درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی
سلام
روش بستن نخ برای هر گرایش متفاوته البته این نظر شخصی منه
یه مثال میزنم در مسابقات آزاد زنجان پارسال دوستانی که از دانشگاه علم و فن رفته بودن در گرایش سازه سنگین از بست ریسمان به شیو راندمانی استفاده کرده بودن که باعث شد سر 199 کیلو ریسمان پاره بشه در حالیکه سازه کاملا سالم مونده بود
چون این بحث خیلی خیلی محرمانه هست زیاد نمیتونم حرف بزنم فقط یه راهنمائی میکنم در گرایش راندمانی گره مرکزی تا جایی که میتونید جمع کنید و ریسمان رو هم همچنین چون حساسیت کار بالاست این کار در گرایش هذفمند خیلی خیلی سختره اما در گرایش سنگین میتونید ریسمان گره رو بازتر ببندید
جناب نیک نیاز
اگر بیر گون یاخنان گورشسخ توضیح ورم بلن بیردا دانشسام چوخ آدامنار سو استفاده الیلر
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز
با سلام
من یک اصل کلی برای بستن ریسمان رو پیشنهاد میکنم که به نظرم نه نیاز به تراز داره و نه چیز دیگه
شما اگر دقت کرده باشید در آیین نامه ها نوشته ریسمان به گونه ای باشه که یک حلقه به قطر مثلا7 الی10 بتونه از داخل اون رد بشه
خوب شما میتونید که یک کار کنید تا این ریسمان شما دور یک جسم حلقه ای که طبق آیین نامه مجازه بسته بشه سپس گره بخوره
دو بار که این کار رو انجام بدید دو رسمان هم اندازه و تراز شده دارید(دقت کنید تعداد دورهای هر دو ریسمان برابر باشه تا به یک اندازه تغییر شکل بدن در هنگام بارگذاری
در مرحله بعدی کار دوختن این دو ریسمان به گره مرکزی رو داریم
اگر طرحتون در گره مرکزی خوب شده و دقیق کار شده باشه هر دو گره مرکزی قاعدتا باید قرینه هم باشند(بدون حتی کوچکترین خطایی تقارن برقرار میشه)سپس شما میتونید به راحتی ریسمان های آماده رو به گره مرکزی بدوزید
همچنین باید نهایتا ریسمان دوخته شده به گره مرکزی چسب کاری بشه که بعد از خیز،گره مرکزی دچار برش نشه
یک سری ریزه کاری های دیگه هم داره که مثلا ریسمان ها چطور در یک سطح باشن و... که اینها رو به عهده دانشجوی علاقه مند میذاریم
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، مجید نیک نیاز
جناب علیزاده منم مشتاق دیدار هستم

نظر دوستان در مورد عرض سازه ها چی میتونه باشه !!!؟؟؟

اگه سازه عرضش زیاد باشه سطح مقطع افزایش پیدا میکنه و در ضمن در مقابل پیچش مقاوم تره .... حال اگه عرضش کمتر بشه جمع تر میشه و شاید در مقابل خمش مقاومت بیشتری نشون بده !!!

نظر دوستان در این مورد چی میتونه باشه ؟Big Grin
برهنگی تنها به یک تکه پارچه بستگی ندارد .
برهنگی یعنی بی توجهی به شرافت انسانی و شخصیت انسانها

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
در سازه ماکارونی و در عرض های زیر 8 سانت و وزن های زیر 400 کیلو اگر اشکال از عرض سازه باشه یعنی سازه از پیچش کم آورده یعنی محدود کننده پیچش هست و خمش مشکلی ایجاد نمیکنه در عرض سازه
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
سلام
جناب نیک نیاز برای هر گرایشی فاکتورهای هست که اگه بتونیم به موقع ازش استفاده کنیم نتیجه خوبی میگیریم مثلا در سازه راندمانی اگه عرض سازه رو زیاد کنی نتیجه عکس میده چون وزن بارگزاری زیاد بالا نمیره و نیازی هم نیست عرض رو زیاد کنیم چون پیچش کلی در وزنهای بالا اتفاق میافته من پیشنهاد میکنم در گرایش راندمانی از حداقل عرض استفاده کنید
یه مثال برای درک بهتر این موضوع براتون میزنم
در گرایش پل 50 سانت که پارسال در شهرکرد برگزار شد عرض سازه حداقل 10 سانت تعیین شده بود بهترین رکوردی که در اون مسابقات زده شد راندمان880 بود اما اگه عرض سازه طبق روال سایر مسابقات 5 سانت تعیین میشد راندمان بالای 1000 هم میشد زد چنانچه اگه راندمان سازه ای که تبریز آوردیم رو حساب کنید بالای 1000 میاد در صورتی که بهینه هم نشده بود
اما در گرایش سنگین باید یکم عرض زیاد باشه چون سازه میخواد وزن بالایی رو تحمل کنه باید در مقابل پیچش کلی سازه مقاوم باشه از شیب دادن در سازه سنگین جدا خودداری کنید چون نتیجه کار رو خراب میکنه پیشنهاد میکنم عرض سازه سنگین رو کمتر از 7 نگیرید
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
با سلام خدمت دوستای عزیز

این بار میخواستم نظر دوستان رو در باره سه بعدی کردن سازه و روشی که میشه سازه کمترین اختلاف رو تو سه بعدی کردن داشته باشه رو از دوستا سوال کنم !HeartHeart

[تصویر:  di-HF8K.jpg]

IdeaIdea
پاسخ
سلام
همین روشی که دارید باهاش سه بعدی می کنید یکی از بهترین روشهاست اما باید در نحوه گونیا کردن دقت بشه حداقل با دوتا گونیا از دو سمت شیشه را محکم سر جای خودش نگه دارید
روش دیگه ای هست که از همون چوبی که در بین شیشه ها گذاشتید هست به صورتی که یکی از شیشه ها روی زمین قار میگیرد و سپس چوبهای هم اندازه رو در محلهای خالی پلات می چینید و شیشه دوم را روی آن قرار میدهید بعد از تراز کرد با چسب نواری شیشه بالایی رو سر جای خود محکم کنید تا تکان نخورد و شوع به سه بعدی کنید
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
سلام
نظر رسول درسته ولی میشه یک کار خلاقانه از دو روش استفاده کرد که هم چوب بین شیشه ها وصل باشه و هم از تراز استفاده کنید
جنس شیشه هم بسیار مهم هست که ضخامت کافی داشته باشه که قوس نیافته توش
دقت کنید قطر ماکارونی های فشاری به عنوان مثال 2.85میلیمتر است اگر ذره ای جابه جایی در سه بعدی کردنش درست بشه نیروهای برشی و لنگر های پیچشی وضعیت کاملا نامتقارن و بدی پیدا میکنند که باعث انحراف قوس میشه و شاید نصف راندمانی که ازش انتظار دارید رو نگیرید(به نظر من برای دهنه 45 شیشه های با ضخامت 5میل خوبه و برای دهنه یک متر شیشه با ضخامت 10 میل خوبه
یاحق
پاسخ
با سلام خدمت دوستای عزیز و تشکر از اعلام نظرات و جواب های بجا شون ...

دوست ندارم سوالی رو 2 بار طرح کنم اما یه سوالی داشتم که یبار مطرح شده اما یادم رفته بود چیزی رو بپرسم

پس با اجازه دوستان

تو کمان از نوع مثلثی با 3 ماکارونی دوستان فرمودن تک المان به سمت بیرون باشه ... من دقیقا متوجه نشدم وقتی میخوای رو پلات یا شیشه بچینی باید چه شکلی قرار بدی ؟؟؟ اگه دوستان عکسی داشته باشن ممنون میشم قرار بدنHeart

IdeaIdea
پاسخ
سلام
شما روی پلات باید ضخامت دو رشته کنار هم رو در نظر بگیرید که وقتی سه رشته رو به هم چسبوندید دو رشته چسبیده به پلات و یک رشته رو به بالا باشه و در نهایت باید موقع سه بعدی کردن اون رو از پلات جدا کنید و برعکس کنید
یاحق
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 9 مهمان