..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::..
نکات اجرایی ساخت سازه ها - نسخه‌ی قابل چاپ

+- ..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::.. (http://itssa.ir/forum)
+-- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی با استفاده از ماکارونی و پرسش و پاسخ پیرامون آن (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=29)
+--- موضوع: نکات اجرایی ساخت سازه ها (/showthread.php?tid=445)

صفحه‌ها: 1 2


نکات اجرایی ساخت سازه ها - مجید نیک نیاز - 07-24-2012

با سلام به دوستان عزیز HeartHeart

راستش این روزا بازر کار زیاد داغ نیست و همه سرشون شلوغه !!

میخواستم تو این پست در مورد نحوه اجرای ساخت سازه به صورت مجزا بحث کنم ...

برای اولین گام میخواستم بدونم دوستان عزیز برای اینکه تار های کششی روی شیشه به صورت کاملا منطبق روی پلات قرار بگیره چه ترفندی استفاده میکنن !؟؟

من خودم بعد از قرار دادن تار ها گره مرکزی رو چسب کاری میکنم بهد از سر تارها با اعمال نیروی جزئی کشش تارها رو صاف کرده بعد با کاغذی ثابت میکنم ! تارهام خوب در میان البته مطمئنا دوستان کارها و ترفند های بهتری دارن ...در نهایت فشاری ها رو کار میکنم !!

با تشکر :
[تصویر:  ?di=213431324652]
DBig Grin


RE: نکات اجرایی ساخت سازه ها - علی رنود - 07-25-2012

سلام
من خودم که کار میکنم کششی ها رو اصلا نمیکشم عوضش میام خیلی چسب کاغذی میزنم که کششی کاملا در یک مسیر باشه
بعد از چیدن کششی ها گره مرکزی رو چسب میزنم و اگر سازه سنگین باشه دو ساعت بعد و اگر سازه راندمان باشه یک ساعت بعدش فشاری ها رو چسب اولیه میزنم و بعد از سر پا کردن سازه اول قسمت زیرین رو چسب دو قلو میزنم بعد سازه رو رو تکیه گاه میذارم و قسمت های بالایی و جانبی رو چسب میزنم
یاحق


RE: نکات اجرایی ساخت سازه ها - مجید نیک نیاز - 07-25-2012

بازم ممنون از آقای رنود که همیشه پاسخگو هستن !!!

در مورد فشاری ها فرض کنیم تعداد فشاری ها 3 تاهست ...به نظر دوستان 3 تارو به هم بچسبونیم بعد رو سازه متصل کنیم بهتره یا هر المان رو تک تک به سازه وصل کنیم بهتره !

لطفا دلیل انتخابشون رو هم بگن !
HeartHeart


RE: نکات اجرایی ساخت سازه ها - علی رنود - 07-25-2012

سلام جناب نیک نیاز
دقیقا متوجه منظورتون نشدم اگه ممکنه واضح تر بگید


RE: نکات اجرایی ساخت سازه ها - مجید نیک نیاز - 07-25-2012

فرض کنیم تعداد مجاز ماکارونی برای فشاری ها 3 عدد باشه ...

حالا به نظرتون این 3 تا رو قبلا با چسب به هم وصل کنیم بهتر جواب میده یا اینکه 3 بار به صورت تک تک ماکارونی ها رو به سازه چسب کنیم ...

TongueTongue امید وارم منظورم واضح باشه !!


RE: نکات اجرایی ساخت سازه ها - علی رنود - 07-25-2012

سلام
اگه دقت کنید باز همونطور گفتید ولی اشکال نداره تا جایی که من متوجه شدم منظور شما اینه مثلا اگه قراره 3 رشته مثلثی کار کنیم ابتدا دو رشته رو بذاریم و بعد یک رشته رو بذاریم یا سه رشته رو جدا جدا بچسبونیم
خب این که معلومه با هم که باشند بهتره و مقطع دارای یکپارچگی بیشتری در طول کل قوس هست چون اگر به فرض بخواین دو رشته رو بچبونین و بعد یک رشته رو روی اونا بذارین اون موقع خطای ساخت متوجه ممان اینرسی مقطع میشه و این در توزیع لنگر در قوس و تمامی ویژگی های اعضا تاثیر میذاره(شاید به چشم نیاد ولی اگر چسب ما نیم میلیمتر بالا بیاد و عضو سوم رو بالا بیاره مثل اینه که چسب به اندازه 17 درصد قطر مقطع خطا ایجاد کرده که این عدد کمی نیست در حالی که خطای چسب معمولا بیش از 1 میلیمتره یعنی 34درصد!!!)
یاحق


RE: نکات اجرایی ساخت سازه ها - مهدی پهلوانی - 08-11-2012

پاسخی که به نظر من در باره نحوه چسب زدن اعضای خرپای ماکارونی هست توجه به ممان اینرسی عضو ترکیبی می باشد . در بسیاری از مواقع هدف افزایش ممان اینرسی می باشد . بنابراین در این حالت اعضا مجزا از هم به نحوی باید چسبانده شود که حداکثر ممان اینرسی ایجاد شود . شکل ترکیبی اعضا را نحوه طراحی ما مشخص می نماید و می توانیم این موضوع را در فایل آنالیز سازه ای نیز در نظر داشته باشیم و یک مقطع خرپای ماکارونی را دقیقا مدلسازی نمائیم و بهترین و کارآمد ترین فرم را انتخاب نمائیم .در اعضای کششی بهترین فرم چسباندن اعضا به یدکدیگر می باشد که در صورت شکست یکی از اعضا دیگر اعضا جبران کاستی مقاومت را داشته باشند . عامل دیگر مورد توجه تنشهای وارده احتمالی و ایجاد عضوی که در صورت شکست عضو احتمالی بتواند جبران مقاومت نماید.RE: نکات اجرایی ساخت سازه ها - علی رنود - 08-21-2012

سلام
جناب پهلوانی کاملا نظرتون درسته ولی چطور میتونیم یک عضو را قرار بدیم که در صورت شکستن اعضای دیگر اون عضو تحت تنش قرار بگیره در حالی که ما با سازه های راندمانی در گرایش ها رو به رو هستیم و هر گرم اضافه تر در واقع خیلی اثر گذار هستش.
البته در واقعیت مهندسی قطعا نظر شما باید اجرا بشه
ممنون
یاحق


RE: نکات اجرایی ساخت سازه ها - zahra refahi zadeh - 09-02-2012

be nazar man har 3 taro baham bezanim
chon ham chasbe kamtari estefade mishe ke baes mishe vazn ziad nashe va ham behtar kenare ham gharar migiran
va fasele beyneshun nemiofte


RE: نکات اجرایی ساخت سازه ها - مجید نیک نیاز - 09-02-2012

با تشکر از خانم رفاهی زاده Smile

نکاتی که اشاره کردین همینطور هستش هم چسب رو کاهش میده و هم باعث کاهش خطا در اتصال 3 قطعه به هم میشه !