درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی
با سلام خدمت جناب پورملک
30 الی 40 درصدی که بیان کردید میتونه درست باشه ولی خیلی زیاده آخه اگه ساخت خوب باشه فکر نکنم این حد خطا باشه آخه خیلی خیلی زیاده فکرشو کن مثلا سازه برای 1000کیلو مثلا طراحی کنی اونوقت فقط 600 کیلو بکشه یعنی 400کیلوخطا این ی جورایی خیلیه نمیدونم دیگه چطوره که ایمقد خطا حساب میکنید به عنوان مثال فرض کنیم لینک کششی شما 10 کیلو میکشه شما تبدیلش میکنید به مثلا ماکزیمم 8 کیلبو مطمئن بکشه خب در مجموع میشه 20 درصد خطا(که این خطای کشش رو برای ساخت قرار میدیم چون که جک خطای بسیار کمتری داره چون لرزه و ضربه به حداقل میرسه)پس فوق فوقش به نظرم 25 درصد خطا خوب باشه البته شاید نکات دیگری هم باشه معذرت میخوام که خودم سوال کننده بودم و جواب هم دادم ولی حرف جناب پورملک درست هست که خطای فعلی زیاده ولی دلیلش کدوم قسمت از ساخت میشه؟دوستان بیان نظر بدن لطفا
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد رضا شارعی ، رسول عليزاده ، علیرضا نظری
سلام به دوستان
خدمت جناب پور ملک عرض کنم که کدوم ماکارونی 4 سانتی متری که عضو فشاری است 15 کیلوگرم تحمل میکنه ؟
از چه برندی استفاده میکنید ؟
خیلی کم گفتی .
و در ضمن خطای 40 درصدی زیاده . ما با ساخت دقیق خطا رو کم میکنیم .
ممنون
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید پورملک ، رسول عليزاده ، علی رنود ، علیرضا نظری
با سلام.در رابطه با تحمل ماکارونی با توجه شرایط محیطی میشه اعداد مختلفی بدست آورد اما من خودم در مشهد ماکارونی تک 5 سانتی متری رو حدود 20 کیلو مینیمم بدست آوردم .
در رابطه با خطا باید بگم چون در اتوکد که شما طرح رو ترسیم میکنید بسیار دقیق هست و تمام گره ها به دقت به یک مکان ختم میشن اما در اجرا آیا به این دقت میرسد؟نه ولی میتونیم با تکرار به خطای حداقل برسیم.
شما دیدید زمانی که میخوایم یک ساختمان رو تحلیل کنیم با هر نرم افزاری چه sap وsafe یا .... بعد از اتمام کار میایم یک ضریب خطایی در نظر میگیرم اما در بحث سازه ماکارونی نمیتونیم یک ضریب ثابت در نظر بگیریم با توجه به نحوه ساخت هر فرد خودش میتونه یک ضریبی مشخص کنه.من خودم 10 تا 15 درصدی برای راندمانی درنظر میگیرم.
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، علی رنود ، علیرضا نظری
سلام
اولش يه علت ميارم كه چرا تا حالا پست ندادم جناب نظري با من كل كرده بودن كه تو هر عددي بگي من 5 درصد كمترشو ميگم واسه همون پست نداده بودم تا ببينم ايشون مياد يه چيزي بزاره يا نه كه انگار اولش بايد خودم پست بزنم
هر كس براي اجراي خودش يه ضريبي در نظر ميگيره كه من ميگم حداقل انتظار رو از اجراتون داشته باشيد يعني حداقل باري رو كه سازه ميتونه تحمل كنه رو در نظر بگيريد تا به كارتون شك نكنيد
من براي سازه هام حدود 10 تا 20 درصد خطا در نظر ميگيرم البته گاهي اوقات كار اونقدر تميز پيش ميره كه كار بدون خطا يا بيشتر از اون هم ميكشه نمونش سازه شهركردمون كه با خطاي 10 درصدي اجرا مي بايست 180 كيلو ميزد كه شهركرد ما 200 كيلو زديم تازه زيادم روش كار نكرده بوديم چون گره مركزي رو كسي چيده بود كه يكم كارش ناجور بود دوستان ميدونن كه گره مركزي چه نقش مهمي توي سازه داره
اما اين سوال جناب رنود يه علت ديگه داره كه من توي ذهنش به وجودش آوردم و مهندس بازم سر حرفم هستم همون مقدار كه گفتم رو رد كني من به اجرات 20 ميدم يعني اون موقع كارت خيلي درسته
يا علي
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، رحيم باقري
با سلام خدمت دوستان عزیز
از دوستانم بایت اینکه این تاپیک رو خیلی صمیمانه و علمی جلو میبرن خیلی سپاسگزارم. دلیل اینکه در این تاپیک مطلب نمی نویسم، دلیل بر این نیست که به مطالب سر نمی زنم و یا غافل از بحث هستم بلکه هر کجا لازم باشه با پست خصوصی به دوستان مشورت میدم.
از طرفی معتقدم کسایی هستن که میتونن این پست رو بدون دخالت ما جلو ببرن لذا لازم نیست که من هم وارد بحث بشم و سعی میکنم انرژیم رو در جای دیگه هزینه کنم.
با توجه به اینکه این چند روز اینترنت اورمیه به دلایل... با مشکل مواجه بود لذا من خودم تقریبا 2 روزه که نتونستم بیام سایت لذا بابت این دیر کردنم از دوستان عذر میخوام.
جناب پورملک، یه عکسی رو گذاشته بودن و ازمون نظر خواستن که کدوم روش اجرا مهمه؟؟ البته بنظر من نباید لقمه رو حاضر و آماده گذاشت توی دهن فرد! ولی به هر حال من در پ خ جوابشونو دادم.
در مورد سوال جناب رنود هم باید یه توضیح کاملی داده بشه:
ببینید، ما همه مون روش تحلیل کردن سازه(به روش دستی) رو بلدیم و میدونیم ماکسیمم نیروهای محوری مون(کششی و فشاری) چقدر در میاد. در سازه فولادی بدلیل اینکه ما حدود نهایی تنش در المان مونو میدونیم لذا حد مجاز تنش رو یک ضریبی از حد تسلیم و یا نهایی در نظر میگیریم. درطراحی سازه ای که المانی مثل ماکارونی داره، ما دو روش میتونیم برای طراحی مون داشته باشیم:
روش اول: با استفاده از تعیین مقادیر تنش نهایی، تسلیم و یک ضریب مناسب برای حد مجاز تنش ماکارونی.
روش دوم: با استفاده از مقاومت نهایی ماکارونی و حد مجاز اون در سازه.
شاید یکی از فلسفه هی اینکه از ماکارونی بعنوان عنصر سازه ای در این کار دانشجویی استفاده میشه این باشه. یعنی دانشجو خودش باید این حدود رو پیدا کنه و یک روشی برای طراحی سازه خودش ابداع کنه!!
برای هر یک از روش های فوق ما باید روش هایی برای انجام آزمایشات مختلف داشته باشیم.
من از روش اول رد میشم و روی روش دوم بحث میکنم.
ابتدا ما سازه مونو برای یک بار معیین تحلیل میکنیم و میدونیم که مقادیر ماکسیمم نیرو برای فشار و کشش چقدر خواهند بود.
مثلا برای بار 30 کیلو گرم اعمال شده با کل سازه، فرض میکنیم مقدار ماکسیمم نیروی کششی 3.2 کیلوگرم و ماکسیمم نیروی فشاری هم 4.6 کیلوگرم هستش.
از طرفی با توجه با اینکه المان سازه ای ما ماکارونی هستش لذا از قبل باید دفترچه محاسباتی برای خودمون داشته باشیم که در اون در طول های مختلف، برای کشش و فشار، اعداد مختلفی داریم.
این اعداد میتوانند برای المان های جفت و یا سه تایی و یا چند تای در طول های مختلف هم باشند.
حال باز هم فرض میکنیم که طول المان فشاری مون 4.1 سانتی متر هستش: برای طراحی این المان دو ویژه گی رو باید همزمان در ذهنمون داشته باشیم:1- طول المان 2- مقاومت مشخصه آدر در دفتر چه محاسبات.
با رجوع به دفترچه میدانیم که مثلا ماکارونی زر با طول 4 سانتی متر و سطح مقطع 1.8 میلی متر میتواند نیروی فشاری حدود 8 کیلو گرم رو نگه دارند و نیز ماکارونی تک 2.8 میل نیز بطوب 4 سانتی متر می تواند 20 کیلو گرم رو نگه بدارد.
حال بدلیل اینکه ما گزینه دیگری جز این دو نداریم باید انتخاب کنیم.
خب هر فردی که حتی 1 درصد شم مهندسی داشته باشه گزینه اول رو انتخاب میکنه! یعنی برای سازه ای که نیروی ماکسیسم فشار در اون 4.2 کیلو هستش میاد ماکارونی زر 1.8 میل میزاره.
یعنی تقریبا ما از 60 درصد مقاومت المان استفاده کردیم.
حال میتونیم برعکس این قضیه رو برای حل مسئله مون داشته باشیم(یعنی حالتی که دوستان برای خودشون خطا گرفتن!) گاهی این طور هستش که مقدار مورد نیازمون در تحلیل مثلا 20 کیلوگرم هستش و ما مثلا با خطای 15 درصد المان مونو انتخاب میکنیم. یعنی روی 85 درصد مقاومن المانی که در دفتر چه داریم باید حساب کنیم.
این خطاها به چند عامل بستگی دارن:
1- روش ساخت و اجرا
2- مصالح مجاز در آیین نامه(مثلا چسب دوقلو یا حرارتی!؟)
3- نوع برنت ماکارونی

گاهی برای من پیش اومده که خطای محاسبه و اجرام کمتر از 10 درصد شده!! لذا این مقدار برای حالات مختلفريا، متفاومت هستش..
پیشنهاد میکنم دوستان برای سازه ای که با ماکاونی تک و با چسب دوقلو استفاده میشه، خطالی حداکثر 20 رو درنظر بگیرن.
و برای همین سازه با چسب حرارتی مقدار حداکثر خطا رو 50 درصد در نظر بگیرن.
امیدوارم تونسته باشم پاسخ دوستان رو داده باشم.
الان صاحب کافی نت کم مونده که بیرونم کنه!!!
یا علی

تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط علیرضا نظری ، محمد جواد رضایی ، علی رنود ، رسول عليزاده ، رحيم باقري
سلام و تشکر ازهمه دوستان سازه ساز و بزرگان این رشته که ما رو با نظرات خودشون بهره مند کردن مخصوصا دلایلی که جناب قاسمپور بیان کردن و لازم به ذکره که بگم بنده به شخصه از ایشون سپاسگزارم چون واقعا با پیام خصوصی کمک حال تموم کاربرا هستن و اشتباها رو گوش زد میکنن تا ما مبتدی ها(منظورم با خودمه و اونایی که مبتدی هستن)رو از تجربه خودشون آگاه میکنن
خوب همه خطاهای خودشون رو ذکر کردن و طبیعتا دیگه بحث خاصی برای خطا نمیمونه مگر بررسی جرزئیات
حالا میخوام یک بحث بیارم وسط که یک مقدار تخصصی تره
دوستان وقتی با نرم افزار تحلیل میکنن و نمودار های نیروی برشی و خمشی رو بررسی میکنن چطور متوجه میشن که این نیروها و گشتاورها محدود کننده هستن یا نیستن دلیل این سوالم اینه که اکثر دوستان آزمایش های فشار و کشش رو انجام میدن و تماما برنامه ها رو بر اساس نیروی فشاری و کششی و یک درصد خطا در نظر میگیرن
آیا تا به حال شده فکر کنید که امکان داره محدود کننده شما پیچش در قوس باشه؟یا برش در گره مرکزی؟یا ...؟آیا تا به حال پیش اومده که فکر کنید چرا مثلا خطای چسب حرارتی که جناب قاسمپور گفتن 50 درصد نهایتشه چرا اینقدره؟به نظر شما تاثیر لنگر های پیچشی و خمشی و نیروی برشی در سازه دلیل خطا در ساخت های خوب نیست؟(البته این میتونه بدین معنا باشه که به دلیل اینکه ما این نیروها و لنگرها رو در نظر نمیگیریم همه رو میذاریم به حساب خطا)دوستان محبت کردن و نظر دادن اینم بگن که این قضیه از نظرشون چطور تحلیل میشه؟بنده یک آزمایش ساده برای لنگر پیچشی با دست انجام دادم خیلی تعجب کردم واسه همین این سوال به ذهنم اومد و دیشب که با نرم افزار تحلیل میکردم نیروی برشی رو بررسی میکردم دیدم تو وزنای بالا خیلی قضیه نیروی برشی خطرناکه
حالا شما نظراتونو بگید تا بقیه استفاده کنند
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، علیرضا نظری
سلام
جناب جاویدان عزیز اون اعدادی که من بالا زدم یه چیزه تقریبی بود و فقط برای مثال بود و اصلا جنبه ی اطلاع رسانی نداشت .
در مورد درصد خطا بعضی از دوستان یه چیزی رو فراموش کردند اینکه تو چه شهری و با چه دستگاهی قراره سازه ما تست شه ؟
مثلا تو آبان ماه مشهد مسابقه اونجا تو اون فصل یکم سرده . حالا فکرشکنید اونی که از یه جای گرم بیاد اونجا و در باکس رو باز کنه ماکارونیش 2 هوا میشه و احتمال زیاد ترکهای ریز برمیداره و اگه یه فکری به حالش نکنه درصد خطاش بیشتر میشه . یا اینکه مسابقه شهرکرد که من شنیدم دستگاه بارکذاریشون خوب بوده و کمتر به سازه آسیب میرسونده .
اما برام یه سوال پیش امده از آقای نظری . ایشون رکورد داره ما هستن و در حال حاضر بهترین روش های ساخت رو بلدن . ولی سازه ای که طول لینک فشاریش 4.4 باشه و 3رشته کار کنه مقاومتی کلی سازه تو تحلیل نرم افزاری خیلی بیشتر از 200 میشه یه چیزی حدود 230 شایدم 240 باشه و وقتی با یه دستگاه خوب و شرایط آبوهوایی خوب تست شده . یعنی یه جورایی تو بهترین حالت بارگذاری دستی 200 کیلو تحمل کرده . اونم بارگذاری یه سازه ساز حرفه ای چطوری ضریب خطا 5 تا 10 درصد داشته ؟
پاسخ
سلام
در مورد صحبتهاي جناب پور ملك
مهندس شما با چه نرم افزاري تحليل كردي كه سازه 3 رشته تك دو صفحه با دوتا كششي بتونه 230 كيلو بزنه ماكزيمم و مينيمم لينكهاي فشاري و كششي چقدر بوده؟؟؟ براي هر لينك كششي و فشاري چقدر تحمل در نظر ميگيريد؟؟
يه سوال ديگه و اونم اينكه چرا تا حالا كسي نتونسته بود با 400 گرم 200 كيلو بزنه چون در اين بين تيمهايي كه خطاي ساختشون خيلي كم بوده هم شركت كردن ولي تا اون موقع نتونسته بودن بزنن اگه محاسبات شما درست باشه يه فردي كه خطاي ساختش 30 درصد هم بود ميتونست با طرح ما اونجا دوم بشه نه آقا يكم رو اعداد فكر كن واسه اين حرف تو من يه بار ديگه اين طرح رو با انسيس آناليز كردم ولي فكر نكنم با خطاي صفر هم بشه 230 رو زد حتما مقاومت لينكهاي فشاري و كششي رو زياد در نظر ميگيري
يه پيشنهاد هم ميكنم خودت يه نمونه 400 گرمي بساز و تستش كن ببين چقدر تحمل ميكنه
در مورد دستگاه بارگزاري شهركرد هم اره دشتگاه خيلي خوب بود اما اوني كه وزنه ها رو مي چيد نامرد وزنه ها رو چپه گذاشته بود واسه همون نظري هم آخراي بارگزاري اعصابش ريخت به هم و وزنه ها رو از ارتفاع ول ميكرد يه علت ديگه هم داشت كه من نميگم
در مورد آب و هوا هم بايد بگم كه مشهد اون موقع از سال يه آب وهواي توپ داره نه سرده نه گرمه س خيلي نگران نباشيد
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علیرضا نظری ، رحيم باقري
با سلام
آقایون!مهندسان!دانشمندان گرامی!محققان ارجمند!برادران!دوستان!(با لحنی مظلومانه گفتم خیلی هم آروم با صدایی خوش آیند!!!و البته با لبخندی ملایم!!!خوراک حمید نظری این چیزاست فکرکنم ببینه 100درصد میخنده)
این بحثها که کی چطوره کی چقدر تخمین زده و خطای کی چطوره در همون حدی که بحث شد به نظرم کافیه مسابقات نزدیکه بحثای زیادی هم مونده من قبل از این ارسال خودم اون ارسال رو حذف کردم چون هم ی خطی بود هم زیاد ارزش نداشت فعلا دربارش بحث کنیم انشالله بحثش بره برای بعد از بعدها!!!
خوب بحثی که میخوام بیارم وسط اینه که اگر تونستیم به فرض ماکارونی قوس رو به حدی قوی کنیم که نیاز بود کششی ها خیلی زیاد باشه و همچنین از لحاظ وزنی مشکلی نداشته بایم کششی باید چطور قرار داده بشه مثال میزنم دقت کنید:
یک سازه فرضا با تعداد رشته های زیاد به عنوان مثال 14 رشته داریم
چیدمان رشته ها به فرمی هست که اگر رشته ها چیده بشن و کششی ها رو کنار هم چسب کنیم و بخوایم بذاریم بین فشاری ها تنها فضای 8 رشته کششی با توجه به قطرکششیها وسطح مقطع فشاری باشه اونوقت کشش 8 رشته برای فشاری های شما تنها بتونه در بهترین شرایط کششی رو تحمل کنه که در اون حالت به فشاری های شما 50 درصد نیروی بدست آمده توسط آزمایش باشه(یعنی سازه از کشش کم میاره در حالی که هنوز فشاری ها تا 50درصد بیشتر از این نیرو تحمل میکنن(منظورم نیروی وارده به هر لینکه))اونوقت شما مجبورید دو کار انجام بدید
1)یا میرید ایتالیا و ماکارونی رز گیر میارید(واسه مزاح گفتم تا یک مقدار سنگینی سوال کم بشه)منظور اینه که یک کششی قوی گیر میارید
2)راه دوم هم اینه که دو ردیف کششی بچینید(من این دو راه مد نظرم بود حالا کسی چیز دیگری بلده هم اضافه کنه)
رسیدیم سر اصل مطلب
اگر فشاری های ما به حدی قوی بشه که یک ردیف کششی مثلا 6یا 8 رشته کافی نباشه و وزن ما اجازه قرار دادن دو ردیف رو داده باشه به چه شکل باید اونا رو بچینیم تا در وزن های بالا جواب بدنیا اصلا حتی دو ردیف رو به فرم سه ردیف بچینید نظرتون چیه؟
لطفا دوستان نیان بگن بابا این چه طرحیه که اینجوره!مگه با پنپه میسازین که اینقد ماکارونیاتون سبکه و از این حرفا!فقط راه حل و ترفندهای پیشنهادیتون رو بگید البته اگر مایلید و اگر دوست دارید، ذکات علمتون رو بدید.
یک نکته اخلاقی هم در پایان میگم با اجازه بزرگان و با عرض شرمندگی که بحث منحرف میشه برای ثانیه هایی چند:
در احادث داریم که میگن هر چیزی ذکاتی داره و ذکات علم گسترش اون هست
از طرف دیگه اگه به سیره ی پیامبر و ائمه اطهار دقت کنیم میبینیم تا وقتی که کسی سوال نمیکرد به کسی چیزی نمیگفتن مگر در مواقع واجب و جواب سوالات مخصوصا سوالات علمی رو به گونه ای میدادن که به قول مدیریت محترم سایت لقمه رو آماده به طرف نمیدادن و راه تحقیق و بررسی رو نشون میدادن
نتیجه ای ساده:ما وظیفه داریم علممون رو گسترش و نشر بدیم و به دیگران به گونه ای بیاموزیم که علاقه مند به تحقیق و بررسی شخصی بشن(یاد معلم فیزیک اول دبیرستانمون به خیر که واقعا به این شکل درس یادمون میداد)
منتظر نظرات سازنده شما عزیزان هستم
یا حق
پاسخ
 سپاس شده توسط علیرضا نظری ، رحيم باقري
سلام
مهندس من فكر ميكنم مواقعي كه به اين مشكل برخورد كرديد بيشتر از دو رديف رو هم نذاريد چون امكان تكولق كردن كششي ها توي وزنهاي بالا در بيشتر از دو رديف خيلي زياد ميشه و امكان داره چسب كم بياره البته در مورد چسب يه ترفند داره كه خواستي بهت ميگم
استفاده از كششي قوي هم فكر خوبيه اما به خاطر اينكه به جز باريلا و زارا ماكاروني 50 سانتي مطلوبي نداريم هر ماكاروني ديگه اي استفاده كنيم بايد دو تيكه يا سه تيكه كار كنيم كه گره هاش چسب ميخورن وزن رو بالا ميبه و مقرون به صرفه نيست
اگه باريلا يا زارا رو دو رديف رو هم بزاري يا رديف دوم رو كمي كوچكتر در نظر بگيري تا يه درگيري هم توي گره به وجود بياد به نظرم بهتره البته قبلش يه تست بكن
يه نكته رو هم ميگم موقع كار كردن دو رديف رو هم دقت كن كه اعضاي رديف دوم دقيقا روي عضوي از رديف اول باشه يعني روي هر عضو رديف اول يه عضو از رديف دوم باشه اگه يه مقدار فكر كني علت اين نكته رو هم درك ميكني
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، علیرضا نظری ، رحيم باقري

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 9 مهمان