درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی
ممنون اقای پورملک عزیز نکته های خوبی داشت
پاسخ
ریسمان بارگذاری

با سلام . سوال از اساتید سازه ساز داشتم.

درسته در مسابقات حرفه ای دیگه از ریسمان و قلاب برای بارگذاری استفاده نمیشه ولی در ایران فکر نمی کنم بیشتر از دو سه تا جک وجود داشته باشه و هنوز از ریسمان و قلاب استفاده میشه.

1) بهترین حالت چسباند ریسمان به چه شکل است ؟
2) میدانیم که طول ریسمان در بار وارد شده تأثیری ندارد ولی طول استاندارد ریسمان بارگذاری باید چقدر باشد ؟

به این دلیل این سوال برایم پیش آمده که در مسابقاتی در آیین نامه طول ریسمان رو 15 سانتی متر درج کرده بودند و به خاطر اینکه طول ریسمان کمتر از این مقدار بوده سازه رو حذف کردن
مردان عمل هیچگاه شکوه و ناله سر نمی دهند، به ویژه از سخت بودن صخره ها ، ابری بودن آسمان یا سرد بودن یخ هرگز شکایت نمی کنند .
-------------------------------------------------------------

هرکس بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا می کند،

و هر کس نخواهد کاری را انجام دهد ، بهانه اش را.
---------------------------------------------------------

مردی که کوه را برداشت،کسی بود که شروع به برداشتن سنگریزه ها کرد.

---------------------------------------------------------------------------
http://www.niktarahan.blogfa.com
niktarahan@gmail.com
پاسخ
سلام خدمت دوست خویم جناب نظری
اگر دقت کنید در آیین نامه های استاندارد نوشته میشه که ریسمان به گونه ای باشه که یک حلقه به قطر مثلا 7 تا 10 سانتیمتر از داخل اون عبور کنه
شما از این نکته به راحتی میتونید استفاده کنید برای اینکه ریسمان خوب و دقیقی ببندید
هنگامی که سازه به اتمام میرسه باید گره ها رو دقیق کار کنید که دو گره مرکزی دقیقا قرینه بشن و بعد از سه بعدی کردن سازه هم دقیقا دو گره هم تراز باشن
در مرحله بعدی میتونید ریسمان دور یک اسپری 123 بزرگ ببندید(تعداد دورهای ریسمان ها برای هر گره برابر باشد تا تغییر طول یکسانی داشته باشند)
بعد از این میتونید ریسمان های آماده رو به راحتی به سازه بدوزید
دقت کنید ریسمان هایی که دور اسپری دور میخوره باید نهایتا گره زده بشه و در نهایت دو حلقه ریسمان داشته باشید که به دو گره مرکزی دوخته میشن
یک نکته دیگه هم از ریزه کاری هاست:دقت کنید وقتی ریسمان ها رو میخواید دور اسپری بپیچونید به یک اندازه ریسمانش رو کش بیارید که در هنگام بارگذاری تراز ریسمان ها بهم نخوره.همچنین علاوه بر این باید پس از اینکه ریسمان بسته شد مجددا با چسب دو قلو چسبکاری کنید که ریسمان جای بازی روی گره مرکزی رو نداشته باشه(چون چاقو موقعی برنده تر میشه که حرکت داشته باشه!!!!!)
یاحقSmile
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط مرضیه شریعتی ، احسان نظری ، سعید قاسم پور
مهندس رنود متشکر بابت پاسختون. ولی در بعضی آیین نامه ها فقط به این شکل هست :
[تصویر:  f6525_03092012_011955_.jpg]
مردان عمل هیچگاه شکوه و ناله سر نمی دهند، به ویژه از سخت بودن صخره ها ، ابری بودن آسمان یا سرد بودن یخ هرگز شکایت نمی کنند .

niktarahan@gmail.com
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود شفقی
سلام
دیدم این تاپیک داره خاک میخوره گفتم دوباره بکشمش بالا این روزا نمیدونم چی شده 60 درصد تاپیک ها توی بخش آزاد باز شدن!!!!!!
در بعضی سازه ها گره رو پائینن تر از سطح تکیه گاه طراحی میکنن که مزیت های خودشو داره و این مزیتها رو قبلا در همین تاپیک مطرح کردیم شاید یکم خنده دار باشه اما دوست دارم در مورد بالا بردن گره از سطح تکیه گاه بحث کنیم آخه یکم فکر کردم دیدم میشه با یکم تغییرات یه سازه خوب با این ریخت در آورد
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، احسان نظری ، سعید قاسم پور
مهندس علیزاده عزیز طول ریسمان در بارگذاری اصلاً تأثیری نداره چون بار به صورت عمود بر قاب وارد میشه و چون نیروی میتونه در راستای خودش حرکت کنه پس هیچ فرقی نداره که طول ریسمان به چه مقدار باشه ولی اگر ریسمان با زاویه باشد در این صورت طول ریسمان در بارگذاری تأثیر خواهد داشت. البته اگر با وزنه و میله بخواهیم بارگذاری کنیم طول ریسان ممکن است باعث ایجاد لنگر در سازه شود.

niktarahan@gmail.com
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده
سلام
جناب نظری انگار منظور من از سوالم رو درست متوجه نشدید دوباره توضیح میدم
در بعضی از سازه ها بستگی به شرایط گره مرکزی رو از سطح افقی تکیه گاه پائین تر میارن که خودش معایب و مزایایی داره
اما سوال من اینه که این بار گره مرکزی رو بالاتر از سطح تکیه گاه بگیریم
سوالم مربوط به ریسمان نبود
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط احسان نظری
آقای مهنندس
اگه گره مرکزی رو بالا ببریم باید اعضای کششی که زاویه آنها بیشتر از 0 هست و به اعضای فشاری متصل هستند رو حذف کنیم
چون عملاً صفر نیرو هستند
البته این در مورد سازه های قوسی صادق است
.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
پاسخ
سلام
من فکر نکنم جواب بده این قضیه . یعنی عملکرد بهتری نسبت به بقیه حالت ها نخواهد داشت .
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده
سلام
مهندس رضایی فرموده شما کاملا صحیح است اون عضوها طبعا حذف میشن اما به جاش عضوهای کاربردی تری میشه براش طراحی کرد که لنگر وارده گره مرکزی رو هم ندارن

r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علیرضا جاودانیان

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان