درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بزر گترین سد جهان
#1
بزرگترین سد دنیا در استان لرستان احداث می‌شود
اکونیوز: استاندار لرستان گفت: بلند‌ترین سد دنیا به ارتفاع 315 متر در شمال لرستان بر روی رودخانه بختیاری احداث می‌شود.


[تصویر:  01785575150335751265.jpg]مشارکت چینی ها در ساخت بزرگترین سد جهان در ایران

قائم مقام وزیر صنایع آب چین از همکاری با جمهوری اسلامی ایران در ساخت سد بختیاری، بزرگترین سد جهان خبر داد و در مورد دلایل تاخیر چینی ها در اجرای تعهدات گفت: تاخیرها را جبران می کنیم.

به گزارش مهر "لی گوئینگ" در دیدار مشترک با وزیر نیرو کشورمان از مذاکرات بسیار خوب و اثربخش بین ایران و چین خبر داد و گفت: طرفین در نشست مشترک موضوعات بسیار خوبی را در صنعت آب و نیروگاهی مورد بررسی قرار دادند.

قائم مقام وزیر صنایع آب چین با بیان اینکه همکاری های دوجانبه ایران و چین در صنایع آب و نیروگاهی می تواند مکمل یکدیگر باشد، اظهار داشت: دو کشور هم اکنون در وضعیت پیش بردن تحولات اقتصادی قرار دارند و جزو کشورهای در حال توسعه هستند که فضای همکاری های مناسبی نیز بین آنها وجود دارد.

گوئینگ با بیان اینکه پتانسیل های مناسب همکاری بین ایران و چین فراهم است بیان داشت وزارت آبیاری چین و نیروی ایران یک نوع همکاری های مقابل و خوبی را می توانند با یکدیگر داشته باشند و خوشبختانه همکاری ها از ظرفیت بسیار خوبی نیز برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات مناسبی را می توان در منابع آبی دو کشور انجام داد تصریح کرد: ایران در حال ساخت بزرگترین سد جهان به نام "بختیاری" با ارتفاق 315 متر است که ظرفیت آن 4.5 میلیارد متر مکعب برآورد شده ، بنابراین چین می تواند در این بخش اقدامات خوبی را داشته باشد.

قائم مقام وزیر صنایع آب چین تاکید کرد: چین از توانمندی ساخت سد و توانایی مالی خوبی برخوردار است و برای انجام همکاری با ایران در این پروژه بزرگ مشکل خاصی را ندارند. همکاری های دو کشور در این حوزه از زمینه های مناسبی برخوردار است.

وی در ارتباط با تاخیر طرف چینی در تامین مالی و اجرای پروژه سد بختیاری نیز بیان داشت: ممکن است در برخی موارد موانع و مشکلاتی وجود داشته باشد اما ما در چارچوب قوانین موضوعات را دنبال و حل می کنیم.
شريف ترين دلها دلي است كه انديشه ي آزار كسان درآن نباشد. زرتشت/
پاسخ
 سپاس شده توسط احسان نظری ، حمید رضا نظری ، علیرضا جاودانیان ، مرضیه شریعتی ، ابوذر عظیمی ، سعید قاسم پور
#2
سد بزرگ آسوان


[تصویر:  76452809235524471123.bmp]


این سد در جنوب شهر آسوان مصر واقع شده است. هدف از ساخت این سد تنها سامان دهی به سیلاب های سالانه رود نیل نیست بلکه هدف اصلی ایجاد یک دریاچه پشت سد به منظور فراهم آوردن ذخایر آبی برای جلوگیری از قحطی و کمبود آب در مواقع خشکسالی، می باشد.

کار ساخت این سد از سال 1960 بعنوان یک پروژه ملی شروع شد و رئیس جمهوری مصر_ناصر_عهده دار تامین هزینه های این طرح بود. پس از این که مصر نتوانست نظر قطعی آمریکا و انگلیس را در رابطه با دریافت وام برای ساخت سد را به خود جلب کند، روسیه ساختار زمینی این سد را طراحی کرده و تجهیزات لازم برای ساختن نیروگاه برق را در اختیار مصر گذاشت. در طی اجرای عملیات ساخت، تدابیر و امکاناتی در نظر گرفته شد تا ساکنان اصلی نوبه(یک سرزمین باستانی در مصر) به وطن اصلی شان بازگردند و در یک اقدام چند ملیتی به بازیابی آرامگاه عظیم ابو سیمبل پرداخته شد.

سد بزرگ آسوان درسال 1970 توسط رئیس جمهور "سادات" افتتاح شد. امروزه این دریاچه با نام دریاچه ناصر تقریبا 500 کیلومتر عرض دارد و مرز مصر و سودان را به هم متصل می کند. علیرغم وجود مشکلات زیست محیطی که توسط سد ایجاد شده است اما این سد یک موهبت الهی برای ملت مصر محسوب می شود. به دلیل وجود این سد در سالهای 1980 و 1990 هنگامی که کل قاره آفریقا دچار قحطی و خشکسالی شده بود کشور مصر دچار هیچ مشکلی در رابطه با کمبود آب نشد و در موارد بسیاری از سیلاب های عظیم و غیر منتظره ایی که پیش می آمد در امان ماند.

اکنون سیستم کشاورزی بطور منظم و سازمان دهی شده در این کشور رواج دارد اما در سال 1996 برای اولین بار آب پشت سد دریاچه ناصر سرریز شد. پروژه هایی در دست است که طی آنها نواحی در امتداد آبریز "توشکا" را دارای سکنه می کند و محله جدیدی را در راستای کانال تازه تاسیس "زاید" در قلب صحرای بزرگ آفریقا برای اسکان مردم احداث کند.سد هوور(Hoover)


[تصویر:  21430156162112792101.jpg]


سد هوور در تنگه سیاه و بر روی رود کلرادو در حدود 48 کیلومتری جنوب شرقی لس وگاس واقع شده است. و ارتفاع آن از سنگ های پایه تا راس سد که در آن جاده ساخته شده، در حدود 41/221 متر است. برج و نقطه بالایی سد که در کنار نرده ها قرار دارد 19/12 متر از سطح جاده ارتفاع دارد.

وزن تقریبی این سد به بیش از شش میلیون و ششصد تن می رسد و از نوعی بتون ثقیل و چگال ساخته شد که در پشت آن فشار آب حاصل از نیروی گرانشی زمین و نیروی منحنی افقی بر آن وارد می شود. نیروی وارده در هر فوت مربع(48/30 سانتی متر) فشاری معادل با 20430 کیلوگرم بر دیواره سد وارد می شود.

در حدود 4357000 متر مکعب بتون در این سد به کار رفته است.با این میزان بتون می توان ساختمانی را به مساحت 100 فوت مربع و ارتفاع 1600 تا 3200 متر یعنی ساختمانی بلندتر از ساختمان امپراطوری(1250 فوت ارتفاع دارد) را در یک شهر ساخت و یا یک راه ارتباطی با عرض 16 فوت از سانفرانسیسکو به نیویورک کشید.

اولین بتون این سد در ماه ژوئن سال 1933 و آخرین بتون آن در ماه می سال 1935 کار گذاشته شد.بطور تقریبی می توان گفت که در هر ماه 156800 متر مکعب بتون در این سد کار گذاشته شده است.بیشترین میزان کار گذاری بتون در یک روز 10253 متر مکعب بتون (مقداری از این بتون ها در برج ورودی و مکان موتور برق به کار رفته است) بوده و کمترین میزان 269500 متر مکعب در هر ماه بوده است.

آنچه سد هاوور را از دیگر سد ها متمایز می کند این است که این سد از بلوک های سیمانی و یا ستون های عمودی ساخته شده که این بلوک ها دارای سایز های متفاوتی است مثلا در دیواره مخالف جریان آب سد سایز این بلوک ها 60 فوت مربع است و در دیواره موافق جریان آب سد سایز بلوک ها 25 فوت مربع است. بلوک های مجاور در هم فقل می شوند. برای جایگزین کردن بتون در هر بلوک در فضای 5 فوت به زمانی در حدود 27 ساعت زمان نیاز است. هنگامی که دمای بتون پایین می آید مخلوط سیمان و آب که به آن ملات می گویند به فضایی که در نتیجه انقباض بتون در هوای سرد ایجاد می شود فشار وارد می کند و این بتون نوعی ساختار تک سنگ(یک تکه) پدید می آورد.

