم پور
#2
سلام مهندس شفقي
خسته نباشيد
يه درخواست ديگه ازتون دارم ميشه در مورد جداگر لرزه ای ، چگونگي عملكردشون و انواعش هم يه توضيحي اجمالي بديد
مهندس يكم هواي ما رو هم داشته باش هنوز ترم 3 هستيم ها
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
#3
سلام دوست عزیزم جناب آقای علیزاده

به روی چشمم، مطمئناً در چند هفته آینده به تدریج فایل های کامل و عکس هم در این قسمت در مورد آخرین جداگرهای لرزه ای قرار بدم. در صدد هستم اگه کارفرمای پروژه ای که ما از این محصولات استفاده کردیم اجازه بدن به صورت کاملاً تخصصی فیلم و عکس های طراحی و ساخت و اجرایی که خودمم در این پروژه دستی از دور بر آتش داشتم رو در اختیار شما و سایر عزیزانم بزارم.


ميهن عزيز ما ايران جزء كشورهاي زلزله خيز جهان محسوب مي شود. آشنايي با تغييرات روز دنيا در زمينه پيشرفت هاي تكنولوژي در كاهش شدت لرزه اي و سيستم ها جديد سازه اي امري مهم و ضروري به نظر مي رسد؛ كه با توجه به اين امر از دستورالعمل 547-FEMA مي توان بهره گيري كرد.روش هاي بهسازي لرزه اي درپروژه هاروش هايي مانند افزايش مقاومت، افزايش سختي، تقويت مقاطع و بهبود نحوه بارگذاركي سازه مي باشد. روش هاي ديگري در كاهش نيروي لرزه اي در ساختمان ها وجود دارد، كه كمتر رايج هستند. در اين مقاله سه روش براي كاهش نيروي لرزه اي درساختمان ها كه شامل :‌كاهش وزن موثر لرزه اي،‌جداگر هاي لرزه اي، و ميراگرهاي غير فعال مي باشد بررسي مي گردد. هر كدام از سه پارامتر يكي از عوامل شكل دهنده معادله ديفرانسيل ارتعاش سازه( mx+cx+kx=pt) مي ياشد كه ارتعاش متاثر از آن است.روش كاهش وزن

كاهش وزن ساختمان باعث كاهش نيروي لرزه اي در ساختمان هاي موجود مي شود اما طراح بايد به اين مسئله توجه داشته باشد كه ارزيابي ديناميكي در اين روش قبل از اتخاذ طرح مقاوم سازي براي ساختمان محاسبه گردد. روش هايي كه مي توان در ساختمان احداث شده مورد استفاده قرارداد شامل جايگزين كردن ديوارهاي سنگين با ديوارهاي جدار نازك سبك، برداشتن بارهاي زنده دائمي سنگين،‌برداشتن كامل طبقات بالاي ساختمان مي باشد،‌در ساختمان بتني به دليل وزن زياد ساختمان مي توان چند طبقه بالاي ساختمان بطور كامل حذف كرد كه البته اين امر باعث كاهش فضاي مفيد در ساختمان مي شود.
روش كاهش وزن لرزه اي سازه باعث ايجاد عوامل ديگري نظير كاهش نيروي وارده شده به جوش هاي اتصالات و وصله ستون هاي در ساختمان اسكلت فلزي ، كاهش جابجايي طبقات، كاهش لنگر مقاوم واژگوني سازه ،‌كاهش برش پايه مي شود،‌البته اين كاهش دقيقاً به نسبت كاهش وزن لرزه اي نمي باشد. براي مثال برداشتن طبقات بالايي ممكن است سازه را جزو ساختمان هاي كوتاه مرتبه قرار دهد كه اين امر منجر كاهش دوره نوساني سازه مي گردد.
تاثير كاهش دوره نوساني سازه بيشتر از تاثير كاهش وزن لرزه اي در ساختمان ها مي باشد،‌كه اين امر ميزان برش پايه را در سازه افزايش مي دهد،‌در ساختمان هاي بلند بتني كه بيشترين وزن ساختمان در طبقات پايين متمركز است اين روش بسيار نيازمند تحليل ديناميكي سازه است. در مثال هاي نشان داده شده زير بررسي مي شود كه چگونه ممكن است كه برداشتن طبقات بالايي ساختمان كاهش عمده اي در محاسبه كاهش برش پايه نداشته باشد.سازه مورد بررسي قاب خمشي بتني بوده وبرش پايه براساس(2005،)ASCE 05-Ascev برآورده شده است. در سازه بتني با ارتفاع و وزن طبقات معمولي،‌دوره نوساني تقريبي سازه محاسبه گرديد. مشاهده مي گردد كه برداشتن وزن طبقات بالاي ساختمان باعث كاهش برش شده است . يك مدل مشابه سازه است كه داراي تمركز وزن در طبقات مي باشد. مشاهده مي گردد كه با ابرداشتن وزن طبقات بالاي برش پايه ساختمان در اثر كاهش ارتفاع و دوره نوسان ساختمان نه تنها كاهش نيافته بلكه افزايش يافته است.


همان طور كه در بالا ذکر کردم در روش كاهش وزن به وسيله برداشتن طبقات فوقاني ساختمان ها ،‌كه بيشتر در سازه بتني مورد كابرد قرار مي گيرد بايد تمركز وزن ساختمان را در طبقات پايين را مورد توجه و بررسي قرار داد، زيراكاهش ارتفاع سازه باعث كاهش دوره نوسان ساختمان مي شود و اين امر مي توان حتي منجر به افزايش برش پايه گردد.جداگرهاي لرزه اي

