درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی
ممنون اقای رستگار منش(شوخی جالبی بودBig Grin)
بارگذاری باوزنه ولی بدون میله افقی هستش !!
یه سوال دیگه اینکه بهتر بارگذاری چند نفره باشه؟؟؟
بارگذاری سره شاسی یعنی چی؟؟
(برای پیش بارگذاری هم تجربه من نشون داده برا راندمان نهایت 15-10 و برا سنگین نهایت 20-25 کافیه.)یعنی چی؟؟
پاسخ
 سپاس شده توسط اشکان رستگارمنش
سلام
بارگزاری دو نفره باشه بهتره البته اگه هر دو نفر تو کارشون وارد باشن
بارگزاری سره شاسی رو من تازه شنیدم اما اون جور که از اسمش پیداس یه جوری طراحی شده که لنگر رو کنترل کنه که این کار شما رو خیلی راحت تر میکنه یعنی فقط باید موقع گذاشتن وزنه ها ضربه نزنید (اگه بتونید یه عکس از دستگاه بارگزاری بذارید بهتر میشه کمکتون کرد)
موقع اتصال میله به سازه میله خودش یه وزنی داره که قبل گذاشتن وزنه به سازه وارد میشه حالا شما میتونید یه وزنه ای رو قبلا روی میله بذارید بعد به سازه متصل کنید این وزنه میشه پیش بارگزاریتون
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط اشکان رستگارمنش ، GALAXY
دستگاه بارگذاری همون دستگاه مسابقات زر پله!!!Big Grin
پاسخ
خوب اون که وزنه میله هست سره شاسی دیگه چه اسمیه واسش گذاشتین؟؟

r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
آقا منظورم از سر شاسی بار گذاری "موقعی" که سازه رو شاسی هست بود
به جانه خودم راست میگمSmileSmileSmile
To live is the rarest thing in the world, Most people exist, that is all
*
*
Oscar Wilde
Let no man pull you low enough to hate him
*
*
Martin Luther King
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، GALAXY
سلام من که سره شاسی رو متوجه نشدم!!لطفا بیشتر توضیح بدین
حالا چند تا سوال :
به نظر من بیشترین نیروی خمشی مربوط به عرشه ها هستش . پس چرا اون رو دوبل میکنند؟
واین که کمترین نیروی کششی هم مربوط به عرشه هاست پس به فشاری ها نیروی کمتری وارد میشه (حالا وجود تکیه گاه تو همچین نقطه ای چرا الزامیه؟؟)
تکیه گاه ها چطوری میتونن معجزه کنن؟؟(چه تاثیری روی انتقال نیرو داره)
من خودم این رو باور دارم گه تکیه گاه ها خیلی تاثیر دارن(به طور عینی دیدم که وزن تحملی رو چند برابر کردن.)
چرا معمولا برای سازه های راندمانی از تکیه گاه ها استفاده میشه و تو سازه سنگین همچین موردی کم به چشم می خوره؟
بلا خر ه من که متوجه نشدم که ماکارونی هوا بخوره یا نخوره؟؟من که یک شب گذاشتم مکارونیام هوا بخوره صبح دیدم ماکارونیا شبیه کمان شده مقاومتش هم که صفر شده بود!!!حالا اگه قراره هوا بخوره چی شرایطی باید داشته باشه؟
تو سازه سبک اون قسمت ماکارونی که قراره تو گره مرکزی جا بگیره رو سوهان میکنن !این کاررو میشه برای سازه راندمانی انجام داد؟؟
بلاخره ماکارونی باریلا بهتره یا پاستا زارا (بیشتر اساتید سایت ماکارونی باریلا رو پیشنهاد کردن!!ولی باریلا همین که یک روز بیرون بمونن هم تغیر شکل میدن هم مقاومتشون میاد پایین ولی پاستازارا یک هفته بیرون موند وتغیر شکل زیادی نداشت ومقاومت خوبی از خودش نشون داد)
من و بچه های گروهم یک سازه با پاستا زارا ساختیم و بدون تکیه گاه وزن تحملیش شد 21ک.گ(با نهایت دقت)
یه سازه دیگه رو با باریلا ساختیم ولی با تکیه گاه وزن تحملیش شد 70ک.گ(با دقت کم)
با تشکر...
پاسخ
سلام گلکسی
ماشاالله رگباری کار می کنی Smile تا جایی که بلد باشم جواب میدم اساتید دیگه هم می تونند کمک کنند.
نیروی خمشی رو درست متوجه نشدم منظورت چیه ولی درسته که تو تحلیل استاتیکی (معمولی) عرشه اگر 90 درجه شروع بشه اصلا نیرویی تحمل نمیکنه یا اگرم با زاویه شروع بشه کششش از همه کمتر به نظر میاد ولی جالبه که بدونی بیشترین کشش در عرشه هست تو این طرح های متداول که بهش میگن کشش بحرانی. دلیلشم اینه که وقتی شما رو گره مرکزی بار می ذاری (می زاری-ما آخر نفهمیدیم کدوم درسته HuhSmileBig Grin) دو تا تگیه گاه سازه در چپ و راست می خوان از هم دور بشن و کشش بیش ار حدی به کششی های عرشه وارد میشه.
از لحاظ مهندسی هم دلیلش اینه که وقتی عضو اول قوس فشاری را با زاویه حاده (کمتر از 90) مثلا 80 شروع کنی یه مولفه نیرو در راستای X به وجود میاد که این نیرو در هر دو طرف سازه غیر هم جهت هستند و عرشه(و شاید همسایه های عرشه) را بیش از حد می کششند.

تکیه گاه یجور جبران کم دقتی هاست چون اگر دقیق کار کنی اصلا نیازی نیست مگر در حالات زیر:
سازه راندمانی زیاد دیده میشه ی دلیلش به خاطره اون بند آیین نامه هست که میگه باید مکعب 5*5 رد بشه که کار طراح رو معمولا خراب می کنه و تکیه گاه ها و عضو های فشاری عرشه رو ضعیف میکنه. برای رفع مشکل طراح میاد عضو هایی به قسمت پایینی اضافه می کنه تا نیرو ها بین اعضا پخش بشند و یه نیروی زیاد به اون چند عضو اول اعمال نشه.
یه مدل دیگه هم تیکه گاه هست که میاد پایین روی شاسی که به نظره من تاثیرش از روش بالا کمتره.(عکس مدل دوم تو تاپیم عکس و فیلم هست)
معمولا برا سازه سنگین تکیه گاه نمی زنند چون اینقدر المان ها قوی هستند که نیاز نباشه و همچنین اون بند آیین نامه هم نیست. مگر ایکه مثل ما برای حفظ تعادل سازه باشه که اونم خیلی سبک کار میکنی که سازه تو حمل و نقل قبل از بارگذاری نیوفته.
سازه سبکم که باید اینقدر دقیق کار کنی که نیازی نباشه.

در مورد هوا خوردن و نخوردن هرکسی ی چی میگه اگر نظره منو می خوای که اگر کششی ها فقط 12 13 (ی شب) ساعت قبل از اتصال در هوای اتاق باشند خویه چون تغییر شکل میدن و خراباش مشخص میشه ولی بیشتر از اون ضرر داره. چیزی که از هوا بدتره تغییرات دماست و رطوبته که نباید زیاد باشند و نابود کنندند.

شما سوهان زدن برا گره مرکزی همیشه انجام بده کاره خوبیه ولی درست و بدون آسیب زدن به المان. البته تو سبک فکر نکنم لازم بشهHuh اعضا خیلی کم هستند.

به نظره من پاستا کشش میانگین بیشتری داره از باریلا خیلی بهتره ولی مشکل اصلی که آسیب میزنه حساسیت بالا به فاکتور های مختلف مخصوصا رطوبت هست. اگر میخوای سازت رو تو محل خودت تست کنی پاستا عالیه ولی اصلا مناسب حمل و نقل و جابه جایی و تغییر محیط نیست. به جاش باریلا با اینکه مقاومت کششی میانگینش کمتره ولی در برابر این موارد مقاوم تره. البته سری ساخت ها متفاوته و من نظره شخصیم رو گفتم.

یا علی

To live is the rarest thing in the world, Most people exist, that is all
*
*
Oscar Wilde
Let no man pull you low enough to hate him
*
*
Martin Luther King
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، علی رنود ، GALAXY
سلام جناب اقای رستگار منش
ممنون از این که جواب سوالامو میدین (فکر کنم اساتید درگیر مسابقه خاوراننBig Grin)
حالا چند تا سوال (یاد معلم فیزیکم میفتمBig Grin)
من اون تحلیل استاتیکی رو قبول دارم !تحلیل دومیتون رو نمی تونم قبول کنم(با فکرم جور در نمیاد! پس راهنماییم کنید)یک مطلب دیگه این که به نظر من تکیه گاه ها می خوان نیرویی که به فشاری اعمال بشن رو خنثی کنه(مثل مهار کنند های خورشیدی)تو فکرم رابطه کششی و فشاری مثل صابونیه که وقتی فشارش می دی سُر می خوره و تکیه گاه مانع این حرکت می شه !!!
تو چند تا از سازه ها دیدم عرشه هاشون رو از تک2.8 استفاد میکنن (راندمانی)دلیلش چی میتونه باشه؟
رابطه ماکارونی و چوب بستنی با فولاد و بتن چیه؟
(از لحاظ مهندسی هم دلیلش اینه که وقتی عضو اول قوس فشاری را با زاویه حاده (کمتر از 90) مثلا 80 شروع کنی یه مولفه نیرو در راستای X به وجود میاد که این نیرو در هر دو طرف سازه غیر هم جهت هستند و عرشه(و شاید همسایه های عرشه) را بیش از حد می کششند.)این قسمت رو متوجه نشدم لطفا ساده تر توضیح بدین!!
چرا اغلب همه سازه ها نیم دایره طراحی میشن در حالی که تا حالا پل نیم دایره به صورت واقعی ندیدم!!Dodgy
چرا اکثرا گرایش راندمانی و سنگین حرف اول رو میزنن با توجه به این که نیرو نقطه ای وارد میشه و گرایش فشاری و پل با بار متحرک کمتر دیده میشه با توجه به این بیشتر کاربرد دارن!!Dodgy
اطلاعات من در حد دوم دبیرستانه !!!
تحلیلم رو درباره ی سازه ونیروها با بردارها و فرمول @w=fd cos (نمی دونم تتا چه جوری نوشته میشه)انجام میدمSmile

با تشکر...

پاسخ
سلام
اقا منظورت دقیقا از تحلیل استاتیکی و تحلیل دوم چیه من توی صحبتهای اشکان جان نتونستم پیداش کنم
در مورد مهار کننده های خورشیدی اونا فشار رو خنثی نمی کنن فقط کمانش رو خنثی میکنن
توی بارگزاری به خاطر بارگزاری و خوردن وزنه به میله ارتعاشهایی توی کششی عرشه به وجود میاد بعضیا میان دوتایی کار میکنن بعضیا هم تک2.8 میزنن
فعلا دانشمندا هیچ رابطه ای بین ماکارونی و فولاد و بتن پیدا نکردن Big Grin
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط GALAXY ، اشکان رستگارمنش
سلام
میگما این گلکسی کیه که امضای منو جعل کرده؟؟؟الان متوجه شدم!!!
ببخشید پستم مرتبط نیست
مدتی هست سخت مشغول کار کردنم چون سال تحصیلی که شروع بشه کمتر وقت میکنم برم سرکار به هر حال امیدوارم همه دوستان موفق باشند
دلم برای همه دوستان تنگ شده انشالله یک سال دیگه مسابقات شرکت میکنم فعلا این دو ترم جایی نمیرم
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، اشکان رستگارمنش

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 7 مهمان