مواد اصلی کاربردی در این سد ،که تمام این مواد توسط دولت خریداری شد، عبارتند از فولاد مقاوم معادل 45000000 پوند(هر پوند معادل 454 گرم است)، دریچه تنظیم آب 21670000 پوند، صفحات فولادی و لوله های برون ریز 88000000 پوند، لوله ها و ابزار آلات در حدود 1344 کیلومتر، فولاد های ساختاری 18000000 پوند، فلزات کاربردی متفرفه 5300000 پوند است.

پیمانکار از 20 آپریل سال 1931 به مدت هفت سال قرار داد بست که البته تا 29 ماه می 1935 کار بتون گذاری آن تمام شد و بقیه کار های تکمیلی آن تا 1 مارس 1936 به پایان رسید. 21 هزار نفر در کار سد سازی مشارکت داشتند که دستمزد ماهانه آنها 500000 دلار برآورد شده است.سد ایتایپو(Itaipu)

[تصویر:  70720524146598249144.jpg]
موتور برقی_آبی این سد بزرگ ترین موتور برق پیشرفته جهان محسوب می شود. کار ساخت این سد از سال 1975 شروع و تا سال 1991 به طول انجامید بعنوان یک توسعه دو ملیتی می توان از آن نام برد این سد بر روی رود پارانا بسته شد که حاصل تلاش دو کشور همسایه برزیل و پرتغال می باشد. موتور برق این سد دارای 18 ژنراتور است که گنجایش تولید نهایی برق آن به 12.600 مگا وات می رسد و بطور قطع می توان گفت که خروجی برق سالانه آن 75 میلیون مگاوات است. در سالهای اخیر انرژی تولیدی سد ایتایپو پس از نصب آخرین دستگاه ژنراتور در سال 1991 چندین رکورد جهانی را شکسته است. تولید 77.212.396 مگاوات انرژی در سال 1995، در سال 1996 افزایش یافت و رکورد کنونی تولید برق هم اکنون 80 میلیون مگاوات در سال محاسبه می شود.

عظمت این سد زمانی هویدا شد که در سال 1995 توانست جوابگوی 25% ذخایر انرژی برزیل باشد و 78% ذخایر انرژی پرتغال را تامین کند. موتور برق این سد یکی از جاذبه های توریستی منطقه "فوز دو ایگواکو" است که تا کنون پذیرای 9 میلیون توریست از 162 کشور جهان بوده است. شهر "فوز دو ایگواکو" برزیل که در آن آبشار های مشهوری قرار دارد در کرانه غربی رود پارانا و درست در مرز میان برزیل و پرتغال واقع شده است.

موتور برق این سد در 14 کیلومتری شمال پل اینترنشنال ،که دو شهر "فوز دو ایگواکو" برزیل و "سوداد دل استی" پرتغال را به هم متصل می سازد قرار دارد. در کشور پرتغال چندین سد وجود دارد که ارتفاع نهایی آنها 7.744 متر و عرض آنها حداکثر به 225 متر می رسد. میزان مصالح کاربردی در این سد هم در نوع خود بی نظیر است با استفاده از آهن های کاربردی در این سد می توان 380 برج ایفل ساخت و با استفاده از بتون های مصرفی در این سد می توان 15 بار کانال تونل_پل ارتباطی فرانسه و انگلیس را ساخت. این سد یکی از اعجاب انگیز ترین بنا های کنونی جهان است که بر روی رود پارانا _که از نظر بزرگی هفتمین رود جهان به حساب می آید_ بسته شده است. کارگران یکی از دشوارترین کارهای جهان را به اتمام رساندند که طی آن 50 میلیون تن خاک و سنگ جابجا کردند
شريف ترين دلها دلي است كه انديشه ي آزار كسان درآن نباشد. زرتشت/
پاسخ
 سپاس شده توسط احسان نظری ، سعید قاسم پور ، محمد جواد رضایی
#3
با سلام
جناب کریمی عزیز
لطفا مطلبی که به عنوان تاپیک مربوط نیست رو در اینجا مطرح نفرمایید. مسجد ایاصوفیه، یکی از مساجد بزرگ مطرح در جهان اسلام و گنبد سلطانیه از آثار و مفاخر بزرگ ایران و جهان اسلام هستش ولی جای این مطالب در این تاپیک نیست.
لطفا مطالب فوق رو حذف و در تاپیک جداگانه یا تاپیک "شاهکارهای معماری جهان " مطرح بفرمایید. تاپیک حداکثر تا 24 ساعت آینده ویرایش خواهد شد.
یا حق
-----------------------------------------------------------------------------------

تاپیک در تاریخ 91/1/24 ساعت 1 بامداد، ویرایش شد.
تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید جلیلی
#4
کریت اولین سد قوسی جهان

قديمي ترين و منحصر به فردترين سد قوسي دنيا حاصل محاسبات دقيق معماران ايراني دوران باستان است
هنر معماران قديمي کشورمان به خصوص در دوران ايران باستان هنوز هم مايه شگفتي معماران امروزي است که حتي با دقيق ترين محاسبات رياضي و فيزيک هم نتوانسته اند به رمز و راز اين ساخت و سازهاي شگفت انگيز که در گوشه و کنار کشورمان به چشم مي خورند پي ببرند. « سد کريت» يکي از اين سازه هاي منحصر به فرد است که مي توان آن را حاصل نبوغ معماران ايراني در قرن هاي گذشته دانست؛ سدي قديمي در طبس که عنوان اولين سد قوسي جهان را يدک مي کشد.
شايد خيلي ها نمي دانند که از 2 هزار سال پيش تا اوايل قرن بيستم، بلندترين سدهاي قوسي جهان مثل ايزدخواست فارس، کبار قم و کريت طبس، در ايران ساخته شده بودند. آن موقع هنوز گينس پا به دنيا نگذاشته بود و خبري از ثبت رکوردهاي اينچنيني نبود، در غير اين صورت حتماً اسم سد باستاني و زيباي کريت، به عنوان رکورددار بلندترين سد در جهان ثبت شده بود. محاسبات به کار رفته در ساخت اين سد آنقدر دقيق است که رئيس سابق کميته بين المللي سدهاي بزرگ، سد کريت را شگفت آورترين ساخته دست بشر در قرون وسطي مي نامد.
سد دو قوسي و بسيار قديمي کريت، در فاصله 50 کيلومتري جنوب شرق شهرستان طبس در يزد و در ميان رشته کوه هاي برافراشته شتري قرار گرفته است. بعد از طي 50 کيلومتر در جاده طبس- ديهوک، مسيري وجود دارد که به روستاي سروند مي رسد و بعد از گذشتن از اين روستا، جاده وارد روستاي ديگري به نام ماودر مي شود. تا اينجا مسير، ماشين روست، ولي اگر مي خواهيد اين سد منحصر به فرد را از نزديک ببينيد از اينجا به بعد بايد کفش آهنين به پا کنيد! چرا که حدود ده کيلومتري را بايد پياده طي کنيد.
اين مسير صعب العبور پر است از صخره هاي آهکي ستبر و زيبا؛ در طول مسير مي توانيد از ديدن آبشارها هم لذت ببريد تا طولاني بودن راه را حس نکنيد!
البته وقتي به اين نکته فکر کنيد که حدود هزار سال پيش، سازندگان اين شاهکار مصالح مورد نيازشان را براي ساخت اين سد با مشقت و سختي زياد از همين راه و از ميان تخته سنگ ها، کوه ها و آبشارها عبور مي دادند حتماً ذوق و شوقتان براي رسيدن به انتهاي مسير و تماشاي سازه دست ساز آنها بيشتر مي شود. البته بهتر است بدانيد که اين مسير صعب العبور تقريباً به همان شکل گذشته اش باقي مانده و تغيير زيادي نکرده.
اسم سد کريت، از اسم روستايي گرفته شده که در 40-30 کيلومتري اين سد قرار دارد. مهم ترين نکته اي که درباره اين سد وجود دارد، نحوه مکان يابي ساخت اين شاهکار توسط معماران و سازندگان آن در آن دوران است؛ اينکه آنها در آن سال ها، چطور به اين نکته پي برده اند که اين مکان، مناسب ترين محل براي ساخت چنين سدي است؟!

سد ضد زلزله

دکتر يعقوب دانش دوست- دکتراي معماري و شهرسازي- است و تجربيات فراواني در مرمت بناهاي تاريخي دارد، او يکي از افرادي است که تحقيقاتش درباره اين سد را در قالب يک کتاب منتشر کرده است؛ او مي گويد:« روش سدسازي به شکل قوسي، روشي قديمي در ايران است.
سد کريت با وجود گذشت سال ها هنوز هم شکل قوسي خودش را حفظ کرده و در عکس هاي هوايي گرفته شده هم، اين موضوع به خوبي قابل مشاهده است. البته سدهايي با فرم قوسي شکل، مقاومت بسيار بالايي دارند و در مقابل فشارهاي ناگهاني مثل زلزله، ريزش کوه و حوادث طبيعي مقاومت خوبي از خودشان نشان مي دهند.»
زمين لرزه، واکنش طبيعي زمين در مقابل انرژي زيادي است که در طي سال ها در آن انباشته شده؛ يعني زمين با ايجاد لرزش، در ريشترهاي مختلف، انرژي اش را تخليه مي کند. مردم کشورهايي که روي نوار زلزله خيز کره زمين زندگي مي کنند، خاطره خوشي از اين لرزش ها ندارند. اينها را گفتيم تا از مقاومت سد کريت در برابر يک زلزله قدرتمند بگوييم که سال ها پيش اتفاق افتاده و اين سد از آن جان سالم به در برده است. دکتر ناظمي، محقق و زمين شناس در اين باره مي گويد:« 25 شهريور ماه 1357، زمين لرزه اي با قدرت 7/4ريشتر طبس را لرزاند. اين سد با وجود اينکه در معرض يک زلزله شديد قرار گرفت اما نه تنها تخريب نشد که حتي ترک هم برنداشت.»
اما قبل از اينکه درباره نوع ساخت و مصالح به کار رفته در بدنه اين سد ضد زلزله صحبت کنيم، بهتر است اطلاعاتي درباره شکل ظاهري سد کريت داشته باشيد. دکتر ناظمي در اين باره مي گويد: « ارتفاع قسمت بيروني سد از کف رودخانه، 52 متر و عمق حوضچه آبگير 20 متر و طول آن در قسمت تاج 52 متر و ضخامت تاج هم 1/2 متر است. نکته جالب اينجاست که سد کريت محل مخصوصي براي خروج آب اضافي بعد از پر شدنش ندارد، براي همين آب هاي اضافي ناشي از سيلاب ها، بعد از پر شدن سد، از روي بدنه سد بيرون مي ريخته و اين موضوع نشان مي دهد که بدنه سد بسيار محکم ساخته شده که با وجود گذر سيلاب هاي زياد از روي آن خراب نشده است.»
مصالحي که در ساخت بدنه سد به کار رفته، جالب است. ناظمي درباره اين مصالح مي گويد:« مصالحي که در ساخت سد به کار رفته ساروج و سفيده تخم مرغ بوده. تخم مرغ هميشه ماده بسيار ارزشمندي بوده اما چون مي خواستند سد مقاوم باشد، از چسبندگي تخم مرغ در بدنه سد استفاده کرده اند. ماده اصلي به کار رفته در بدنه سد هم ملات آهک و شن و خاک است که مقاومت زيادي در برابر انحلال و تخريب دارد.» سازندگان علاوه بر استفاده از ساروج و ملات، در زمان هاي ديگر هم که سد به تعمير احتياج داشته، از آجر و سنگ استفاده کرده اند.
معماران اين سد 700 سال پيش، براي ساخت آن، يک دره تنگ و باريک و براي جمع شدن آب هم يک دشت نسبتاً صاف را در نظر گرفته بودند. اين سد در دو مرحله کامل شده است. حدود 150 سال قبل چهار متر به ارتفاع سد اضافه کردند که هم براي افزايش بهره وري از سد بوده و هم اين که مانع از متروکه شدنش مي شد.سدهاي به صرفه

سدها انواع مختلفي از نظر شکل و نوع معماري دارند؛ «آنها سه نوع هستند. تک قوسي، دو قوسي و سه قوسي. يک سري از سدها هم سدهاي معمولي هستند که به دو دسته خاکي و بتوني تقسيم مي شوند. در سدهاي معمولي بايد بدنه سد را مقاوم و با ضخامت زياد بسازيم تا با وزن خودش جلوي فشار آب را بگيرد. اين سدها مصالح ساختماني زيادي مصرف مي کنند اما در سدهايي که به شکل قوس هستند، چون محل قوس به درون سد است، انرژي و نيروي زياد فشار آب را خود سد تحمل نمي کند و آن را به ديواره هاي کوه منتقل مي کند. سدهاي قوسي بايد در دره باريکي ساخته شوند و ديواره هايشان هم بايد آن قدر مقاوم باشند که فشار زياد آب را تحمل کنند.» اينها را دکتر ناظمي مي گويد و ادامه مي دهد؛ « سدهاي قوسي به خاطر اينکه از مصالح کمي در ساخت آنها استفاده مي شود، خيلي به صرفه تر هستند. به خصوص اينکه سد کريت در يک منطقه صعب العبور واقع شده و حمل و نقل مصالح در اين مسير خيلي سخت بوده و بنابراين بهترين راه اين بوده که سازندگان بتوانند با مصالح کم اين بنا را برپا کنند. سد اميرکبير هم يکي از سدهايي است که به شکل قوسي ساخته شده. البته سدهاي قوسي معايبي هم دارند. مثلاً شرايط زميني و محيطي خاص براي ساخت آنها بايد وجود داشته باشد. مانند سد کريت که در دره تنگ قرار دارد.»

فکر بکر

سدهاي قوسي مثل سد کريت مزايا و معايب مختلفي دارند اما نکته ديگري که درباره سد کريت وجود دارد اين است که آب اين سد در زمان هاي کم آبي و خشکسالي هم نسبتاً خوب است. سازندگان اين سد خلاقيت و ابتکار منحصر به فردي را در ساخت آن از خود نشان داده اند مثلاً در درياچه سد يک چاه حفر کرده اند که به برج آبگيري معروف است. دکتر ناظمي در اين باره مي گويد:« يک برج آبگيري به شکل يک چاه متصل به سد، در وسط درياچه ساخته شده که به خاطر افزايش فشار آب در قسمت هاي عميق درياچه، از بالا به پايين ضخامت و قطرش زياد مي شود. در داخل چاه موجود در برج آبگيري، سوراخ هايي وجود دارد که به درون درياچه منتهي مي شود. محلي ها به اين سوراخ ها قفل مي گويند. قطر اين سوراخ يا قفل ها بين 20-10 سانتي متر است. اين قفل ها به شکل دايره هستند و داخل آن چوب يا پارچه مي گذاشتند و با پتک به آن مي زدند تا محکم شود و آب بند بيايد. البته اين سوراخ ها در فواصل و ارتفاع هاي مختلف و بسيار منظمي از هم ساخته شده اند.»
در دوران گذشته، مردمي که از آب سد کريت استفاده مي کردند در مواقع خشکسالي به سراغ آب ذخيره شده در چاه مي رفتند؛ « در زمان هاي کم آبي قنات ها و آب هاي زير زميني و با توجه به کاهش آب سد يا درياچه در زمان هاي مختلف، يک کارگر ماهر که خيلي هم شجاع بوده، وارد اين چاه مي شده و چوب يا پارچه اي را که سوراخ گرفته بوده بر مي داشته. به اين ترتيب تراز پايين تري از آب سد تخليه مي شده و به اين شکل آب از زير سد عبور مي کرده و به مصرف مردم روستاي کريت مي رسيده. در فصول آبگيري که نزولات جوي مثل باران زياد بوده، همه سوراخ هاي باز شده را دوباره مي بستند و سد دوباره پر از آب مي شد.»
در حال حاضر ديگر از سد کريت براي ذخيره آب استفاده نمي شود، چون عمر مفيد سد تمام شده و به گفته دکتر ناظمي، به جز 5-6 متر از داخل سد که قابل استفاده است، داخل آن پر از رسوب شده و عدم لايروبي در طول زمان، مانع از آبگيري مجدد آن مي شود.
البته در حال حاضر از اين سد به صورت ويژه نگهداري نمي شود چون چند وقتي است که بالاتر از اين سد، يک سد بتوني و وزني به شکل قوسي ساخته شده؛ « همين که سد جديدي براي آب گيري ساخته اند و آب به سد تاريخي کريت فشار نمي آورد، باعث مي شود احتمال تخريب آن از بين برود.» نوع ساخت سد کريت به قدري خاص و مبتکرانه است که بسيار مورد توجه کارشناسان خارجي قرار گرفته است. اين سد باستاني در سال 1379، در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيد.

700 يا 1000 ساله

اختلاف نظرهاي فراواني در مورد قدمت سد باستاني کريت طبس وجود دارد
درباره قدمت سد کريت اختلاف نظر وجود دارد. به گفته دکتر محمد ناظمي- زمين شناس- شواهد و اسناد تاريخي بر جاي مانده نشان مي دهند يکسري تعميرات در اواسط قرن پنج روي اين سد زيبا انجام شده که اين به معناي آن است که اين سد قبل از قرن پنج و بيش از 700 سال است که ساخته شده اما از طرفي زرتشتيان هم مدارکي دارند که نشان مي دهد آنها سازنده سد کريت هستند که اگر فرض را بر اين ادعا بگذاريم، زمان ساخت سد به قبل از اسلام خواهد رسيد. از طرفي پروفسور هانري گويلو که 30 سال روي قنات هاي ايران تحقيق کرده ساخت اين سد را به دوران مغول نسبت داده است. دکتر ناظمي درباره قدمت سد کريت مي گويد:« به اين حکايت دقت کنيد: در تاريخ کرمان، اشاره اي به تعمير بند( سد) کريت شده است:« ملک قارود پس از رفتن برادر( آلب ارسلان) سفري به بلوچستان و جيرفت نمود و بر اين بلاد امير و نواب معين نمود و بند ( سد) طبس را تعمير کرد و با توجه به اين نوشته سد کريت در اواسط قرن پنج تعمير شده است و اين نکته را نشان مي دهد که زمان ساخت اين سد قبل از قرن پنجم بوده.» معني حرف دکتر ناظمي اين است که عمر سد بيش از هزار سال است. هر چند محلي ها همچنان اصرار دارند که اين سد باستاني متعلق به 700 سال پيش است. دکتر يعقوب دانش دوست هم درباره قدمت سد مي گويد:« سد کريت بسيار قديمي است و عده اي مي گويند که در دوران پيش از اسلام و توسط زرتشتي ها ساخته شده. من در اين خصوص تحقيقاتي داشته ام که در کتابم منتشر شده اما مطالعه بقاياي به جاي مانده از نوع ساخت و نحوه معماري نشان مي دهد که اين سد متعلق به 700 سال پيش است.»


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
       
......................................................................
پاسخ
 سپاس شده توسط احسان نظری ، محمد جواد رضایی ، فاطمه اسمعیلی سوره ، مجید جلیلی
#5
Loving the insights of this site :) if anyone is curious about CBD oils, I recommend looking at this here- good cbd oils advice at this site, it's great! also try important cbd oils information at this site and good cbd oils advice at this website and even great cbd oils tips at this forum together with important cbd oils tips at this profile. Another site to check out includes great cbd oils information at this site and important cbd oils tips at this website and even useful cbd oils advice at this forum together with good cbd oils info at this website and why not check out include good cbd oils tips at this profile too!
On a different note, you can find foam anti fatigue comfort mat info at this profile and foam thick bathroom mats info at this forum or even top foam kitchen runners advice at this website for good measure. There's also good info at good kitchen mats for floor info at this site and good kitchen runner advice at this site. Also try thick thick kitchen rug set info at this profile it's great!
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان