درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی
سلام
از جناب رنود متشکرم بابت لطفشون
راجع به سوال جناب نیک نیاز مبنی بر زدن ماده ای بر روی چسب قطره ای باید بگم که به ندرت پیش میاد که سازه از چسب کم بیاره و اصلا نیازی نیست که به فکر دوپینگ کردن در این زمینه باشیم
از همون چسب جلاسنج خالی به مقدار مناسب استفاده کنید عمرا کم بیاره مقدار مناسب بر حسب تجربه سازنده به دست میاد
جناب نیک نیاز خودتون چسب کاری من رو دیدید که چقدر کم استفاده میشه با این حال بازم از چسب کم نمیاره همون مقدار استفاده کنید جواب میده
من اصلا تا حالا به دوپینگ کردن در مورد چسب فکر هم نکردم چون اصلا نیازی نیست ولی تعدای از دوستان در این مورد کار کردن و من از نتایجشون باخبر هستم ولی بازم وقت تلف کردنه
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید پورملک ، علی رنود
با تشکر از توضیحات دوست عزیزمون آقای رنود و علیزاده ... Heart

در مورد اجرای سازه های راندمانی میخواستم سوال کنم آیا فقط اتکا با تراز بودن تکیه گاهها کفایت میکنه یا سازه رو از جهات دیگری هم باید کنترل کرد که جواب خوبی بگیریممم Heart
برهنگی تنها به یک تکه پارچه بستگی ندارد .
برهنگی یعنی بی توجهی به شرافت انسانی و شخصیت انسانها

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
دوپینگ تو چسب اصلا جواب نمیده و وقت تلف کردنه و به فکر دوپینگ تو ماکارونی باشید . الان خیلی ها این پست رو که ببینن میگن پورملک خودش ماکارونی هاش رو دوپینک کرده که این رو میگه . ما یه چیزی داریم تو ورزش که بهش میگن مکمل . که هر سال توسط کمیته مبارزه با دوپینگ جهانی اعلام میشه و یه سری از داروهارو ممنوع اعلام میکنم و یه سری هارو مجاز .
تو ماکارونی هم همینه گفتن چیزی بهش نزنید نگفتن که تو چه محیطی نگهداری کنید .
یه چیز دیگه هم هست به عنوان دور زدن آیین نامه که آقای رنود استادن . من سازه رنود رو تو دانشگاه فردوسی گذاشتم رو میز داور و داور 100 بار نگاش کرد میدید که آیین نامرو دور زده اما نمیتونست حذفش کنه . که تا آخرسر با نامردی حذفش کردن .
در مورد گره هم طرح گره رنود خیلی خوبه اما با نظر رسول در نوع استفادشون که با توجه به شرایط آیین نامه که با ریسمانه یا با چوب و حلقه بیشتر موافقم .

در مورد تراز کردن سازه . وقتی شما موقع 3 بعدی کردن شیشه هاتون تراز باشن سازه ترازه . فقط کافیه سطح تماس نقاط تکی گاهی رو تو نقطه تماس ها بیشتر کنید که اثر تمرکز تنش کمتر بشه . البته یه سری ریزه کاری های دیگه هم داره که به عهده خودتون ...

موفق باشید .
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، رسول عليزاده ، حمید رضا نظری
سلام
ممنون از جناب علیزاده و جناب پورملک
حمید جان تو که خودت خوب میدونی تو دور زدن آیین نامه به پای تو نمیرسم شکسته نفسی نکن مهندس
در مورد چسبب فقط دو نکته بگم
هر چه اتصال صلب تر باشه میزان خیز سازه قطعا کاهش پیدا میکنه(یعنی جواب تحلیل های مراتب بالاتر به نسبت با سازه های خرپایی اختلاف بسیار کمی با جواب تحلیل بدون اعمال تغییر شکل ها داره)
دوم اینکه برای اینکه چسبتون صلب باشه و از طرف دیگه هم صلبیتش باعث بریده شدن کششی نشه باید چند قسمت چسبکاری کنیم که به اختصار میگم
چسب اولیه=تک جوش و کارش نگه داشتن سازه است در نتیجه مقدار بسیار کمی میخواد
چسب روکش اولیه کار پاس اول جوشکاری رو اننجام میده که خیلی روی رفتار اصلی گره اثر داره
چسب بعدی که به قسمت زیرین میخوره متشکل از دو قسمت نرم و صلبه که لایه زیرین باید صلب باشه و لایه بالایی باید نرم باشه که میتونید برای زیرین از هل و برای بالایی از جلاسنج استفاده کنید
چسب بالایی که بیشتر برای جلوگیری از در رفتن کششی و بهم نخوردن اتصال و تکمیل اتصال هستش باید تا حدودی شبیه به قسمت زیرین باشه ولی با صلبیت کمتر یعنی صلبیت کمتر و نرمی بیشتر
چسب کناره ها باید حتی الامکان صلب باشه و یک قوس کوچی داشته باشه تا به تنهایی بتونه تا حدودی لنگر ها را خنثی کنه و حرکات جانبی سازه را در بارهای بالا کنترل کنه
چقدر خلاصه گفتم!!!اگه منبر میرفتم چی میشد!!!Smile
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، احسان نظری ، حمید رضا نظری

با سلام خدمت دوستان عزیزم

ما که یه دو ماهی از بحث سازه ماکارونی عقب افتادیم. یه سوال :

تا حالا کسی تونسته المانهای کششی رو دقیقاً در وسط المانهای فشاری کار کنه ؟؟؟!!!!!

مردان عمل هیچگاه شکوه و ناله سر نمی دهند، به ویژه از سخت بودن صخره ها ، ابری بودن آسمان یا سرد بودن یخ هرگز شکایت نمی کنند .
-------------------------------------------------------------

هرکس بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا می کند،

و هر کس نخواهد کاری را انجام دهد ، بهانه اش را.
---------------------------------------------------------

مردی که کوه را برداشت،کسی بود که شروع به برداشتن سنگریزه ها کرد.

---------------------------------------------------------------------------
http://www.niktarahan.blogfa.com
niktarahan@gmail.com
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام مهندس
اگه منظورت وسط سطح مقطع هست باید بگم آره ولی تا ببینیم این دقیقا که گفتی چقدر منظورته
مثلا ما برای کششی هایی که بین سه رشته مثلثی تک ماکارون قرار میگیره یک کار کردیم که تقریبا کار دقیق در اومد
اومدیم عرض مقطع رو تو اتوکد گذاشتیم
ضخامت ماکارونی سبوسدار هم که 1.7 میلیمتر هست گذاشتیم
طبق شکل ما ابتدا مرکز سطح مقطع رو بدست آوردیم بعدش اومدیم محور قائمی که از مرکز سطح مقطع میگذشت رو قرار دادیم و با آفست کردن نصف مقطع سبوسدار به راست و نصف دیگر به چپ خط مذکور محل استقرار دقیق رو بدست آوردیم و بعد فضای زیرین کشش که همان عدد 1.3977 هست بدست آوردیم ولی به دو علت نتونستیم کششی را در محل بین خطوط قرمز در شکل 2 قرار بدیم
1)نمیتونستیم فضای خالی 1.3977 را با خورده ماکارونی از جنس سبوسدار پر کنیم چون کمتر از مقطع سبوسدار جای خالی داشتیم(خورده ماکارونی برای گیرداری بهتر مقطع هستش که باید از جنس کششی باشه و هم مقطع کششی باشه)
2)از آنجایی که مقطع ماکارونی گرد هست و فقط یک مماس با فشاری ها بوجود میاد، دیدیم که بیشترین فضایی که کششی میتونه با مقطع فشاری تماس داشته باشه دقیقا جایی قرار گرفته که میشه سطح تماس بین کششی زیرین و کششی بالایی و این باعث میشد صلبیتی که برای گیرداری بهتر ایجاد شده بود تماس کمتری نسبت به ظرفیت تماس بالقوه مقطع داره
به این دو دلیل ما اومدیم شکل 3 را انتخاب کردیم یعنی زیر کششی اصلی یک خورده ماکارونی سبوسدار گذاشتیم و اختلاف فاصله مرکز سطح مقطع کششی اصلی با مرکز سطح مقطع را اندازه گرفتیم که همان عدد0.3023 هست که در مقایسه با عدد 5.3182 که عرض مقطع ترکیبی ما هست میتونه در اجرا قابل چشم پوشی باشه(5 درصد خطا) و جز خطای اجرایی محسوب بشه چون با توجه به امکانات و شرایط اتصالی به نظرم بهتر از این نمیشد کار کرد.
البته شاید شییوه کار ما اشتباه بوده این قضاوت دیگه با شماست

[تصویر:  ?di=613457990195]

یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، مجید نیک نیاز ، حمید پورملک ، احسان نظری
با تشکر از توضیحات کامل دوستان عزیز

HeartHeart

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
با سلام و تشکر بابت توضیحات کامل دوست خوبم مهندس رنود عزیز

توی مسابقات علوم تحقیقات ما قبل از اینکه بیایم برای مسابقات 3 سازه آزمایشی ساختیم و بارگذاری کردیم و هر کدوم هم به یک شکل خاص ساختیم. از نظر جایگاه فشاری ها باهم تفاوت داشتند. در اولی راندمان 416 رو گرفتیم با اینکه توی یکی از المانهای پایه قبل از بارگذاری برش ایجاد شده بود و ما نمی دونستیم. و راندمان دو سازه بعدی هم شبیه هم بود ولی کمتر از اولی یعنی 385 که اگه همین سازه هارو می آوردیم مسابقات مقام می آوردن Smile .

ما سازه هامون رو تهران ساختیم در جایی که گرما زیاد بود و تغییر شکل در سازه هم زیاد دیگه ...
ولی اومدیم ریسک کردیم و همون موقع فکری به ذهنمون رسید که تونستیم کششی ها رو دقیقاً در وسط فشاری ها جا بدیم یعنی دقیقاً در مرکز ثقل بطوری که فاصله خالی نداشتیم ولی نتیجه ضعیف گرفتیم و دلیل اصلی اون هم گرما بود. نمی دونم شاید هم دلیلش این روشی بود که ما اجرا کردیم. بعد از اون مسابقات هم دیگه فرصت نشد این روش رو در مکان مناسب اجرا و آزمایش کنیم. برای همین از دوستان میپرسم کسی این کار رو انجام داده یا نه.

حالا یه سوال اینکه اگر تمام کششی ها در مرکز ثقل نباشن کارایی سازه کاهش زیادی داره ؟؟ مثل نتایج ما در علوم و تحقیقات ؟؟؟

مردان عمل هیچگاه شکوه و ناله سر نمی دهند، به ویژه از سخت بودن صخره ها ، ابری بودن آسمان یا سرد بودن یخ هرگز شکایت نمی کنند .
-------------------------------------------------------------

هرکس بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا می کند،

و هر کس نخواهد کاری را انجام دهد ، بهانه اش را.
---------------------------------------------------------

مردی که کوه را برداشت،کسی بود که شروع به برداشتن سنگریزه ها کرد.

---------------------------------------------------------------------------
http://www.niktarahan.blogfa.com
niktarahan@gmail.com
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام مهندس
اولا شما باید مثل تست هاتون میساختین و ریسک نمیکردین چون ریسک شما باعث شد زمانی که برای ساخت اون سه سازه صرف کردید بیخودی از بین بره
اما در مورد اون قرار گیری کششی ها باید بگم که بستگی داره به طراحی سازه تون و مقاومت ماکارونی هاتون
اگر کششی تو مرکز ثقل اتصال خودش نباشه باعث پیچش تو قوس میشه که این یک اثر مخرب محسوب میشه حالا تا چه حد این کار مخرب هست به مقاومت قوستون بستگی داره.ذره ای خطا میتونه راندمان را خیلی کاهش بده
همیشه گفتم الان هم میگم مهمترین نکته در سازه ماکارونی طراحی و اجرای دقیق اتصال هست پس نهایت دقت را در اجرا باید داشته باشید.
هر قدر طراحی خوب باشه اگر نتونید دقیق اجراش کنید تمام زحمتتون به باد میره
یاحق
پاسخ
 سپاس شده توسط احسان نظری
با سلام خدمت مهندس عزیز آقای رنود

اگه اشتباه نکرده باشم طراحی سازه تو محیط اتوکد و انتقال اون به برنامه SAP2000 به دلیل قفل شکسته بودن برنامه ها دارای اشکالاتی میباشد ! که باعث مشکل در محاسبات میشه !

اگه دوستان نظری برای رفع این مورد به نظرشون میرسه یا روش طراحه قوس در برنامه SAP 2000 رو بلد هستند ممنون میشم کمک کنند !
HeartHeart

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 13 مهمان