درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مهندس کیست و چرا به او مهندس میگویند ؟؟
#1

فکر میکنم تنها اشاره ای به ریشه واژه ها مطلب را روشن کند :
1-ریشه و معنا و تعریف واژه مهندس :
ریشه کلمه مهندس از واژه اندازه فارسی که در عربی به هندسه تبدیل و پس از صرف در یک باب واژه مهندس به معنای اندازه گر از آن ساخته شده است. واژه مهندس به معنای اندازه گیر ، شمارگر ، هندسه دان ، مساح ، معمار ، طراح و دانای عملی به کار رفته است که بیشتر آنها در فرهنگنامه ها و لغت نامه ها درج شده است. در لغتنامه دهخدا تحت معانی واژه مهندس ، معمار و متخصص ساختمان آمده است
تعریف مهندسی با توجه به گسترده شدن علوم و لزوم مشخص شدن دقیقتر تخصصهایی که تحت این عنوان قرار میگیرند به این شکل صورت گرفته است : مهندسی توانایی انسان(مهندس) در انتخاب ، طراحی ، برنامه ریزی ، راهبری ، آینده سازی و نو آوری است که در ساخت ، تولید ، دوباره سازی و نگهداری دستگاه ها ، ابزارگان ، ابزاره ها ، بناها ، راه ها و کلیه نیازهای ابزاری جوامع انسانی با استفاده و دگرگون سازی طبیعت بهره گیری از مواد و انرژی با پشتوانه دانایی از علوم تجربی و انسانی و با توجه به محیط زیست و در راستای منافع جامع جهانی انجام می گیرد.
2-ریشه و معنا و تعریف واژه معمار :
واژه معماری در زبان عربی از ریشهٔ «عمر» به معنای عمران و آبادی و آبادانی است و معمار یعنی بسیار آباد کننده. در زبان فارسی برابرهای گوناگونی برای آن آمده‌است مانند :‌ والادگر ، راز ، رازیگر و مهراز. مهراز، واژه‌ای است که از مه(=مهتر و بزرگتر) + راز (=سازنده و بنا) درست‌شده و به معنای مهتر و بزرگ سازندگان و بنایان است

3-Architect
واژه architect از دو بخش archi به معنای سر، سرپرست و رئیس و tecton به معنای سازنده درست شده که کاملاً همتراز با واژه مهراز می باشد
4-Engineer
در واژه نامه Babylon مختصرا : مهندسى کردن ،اداره کردن ،طرح کردن و ساختن و مهندس آمده است ، همچنین : در ابتدا ، مهندس به کسی گفته می شد که ماشین های نظامی را می راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پلها وجاده ها نسبت داده می شد و سپس این مفهوم درانگلیس وسایر کشورها هم ظاهر شد. (جالب اینجاست که engineer زمانی در ایتالیا به معنی مهندس کنونی و در آمریکا به معنی لوکوموتیوران خوانده میشد.)


پس میتوانیم اگر بخواهیم ... مهندس کسیه که بتونه کار هارو تحت کنترل بگیره ...
مهندس سازندس ....سازنده اینده ....Wink
قصه اصحاب کهف یک شوخی است،اینجا اگر 1روز بخوابی از یاد میروی!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، احسان نظری ، ابوذر عظیمی ، سعید قاسم پور ، حسین ترکی ، مرضیه شریعتی ، هانیه عباسی ، Hadi Zar ، محمد جواد رضایی ، سجاد مقدس پور ، رضا اله ورن ، مسعود شفقی ، اشکان رستگارمنش ، جواد محمدزاده ، محمد خدایی
#2
مهندسی یعنی "به کار بردن علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، دستگاه‌ها، ماشین الات یا فرآیندهای تولید یا کار کردن با آن‌ها و به کار بردن آن‌ها به صورت تنها یا در ترکیب با وسایل دیگر و یا ساختن و به کار انداختن آن‌ها از طریق درک کامل ساختمان آن‌ها و یا به منظور پیش‌بینی کردن رفتار آن‌ها تحت شرایط و موقعیت‌های ویژه و معین. ضمن این که مهندس باید با تمام جنبه‌های مرتبط با موضوع از جمله هدف و کاربرد یک ابزار، مسائل مالی و اقتصادی مرتبط با آن، چگونگی حفظ سلامتی و امنیت انسان و طبیعت حین طرحی، توسعه یا به کارگیری ابزار و وضعیت حقوقی و مالکیت آن، آشنایی کافی داشته باشند."

بر خلاف دانشمند، مهندس آزاد نیست تا موضوع و مشکل مورد علاقه خود را انتخاب کند. وظیفه او این است که به حل مشکلاتی که پیش بینی شده یا پیش‌بینی نشده رخ می‌نماید، بپردازد. او باید به صرفه اقتصادی عمل خود یا ادامه کار یک وسیله یا سیستم، بهبود بازدهی آن و پرهیز از پیچیده‌ کردن بی‌مورد سیستم نیز بیاندیشد.

بنابراین به طور خلاصه -همانطور که در اکثر کتابهای مرجع جهان آمده است- می‌توان گفت عبارت انگلیسی "Problem Solving" بهترین توصیف برای عمل مهندسی است. این ممکن است شامل جنبه‌های کیفی، کمی، فیزیکی، اقتصادی و غیره باشد. برای این‌که شغل و وظایف یک مهندس را به طور دقیق از شغل و وظایف دانشمند جدا کنیم، می‌توان هفت کار اصلی یک مهندس را به خاطر سپرد:

1. تحقیق (Research) علمی، فنی و صنعتی به منظور کشف را‌ه‌حل‌های تازه و سودمند.

2. توسعه(Development) فنی به منظور اعمال دستاوردهای تحقیقات موجود برای غلبه بر یک مشکل یا بهبود کمی و کیفی سیستم و ابزار.

3. طراحی(Design) یک یا چند ساختار، سیستم یا ابزار با بهره‌گیری از مدل‌های مهندسی، روش‌ها، نیازهای کنونی و شرایط خاص

4. ساخت(Construction) که براساس آن مهندس وظیفه دارد ضمن آماده‌سازی فضا و محیط تولید، رویه ساخت، کیفیت محصول، هزینه تمام شده و نحوه سازماندهی منابع و تجهیزات را مشخص کند.

5. تولید(Production) محصول یا سیستم که شامل "برنامه ریزی و زمان ‌بندی کار" (Planning)، انتخاب و مشخص کردن ترتیب فرآیندها، ابزارها، مواد اولیه، چیدمان (layout)، عناصر و اجزای سیستم نهایی(Components)، آزمایش، بازرسی و عیب‌یابی محصول است.

6. مدیریت(Management) ابزارها و سیستم‌ها به خاط تحلیل وضعیت گذشته و حال تجهیزات و دستگا‌ه‌ها، پیش‌بینی وضعیت آینده آن‌ها و سازماندهی منابع مالی، انسانی و اطلاعاتی موجود برای کسب نتایج بهتر در آینده.


و به نظر خود بنده مهندس یعنی زحمت یعنی تلاش یعنی فعالیت

مردان عمل هیچگاه شکوه و ناله سر نمی دهند، به ویژه از سخت بودن صخره ها ، ابری بودن آسمان یا سرد بودن یخ هرگز شکایت نمی کنند .
-------------------------------------------------------------

هرکس بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا می کند،

و هر کس نخواهد کاری را انجام دهد ، بهانه اش را.
---------------------------------------------------------

مردی که کوه را برداشت،کسی بود که شروع به برداشتن سنگریزه ها کرد.

---------------------------------------------------------------------------
http://www.niktarahan.blogfa.com
niktarahan@gmail.com
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، فاطمه اسمعیلی سوره ، سپیده کرمی ، سعید قاسم پور ، حسین ترکی ، مرضیه شریعتی ، Hadi Zar ، سجاد مقدس پور ، رضا اله ورن ، مسعود شفقی ، اشکان رستگارمنش ، جواد محمدزاده
#3
یه مهندس باید مغزش چند بعدی باشه ...
بند اول خیلی کامل و قشنگ توضیح داده بود !!!
مهندسان کشف کنندگان جهانند ....
مهدسان پایه هایه اینده اند ...
قصه اصحاب کهف یک شوخی است،اینجا اگر 1روز بخوابی از یاد میروی!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور ، Hadi Zar ، سجاد مقدس پور ، رضا اله ورن ، اشکان رستگارمنش ، جواد محمدزاده
#4
مهندس کسی است که در طراحی بهینه ترین حالت رو در نظر میگیره
نه کم
نه زیاد
به هیچ وجه هم زیر بار حرف زور نمیره
وگرنه مهندس بودن به مدرک نیست
.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
پاسخ
 سپاس شده توسط سپیده کرمی ، Hadi Zar ، اشکان رستگارمنش ، جواد محمدزاده
#5
حرفتون رو خیلی قبول دارم .... مهندسی به مدرک نیست !!!
ادم روحش باید مهندس باشه !!!
در ضمن به نکته بسیار خوب و جالبی اشاره کردید که :


مهندس زیر بار حرف زور نمیره !!!
قصه اصحاب کهف یک شوخی است،اینجا اگر 1روز بخوابی از یاد میروی!!!
پاسخ
 سپاس شده توسط مرضیه شریعتی ، Hadi Zar ، رضا اله ورن ، جواد محمدزاده
#6
داستان جالب “رقابت مهندس و برنامه نویس”


یک برنامه‌نویس و یک مهندس در یک مسافرت طولانى هوائى کنار یکدیگر در هواپیما نشسته بودند.
برنامه‌نویس رو به مهندس کرد و گفت: مایلى با همدیگر بازى کنیم؟

مهندس که می‌خواست استراحت کند محترمانه عذر خواست و رویش را به طرف پنجره برگرداند و پتو را روى خودش کشید. برنامه‌نویس دوباره گفت: بازى سرگرم‌کننده‌اى است. من از شما یک سوال می‌پرسم و اگر شما جوابش را نمی‌دانستید ۵ دلار به من بدهید. بعد شما از من یک سوال می‌کنید و اگر من جوابش را نمی‌دانستم من ۵ دلار به شما می‌دهم.

مهندس مجدداً معذرت خواست و چشمهایش را روى هم گذاشت تا خوابش ببرد. این بار، برنامه‌نویس پیشنهاد دیگرى داد. گفت: خوب، اگر شما سوال مرا جواب ندادید ۵ دلار بدهید ولى اگر من نتوانستم سوال شما را جواب دهم ۵٠ دلار به شما می‌دهم. این پیشنهاد چرت مهندس را پاره کرد و رضایت داد که با برنامه‌نویس بازى کند.

برنامه‌نویس نخستین سوال را مطرح کرد: «فاصله زمین تا ماه چقدر است؟
» مهندس بدون اینکه کلمه‌اى بر زبان آورد دست در جیبش کرد و ۵ دلار به برنامه‌نویس داد. حالا نوبت خودش بود.

مهندس گفت: «آن چیست که وقتى از تپه بالا می‌رود ۳ پا دارد و وقتى پائین می‌آید ۴ پا؟
» برنامه‌نویس نگاه تعجب آمیزى کرد و سپس به سراغ کامپیوتر قابل حملش رفت و تمام اطلاعات موجود در آن را مورد جستجو قرار داد. آنگاه از طریق مودم بیسیم کامپیوترش به اینترنت وصل شد و اطلاعات موجود در کتابخانه کنگره آمریکا را هم جستجو کرد. باز هم چیز بدرد بخورى پیدا نکرد. سپس براى تمام همکارانش پست الکترونیک فرستاد و سوال را با آنها در میان گذاشت و با یکى دو نفر هم گپ (chat) زد ولى آنها هم نتوانستند کمکى کنند.

بالاخره بعد از ۳ ساعت، مهندس را از خواب بیدار کرد و ۵٠ دلار به او داد. مهندس مودبانه ۵٠ دلار را گرفت و رویش را برگرداند تا دوباره بخوابد. برنامه‌نویس بعد از کمى مکث، او را تکان داد و گفت: «خوب، جواب سوالت چه بود؟» مهندس دوباره بدون اینکه کلمه‌اى بر زبان آورد دست در جیبش کرد و ۵ دلار به برنامه‌نویس داد و رویش را برگرداند و خوابید …
.

+در هر 3 ثانیه یکی تو دنیا می میره ...

1،2،3 الان یکی مرد!!!

یادت باشه یکی از این سه ثانیه ها سهم ماست !!!

پس قبل از اینکه به 3 برسی قدر همه اون چیزایی که تو زندگیت داری و بدون"

یک . . . دو . . . سه . . ..
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، سپیده کرمی ، سعید قاسم پور ، احسان نظری ، حسین ترکی ، مرضیه شریعتی ، محمد جواد رضایی ، فاطمه اسمعیلی سوره ، Hadi Zar ، سجاد مقدس پور ، رضا اله ورن ، اشکان رستگارمنش ، جواد محمدزاده
#7
بنام بهترین مهندس جهان هستی و نیستی
جملات دوستان بسیار گویا و کامل بود و از خوندنشون لذت بردم.
تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط سپیده کرمی ، محمد جواد رضایی ، رضا اله ورن ، اشکان رستگارمنش ، جواد محمدزاده
#8
با عرض سلام به نظرمن البته تاکید میکنم به نظر من !!!!!!!!!
مهندس به کسی گفته می شه که کارها را آسان بکند Huh
به مهندسین کشورم که که دارای خلاقیت ونوآوری هستند وحتی نمی توانند تکنولوژی را به دقت انتقال دهند
به کسی گفته می شود که خداوند تئوریک در صورتیکه در عمل هیچی نیست
یا به کسی میگن که برای خرابی آنتن تلویزیون خونش متوسل به تعمیرکار بشه
وکسانی که نظری و ایده ای در ذهنشان دارند ولی مهندس نیستن رو بکوبه
ببخشید به مهندسای کشورم بر نخوره Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط رضا اله ورن ، اشکان رستگارمنش ، جواد محمدزاده
#9
مهندسی یک مدرک نیست که آدم دنبالش بکشه و بشه وسیله چاپلوسی بقیه که بیاند هی آقای مهندس مهندس بت بگند.
من تعریفم برای مهندس خیلی بزرگتز از چیزایی هست که دوستان گفتند و واقعا از وقتی این تعریف رو بش رسیدم تا حالا خدا رو شکر می کنم که دارم مهندس میشم.
مهندسی یک طرز فکر و یک روش زندگی که خودشو رو تو تمام جنبه های زندگی بروز میده حتی تو ساده ترین چیزها. دید یک مهندس به دنیا با هر کس دیگه ایی فرق داره و این دید و بینش تو دفتر کتاب نیست بلکه تو طرز فکره اییه که باید از اون دفتر کتاب های یادبگیریم. یک مهندس در ظاهر دنیای اطرافش رو با همون چشمی که بقیه دارند میبینه ولی فقط خدا میدونه تو ذهنش داره چه چیزیایی میگذره. یک مهندس ممکنه با دیدن یک چیز خیلی ساده و پیش پا افتاده که هر روز همه میبیننش و بی تفاوت از اون میگذرند تا ساعت ها مشغول بشه.
اگر همه چیز اطرافتون براتون عادیه و انگار نه انگاره و با دیدن، شنیدن، حس کردن، فکر کردن عادی بعضی وقتا ذهنتون مشغول نمیشه و خلاقیت و فکرتون به جوش نمیاد هنوز مهندس نیستید و فرقی هم نداره مدرک تحصیلیتون چی باشه. ذهن و خلاقیت یک مهندس همیشه بیداره.


یکی از بزرگان حرف قشنگی زد گفت:
یک دانشمند برای اینکه معروف و موفق بشه و همه ازش با بزرگی یاد کنند باید یک چیز جدید کشف کنه و به دنیا معرفی کنه ولی یه مهندس برای اینکه موفق، معروف و بزرگ بشه نیاز به چیز جدیدی نداره. اون با استفاده از چیزهایی که هست، چیز جدیدی رو به وجود میاره که همه مجبور به تحسینش بشند.
و این جمله به تاثیر بالای خلاقیت و طرز فکر یک مهندس اشاره میکنه.


مثلا میشه یه مهندس رو به یک نقاش تشبیه کرد، تک تک رنگ ها وجود دارند و برای خودشون جلوه ایی دارند ولی خسته کنندست که شما از صبح تا شب به یک رنگ نگاه کنید. اینجاست که نقاش میاد و از همون تک تک رنگ هایی که وجود داشت و شاید بعضی وقتا کسل کننده و بی استفاده به نظر میومد تابلوی نقاشی به وجود میاره که همه محو زیباییش می شند. حقیقت اینه که نقاش رنگ جدیدی اختراع نکرد بلکه رنگ هایی که بود رو طوری با خلاقیت و هنر خودش مخلوط کرد که همه شگفت زده شدند.
یا مثل یک سر آشپزه، همه ما لوبیا و سبزی و لیمو امانی و گوشت و .. تو زندگیمون میشناسیم و برامون عادی هست ولی یه آشپزه که میاد این چیزهای عادی و پیش پا افتاده رو با خلاقیت، فکر و هنر خودش جوری قاطی می کنه ه میشه قرمه سبزی که هممون دوست داریم.

یک مهندس هم همینه، او میاد با کمی فیزیک به تنهایی خشک، ریاضی به تنهایی خشک، زیست به تنهایی خشک و ... همه این چیزهایی که به تنهایی کسل کننده و خشک هستند را با هم ترکیب میکنه و مثلا یک خودرو میسازه، یک برج میسازه، یک مجسمه میسازه، دل زمین را میکنه، دستگاه ام ار ای می سازه، کامپیوتر و گوشی میسازه، برنامه میسازه و .... و حتی ی میخ میسازه ولی نه ی میخ معمولی!!
مهندسی یعنی این و شما این روحیه مهندسی رو تو کل طیف مهندسی های "واقعی" (نه مثلا مهندسی تولیدات گیاهی یا مهندسی ترویج و آموزش کشاورزی یا ...) میتونید ببینید. از رشته خودمون که اون سره بازه مهندسیه از نظره سختی و حجم فیزیکی کار تا اون یکی سر این بازه که مهندسی نرم افزاره می تونید اون روحیه مهندسی رو ببینید.
در آخر هم یه حکایت جالب میگه:

برای خیلی ها نیمی از لیوان پره، برای خیلی های دیگه نیمی از لیوان خالیه، ولی برای یک مهندس مهم نیست که نیمی از لیوان پره یا خالی.... برای یک مهندس مهم اینه که در هر صورت لیوان دو برابر اون چیزی که باید ظرفیت داره SmileSmileSmile
To live is the rarest thing in the world, Most people exist, that is all
*
*
Oscar Wilde
**************************************
Let no man pull you low enough to hate him
*
*
Martin Luther King
**************************************
پاسخ
 سپاس شده توسط محمود کاظمی ، جواد محمدزاده
#10
مهندسی یعنی تحقق رویاها به واقعیت ...
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط اشکان رستگارمنش ، سعید قاسم پور ، جواد محمدزاده


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان