درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی
سلام خدمت جناب نظری
ممنون که راهنمایی کردید آخه از قیافش درست معلوم نبود که مشکل تراز بودن داره ولی همون مشکلی که گفته بودم نمیگم همین طیقه بادبند وصل کردنش بود که افتضاح کار شده بود ولی خود صفحات خوب به نظر میومدن ولی چنین طرحی باید به تعداد رشته یا یکی کمتر باید نگه دارنده بذاریم و همینطور هم باید بادبندا رو کار کنیم تا لاغری وپیچش قوس کم بشه اگر این کار رو میکردن واقعا بالای 250 میتونست بزنه و اگر هم سطح مقطعشو خوب طراحی میکرد اون موقع همون طور که گفتم با این تعداد کششی میتونست در بهترین شرایط 500 بکشه(اگر خاصیت لهیدگی کششی کم نیاره)
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط جواد فلاح نژاد
سلام
جناب پورملك يه نكته رو ذكر ميكنم كه علت كم آوردن تكيه گاه چيز ديگه اي هست كه هدف من هم توجه افراد به اون هست چون وقتي سازه اي اينچنين ميشكنه همه فكر ميكنن كه سازه از تكيه گاه كم آورده كه در اصل اينطوري نيست يكم بيشتر فكر كنيد
جناب رنود صلب نبودن چسب در گره ها يكي از علتهاشه كه در كلخيلي به چشم نمياد و علت اصليش يه چيز ديگس در مورد سطح مقطع هم فكر نميكنيد اين سطح مقطع ميتونه تا بالاي 200 هم بره (طول هر قطعه حدود 2.5 سانته) پس بازم نميتونه علت اصليش باشه يكم بيشتر توجه كنيد مطمئنا بهش خواهيد رسيد البته توي ست آخر يه اشاره اي بهش كرديد
مهندس نظري عزيز خيلي ممنون كه توي بحثمون شركت كرديد اما به غير از مشكلاتي كه مطرح كرديد سازه يه مشكل اساسي ديگه اي داره كه خيلي مواقع توي سازه سنگين بهش توجه نميشه
يه بحث حاشيه اي كه اميدوارم آخريش باشه
با كارهايي كه شد بتي كه در ذهنم از افرادي كه تا امروز فكر ميكردم مو سفيد اين رشته بودن و احترام بهشون واجبه شكست من احترام زيادي بهتون قائلم اما هر چيزي حدوحدودي داره من ادعايي ندارم سوالي پرسيده ميشه و چون فكر ميكنم جوابشو بلدم اون رو در اختيار دوستان ميزارم
اگه به توانايي هام شكي داريد مي تونيد تستم كنيد (البته اگه راندمانهاي 200 - 300 يا ركوردهاي 150 -250 كيلو رو فراموش كرديد آخه الان راندمان 500 و ركوردهاي 400 كيلو توي بورسه)
ضمنا من با مدرك مهندسي مكانيك هم ميتونم مدير پروژه شركت دايي خودم بشم حرف عمران معماري نيست حرف بند پارتيه
حرف از رزومه شد بر دل سياه شيطان لعنت اين قسمت حذف شد شايد من هنوز نتونستم توي مسابقات خودم رو اون طور كه بايد و شايد ثابت كنم البته دوتا مسابقه به عنوان شركت كننده حضور داشتم كه يكي هر دو گرايش اول شديم و يكيش هم كه ناجوان مردانه حذف شديم اما در آينده به اميد خدا خودم رو ثابت خواهم كرد كه حرفو حديثي پشت سرمون نباشه پس بي خودي رزومه تحصيليتون رو به رخ ملت نكشيد التبه من هنوز اول كارم تا زماني كه مدرك ارشدم رو كه شما داريد بگيرم به اميدخدا خيلي چيزها هم بهش اضافه خواهد شد
آقا كلا علم مال شماست اصلا اگه شما نباشي علم خرپا در حد جهاني فلج ميشه پس لطفا تاپيكهاي ما رو منحرف نكن ناسلامتي چندتا دكتر داريم اينجا
يا علي
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، علیرضا نظری ، جواد فلاح نژاد
با سلام خدمت مهندسان گرامی یک اشاره کوچیک(بنده همین حد که درباره آقا رسول بگم که واقعا خیلی چیزا میدونه و من به شخصه خیلی چیزا ازش یاد گرفتم و یکی از این چیزا صداقت در عمله که خیلی صادقانه پشت سر آدم و جلوی روی آدم یکجوره بنده خدا حتی پستهاشم رک و راست میگه!!!
خوب بریم سراغ سازه ای که عکسشو گذاشتی
مشکل اساسی اینجاست(به خاطر وضوح زیادش زیاد بهش نپرداختم)نگه دارنده ها و بادبندها فقط توانایی کنترل یک رشته از اون 6 یا 5 رشته رو دارن چون فقط به یک رشته وصل شدن پس به خودی خود اگر نیرویی به قوس وارد بشه بعد از یک بار خاص گشتاور تولیدی توسط این نگه دارنده ها و بادبندها انقدر زیاد میشه که در نقاط بحرانی فشاری باعث در رفتن اتصال میشه بر اثر پیچش با این حال همون یک رشته نگه دارنده و بادبد رو اگر به ایین ترین رشته یا رشته وسط وسل میکرد بهتر بود و اگر فضایی کار میکرد باز بهتر بود
قبلا به این اشاره کردم که این نوع سازه ها مثل سازه های چند قوسی هستن پس طبیعتا هر قوسی که توسط بادبند و نگه دارنده به قوس متناظر خودش در صفحه دیگه وصل بشه دیگه دچار گشتاور نمیشه و توان قوس تا حد خیلی زیادی افزایش پیدامیکنه تا حدی که اگر نیروی برشی محدود کننده نباشه این سازه تا500کیلو هم میره
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، جواد فلاح نژاد
سلام
جناب رنود به نكته اساسي اشاره كردن
اگه دقت كنيد توي ايران سازه جناب نظري كه ركوردار هست عرض سازش چقدر بود چيزي حدود 8 سانت بود يعني بايد علاوه بر توجه به تعداد كششي تعداد فشاري و تكيه گاه به عرض سازه هم توجه جدي در سازه سنگين بشه تا سازه بر اثر گشتاور كه توي وزنهاي بالا خيلي فاجعه آفرينه واژگون نشه تازه يه نكته جالبتر اين كه سازه جناب نظري بازم به خاطر همين مشكل كم آورد و سازشون كلا واژگون شد در حالي كه قوس يه ترك هم برنداشته بود
پس از اين به بعد بايد به عرض سازه هم توجه كنيم البته در گرايش سنگين اين مسئله خيلي زياد به چشم مياد لااقل اعضاي اين سايت نبايد سازشون اين ايراد رو داشته باشه پيشنهاد ميكنم عرض داخلي سازتون رو بالاي 6.5 سانت در نظر بگيريد و ضمنا با تكيه گاه كمكي تقويتش كنيد البته از لينكهاي بالاتر نه مثل دوستانمون توي دانشگاه آزاد خوي و مكان نصب بادبندهاتون رو حساب شده انتخاب كنيد
البته من با سرپرست اين تيم جناب سعيد ورمزياري دوستي چندساله دارم(ديروز توي انجمن ثبت نام كردن) و براشون احترام زيادي قائلم اما چه ميشه كرد اين از ايرادات سازه بود اميدوارم ناراحت نشن
بازم اگه سوالي بود يا بحث جديدي به ذهنتون ميرسه مطرح كنيد اگه با شكل هم باشه كه خيلي خوب ميشه
يا علي
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، علیرضا نظری ، جواد فلاح نژاد
یک بحث ساخت میخوام بیارم وسط
آیا کسی هست که برای پایین اومدی از سطح تراز تکیه گاه راهکار و ترفند ساخت داشته باشه؟من که بلد نیستم باید چکارش کنم چون از طرفی پایه بارگذاری امکان داره کششی های پایین رو برش بده و اگر هم بالا تر وصل کنم بازم سه مشکل وجود داره یکی اینکه نیروی برشی در عضو فشاری متصل به پایه تقویت میشه، دوم اینکه امکان داره از لحاظ آیین نامه بین محل نصب کششی تا پایه بارگذاری طولش خیلی کم بشه و سوم اینکه اگر محل نصب کششی تا محل اتصال به پایه بیشتر بشه گشتاور که داریم هیچ تازه باعث کمانش مستقیم میشیم در واقع انگار لینک فشاری پایین رو تقریبا تحت فشار واقعیش قرار نمیدیم و به راحتی با کمانش رو به پایین نابود میشه
حالا با این تفاسیر اگر کسی راه حل تجربی یا منطقی داره با ذکر دلیل یا نتیجه بگه...
یا حق
پاسخ
 سپاس شده توسط علیرضا نظری ، جواد فلاح نژاد
سلام
توضیح جناب رنود در مورد عکس درست بود و همونی بود که من تو پست اولم گفتم .
در مورد عرض تکیه گاه توی مسابقه ای که قراره با دستگاه اتوماتیک یا همون جک باشه دیگه نه از لنگری که موقع گذاشتن وزنه ها بوجود میاد خبری هست نه از نیروی برشی تو گره مرکزی و اینا . پس فکر نکنم نیازی باشه که عرض سازه زیاد بشه .
سازه ی آقای نظری تو دانشگاه آزاد زنجان که خودشونم عکسش رو گذاشتن به خاطر طرحشون پهنای سازشون زیاد شده . و اونجا هم بارگذاری با وزنه بوده و اون مشکل رو بوجود اورده و فکر میکنم طراحی پروفیل فشاری اون سازه برای بالای 400 هم جواب بده اما کششیش کم میاره . بازم به خاطر طراح جایی از لحاظ وزنی یرای اضافه کردن کششی نداره .
در مورد پایین امدن سازه فکر نمیکنم دلیلی داشته باشه که بخوایم این کارو بکنیم . از لحاظ بهینه کردن طراحی شاید خیلی خوب بشه اما ایرادات ساخت رو اینقدر زیاد میکنه که دیگه ارزشش رو نداره .
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، جواد فلاح نژاد
یک نکته کلی در سازه رو جناب پورملک فراموش کردن
دلیل گذاشتن بادبند برای سازه چیه؟به نظر شما چطور میشه که بادبندها تحت کشش یا فشار قرار میگیرن؟اگر دقت کنید از لحاظ تحلیلی برای یک صفحه ولی به صورت سه بعدی گشتاور ایجاد میشه که گشتاورها با توجه به اینکه سازه به فرم قوس در جهت yمقاوم هست سازه رو در جهت بین دو صفحه حرکت میده و یک لنگر به خودی خود ایجاد میشه که تخته و حلقه به دلیل طولی که داره خیلی از این لنگر رو مهار میکنه در گره مرکزی ولی در بالا و بین اعضای فشاری دو صفحه این لنگر توسط بادبندها مهار میشه.خوب حالا بحث زیادکردن عرض سازه که من به شخصه به خاط اینکه مقاومت لینکهای بین دو صفحه کم میشه تمایلی به این کار ندارم و ترجیح میدم قوس رو بخوابونم تا تعادل بهتری داشته باشه تا اینکه بخوام عرض رو زیاد کنم البته شاید عرض رو زیاد کردم به شرطی که مطمئن بشم محدود کننده سازه من عرض سازه هست که تا الان هنوز مطمئن نیستم بازم با این حال جناب علیزاده مفصل توضیح بدن خوشحال میشیم
یا حق
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید پورملک ، علیرضا نظری ، جواد فلاح نژاد
سلام
میخوام یه بحث خیلی مهم رو در مورد ساخت شروع کنم و دوست دارم همه نظر بدن مخصوصا آقای قاسمپور و نظری که از رکورد دارای ما هستند .
در مورد چگونگی وصل کردن بادبند تو سازه سنگینه .
یه عکس گذاشتم و 6تا سازه از دید کناره و به روش های مختلف ٰکه جز اینا مدل دیگه ای نمیشه کار کرد و همه یکی از این 6 مدل رو کار میکنن . تو نگاه اول همه یه شکل به نظر میان ولی اگه دقت کنید تو قسمت برخورد بادبند ها به لینک فشاری و موازی
فرقشون مشخص میشه .
عکس

[تصویر:  lbqo1h94huq6x4tcgrn.jpg]

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، جواد فلاح نژاد
سلام
ببنيد در ساخت يه سازه بايد همه فاكتورها به نحو احسن اعمال بشه مثلا اگه يه جاي كار ايراد داشته باشه كلا نتيجه بهم ميريزه به نظر من عرض سازه هم يكي از فاكتورهاش هست(البته توي سازهاي سنگين چون توي سازه راندماني نتيجه عكس ميده) كه بايد رعايت بشه (البته من بارگزاري با دست مد نظرم هست فعلا)
در مورد خوابوندن قوس مخالف هستم از 49 سانت پائينتر باشه چون نتيجه خوبي نميده فكر كنم خود جناب رنود هم به اين نكته رسيدن و اين يك سانت فكر نكنم اينقدر در جلوگيري از گشتاور حاصله موفق باشه
در مورد اينكه بارگزاري با جك هست و گشتاوري ايجاد نخواهد شد بايد بگم كه حرف شما درسته اما اگه خودم سازه به مشهد بيارم مطمئنا عرضشو بيشتر از 5 خواهم گرفت و با تكيه گاه كمكي تقويتش خواهم كرد
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
سلام مجدد
دوستان دقت کنید برای گشتاور ایجاد شده که گفتم یک مثال میزنم
اگر کششی عرشه رو در نظر بگیرید به کششی قائم عمود هست و به اندازه کششی قائم از تاج فاصله داره از اونجایی که در عرشه نیرو ایجاد میشه و فاصله هم عمود بر نیرو هست پس کشتاور ایجاد میشه و به همین ترتیب کششی های دیگه هم گشتاور ایجاد میکنن و گر نه اگر اینطور نبود سازه دیگه بادبند نیاز نداشت(نظر بنده از لحاظ تحلیل دستی و کیفی هست حالا مقدار کمیتی تعیین نمیشه کرد چون طبیعتا با افزایش نیرو گشتاور هم افزایش می یاید از این که بگذریم میریم سراغ حرف من که گفتم پایین آوردن قوس.اگر دقت کنید من در پست های قبلیم گفتم برای طراحی سازه سنگین باید قوس رو کاری کنیم که نیروی تقریبا یکسانی به تموم قوس وارد بشه خوب این که باید قوس خوابونده بشه تا چنین اتفاقی بیوفته که شگی درش نیست فقط میمونه نوع تحلیل که متاسفانه بنده با نرم افزار سپ که کار میکنم ارتفاعی کمتر از 49 را برای چنین قوسی پیداکردم و خوب اگر مهندس قاسمپور آموزش انسیس رو زودتر روی سایت قرار بدن تا بتونم بهتر تحلیلهای نرم افزاریمو انجام بدم فقط در این مورد امکان داره یک سوال پیش بیاد در مورد کششی های بحرانی که اونم گفتم که میشه تعداد رشته ها رو متغیر کرد البته باز هم حواستون باشه محورها در سرتاسر کششی ها تنظیم بشه که محدود کننده ی سازه ی سما پیچش نباشه
و اما چیزی که در مورد عرض به نظرم رسید اینه که به دلیل اینکه نیاز به صلبیت زیاد گره ها هست در سازه های سنگین به دلیل نیروی زیادی که توسط گشتاورها اعمال میشه نیازه که بخشی از نیرو از روی گره ها در بیاد با زیاد کردن عرض سازه طول لینک بیشتر میشه و اصطلاحا لینک نرم تر میشه و مقداری از نیرویی که روی گره هست به وسط لینک بین دو صفحه انتقال پیدامیکنه و باعث تقویت احتمال کمانش لینک میشه پس باید به حدی عرض بیشتر بشه تا این صلبیت خیلی بالا در گره که امکان بوجود آردنش بسیار مشکله کمتر نیاز بشه و سازه بتونه از کشش یا فشار(بر اساس تحلیل)کم بیاره نه از جای دیگه
یا حق
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 16 مهمان