جداگرهاي لرزه اي شامل كل ابعاد ساختمان مي شود و نمي توان در بخشي از سازه آن ها را استفاده نمود زيرا اين عمل باعث ايجاد تفاوت در جابجايي دو بخش ساختمان مي گردند و در كاهش پريوده هاي لرزه اي و خسارات لرزه اي منتقل شده از زمين به ساختمان تاثير گذارند. استفاده از آن ها در طراحي هاي ساختمان جديد بسيار معمول شده است اما در آمريكا از آن ها براي تعداد متعددي ساختمان موجود جهت افزايش شكل پذيري به عنوان راهبرد كليدي در طراحي پروژه هاي مقاوم سازي به كار مي رود.
انواع جداگرها شامل مفصل انعطاف پذير (لاستيكي) و مفصل لغزنده مي شود. مفصل انعطاف پذير خود به انواع مختلف شامل كاهنده لاستيكي بلند(high damped rubber) كاهنده لاستيكي كوتاه(damped rubber low ) تقسيم بندي مي گردد. كاهنده هاي نوساني غالبا جزئي از سيستم جداگرها هستند كه جابجايي را محدود مي كنند. در شكل(شماره3و4) تعدادي از كاهنده ها ديده مي شود. باز دوره نوساني در سازه هايي كه از جداگر استفاده شده است به دليل كاربرد اين جداگرها 2تا4ثانيه تخمين زده مي شود. همين طور در ساختمان هايي كه بر روي خاك هاي خيلي ضعيف يا ساختمان خيلي بلندمرتبه مي باشد و انعطاف پذيري ممكن است مقدور نباشد استفاده از جداگر مي تواند بسيار سودمند باشد. استفاده از جداگر لرزه اي معمولا راهكار مقاوم سازي بسيار گران قيمتي است. اين راه حل اصولا در آمريكا براي ساختمان هاي معروف و مهم استفاده مي شود. جابجايي جداگرها بيشتر در طبقات بالا مشخص مي شود، اما در ناحيه خطر پذيري زياد توانايي زلزله براي جابجايي گاهي اوقات تا 75 ميلي متر و يا بيشتر مي رسد به همين دليل حذف هر مانعي در نزديكي سازه كه در زمان پاسخ لرزه اي سازه مانع حركت رفت و برگشتي ( حركت پاندولي) شود ضروري است.
با توجه به نوع مفصل جداگرها و افزايش جابجايي ساختمان در هنگام وقوع زمين لرزه ايجاد درز انقطاع در اطراف سازه براي همسازي با جابجايي سازه است ضروري است. درز انقطاع بايد پايين تر از صفحه جداگر ايجاد گردد. قسمت هاي بالاي دررز انقطاع مي توان به منظور زيبايي و يا مسائل امنيتي با مصالح انعطاف پذير پوشاند.
در آسمان خراش ها كه در آنها از آسانسورهاي بسيار بزرگ استفاده مي گردد، نمي توان بدون در نظر گرفتن جزييات خاص آن ها را از صفحه تراز جداگر عبور داد. تاسيسات مكانيكي و برقي اين ساختمان ها نياز به توانايي تطبيق با جابجايي جداگر دارد و بايد از اتصالات انعطاف پذير در آن ها استفاده كرد؛ پي هائي كه كه در زير جداگر وجود دارد بايد توانايي گرفتن نيرو و رساندن آن به جداگر را داشته باشند،‌صفحه و اتصالاتي كه در بالاي جداگر وجود دارد بايد توانايي اين كه نيرو را به خوبي به جداگر برگرداند و در مقابل ممان ايجاد شده مقاومت كنند داشته باشد. تمامي اين اجزا هزينه ساختمان هاي داراي جداگر را افزايش مي دهد.
در طراحي و محاسبه بايد دقت كرد كه ساختمان هاي داراي جداگر جابجايي بسيار گسترده تري نسبت به سازه هاي با پايه هاي ثابت دارند. در تحليل تاريخچه زماني اين سازه ها بايد حتماً‌تمام جداگرها غير خطي مدل شود. در اين روش مشخصات مصالح بايد مطابق با جزييات كارخانه سازنده و گزارش آزمايشگاهي شامل موارد مختلف:
آزمايش بارگذاري،‌حرارت،‌سرعت،‌خوردگي،‌كهنگي و ساير تاثيرات بايد در نظر گرفته شود. آزمايش براي اينكه مشخصاتي كه شركت سازنده بيان مي كند و حصول اطمينان پيدا كردن از اين كه مشخصات عضو كاملا صحيح است ضروري است. محل نصب جداگرها در طراحي بسيار تعيين كننده است آن ها معمولا نزديك به پي ساختمان هستند ولي نمونه هاي از جداگر وجود دارد كه در بالاي ستون و زير سقف هاي سنگين نصب مي شود تا نيرو وارده به ستون را كاهش دهد. پي و جداگر ، هر دو در يك تراز اجرا مي گردد،‌اما بيشترين كاربرد آن ها در پي ساختمان و يا زير پي ساختمان استفاده مي شوند و بعضي ديگر پي اضافي در محل خود دارند. انواع مختلف جداگر داراي اجزاي با اندازه هاي مختلف هستند و لوازمي براي انتقال لنگر دارند. در جداگر مفصل لاستيكي، لنگرهاي p-delta را به خود گرفته و نصف آن را به پايين و نصف آن را به بالا انتقال مي دهد. در سيستم قديمي آونگ اصطكاكي، تمام لنگرهايp-delta به بال يا پايين انتقال پيدا مي كند كه اين امر بستگي به جهت تقعر دارد چگونگي مقاومت در برابر لنگرها مي تواند منجر به انتخاب نوع خاصي از جداگرها شود.
در جداگر های مفصل لاستیکی به علت این که لاستیک سختی پایین دارند مقاومت کمتری در مقابل نیروی کششی از خود نشان می دهد، همچنین جداگرهای دارای هسته سربی در کشش دارای محدودیت زیادی هستند. با وجود این که نوع جدید جداگرهای مفصل لغزشی که بتوانند مقداری در مقابل کشش مقاومت کنند به تازگی وارد بازار شده است ، اما تعدا زیادی از مهندسان درباره کشش زیر مفصل لغزشی نگران هستند. در نتیجه در طراحی ساختمان غالبا قصد دارند تا کشش در مفصل ها به کمترین میزان ممکن برسد. وقتی یک ساختمان دارای جداگر ساخته می شود ستون ها و دیگر اجزا ساختمان باید دقیقا در بالای جداگر نصب گردد و در ساختمان های موجود طبقات فوقانی کاملا در جای خود هستند یک راه کلیدی، انتقال بار مرده به وسیله شمع در ساختمان و بریدن زیر ستون های آزاد شده است، اجرای یک پی جدید و یک صفحه افقی جدید بر روی جداگر نصب شده تا انتقال بار سازه به جداگرها مقدور شود و سپس شمع ها برداشته می شود.میراگرهای غیر فعال یا اتلاف کننده های انرژی

اضافه کردن میراگرها مانند جداگرهای لرزه ای راهبرد نسبتا غیر معمولی برای بهسازی لرزه ای تلقی می شود اضافه شدن میراگرها باعث کاهش جابجایی کلی سازه و شتاب پاسخ و تغییر مکان جانبی طبقات داخلی منجر می شود .
میراگرها شامل قسمت جامد و مایع ویسکوز می باشند. در آن ها تجهیزات دیگری شامل آلیاژ کره ای شکل، فنر اصطکاکی و تجهیزات مایع برگشت پذیر کاهنده نیرو نصب می شود در شکل نمونه ای از این میراگرها نشان داده شده است. تعداد زیادی از مهندسان بر این باورند که اضافه کردن میراگرها بیشتر مربوط به افزایش شکل پذیری ساختمان در قاب خمشی فولادی و بتنی می شود میراگرها باید برای جابجای زیاد تطبیق داده شده باشند.
پژوهش های گسترده و تکمیلی در نحوه طراحی این چنین ساختمان هایی با وسایل میراکننده انرژی انجام داده شده است که شامل طراحی مختلف و مثال های از بهسازی لرزه ای با استفاده از میراگرهای غیرفعال بود. اضافه کردن میراگر بسیار شبیه اضافه کردن بادبند است و در نتیجه بر معماری ساختمان تاثیرگذار است. بعضی از میراگرها به سازه اضافه می شود که این امر باعث تصحیح طراحی می شود میراگرهای سازه ای زیادی در بازار در دسترس است. مشخصات مصالح، آزمایشات انجام شده، محدودیت ها و جزییات اجرایی همانند اجزا جداگرهای لرزه ای به نوع محصول استناد می شود. تمامی میراگرهای معمولا در ابتدای طراحی انتخاب می شوند زیرا محاسبه و جزییات عمدتا با نوع دیگر میراگرها تفاوت دارد.
تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.comپاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، حسین ترکی ، محمد محمدپور ، سعید قاسم پور
#4
سلام خدمت مهندس شفقی عزیز
خیلی خیلی ازتون تشکر میکنم چون مطالب جالب توجه و بسیار ارزنده ای قرار دادید خیلی استفاده کردیم ممنون
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
#5
با درود و سلام

این بار در مورد مشخصات و تست های جداگرهای لرزه ای


این توضیحات شامل طراحی و بازبینی مشخصات طراحی تکیه ها، تولید، مونتاژ، تست، عرضه و انتقال سیستم جداگر است.
اطمینان از کیفیت QUALITY ASSURANCE:
اطمینان عمومی از کیفیت (General Quality Assurance):
مسئولیت اطمینان از کیفیت تکیه گاه های سربی لاستیکی(LRB) اعم از: مواد بکار گرفته شده، ساخت ، تولید، تست های انجام شده، حمل و نقل، تماماً بر عهده ی تولید کننده است. به علاوه تولید کننده، از کارفرما تقاضای یک نماینده جهت اطمینان از تطبیق مشخصات محصول LRB می کند.
تولید کننده ی جداگر لرزه ای مدارکی را جهت اطمینان از اینکه فرایند کنترل کیفیت و تست های مربوطه در کارخانه انجام شده است، ارائه می دهد.
از نماینده ای که توسط کارفرما معرفی شده است، درخواست خواهد شد تا هر مرحله تولید را چک و تمام چک لیست های مورد نیاز را جهت اطمینان از مطابقت کار با مفاد قرارداد تأیید کند. تمامی چک لیست به طور مرتب ثبت و ذخیره می شوند. این امکان وجود دارد که یک مهندس سازه جهت بازبینی گزارش های ثبت شده ی کیفیت، انتخاب شود. گزارش ها به همراه چک لیست ها در اختیار او قرار می گیرد.
تائیدیه اطمینان از کیفیت (Quality Assurance Certificate):
تولید کننده نماینده ای را معرفی خواهد کرد که مسئول نظارت بر طراحی، تولید، مونتاژ، تست، عرضه و حمل ونقل می باشد. این نماینده تأییدیه ای را در اختیار طرف اصلی قرار داد، قرار می دهد. این تأییدیه گواهی می دهد که تمامی کار مطابق با مفاد قرار داد و دستور العمل های ذکر شده است.
این مرحله باید قبل از انتشار تائیدیه های عملی توسط مهندس به اقتضا برای کل یا جزئی از کار، انجام شود. تأمین کننده LRB گزارشات را براساس مشخصات قرارداد، مستقیماً به مهندس سازه ارائه خواهد داد.
دستور کار : (Programme)
برنامه طراحی ، تست، تولید و عرضه ی تکیه گاه ها به صورت زیر خواهد بود :
- دستور سفارش LRB به شرکت
- ارائه ی طراحی کامل و مشخصات فنی برای تکیه گاه ها
- بازبینی طراحی توسط مهندس سازه
- تکمیل تولید نمونه ی اولیه ی تکیه گاه توسط تولید کننده و فرستادن نتایج تست ها به مهندس سازه
- تهیه ی تأییدیه ی کتبی توسط مهندس سازه در صورت مورد قبول واقع شدن نمونه ی اولیه
- تکمیل تولید تکیه گاه ها (LRB)
طراحی تکیه گاهها (BEARING DESIGNS) :
تولید کننده می باید مطابق با آنچه که در الزامات سیستم آمده، تکیه گاه ها را طراحی کند.
SUBMITTALS-LEAD RUBBER BEARING
تمام اطلاعات پیشنهاد شده باید به مهندس سازه ارائه شود، مگر اینکه به طریق دیگری خواسته شده باشد. در این متن هر جا از کلمه ی ((پیشنهاد شده)) استفاده کردیم، منظورمان دریافت شده توسط مهندس نیز می باشد.
مشخصات فنی ارسالی (SHOP DRAWING) :
مشخصات فنی برای LRB مشخص کننده ی ابعاد و نوع مواد به کار رفته در اجزا خواهد بود. مشخصات فنی ارسالی به اضافه ی بسته ی کامل طرح، بررسی به مهندس سازه ارائه خواهد شد.
اطلاعات محصول (PRODUCT DATA)
داده های تولیدی می بایست شامل موارد زیر باشد (اما نه الزاماً محدود به این موارد):
A: مشخصات محصول
چسب اتصال لاستیک به فلز، که ارائه کننده اطلاعات محصول برای چسباندن لاستیک به فلز است.
مدارک تائیدی (CERTIFICATIONS)
مدارک زیر را که توسط آژانس تستي مستقل تأیید شده مورد قبول مهندس سازه ارائه می شود
1- تائیدیه ای برای اطمینان از اینکه تمامی تجهیزات تست کننده، با دقتی براساس استاندارد های مناسب با این قرارداد ( ASTME4, etc) چک شده باشند.
2- گزارش ای تأیید شده ی تست نورد (Mill) برای تمام صفحات فولادی پایه و مصالح صفحات اتصال و پیچ ها.
3- گزارشات تأیید شده ی تستی که خلوص سرب را نشان می دهد.
4- تائیدیه مواد لاستیکی.
تأییدیه ای برای اینکه فرمولاسیون ترکیب تمامی لاستیک مالزیایی طبیعی ای که قرار است مورد استفاده قرار گیرد، مشخصات مکانیکی مورد نیاز این مقطع را هنگام تولید، مونتاژ و عمل آوری ( که در دستورالعمل ارائه شده ی تولید و مونتاژ شرح داده شده است ) تأمین کند.


