درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی
آقایان جلیلی و علیزاده
لطفا به بحث علمی تاپیک برسید
پستهای شما خارج از موضوع تاپیک بود و ویرایش گردید
تذکر میدم لطفا ادب و احترام رو رعایت کنید
اگر مشکل دیگه ای با هم دارید بصورت پیام خصوصی حلش کنید و به تاپیک نرسه
با تشکر
بیردا گوزل خاطیره لر یاتیپدی !
خداحافظ
Heart

این طرفها کمتر میام . کاری داشتید :
sabz_daar_sabz@yahoo.com
www.facebook.com/hamidreza.nazari.775
پاسخ
نمیدونم این نتیجه درست هست یا نه.
از این فرمول من اینطور استنباط کردم که در یک پل ماکارونی مثلا قوسی در یک جاهایی که فشار ماکزیمم هست مثلا تکیه گاه،میشه قطر رو زیاد کرد اما در قسمتهایی که فشار کمتری اعمال میشه میتونیم طول رو کم کنیم که وزن سازه کمتر بشه.

اگر دریابی که در وجود هر انسانی روح خداوند نهفته است آیا باز هم حاضر خواهی شد به کسی توهین کنی؟
پاسخ
با سلام خدمت تمامی کاربران فعال این تاپیک

دوستان عزیزم جناب آقایان علیزاده، رنود، جاودانیان، رضایی و ... و سرکار خانم ها شریعتی و اسمعیلی سوره و خداقوت به همه ی شما بزرگواران

ترجیح می دادم از کنار به بحث و گفتگوی شما عزیزان نگاه کنم ولی چند تا نکته توی ذهنم بود که دوست داشتم توی ادامه این بحث و این فرمول ها بهش پرداخته بشه و یااگر پرداخته شده و من حواسم نبوده یادآوری کنید.

بحث کمانش به وجود اومده. بحثی که چند تا فاکتور اصلی درش دخیل هست مثل: ضریب لاغری ستون، شعاع ژیراسیون، بارهای پیوست (بار جانبی)، مبحث خروج از محوریت بار در این سازه های شما مگه وجود نداره!!!!
احساس می شه توی این تاپیک باید بیشتر به بحث مواد کشسانی یا الاستیسیته(بسته به خواص و مدل ماکارونی) بیشتر پرداخته بشه (چون اکثر سازه های دوستان دارای رفتارهای ارتجاعی) هستش.
آیا این طور نیست که سازه های ما (بعضی هاشون) قبل از تحمل بار از حالت تعادل خارج می شن؟؟؟؟؟ بحث چرا از قوانین حاکم مثل هوک یا اولر بهره مند نمی شیم؟؟

با توجه به تجربه ی خوبی که دوستان دارند نقطه تسلیم سازه هاشون اکثرن کجا هستش؟؟؟؟؟
۱. مقاومت نهایی
۲. مقاومت قبل از تسلیم، مطابق نقطهٔ جاری شدن فولاد یا مثلا بتن یا مثلا چوب و هر ماده دیگه؟؟؟
۳. شکست
۴. ناحیهٔ سخت شدگی
۵. ناحیهٔ باریک شدگی

کدام نقطه هستش ؟؟اصلا هوک یا اولر یا ..... هر قانون دیگه

بحث تکیه گاه ها خیلی مهمه، وقتی که با تنش‌های سه بعدی کار می‌کنیم، از تانسور چهارتایی استفاده کنیم یا نه؟؟؟؟
تانسور سختی کلا چرا فراموش می شه در حالی که به نظر من از همه مهم نتره چون ماکارونی هستش نه فولا یا بتن!!!

سعی کردم زیاد پر حرفی نکنم و دوست دارم این موارد هم در این تاپیک مورد بحث و گفتگو قرار بگیره و اگر نیاز بود بنده هم از کنار حمایت کنم. ان شاء الله
تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره ، علیرضا جاودانیان ، مرضیه شریعتی ، رسول عليزاده ، محمد جواد رضایی ، سعید قاسم پور
سلام
خانم اسمعیلی در تکیه گاه نیروی ماکزیمم وجود ندارد . نیروی ماکزیمم همواره در تمامی سازه های قوسی در تاج می باشد . با یک تحلیل دستی سازه متوجه میشید .
از جناب شفقی هم تشکر میکنم . بله حرف شما درسته چون این فرمول در صورتی درست خواهد بود که موارد ثابت در فرمول اولیه هم پا برجا باشه و خروج از مرکزیت وجود نداشته باشه .
ولی بعضی از خواص هم در مورد ماکارونی وجود نداره یا خیلی کم است .
پاسخ
سلام
خوشحالم که جناب شفقی هم در بحثهای این تاپیک شرکت کردن بی شک متونیم از تجربیاتشون استفاده کنیم
با نظراتتون موافقم خوشحال میشم تمام موارد رو خودتون یکبار برای ما باز کنید
خانم اسمعیلی همونطرو که جناب جاودانیان گفتن نیرو اکثرا در راس تاج به ماکزیمم میرسه البته بستگی به ارتفاع سازه داره که اگه نیم دایره کامل باشه نیرو در تمام نقاط یکسانه اگر هم کوچکتر از نصف دهانه باشه ماکزیمم راس تاج هست نه تکیه گاه
متاسفانه در بعضی جاها از دوستان با تجربه شنیدم که میگن بیشترین نیرو در تکیه گاه هست که در حقیقت اینطوری نیست
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علیرضا جاودانیان
تنها در یک صورت تکیه گاه نیروی بیشتری از تاج تحمل خواهد کرد . اونم در سازه هایی است که ارتفاع از نصف دهانه بیشتر باشه .
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده
بنده عرض کردم نمیدونم جوابی که میدم درسته یا نه.
چون خودم قبلا تو سپ یک طرح رو آنالیز کردم ماکزیمم نیرو سمت تکیه گاه بود.بخاطر همین گفتم.به هر ممنون از توضیحاتتون.

اگر دریابی که در وجود هر انسانی روح خداوند نهفته است آیا باز هم حاضر خواهی شد به کسی توهین کنی؟
پاسخ
 سپاس شده توسط علیرضا جاودانیان
با بحث کمانش شروع می کنم.
کمانش به رفتاری گفته می‌شه که معمولاً درعضو تحت فشار (ستون، دیوار برشی، ...) ایجاد می شه.
اعضای تحت فشار یک سازه، پیش از رسیدن به حداکثر مقاومت فشاری و در واضح تر پیش از شکست تحت اثر تنش تسلیم فشاری، تحت اثر پدیده کمانش دچار شکست می شن و هرچه ستون بلندتر و سطح مقطع کوچکتری داشته باشن(ستون لاغر)، زودتر تحت اثر پدیده کمانش تسلیم می‌ شن.

کمانش در ستون‌ها، پیش از هرچیز به ضریب لاغری ستون λ بستگی داره. ضریب لاغری رو می شه گفت از نسبت طول مهار نشده ستون به شعاع ژیراسیون. در حالت ایده‌آل که هیچگونه بار جانبی و خروج از محوریت بار وجود نداشته باشه، میزان بار بحرانی یک ستون فولادی رو می شه از رابطه زیر به‌دست می‌ آورد.

F=p^2 EI/(KL)^2

ستون دوسر گیردار=۰٫۵
ستون یک‌سر گیردار یکسر مفصل= ۰٫۷
ستون دوسر مفصل=۱
ستون یک‌سر گیردار یک‌سر مفصل=۱
ستون یک‌سر گیردار یک‌سر ازاد= ۲
ستون دوسر مفصل=۲

مدول الاستیسیته فولاد مصرفی = E
ممان اینرسی مقطع= I
طول مهار نشده ستون = L (براساس شرایط تکیه گاهی در بالا و پایین ستون با مقادیر بالا جایگزین می‌شود)
ضریب طول موثر ستون = K
p که همون عدد تقریبی 3.14 می باشد.
تماس با بنده از طریق:

masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی ، رسول عليزاده ، فاطمه اسمعیلی سوره ، حسین ترکی ، علی رنود ، سعید قاسم پور ، مرتضی زنگنه
سلام خدمت تمامی دوستان و استاد خوبم جناب شفقی
راستش بنده از لحاظ علمی نمیتونم در مورد بحث های اخیر نظر خاصی بدم ولی در مورد یکی از قسمت ها میخوام نظر بدم
ببینید درسته که شما میتونید با زیاد کردن سطح مقطع پروفیل های فشاری مقاومت اونها رو افزایش بدید ولی از دید مهندسی باید اول این رو در نظر بگیرید که آیا این کار راندمان خوبی به سازه اضافه میکنه یا نه؟یا اصلا امکانش هم هست که این کار خطای محاسبات رو بالا ببره چون با یک جسم بسیار شکننده و با خلوص بسایر بسیار متفاوت سر و کار داریم
به عنوان مثال یک پروفیل 5 سانتی مقاومت 10کیلو داره ولی یک المان 3 سانتی 16 کیلو
حالا ما بیایم مقطع پروفیل 5 سانتی رو دو برابر کنیم بهتره یا اینکه بیایم یک پروفیل با طول 3 سانتیمتر استفاده کنیم؟طبیعتااستفاده از یک پروفیل 3 سانتی استفاده بهینه تری از مصالح داره تا یک پر.فیل 5 سانتی و همچنین اعتقاد خود من اینه که در سازه های با بار متمرکز باید از بیشترین قدرت قوسی که آیین نامه اجازه داده باید استفاده کنیم به شرطی که مقاومت کششی سازه هم در حدود مقاومت فشاری سازه باشه(این یک ایده برای انتخاب طرح اولیه هستش و علاوه بر این باید مسائل بسیار مهم دیگری در مراحل بعدی انجام بشه)
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور
دوست عزیزم آقای رنود

ممنون از ابراز محبت شما و خوشحال می شوم اگر بنده رو استاد خطاب نکنید چون نه از لحاظ رتبه و نه از لحاظ علمی خیلی خیلی خیلی مونده که بخوام این جسارت رو در خودم ببینم.

جمله فوق از شما سوالی بود و یا در مورد مطالب بنده نظر دادید؟
تماس با بنده از طریق:

masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 8 مهمان