درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی
با سلام این نوع شکست از یک طرف می تونه به متقارن نبودن سازه برگرده که بار رو بصورت درست منتقل نمی کنند و در ساخت مشکل هست و از طرفی می تونه به ارتفاع بستگی داشته باشه مثلا اکثر سازه های ارتفاع پایین از نقطه تکیه گاهی میشکنن.
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، علی رنود
با سلام خدمت تمامی دوستان
با اجازه بزرگان پاسخی در حد توان میگم
اگر چنین سازه ای رو تحلیل کنیم متوجه میشیم که نقاط بحرانی فشاری سازه در قسمت تاج قرار میگیره(زیرا که در تکیه گاه از تکیه گاه کمکی استفاده شده و همچنین ارتفاع سازه از نیم دایره کمتره!)
اما چرا سازه از این نقاط دچار مشکل میشه
این قضیه و این داستان عجیب فروپاشی برمیگرده به عملکرد گره
وقتی در سازه ها تحلیلی انجام میدیم نوع اتصالاتی که معرفی میکنیم اتصالاتی هستند که به هیچ عنوان لنگر تحمل نمیکنند یعنی مفصلی هستند درحالی که در این سازه ها اتصالات تا حدودی در حالت ارتجاعی(الاستیک) قرار داشته و پس از اون کاملاجاری میشوند(اگر دقت کنید به عنوان مثال میزان ماکزیمم تنش قابل چسب های غفاری قبل از جاری شدن(یا رسیدن به حالت پلاستیک)درون بسته بندی ذکر شده)
در مدت زمانی که چسب از خود مقاومت در برابر لنگر نشان میدهد تقسیم بندی بار در کششی ها متفاوت است(در کششی های قائم بار نسبتا زیادی بوجود می آید که در کششی های نزدیک به افق چنین باری وجود ندارد)و بعد از اینکه چسب گره به حالت پلاستیک خودش میرسه بار ضربه ای به کششی وارد میشه و همچنین به دلیل تغییر شکل سازه و خروج از محوریت نیرو و همچنین ترد بودن ماکارونی دست به دست هم میدن و باعث برش المان کششی از قسمتی میشن که مرز چسبکاری محسوب میشه و این کار باعث میشه که طول المان فشاری افزایش پیدا کنه و اگر المان فشاری با طول جدید قابلیت تحمل بار را نداشته باشه طبیعتا از محل گره بدون تحمل لنگر ایجاد شده گسیخته میشه!تمامی این شرایط در حالی صحیح اتفاق میفته که ساخت دقیق باشه و دستگاه بارگذاری تراز باشه و بارگذاری بدون لنگر های جانبی باشه!!!
اما دلیل نامتقارن شکست سازه اینه که یا دستگاه بارگذاری تراز نبوده که این باعث میشه که تقسیم بار روی دو تکیه گاه به یک اندازه نشه و همچنین احتمال داره که بارگذاری خوب نباشه و لنگر درست کنه که در وزن های بالا کوچکترین لنگر باعث فروپاشی سازه میتونه بشه و علاوه بر این احتمال داره که سازه در ساخت مشکل داشته باشه که باعث شده که چنین اتفاقی بیفته.
در نهایت توصیه میکنم خیلی خیلی روی عملکرد گره ها کار کنید تا بتونید سازه های بهینه سازی شده طراحی کنید و بسازید
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده
سلام
دوستان نکاتی رو مطرح کردن
من پیشنهاد میکنم برای اینکه بخواین علت اصلی رو پیدا کنید فیلم بارگزاری رو بزارید رو سایت با دوتا عکس از دو نمای سازه این طوری راحت میشه گفت علتش چی بوده
البته اگه کشش اون قسمت بشکنه کاملا طبیعی هست که قوس از اون قسمت کم بیاره
اگه ارتفاع کم باشه سازه از راس تاج میشکنه مثل سازه مهندس داوری که در مسابقات آزاد زنجان بارگزاری شد
هر جور حساب کتاب میکنم نیروی موجود در قوس در اون قسمت از سازه کمتر از قسمتهای دیگه هست حتما علت خاصی داشته در حالت طبیعی سازه از اون قسمت کم نمیره مگر یا کشش در بره یا در اجرا مشکل وجود داشته باشه
منتظر فیلم و عکس از دو نمای سازه هستیم مهندس
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
با سلام به همه عزیزان

حتما همین طور هست که میفرمایین ... به نظر خود من تو تایم بارگذاری متاسفانه پایه بارگذاری آماده نبود و رو چوب بارگذاری کردبم ! و مهمترین اشکال هم حتما تو قسمت اجرا بوده .. این هم از فیلم بارگزاری ... ممنون میشم نظرات خودتون رو بدین !!!

با تشکر

لینک دانلود ...

لینک جدید ... 1 2
برهنگی تنها به یک تکه پارچه بستگی ندارد .
برهنگی یعنی بی توجهی به شرافت انسانی و شخصیت انسانها

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
آقا لینک ف*ی-ل-ت*ر شده یه جا دیگه آپلود کن
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
دوستای عزیز لینک دانلود تو پست قیلی اصلاح شد ...

من از دوستایی که تجربه کاری بیشتری دارم میخواستم یه سوال بپرسم ....

اگه 8 تکه ماکارونی داشته باشین اونا رو به چه شکلی کنار هم قرار میدین و سازه رو میسازین ؟؟؟

مقطع دایره

مقطع مستطیل

حالا اگه مستطیل باشه کدون نوع کنار هم قرار میدین ؟؟؟؟

[تصویر:  di-XKCV.jpg]

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
در مورد چیدمان سطح مقطع ماکارونی ها باید بگم که باید سطح مقطع به گونه ای تنظیم بشه که مقاومت سطح مقطع رو به بیرون و بالا زیاد باشه
مثلا سطح مقطع مثلثی که برای راندمانی سه رشته استفاده میشه ولی وقتی طرح دارای رشته های زیاد هست به نظر من سطح مقطع دایره در مجموع و با در نظر گرفتن تمام جوانب کار،بسیار مناسب تره
البته بعید میدونم بشه 8 رشته رو به این سادگی دایره کرد!!!
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
با نشکر از دوست عزیزمون آقای رنود !!!

ممنون میشم دوستان نظرات خودشون رو درباره علت شکست سازه که فیلم بارگذاری رو برای دانلود گذاشتم بگن ...

مرسی از دوستان

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
مهندس من احتمال میدم سازتون به خاطر ایراد ساخت از اون قسمت متلاشی شده اگه عکس از اجراتون دارید نگاه کنید ببینید چیدمان اون قسمت از فشاری هاتون درست بوده یا نه
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
با عرض پوزش خدمت دوستان منم نظر خودمو در مورد فیلم میگم
اگر دقت کنید از ثانیه 18 تا ثانیه 22فیلم به قسمت راست گره مرکزی توجه کنید به نظر میاد که یک کششی در اون ثانیه ها جدا میشه چون حرکت محسوسی از خودش نشون میده احتمال دیگه ای هم که وجود داره اینه که این کششی سختی لازم رو نداشته و بر اثر عواملی همچون رطوبت،این کششی شل شده و تا زمانی که میخواسته تحت تنش اصلی قرار بگیره فزم فشاری های قوس بهم ریخته و در یک لحظه سازه از اون قسمت قوس فروپاشیده
در آخر هم شکل سطح مقطع برای آیین نامه 8 رشته ای تک ماکارون طبق آیین نامه پارسال دانشگاه زنجان برای گرایش آزاد رو پیشنهاد میکنم که به نظر میاد از نظر تمام جهات شکل مناسبی داره زیرا که ما در سازه های گرایش آزاد خیلی کم پیش میاد که سازه هامون به دلیل تحمل نکردن تنش های محوری اصلی بشکنه و معمولا بر اثر پیچش و برش شکسته میشن که با فیلم قابل تشخیص نیستن و فقط با تحلیل تشخیص داده میشن
یا حق

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 60 مهمان