گزارشات تست (Test Reports)
گزارشات زیر را که توسط آژانسی مستقل تأیید شده توسط مهندس سازه می باشد به او ارائه میشود:
1- گزارشات تست لاستیک. گزارشات تست را برای تمام نمونه های آزمایشی اجزاء لاستیک، که مطابق با آنچه که در این قسمت تعیین شده تست شده اند، برای تأیید مهندس سازه، 14 روز قبل از تولید نمونه های تکیه گاه (Prototype) ، ارائه می کند.
2- گزارشات تست نمونه ی اولیه ی تکیه گاه ها (Prototype) . اطلاعات تست تکیه گاه های Prototype را برای تأیید مهندس سازه، تا 10 روز پس از تکمیل تست تکیه گاه های Prototype ارائه می دهد.
3- گزارشات تست تولید تکیه گاه ها. اطلاعات تست تولید تکیه گاه، برای تمام تکیه گاه های تولیدی، تا 10 روز پس از تکمیل تست ها، به مهندس سازه ارائه می شود.
4- گزارشات نهایی تست تکیه گاه های جداگر. گزارشات نهایی تکیه گاه جداگر را، تا یک ماه پس از تکمیل تست های تولید تکیه گاه ارائه می کند.
فرایند پیشنهاد شده برای تست (Proposed Test Procedures)
توضیحات فرآیند تست به مهندس سازه ارائه خواهد شد.

ساخت LRB (LEAD RUBBER BEARING CONSTRUCTION)
تکیه گاه باید با صفحات پایه ی( Mounting Plate ) جدایی ناپذیر، با سطح مربع، مستطیل، دایره و یا بیضی با بعد 100 میلی متر بیشتر از پلان تکیه گاه ها تولید خواهد شد. صفحات برای اتصال به ساختمان توسط پیچ ها، باید سوراخ بشوند. الگوی سوراخ های پیچ توسط مهندس تعیین می شود.
اندازه و اجزاء (Size & Components)
اندازه ی LRB توسط ابعاد طرح و ارتفاعی که جزء اصلی سیستم جداگر لرزه ای را تشکیل می دهد، تعیین می شود.
اتصالات پیچی باید توسط عرضه کننده ی سیستم جداگر لرزه ای، طراحی و مشخص شود، که سپس توسط پیمانکار اصلی تهیه و در محل نصب خواهد شد. مهندس سازه می تواند اندازه و یا تعداد پیچ ها را جهت رسیدن به حد مطلوب زیاد کند. اتصالات پیچی باید امکان بیرون آوردن و جابه جایی تکیه گاه ها را در آینده، بدون وارد آمدن خسارت به ساختمان و اخلال در آن، فراهم کند.
*ماکزیمم نیروی برشی مربوط به فشار، و جابجایی برشی، نباید از 300% افزایش یابد.
تولید LRB (FABRICATION OF LEAD-RUBBER BEARINGS)
قالب بندی تکیه گاه ها (Molding of Bearings)
تکیه گاه هاباید براساس اندازه تعیین شده در مشخصات فنی کارخانه (SHOP DRAWINGS )، قالب ریزی شوند.

پایان قالب سازی
تمام قالب ها استاندارد عملی پایان قالب ها را دارند.
آماده سازی صفحات فولادی برای چسباندن
تمامی صفحات فولادی ایکه باید به لاستیک چسبانده شوند، می بایست براساس مراحل زیر، به صورت دقیق و سریع، آماده شوند تا از نشستن گرد و غبار و ذرات خارجی دیگر بر سطح تمیز و عاری از چربی آن ها، جلوگیری شود.
1. شن باران کردن (Sandblast) برای زدودن تمام ذرات و لبه های تیز.
2. غوطه ور کردن( به طور کامل) و تمیز کردن آن در مایع ضد چربی.
3. بکارگیری چسب اتصال اولیه
4. بکارگیری پوشش اتصال چسبنده قوی
صفحات سوراخ شده:
تمامی صفحات اتصال که به سوراخ احتیاج دارند، باید توسط یک شابلون فلزی سوراخ شوند تا دقت مناسب را برای اتصال به صفحات مورد نظر داشته باشند.
سطوح فولادی در معرض عوامل خارجی :
تمام این سطوح باید براساس SA2.5 تمیز شده و با پریمر غیر ارگانیک روی ( Inorganic Zinc Primer) به ضخامت 70 تا 85 میکرون رنگ شوند، به اضافه ی 2 پوشش فوقانی از رنگ پلی اورتان تأیید شده، که هر کدام از این پوشش ها به ضخامت 125-100 میکرون می باشند.
صفحات پایه(Mounting Plates) :
به دو صفحه ای که در زیر و روی تکیه گاه قرار می گیرند، گفته می شود. این صفحات می بایست به همان صورت که در مشخصات فنی کارخانه ذکر شده است، یه تکیه گاه متصل شوند.
سوراخهای مرکزی:
سوراخهای مرکزی هر LRB می بایست از قبل بدون دخالت دریل، ایجاد و صاف شوند. لبه های داخلی تمامی صفحات فلزی لمینت شده، باید بطور کامل بر روی سوراخهای مرکزی جفت شود و هیچگونه لاستیک و اجزاء دیگری بر روی لبه های داخلی صفحات لمینت شده در داخل سوراخ های مرکزی وجود نداشته باشد.

سوراخگیر سربی (Lead Plug) :
هر سوراخگیر سربی باید از حفره، ناخالصی و سوراخ عاری و همچنین به شکل یک استوانه با سطحی صاف باشد.این قسمت توسط یک دستگاه پرس به داخل سوراخ مرکزی جفت خواهد شد.

اختلاف های مجاز تولید (Fabrication Tolerances)
صفحات فولادی:
برآمدگی های خمیده در سطح بیرونی صفحات فولادی پایه، صفحات اتصال، و بالا و پایین صفحات لمینیت، اگز از 3mm تجاوز کند قابل قبول نیست و دوباره با هزینه ی تولید کننده جایگزین می شود. برآمدگی های خمیده، به صورت فاصله ی عمودی بین نقاط سطح صفحه، در نظر گرفته می شوند.
لایه های لاستیکی:
لایه های لاستیکی باید با ضخامت یک شکل، مطابق با اختلاف مجاز تعیین شده در ASTMD4014 باشند.
اختلاف مجاز ابعاد جدگرها به صورت زیر می باشد:
اختلاف مجاز (TOLERANCE) ابعاد
5.0mm±
1.0mm±
معدل

شیب نسبت به کف نباید بیش از 0.005 رادیان باشد
5.0mm±
5.0mm± طرح خارجی و ابعاد ارتفاع
میزان مسطح بودن سطح بالا و پائین تکیه گاه های کامل شده
تغییر از سطح موازی به سطح طراحی شده
تغییر از سطح موازی به سطح طراحی شده
TOP
SIDES
OVERALL BEARING HWIGHT

شناسایی (IDENFICATION)
بر روی یک طرف هر جداساز، مارکی دائمی زده می شود. برای زدن مارک باید از کاراکترهایی با اندازه ی 50mm استفاده شود که شامل شماره ی جداگر و نام تولید کننده است.مواد سازنده (Materials)
لاستیک (Rubber)
ماده ی الاستیک(Elastomer) جداگر از لاستیک طبیعی مالزیایی خواهد بود:
تیپ NR، PER ASTM D4014-81 GRADE 3
1- اتصال ELASTOMER به لامینت فولادی: متوسط اندازه های ماکزیمم نیرو، در طول جداسازی، برای محاسبه مینیمم نیروی ورقه شدن(Peel)، حداقل 40 lbf/in خواهد بود. نوع خطا 100% پارگی لاستیک است. تست های مقاومت Peel انجام خواهد شد.
2- مقاومت کششی و افزایش طول نهایی ماده ی الاستیک: تست های مقاومت کششی مینیمم و افزایش طول نهایی بر اساس استاندارد ASTM D412 انجام می شود. مقاومت کششی مینیمم برابر با 17MPa و افزایش طول نهایی مینیمم، 550% خواهد بود.
3- سختی ماده ی الاستیک (Hardness of Elastomer): سختی براساس استاندارد ASTM D2240 و مطابق با نیاز طرح در مورد مدول برشی تعیین خواهد شد.

صفحات فلزی میانی (SHIM PLATES)
صفحات فلزی میانی و صفحات باربر بالا و پائین از جنس فولاد نورد شده، مطابق با ASTM A36 و یا A570 ساخته خواهند شد.
سرب (Lead)
خلوص سرب : خلوص سرب توسط آنالیزهای شیمیایی مشخص خواهد شد که باید حداقل خلوص آن 99.9% باشد.
تست LRB
تمامی جداگرها از جمله تکیه گاه های اصلی و نمونه های اولیه، مطابق با این بخش توسط تولید کننده تست خواهند شد. نتایج تست ها هم برای سختی فشاری و هم ترکیب فشار و نیروی برشی تهیه خواهد شد.
تامین کننده جداگرها، خود نیز تست ها را مشاهده و تأیید خواهد کرد.
تست های لاستیک
هر كدام از تست هاي زير بايد حداقل 3 بار بر روي هر لاستيكي كه قرار است در توليد مورد استفاده قرار گيرد، انجام شود. كه اين موارد بايد قبل از توليد تكيه گاه هاي نمونه انجام شود.
1- اندازه گیری تنش کششی. تنش های کششی در کرنش های 100%، 200%، 300%، 400% و 500% مطابق با ASTM D412 اندازه گیری و رسم می شوند. نمودار تنش- کرنش کششی می بایست منحنی ای با شیب ملایم باشد که به تدریج مدول الاستیسیته ی آن کاهش می یابد.
2-مقاومت کششی و افزایش طول نهایی الاستومر. مقاومت کششی و افزایش طول نهایی حداقل در شکست، باید مطابق با ASTM D412 تست شود.
3-مقاومت اتصال لاستیک به فلز .حداقل مقاومت جداشدن(Peel) اتصال باید براساسASTM D429 METHOD B تعیین خواهد شد. حداقل مقاومت ورق ورق شدن اتصال، برابر با متوسط مقادیر پیک نیرو در طول جداسازی نمونه گرفته می شود . 100 ،% ترک خوردن لاستیک . لایه لایه شدن لاستیک از صفحه فولادی، باعث رد شدن نمونه در آزمایش و تست دوباره با هزینه ی خود تولید کننده می شود.
4-سختی مستمر(Durometer): سختی مستمر بر اساسASTM D2240 تعیین خواهد شد.
5- مقاومت حرارتی : مقاومت حرارتی براساس ASTM D573 تست خواهد شد. نمونه های آزمایش، باید در حرارت یکنواخت 70 ، برای 7 روز نگهداری شوند. ماکزیمم مجاز تغییرات در مشخصات مکانیکی، باید براساس زیر باشد:
Tensile Strength: -40%
Ultimate Elongation: -30%
Durometer Hardness: +5 Shore A Points
6- تراكم فشار (COMPRESSION SET). براساس استاندارد ASTM D395 METHOD B تعیین خواهد شد . نمونه های آزمایش، باید در حرارت یکنواخت 70 ، برای 22 ساعت نگهداری شوند. ماکزیمم مجاز 50% خواهد بود.
7-تردی و شکنندگی. شکنندگی در حرارت -10 ، براساس استاندارد ASTM D2137 METHOD A تعیین خواهد شد. شکست لاستیک نباید رخ دهد.
8- مشخصات در دمای پایین (Low Temperature Properties)
(a) تراکم فشار براساس استاندارد ASTM D1229 تعیین خواهد شد . نمونه های تست باید تحت کرنش فشاری 25%، در درجه حرارت یکنواخت 10 ، برای 7 روز نگهداری شوند. ماکزیمم مجاز تراکم 40% است.
b))سختی مستمر باید براساس استاندارد ASTM D2240، پس از آن که نمونه های تست را براي 22 ساعت در درجه حرارت10 قرار دادند ، تعیین مي شود. ماکزیمم افزایش مجاز در سختی مستمر، 10 SHORE POINT خواهد بود.
9- مقاومت در برابر اوزن : مقاومت لاستیک در برابر اوزن ، باید توسط تست هایی که بر روی نوارهای لاستیکی ای که مطابق با ASTM D518 METHOD A نسب شده اند، اندازه گیری شود. تست ها باید مطابق با ASTM D1149، در شرایطی با ppm5 50 اوزن، کرنش 20% در دمای 38 در طول مدت 100 ساعت انجام شود. این مقاومت زمانی مورد قبول واقع می شود که با استفاده از لنزی با بزرگنمایی 7 برابر، هیچ گونه ترکی مشاهده نشود.
10- تست های برش چرخشی : این تست ها باید بر روی نمونه های پیش تنیده (فشاری) 5mm×50mm×50mm براساس استاندارد ASTM D4014 انجام شود تا حلقه های پسماند مغناطیسی تنش برشی-کرنش رسم شده را تولید کند. این ترسیمات بر اساس کرنش ها و فرکانس های چرخشی زیر می باشد:
کرنش برشی فرکانس چرخشی
25% 0.4 Hz, 1.0Hz
50% 0.4 Hz, 1.0Hz
100% 0.4 Hz, 1.0Hz
200% 0.4 Hz, 1.0Hz
هر نمونه باید تحت 3سیکل کامل برای هر یک از حالت های فوق، قرار گیرد. تمام سیکل ها ترسیم خواهند شد. متوسط کرنش باید بر روی منحنی های ترسیم شده ی تست، تکمیل و ثبت شود. تمامی تست های برشی دینامیکی، باید در دمای محیطی 20 انجام شود. متوسط مدول های برشی برای هر گروه از 3 سیکل محاسبه و ثبت شود.
تست نمونه های اولیه (PROTOTYPE TESTING)
(a) تست های زیر باید قبل از تولید تکیه گاه های اصلی که قرار است در سازه استفاده شوند، بر روی جفت نمونه های اولیه، انجام شود. این تست ها برای تأیید مشخصات تغییر شکل، مشخصات اتلاف انرژی(میرایی) و پارامترهای دیگر طراحی که در طراحی تحلیلی سیستم جداگر استفاده می شوند، انجام می شود.
(b) تست های مشخص شده در این بخش، برای تصدیق و تأیید خصوصیات طراحی سیستم جداگر است.
© اگر در تست های انجام شده، دو نمونه اولیه خصوصیات مورد قبول تعیین شده را ارضاء نکنند، آن تکیه گاه ها و تست ها رد خواهند شد. ممکن است که تولید کننده مجبور شود با هزینه ی خود طراحی و تولید را اصلاح کرده و مجدداً برای تکیه گاه های جایگزین شده تست های مربوطه را انجام دهد. این پروسه تا زمانی که تکیه گاه های تولیدی مطابق با مشخصات مورد انتظار باشند، تکرار می شود
عدم موفقیت در تولید تکیه گاه های نمونه، پیگیری تأمین کننده برای برآوردن الزامات برنامه را به همراه خواهد داشت.
(d) تولید کننده باید علاوه بر انجام آزمایشات مربوط به نمونه های اولیه، تست های مربوط به محصول نهایی را نیز بر روی تکیه گاه های نمونه انجام دهد.
(e) از تکیه گاه های نمونه نباید در سازه استفاده شود
(f) تولید کننده باید به گونه ای برنامه ی تولید و تست نمونه های اولیه را بریزد، که بتوان برای رسیدن به انطباق کامل با طرح، به تعداد کافی تکیه گاه نمونه تولید کرد.
تعاریف
DL
Edbe
Emce
LL
SLL
TOTAL DESIGN DISPLACEMENT

TOTAL MAXIMUM DISPLACEMENT بار مرده اعمالی بر روی تکیه گاه
بار پایه ی طراحی زلزله که روی تکیه گاه عمل می کند.
ماکزیمم بار قابل قبول زلزله که روی تکیه گاه عمل میکند.
بار زنده اعمالی بر روی تکیه گاه
بار زنده که بصورت همزمان با E امال می شود.
جا به جایی جانبی طراحی زلزله (ماکزیمم زلزله احتمالی)، که شامل جابه جایی اجزا به سبب چرخش می باشد.
ماکزیمم جا به جایی جانبی قابل قبول زلزله، که شامل جابه جایی اجزا به سبب چرخش می باشد.

مراحل تست نمونه ی اولیه
سیستم دقیق بررسی ای که برای تست های نمونه های اولیه مورد نیاز است، برای اطمینان از عملکرد ایمن تکیه گاه ها در جا به جایی های ماکزیمم می باشد. همچنین برای اینکه مطمئن شویم که تکیه گاه های تکمیل شده خصو صیات طراحی را دارند، این سلسله مراتب را پی می گیریم.
عملکرد تکیه گاه توسط سختی موثر و دمپ کردن هیستریستیک(Hysteretic Damping)، تعریف می شود..
بارهای تعیین شده در تست های زیر، برای هر نوع تکیه گاه می باشد:
(a) تست های نمونه ی اولیه، باید بر روی هر جفت نمونه ها، از هر نوع و هر اندازه ی واحد سیستم جداگر، انجام شود.
(b) برای هر سیکل از تست ها، باید رفتار نیرو – تغییر شکل(خمشی) و رفتار هیسترتیک ثبت شود.
© مراحل تست های زیر، باید برای تعدادی از سیکل ها( که این تعداد از پیش تعیین شده است )، تحت بار قائم معادل با متوسط DL+SLL، بر روی هر واحد جداگر انجام شود.
(i) سه سیکل کاملاً برعکس شده از بارگذاری، براساس افزایش جا به جایی:0.25 ،0.50 ،0.75 و 1.0. این ترتیب تست های چرخشی، باید برای دو مورد از بار های قائم دیگر، مطابق زیر انجام شود:
1. DL+SLL + Edbe
2. DL- Edbe
(ii) 3 سیکل کاملاً معکوس شده با جابه جايي برابر با جابه جايي كلي طرح و بار قائمي معادل با متوسطِDL+SLL
(d) یک سیکل کاملاً معکوس شده کامل بارگذاری در 1.0 برابر ماکزیمم جابجایی کلی. در این تست باید ترکیبی از بار قائم DL+SLL+Emce، به عنوان ماکزیمم بار وارده بر هر واحد جداگر( از نوع و اندازه ی معمولی )، در نظر گرفته می شود.
(e) یک سیکل کاملاً معکوس شده بارگذاری در 1.0 برابر ماکزیمم جابجایی کلی. در این تست بار قائم ترکیبی DL- Emce، به عنوان مینیمم بار وارده بر هر واحد جداگر( از نوع و اندازه ی معمولی )، در نظر گرفته میشود.

تعیین ویژگی های نیرو-تغییر مکان (FORCE-DEFLECTION)
(a) ویژگی های نیرو-تغییر مکان سیستم جداگر می بایست براساس نتایج به دست آمده از بارگذاری چرخه ای در هر دوره کامل از بار گذاری معکوس شده تعیین شود.
(b) سختی موثر یک واحد جداگر، می بایست به صورت زیر برای هر دوره ی بار گذاری محاسبه شود:

که f- وf+ ماکزیمم نیروهای مثبت و منفی، و d+وd- به ترتیب ماکزیمم جابجایی مثبت و منفی تست می باشند.
(1) برای محاسبه ی سختی موثر مینیمم، باید در معادله از f+ مینیمم و f- ماکزیمم استفاده شود.
برای محاسبه ی سختی موثر ماکزیمم، باید در معادله از f+ ماکزیمم و f- مینیمم استفاده شود
مناسب بودن سیستم
(a) هر تکیه گاه های نمونه ای که در تست های تعیین، نتیجه ی مطلوب را حاصل نکند، باید با هزینه ی تولید کننده مجدداً طراحی، تولید و تست شود. این عمل تا مطابقت با نتایج مطلوب تکرار می شود.
(b) عملکرد نمونه های آزمایشی در صورتی که شرایط زیر را ارضاء کنند، مورد قبول واقع می شود:
1. نمودار نیرو-تغییر مکان(FORCE-DEFELECTION) تمامی تست ها، نموّی مثبت در ظرفیت تحمل نیرو داشته باشد.
2. برای هر نمونه جابجایی(در تست) و بار قائم، برای هر نمونه ی آزمایشی، اختلاف بین سختی مؤثر در پایان سه دوره ی تست و میانگین سختی مؤثر، بیش از 15% نباشد.
3. برای هر نمونه در طول سه دوره ی تست، تغییری بیش از 20% در سختی مؤثر ابتدایی(چه مثبت و چه منفی) به وجود نیاید.
4. برای هر نمونه در طول سه دوره ی تست، کاهشی بیش از 20% در ناحیه ی حلقه ی هیسترسیس به وجود نیاید.
5. تمامی نمونه ها در ماکزیمم جا به جایی کلی پایدار بمانند.
6. برای تست های ترکیبی فشار و برش در میانگین نیروی DL+SLL، نیروی برشی واقعی که در جا به جایی طراحی کلی پذیرفته شده است، باید در محدوده ی 20% نیروی برشی طراحی در جا به جایی طراحی کلی آن نوع تکیه گاه باشد.
7. برای تست های ترکیبی فشار و برش در میانگین نیروی DL+SLL، منطقه ی محصور حلقه ی هیسترسیك، باید بیش از 80% منطقه ی طراحی که در جدول شماره ی 1، برای آن نوع تکیه گاه آمده است، باشد..
تست محصول (PRODUCTION TESTING)
تست های زیر باید بر روی 100% تمامی تکیه گاه های تولیدی، انجام شود.
بار تست برای هر نوع جداگر از مجموع ماکزیمم بار مرده و زنده ی طراحی که قرار است بر آن نوع جداگر اعمال شود به دست می آید. تمامی نتایج تست ها شماره ی جداگر را مشخص خواهد کرد.
تست فشار پایدار (Sustained Compression Test)
هر جداساز بارگذاری خواهد شد در فشار به 1.5برابر بار تست همانطوریکه بالا تعیین شده است برای یک حداقل یک ساعت. در طی تمامی تست هایی که بر روی جداگرهای کامل شده انجام می شود، هر کدام از جداگرها باید به دقت مورد وارسی قرار گیرند تا از لحاظ اتصال لاستیک به فولاد دچار نقصان نباشند و خطای جابجایی لامینت مورد بررسی قرار بگیرد. همچنین وجود سه ترک جداگانه ی پهن تر و یا عمیق تر از 2mm کار را دچار مشکل می کند (باید از نبود آن مطمئن شویم). هر یک از این جداگر ها که دچار این موارد شود، پذیرفته نمی شود.
امکان این وجود دارد که یک بازرس مستقل، به طور مستمر تحت نظارت مهندس سازه، بر پروسه ی تست ها نظارت کند. جداگرها در هنگام انجام تمامی تست ها، در دمای یکسان 22 نگهداری میشوند.
تست های سختی فشاری(Compression Stiffness Tests)
هر جداگر قبل از انجام تست بار گذاری می شود. سختی فشاری بعدا تعیین می شود از اندازه گيري INCREMENT OF DEFELECTION ما بین 0.3 و 1.1 برابر بار تست برای هر دو بارگذاری و عدم بارگذاری جداساز.
اگر سختی فشاری جداگری از 80% سختی مینیمم کمتر شود،آن جداگر پذیرفته نمی شود.
تست های زیر باید بر روی 20% از تمامی تکیه گاه های تولیدی، انجام شود
تست های برشی و فشار ترکیب شده(Combined Compression & Shear Tests)
بعد از کامل شدن تست های سختی فشاری، هر تکیه گاه باید تحت ترکیبی از فشار و برش در یک دستگاه آزمایش قرار گیرد. با این کار، تغییر شکلی برشی به سازه اعمال می شود. این تست باید به گونه ای باشد که در حین تغییر ارتفاع تکیه گاه ها، بار محوری ثابت بماند. یعنی در تمامی مدت باید صفحات بالایی و پایینی بارگذاری به صورت کاملاً موازی باشند.
جداگرها تحت فشاری معادل با میانگین مجموع بار مرده و زنده ی متقاضي شده بارگذاري خواهند شد. مادامي که جداگرها تحت دو سیکل کاملاً معکوس بارگذاري از 0 تا 25%، از %25 تا %0 و مجدداً از 0 تا 25%، از 25% تا 0% جابه جايي طراحي قرار مي گيرند، بارگذاري فشاري ادامه پيدا مي كند. نموداري پيوسته از بارگذاري و تغيير مكان برشي ثبت خواهد شد تا امكان ارزيابي عملكرد هيسترتيك جداگر فراهم شود.
اگر متوسط ناحیه ی محصور با حلقه ی هیسترسیك در بيش از 7 سيكل كمتر از 80% منطقه ي حلقه ي هيسترتيك كه براي طرح استفاده شده است باشد، تكيه گاه پذيرفته نمي شود.
اگر نیروی برشی متوسط در بيش از دو سيكل در جابه جايي كلي طرح، بيش از 20% با نيروي برشي طراحي تقاوت داشته باشد، تكيه گاه پذيرفته نمي شود.
تست های کششی
تمامی جداگرها باید برای یک دوره ی سه دقیقه ای تحت بار کششی 50KN قرار گیرند.

هر جداگری باید به دقت توسط تست ها مورد بررسی قرار گیرد. هر کدام که مشکلی داشته باشد، پذیرفته نمی شود.
مستند سازی تست
تمام داده های تست شامل تست های لاستیک، تست های محصول جداگر، تست های تکیه گاه های نمونه، باید در گزارشی با عنوان " گزارش نهایی تست تکیه گاه جداگر لرزه ای "، در طی یک ماهی که تمامی تست ها کامل می شود، ثبت شود. به علاوه اینکه باید نسخه هایی موقت از داده های به دست آمده از تست ها در اختیار مهندس سازه قرار گیرد تا از پیشرفت پروسه با خبر شود. این کار در طی ده روز بعد از انجام تست ها انجام می شود.
ضمانت نامه های LRB
چنانچه جداگری در طی ده سال پس از تکمیل عملی پروژه، به دلیل اشتباهی که در ساخت و یا حمل و نقل پیش آمده دچار مشکل شود، هزینه ی جایگزینی آن به تمامی بر عهده ی تأمین کننده خواهد بود.
آیین نامه های مربوطه
تامین کننده جداگر لرزه ای متعهد به رعایت کامل ویرایش جاری این استانداردها است، مگر آنکه غیر از تعیین شده باشد .

1. Uniform Building Code, 1997 Edition, Appendix Chapter 23, Division III.
2. ASTM D395 (2002) Test for Rubber Property – Compression Set.
3. ASTM D412 (98a 2002) Test for Rubber Properties in Tension.
4. ASTM D429 (2002) Determination of Rubber-to-Metal Bond Strength.
5. ASTM D518 (1999) Test for Rubber Deterioration – Surface Cracking.
6. ASTM D573 (1999) Test for Rubber Deterioration – in Air Oven.
7. ASTM D1149 (1999) Test for Rubber Deterioration – Surface Ozone. Cracking in a Chamber (Flat Specimens).
8. ASTM D1229 (1987) Test for Rubber Property – Compression Set at Low Temperatures.
9. ASTM D21371994 (2000) Test for Rubber Property – Brittleness Point.
10. ASTM D2240 (2002b) Test for Rubber Property – Durometer Hardness.
11. ASTM D3183 (2000) Recommended Practice for Rubber – Preparation of Pieces for Test Purposes From Products.
12. ASTM D4014 (1989 1995) Plain and Steel-Laminated Elastomeric Bearings for Bridges (A1 Determination of Shear Modulus).
13. ASTM B29 (1992 1997) Specification for Refined Lead.
14. ASTM E37 (2002) Chemical Methods for the Analysis of Lead.
15. ASTM E4 (2002) Force Verification of Testing Machines.
16. NZS 3404 (1997) Design of Steel Structures.
17. A1011/A1011M (2002) Standard Specification for Steel, Sheet and Strip, Hot-Rolled, Carbon, Structural, High-Strength Low-alloy and High-Strength Low-Alloy with Improved Formability.
18. AS4100 (1990 1998) Steel Structures.
SSPC “Steel Structures Painting Council”.


تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.comپاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور ، علی رنود ، رسول عليزاده ، حسین ترکی ، محمد محمدپور
#6
بابت توضيحاتتون خيلي ممنون مهندس شفقي واقعا استفاده كرديم
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
#7
با عرض سلام مجدد

من با توجه به این تاپیک یکی از مقالات و پاورپینت هایی که تو یک کنگره ارائه کردم رو براتون می زارم ومیتونید اگه صلاح بدونید ازش برداشت داشته باشید.

موضوعش upgrade of steel bridge surviceability with PVD amper هستش که بالا تو صحبتهای قبلی نسبت به این موضوع اشاره داشتم.

با افزایش طول دهانه پل و عبور تعداد وسایل نقلیه سنگین پلها بیشتر از لرزشهای ترافیکی متأثر می شوند. در نتیجه پلها در معرض ارتعاش بیشتر میباشند. افزایش سختی پل می تواند برای جلوگیری از لرزشهای تحت ترافیک بکاررود. اما بازده آن بسیار پایین بوده و پدیده خستگی برای پلها اتفاق می افتد. یکی از اقدامات پیشگیرانه برای این مشکل که به بهبود کاربری پل می انجامد بکارگیری وسایل کنترل غیرفعال می باشد.کارهای تحقیقاتی بسیاری به منظور یافتن اندرکنش پل با وسیله نقلیه انجام شده است. به هرحال، تحقیق کمی بر روی کنترل ارتعاشات در پل تحت ترافیک صورت گرفته است. یکی از اهداف این مطالعه پیشنهاد یک مدل تحلیلی قابل قبول برای اندرکنش حرکتی میان پل، وسیله نقلیه و سیستم کنترل لرزه ای می باشد. معادله حرکت با استفاده از معادله لاگرانژ و خیز الاستیک تیر پیوستۀ برنولی – اولر با روش normal mode بیان شده است. در این تاپیک یک سیستم کنترل غیرفعال بنام PVD معرفی میشود. چهار PVD در پل چهاردهانه به طول 140متر نصب شده است. و عملکرد PVD بصورت تحلیلی و آزمایشگاهی مورد بررسی قرارگرفته است.


تحلیل دینامیکی پل تحت سیستم PVD

به منظور تحلیل پاسخ دینامیکی پل مجهز به PVD ، در اینجا تحلیل ارتعاش آزاد بر روی پلهای پیوسته با بیش از دو دهانه ارائه شده است. براساس تئوری برنولی – اولر، مقادیر ویژه پل از معادله فرکانس بدست می آید. و بردارهای ویژه پل از حل معادله دیفرانسیل حاکم بدست می آید. از انرژی دینامیکی ، انرژی پتانسیل و تابع اتلاف انرژی در پل، معادلۀ حرکت برای i امین مود پل میتواند بدست آید. انرژی پتانسیل وسیلۀ نقلیه ذخیره شده در فنر بعلت تغییرمکان نسبی وسیلۀ نقلیه و پل و اصطکاک سطح می باشد. انرژی اتلاف شده توسط جاذب شوک(کمک فنر) وسیلۀ نقلیه، بصورت ترکیب نیروهای ویسکوز و سرعت نسبی بیان میشود. . زمانیکه وسایل نقلیه متعددی بطور متناوب از پل عبور کردند. مجموع انرژی جنبشی ، انرژی پتانسیل و انرژی تلف شده در وسایل نقلیه تعریف میشوند. . با استفاده از معادلات لاگرانژ، معادله حرکت برای محور عقب و جلوی وسیلۀ نقلیه بدست می آید.بکارگیری PVD در پل

مشخصات سیستم PVD در شکل 4 نشان داده شده است. همانطور که می بینید شامل میراگر، براکت، و عضو کششی می باشد. میراگر باعث تلف شدن انرژی حاصل از ارتعاش می شود و البته ظرفیت میراگر باتوجه به مشخصات پل تعیین میشود. براکت بعنوان متصل کنندهء میراگر به ورق بال پایینی شاهتیر پل نقش بازی می کند. براکت بعد از درنظرگرفتن تولرانس پل طراحی میشود و برای انتقال نیرو از میراگر به پل باید مقاومت کافی داشته باشد. عضو کششی نیز باید از مقاومت کافی برخوردار باشند. و طول آن بر اساس محدوده مؤثر از رو سازه برای کنترل ارتعاش تعیین می شود.


خصوصیات مکانیکی PVD

1100 kN/mm سختی اولیه
140 kN/mm 0.3 میلی متر سختی پس از تسلیم(با افزایش تغییرمکان)
105 kN/mm 0.6 میلی متر
60 kN/mm 0.8 میلی متر
50 kN/mm 1.0 میلی متر
160 kN نیروی تسلیم


پل Joongri

این پل در کشور کره واقع شده است طول آن 140 متر ودو خطه میباشد. مود دوم این پل حاصل از تحریک وسیلۀ نقلیه بوده و نسبت میرایی این مود کمتر از مود اول می باشد. و عابرین و مسافرین هنگام عبور وسیلهء نقلیه از مقابل لرزش فراوانی را در پل احساس می کردند.

فرکانس و نسبت میرایی اندازه گیری شده برای پل
مود فرکانس نسبت میرایی
اول 3.076 0.8%
دوم 3.857 0.5%

بخاطر عبور بزرگراه و راه آهن در اولین و سومین دهانه، PVD تنها در دهانۀ دوم نصب شد. طول هر PVD 10متر و بازوی موثرلنگر هر PVD 1.5 متر تخمین زده شده است. همچنین از کامیون 33.7 تن و با حداکثرسرعت 40 کیلوتر بر ساعت برای بارگذاری در آزمایش بامشخصه های دینامیکی معرفی شده است.


مقطع عرضی پلJoongri

مشخصات دینامیکی کامیون
مود فرکانس نسبت میرایی
جهشی 3.33 هرتز 10%
دوم 2.8 هرتز 10%


نتایج آزمایش

نتایج آزمایش حداکثر کاهش نسبت ماکزیمم در شاهتیر داخلی تحت بارگذاری هم محور را 23.7 درصد و بصورت میانگین 11.9 درصد نشان میدهد. این نتایج نشان میدهد که PVDبا افزایش کم سختی پل تغییرمکان را به میزان زیادی کاهش میدهد. البته تغییرمکان در بارگذاری خارج از محور نیزکاهش می یابد. نسبت کاهش در بارگذاری هم محور نسبت به بارگذاری خارج از محور بیشتر است. این موضوع بعلت توزیع بار وسیله نقلیه ازطریق تیر عرضی پل می باشد. در حالت بارگذاری هم محور چهار PVDدر چهار شاهتیر بصورت مشابه عمل می کنند. در حالت بارگذاری خارج از محور، PVD در شاهتیرخارجی زیر محور چرخ انرژی بیشتری نسبت به PVD نصب شده در شاهتیرهای داخلی و شاهتیر کناری وجه مقابل اتلاف می کند.


کاهش نسبت تغییرمکان حداکثر

شاهتیر بارگذاری میانگین کاهش(%) حداکثر کاهش(%)
G1 هم محور 11.9 23.7
خارج از محور 7.8 13.6
G2 هم محور 5.9 12.9
خارج از محور 6.7 9.2

انحراف استانداردشتاب برای بیان مقدار کاهش در ارتعاش حاصل از عبور وسیله نقلیه استفاده می شود. جدول 7 نسبت کاهش حداکثر شتاب و انحراف استاندارد شتاب را نشان می دهد. در بارگذاری هم محور، نتایج حاکی از عملکرد عالی PVD بوده بطوریکه شتاب حداکثر 38.5 درصد و بطورمتوسط 19.5 درصدکاهش یافته است. در بارگذاری خارج ازمحور نسبت کاهش شتاب حداکثر 50.2 درصد و بطورمیانگین28.7 درصد بوده است. انحراف استاندارد شتاب حداکثر 31.2 تا 35.7 و بطور میانگین 20.4 تا 21.4 درصد کاهش می یابد.


کاهش نسبت شتاب

حداکثر شتاب بارگذاری شاهتیر
حداکثر کاهش(%) میانگین کاهش(%)
38.5 19.5 هم محور G1
50.2 28.7 خارج از محور
انحراف استاندارد شتاب بارگذاری شاهتیر
حداکثر کاهش(%) میانگین کاهش(%)
31.2 20.4 هم محور G2
35.7 21.4 خارج از محور


تحلیل های عددی
در این پروژه تحلیلهای عددی با استفاده از معادلات مشتق شده از اندرکنش پل، وسیله نقلیه و PVD برای مقایسه با نتایج آزمایشات انجام شد. نتایج تحلیل و نتایج آزمایشات در جدول 8 مقاسه شده اندنتایج نشان می دهد که عملکرد PVD بالا تخمین زده شده است. که این موضوع متاثر از آنست که تفاوت میان تحلیل و آزمایش بعلت خطا در محاسبه تارخنثی مقطع پل بوده است. زیرا نیروهای کنترل به فاصله تار خنثی از براکت بستگی دارد.


مقایسه نتایج تحلیلی و آزمایشگاهی
اندازه گیری شده محاسبه شده
حداکثر(%) میانگین(%) حداکثر(%) میانگین(%)
حداکثر تغییرمکان 23.7 11.9 32.6 31
حداکثر شتاب 38.5 19.5 53 21.8
انحراف استاندارد شتاب 31.2 20.4 58.8 45.7


http://up9.iranblog.com/images/l8spygq36sx8xilvwkvl.rar

این هم یک فیلم خیلی خیلی خیلی جالب از همین جداگرهای لرزه ای حتما ببینید

http://up9.iranblog.com/images/3s4d9783sdym49p9gmg.wmvتماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.comپاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، سعید قاسم پور ، علی رنود ، حسین ترکی ، حسن شیخ ، فاطمه اسمعیلی سوره
#8
با عرض سلام و خدا قوت خدمت تمامی کاربران و مخصوصا عزیزانی که سوالاتی در مورد جداسازهای لرزه ای بیان فرموده بودند و این طور که متوجه شدم ظاهراً برای پروژه دانشگاهیشون بوده که اگه این طور هست حتما ایمیل بزنند مجددا تا من مطمئن بشم و فیلم های زیادی که اجرا شده و اجرا کردیم رو به جهت ارتقاء سطح کیفی ارائشون در اختیار قرار بدیم.
منظور رفع ابهامات در زمینه کاربرد این جداسازها در سازه پل ، موارد زیر را به صورت پرسش های شما و جواب های خودم ارائه میدم و اگه دوستان به هر دلیل احساس کردند جایی با مشکل روبه رو هستش حتما بیان کنند تا پاسخگو باشم :
1- در موارد استفاده از نئوپرن، به جهت تعیین نیروهای وارد بر کوله و پایه دو مدل رفتاری مجزا برای زیر سازه پل در نظر می‏گیریم تا از آن طریق حداکثر نیروهای وارد بر کوله و پایه در حین زلزله حاصل گردد .
در مدل اول فرض خواهد شد که نئوپرن روی کوله و پایه به خوبی عمل نموده و همانند یک جداگر لرزه ای رفتار خواهد نمود . در این حالت سختی حاکم در کوله و پایه ، سختی نئوپرن خواهد بود و لذا برای کوله و پایه ، تا حدود زیادی سختیهای معادل ، با هم برابر خواهند بود و در نتیجه سهم بار کوله و پایه تقریباً یکسان خواهد شد . این مدل رفتاری به جهت طراحی پايه مياني پل لحاظ خواهد گردید .
در مدل دوم فرض خواهد شد که نئوپرنها قابلیت خود را از دست می‏دهند و یا اینکه تیرها بر روی نئوپرنها خواهند لغزید که توسط مهارکننده های تعبیه شده بر روی کوله ها مهار خواهند شد . در این حالت نیروهای وارد بر کوله و پایه بدون لحاظ کردن نئوپرنها و با در نظر گرفتن سختی کوله و پایه محاسبه می گردد . واضح است که به خاطر سختی زیاد کوله نسبت به پایه در این حالت باربری لرزه ای پايه نسبت به کوله ناچیز است . از این مدل رفتاری زیر سازه برای تعیین نیروی زلزله وارد بر کوله استفاده خواهد شد .
در صورت استفاده از جداگرهای لرزه‏ای ، نحوه توزیع سختی و نیروی زلزله بین پایه‏های پل به چه صورت خواهد بود ؟ و آیا امکان حذف فرض دوم وجود خواهد داشت؟
مدل رفتاري جداگر لرزه اي هميشه براساس فرض اول مي باشد و بدليل پايداري جداگر درزلزله هاي بزرگ و پس از آن فرض دوم منتفي ميباشد.
2- میزان جابجائی عرشه پل بر اثر تغییرمکان ناشی از زلزله با توجه به افزایش این جابجائی ناشی از کاربرد جداگرهای لرزه‏ای بیش از حد نخواهد بود و برای جلوگیری از سقوط عرشه‏های با دهانه‏های مفصلی نیاز به چه تمهیداتی می‏باشد؟
چون در طراحي جداگرها مسئله پايداري آنها در برابر بارجانبي زلزله حداكثر كنترل مي شود، درهنگام وقوع زلزله عرشه سقوط نخواهد نمود و كاربري اين پلها بدون وقفه (operational)خواهد بود و نياز به مهار يا ضامن نمي باشد. اما در برخي از پروژه ها بخاطر اطمينان طراح از مهار(ضربه گير) استفاده ميشود.

3- در طراحی نئوپرنها مسائل زیر را در نظر گرفته می‏شود :
انبساط يا انقباض كل تير بر اثر تغییرات دمای محیط ، مقایسه تنش فشاری وارد بر نئوپرن با تنش مجاز فشاری آن ، كنترل تغييرمكان نسبي حداكثر نئوپرن ، كنترل لغزش شاهتير تحت بار ترمز ، کنترل كفايت بالشتك براي تأمين دوران انتهايي و عوامل مؤثر در طرح جداسازهای لرزه‏ای و مراحل این طراحی به چه صورت می‏باشد؟
در حالت كلي طراحي جداسازي لرزه اي به كمك دو عامل زير موجب كاهش پاسخ سازه ها ي در معرض زلزله ميشود؛
1- افزايش دوره تناوب اصلي
2- افزايش ميرايي نسبي(استهلاك انرژي)
براي طراحي پلها بدليل محدوديت جابجايي ، اثر افزايش دوره تناوب در اكثر پروژه ها كم مي باشد. اما اثر افزايش ميرايي در پلها نسبت به پروژه هاي ساختماني بيشتر مي باشد.
با توجه به اينكه جداگر لرزه اي قبل از نصب در معرض آزمايشات پايداري در برابر بارهاي دائمي طولاني مدت و شرايط حرارتي قرار مي گيرد و همچنين فلسفه وجودي آن مقاومت در برابر نيروهاي زلزله كه بسيار بزرگتر از نيروهاي بهره برداري مي باشد و پايداري كمانشي جداگر در برابر اين نيروها كنترل ميشود. لذا مباني طراحي آن بار ثقلي و جانبي زلزله مي باشد.

4- نحوه مدلسازی جداگرها در برنامه SAP به وسیله چه المانی انجام می‏گیرد و نحوه ارتباط این اجزا با پایه‏ها و کوله‏های پل و همچنین عرشه فوقانی به چه شکل می‏باشد؟
برنامه SAP2000 با ارائه المانهاي غيرخطي پيوند(NLLINK) مدلسازي انواع ابزار غيرخطي از جمله جداگرلرزه اي و ميراگرها را ممكن ساخته است.
براي مدلسازي جداگر لرزه اي LEAD RUBBER BEARING ميتوانيد از المان Isolator Rubber استفاده نمائيد. با توجه به نحوه عملكرد قائم سخت و افقي نرم جداگر، سه درجه آزادي انتقالي( يك درجه آزادي قائمU1 و دو درجه افقيU2و(U3 را فعال كنيد. توجه نمائيد كه براي طراحي هاي خطي استاتيكي و طيفي برنامه تنها نياز به داده هاي خطي(سختي موثر و ميرايي موثر) دارد. سختي موثر افقي برابر است با نيروي تسليم نهايي(با توجه به كرنش نهايي و تنش برشي) تقسيم بر تغييرمكان نهايي(ضخامت لايه هاي لاستيك و كرنش برشي حداكثر).

5- آیا جداگرهای لرزه‏ای در جهت عرضی پل نیز باعث تغییر سختی پایه‏ها و کوله‏ها خواهند شد و مکانیزم عملکرد آنها در این جهت به چه صورت است ؟
با توجه به تقارن خصوصيات فيزيكي و مكانيكي جداگر لرزه اي در دو جهت افقي، اثر آن(تغييرسختي و ميرايي) در هردو جهت عرضي و طولي پل برابر مي باشد.
6- جداسازهای لرزه‏ای باعث افزایش پریود اصلی سازه پل می‏گردند ؛ بر اساس آئین‏نامه طرح پل‏های راه و راه‏آهن در برابر زلزله (نشریه شماره 438) ضریب بازتاب پل از رابطه زیر بدست می‏آید :[تصویر:  g20384yysi48tpcctuw.jpg]


در روابط فوق :
T: زمان تناوب اصلی پل به ثانیه
To ، Ts و S : پارامترهایی هستند که به نوع زمین ساختگاه و میزان خطر لرزه‏خیزی منطقه وابسته‏ اند. مقادیر این پارامترها در جدول زیر مشخص گردیده است .[تصویر:  rhczvg7wf5afejxbgj2.jpg]چنانچه نوع خاک ساختگاه پل را تیپ III در نظر بگیریم ، خواهیم داشت :

بر اساس روش استاتیکی معادل در طراحی لرزه‏ای ، نیروی زلزله مؤثر از ضرب ضریب زلزله در وزن مؤثر عرشه پل بدست می‏آید که این ضریب طبق رابطه زیر تعیین می‏شود :

که مقدار فوق طبق آئین‏نامه آشتو به 2.5 A محدود می‏گردد. بنابر روابط فوق به منظور اثرگذاری افزایش پریود در کاهش نیروی زلزله وارد بر پایه‏ها ، مقدار پریود سازه پل برای پلی با اهمیت زیاد I = 2 ، بایستی بیش از 1.44 sec باشد. آیا جداگرهای لرزه‏ای منجر به این میزان افزایش پریود سازه پل می‏گردند ؟
در طراحي هاي معمولي(ساختماني) دوره تناوب هدف با كمك جداسازي لرزه اي بطور متوسط بين 2.5 ثانيه تا 3 ثانيه درنظرگرفته ميشود. و در صورت امكان جابجايي تا 4-5 ثانيه نيز ميرسد. اما در طرح پلها اگر محدوديت تغييرمكان حاكم نشود ميتوان حتي به اين اعداد دست يافت.
7- بر اساس آئین‏نامه AASHTO ، ضریب اصلاح پاسخ R در صورت استفاده از جداگرهای لرزه‏ای برای همه قسمتهای زیرسازه ، بایستی نصف مقادیر ارائه شده در حالت طراحی معمولی (بدون جداسازی) باشد. لکن مقدار R نباید کوچکتر از 5/1 منظور گردد.
این کاهش ضریب اصلاح پاسخ باعث افزایش نیروهای وارد بر زیرسازه پل می‏گردد.
از طرفی هزینه اضافی تکیه‏گاه‏های جداکننده نسبت به تکیه‏گاه‏های معمولی ، اغلب به علت کاهش نیروهای وارد بر زیرسازه جبران می‏گردد که با توجه به مسأله فوق می‏توان در این جبران هزینه اضافی تردید نمود.
براي كاهش هزينه ساخت پل با جداگر، باكمك تركيب اثرافزايش دوره تناوب بهمراه اثر افزايش ميرايي (افت قائم طيف پاسخ)به صرفه اقتصادي به همراه عملكردبالاتر در زلزله دست خواهيم يافت. در ضمن علت ديگر گراني جداگر نسبت به نشيمن ساده دوام طولاني مدت آن(به لحاظ لاستيك طبيعي) مي باشد، پس با درنظرگرفتن دفعات تعويض نشيمن ساده معمولي نسبت به جداگر با طول عمر بالا درنهايت علاوه بر برتري فني به صرفه اقتصادي بهتر جداگر لرزه اي نيز خواهيم رسيد.
8- در مواردی مانند پتانسیل روانگرایی خاک محل پل و یا امکان رخ دادن پدیده تشدید امواج لرزه‏ای به دلیل نرم بودن خاک ساختگاه ، آیا جداگرهای لرزه‏ای مؤثر خواهند بود ؟
روانگرايي تنها بر پلهاي با جداگر اثر نامطلوب نداشته بلكه همه پل ها را دچار مشكل اساسي مينمايد.
ولي نرم بودن خاك ساختگاه با تاثير گذاشتن بر طيف پاسخ يعني انتقال ناحيه تشديد(شتاب ثابت طيف) به دوره تناوب هاي بالاتر همانند زلزله مكزيكوسيتي اثر خود را نشان ميدهد. به سادگي مشهود است كه قرارگرفتن دوره تناوب هرسازه اي در محدوده شتاب ثابت اين طيف هاخواه با جداگر، خواه بدون آن بيشترين پاسخ را به زلزله ميدهد.تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.comپاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی ، حسین ترکی ، حسن شیخ ، محمد محمدپور ، علی اصغری ، سلطان رحمانی
#9
ما در فولاد مبارکه از نئوپرن در زیر سری پلها استفاده میکنیم
(محل اتصال ستون و پل)

.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
پاسخ
#10
تشکر میکنم، مطالب جالبی بود، چیزهایی که دنبالشان بودم،ایول به شما
(من جدیدا به گروه پیوسته ام امیدوارم بتونم مفید باشم)
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان