..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::..
مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- ..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::.. (http://itssa.ir/forum)
+-- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی با استفاده از ماکارونی و پرسش و پاسخ پیرامون آن (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=29)
+--- موضوع: مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی (/showthread.php?tid=337)

صفحه‌ها: 1 2 3 4


مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی - احسان نظری - 04-24-2012

با سلام خدمت دوستان عزیز

گفتم توی این انجمن هیچ حرفی از سازه های ماکارونی نیست در صورتی که هدف از این انجمن همین سازه های ماکارونی هست.
هدف از ایجاد این تاپیک آشنایی دوستان و عزیزانی که تازه می خوان شروع به ساخت سازه کنند هست.

عزیزان هر کس که تمایل داره یکی از مصالح مصرفی در ساخت سازه کاربرد داره همراه با عکس رو به دوستان عزیز معرفی کنه. سعی کنید عکس ها از خودتون باشه Shy

اولیشو که از همه راحت تره رو خودم شروع میکنم.

مـــــــــــــــــــــــــــاکــــــــــــــــــــــــــارونی

[تصویر:  i1742_IMG_1687.jpg]

این ماکارونی تک لوله ای است با قطر 2.8 که تو بازار موجوده.
RE: مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی - سعید قاسم پور - 04-24-2012

سلام جناب نظری
تاپیک جالبی میتونه باشه به شرط اینکه در حد همون مصالح مورد نیاز برای سازه ماکارونی، باقی بمونه و وارد مراحل ساخت و... نشه. چرا که ممکنه برخی روش ها مطرح بشه که شاید بهتر از اون هم وجود داشته باشه.

اما در مورد هدف از انجمن: در سیاست گذاری های اولیه این سایت و انجمن، هدف این بوده که بحث "شبیه سازی سازه های خرپایی" رو در بین دانشجویان علاقمند، واکاوی و به بحث و تبادل نظر پیرامون این رشته پرداخته بشه، همچنین برای امور فوق برنامه مربوط به این رشته سازماندهی های لازم صورت بگیره.

شبیه سازی سازه در این انجمن با سه محور سازه ای خرپایی فولادی، چوبی و ماکارونی مورد نظر ما بوده است ولی متاسفانه تاپیک هایی در انجمن ایجاد می شود که گاهی هیچ ربطی نه به خرپا، بلکه به سازه، ندارند.

امیدوارم همه کاربران با همکاری یکدیگر و حضور اساتید، بتوانیم برای اولین بار هم که شده در ایران این سه مقوله، یعنی شبیه سازی سازه های خرپایی با فولاد و چوب و ماکارونی، را جا بندازیم و آموزش های لازم در سایت صورت بگیره.

که بیشترین تمرکز ما در آینده در زمینه سازه های خرپایی چوبی و فولادی خواهد بود.

همچنین بر آنیم که در آینده بتوانیم با تشکیل حلقه های زیر مجموعه در استانها، این مجموعه رو بعنوان یک منبع و مرجع در زمینه شبیه سازی سازه های خرپایی، در کشور و حتی در سطح بین المللی تبدیل کنیم.

این یک آرمان نیست بلکه یک هدف دست یافتنی است.

یا حق


RE: مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی - احسان نظری - 04-24-2012

سلام جناب قاسم پور

بله درسته، بنده هم همین قصد رو دارم.


RE: مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی - ساجده نوروزی - 04-24-2012

سلام.ممنون مهندس نظری بابتـــ مطرح این موضوع...امیدوارم تاپیک خـــوبی باشه!Sleepy


چسبهــــــــــــــا:

یکی دیگر از مصالح مهم در ساخت سازه های ماکارونی چسب ها می باشند. در استفاده از چسب باید دقت کنید که چسب در المان مخصوص خود زده شود، دانستن این نکته نیز خال از لطف نیست که استفاده از چسب های غیر معمول تأثیر منفی بر روی ماکارونی ها می گذارد که این تأثیرات باعث ترک خوردگی و حتّی پوک شدن ماکارونی می گردد.توجه داشته باشید که چسب یک ماده شیمیایی و ماکارونی یک ماده غذایی است بنابراین باید ترکیبی از چسب و ماکارونی را در کنار هم قرار داد که باعث از بین رفتن ماکارونی نگردد. چسب های پر کاربردی که در سازه های ماکارونی مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

1- چسب دوقلو(Epoxy)

2- چسب حرارتی

3- قطره ای (supper Glue)

4- اسپری 1 و 2 و 3

5- چسب های همراه با اسپریچسب های فوق را فقط باید در قسمت های مخصوص سازه استفاده کرد ولی چسب های حرارتی و دوقلو را که می توان در تمام قسمت های سازه به کار برد.

درباره چسب حرارتی باید به این نکته توجه کرد که دو نوع چسب حرارتی در بازار موجود است چسب حرارتی صنعتی و چسب حرارتی گلسازی.

چسب مورد استفاده ما چسب حرارتی صنعتی است که فرق آن با چسب حرارتی گلسازی در رنگ آن است به طوری که چسب های حرارتی صنعتی دارای رنگ تیره تری نسبت به گلسازی است همچنین مفصل هایی را که به وسیله این نوع چسب پر می کنیم کاملاً به صورت صلب درمی آیند ولی چسب های حرارتی گلسازی نه تنها مفصل را صلب نمی کنند بلکه گاهی اوقات به صورت قالبی از مفصل ها جدا می شوند و گویا اصلاً هیچ چسبندگی ایجاد نکرده اند.چسب های دوقلو از نظر کارکرد راحت تر از چسب حرارتی صنعتی است زیرا به هر شکل می توان آن را به ماکارونی ها و مفصل ها چسباند البته در این نوع چسب دیگر راه برگشتی نیست یعنی اگر المانی از سازه بشکند نمی توان آن را مانند چسب حرارتی آب کرد و آن المان را تعویض نمود.چسب قطره ای دارای چسبندگی خوبی است و به دلیل داشتن مویینگی بالا در تقویت چسبندگی کمک زیادی می کند. امابه علت سخت بودن استفاده از آن نمی توان به عنوان تنها چسب در سازه استفاده شود.استفاده از اسپری های چسبی عموماً توصیه نمی شود چون این نوع چسب ها باعث خشک شدن ماکارونی می شود و خشک شدن ماکارونی ها نیز باعث ترک خوردگی در آن ها می گردد.

به عنوان مثال در سازه زیر در محل چسب گذاری چسب حرارتی صنعتی استفاده شده است.


[تصویر:  24200718578189146100106208791351614719135.jpg]
منبع:www.tebyan.net

RE: مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی - احسان نظری - 04-25-2012

سمباده کاغذی نرم و کاتر
البته این سمبادش استفاده شده. آرد ماکارونی سفیدش کرده Smile


[img][تصویر:  ?di=213352860615][/img]


RE: مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی - حسین ترکی - 04-25-2012

بشکاف (دِشکاف). برای وقتی که میخوایم چسب ها رو باز کنیم.


مصالح سازه ماکارونی (ماکارونی) - ساجده نوروزی - 04-25-2012


+در این مطلب سعی کردیم تحقیقاتی که درباره ماکارونی های موجود در کشور و همچنین بهترین ماکارونی هایی که برای ساخت سازه های ماکارونی خصوصا پل ماکارونی استفاده می شود را معرفی کنیم.توجه داشته باشید که در ساخت یک پل ماکارونی با کیفیت و ضریب کارایی بالا تنها استفاده از ماکارونی خوب کارساز نیست بلکه می توان با کمترین ماکارونی ولی یک طرح عالی بیشترین ضریب را بدست آورد.

[تصویر:  bridgeconstruction1.jpg]

ماکارونی هایی که عموماً در سازه های ماکارونی مورد استفاده قرار می گیرد ماکارونی های درشت و نازک می باشند، ماکارونی های درشت دارای قطر 4/1 میلی متر می باشد و ماکارونی های نازک دارای قطر کمتری می باشد. باید بدانیم که چه نوع ماکارونی برای چه قسمت و المان طرح سازه مناسب تر است.این که از چه نوع ماکارونی در چه قسمت باید استفاده کرد به طرح شما بستگی دارد یعنی ماکارونی کدام قسمت های طرح فشار و کدام المان کشش را تحمّل می کند. تجربه نشان داده که ماکارونی های نازک را عموماً در بخش های کششی پل یا سازه ماکارونی استفاده می شود.

در بین ماکارونی های نازک بهترین آن ها در جهان ماکارونی ROZE ایتالیا می باشد و در بین ماکارونی های موجود در بازار باریلا به دلیل داشتن طول زیاد رتبه اول را دارد و در هنگام ساخت کار را راحت تر می کند و بعد از آن به ترتیب تک ماکارون ، مانا و زر برای ساخت سازه های ماکارونی مناسب ترند.

[تصویر:  20101128153437498_c2s.jpg]

توجه داشتــــه باشید که از ماکارونی هایی که در آن ها ماده دیگری وجود دارد، استفاده نکنید چون عموما استحکام ماکارونی های غنی شده یا غیره کم است. المان دیگری که در سازه ها مطرح هست المان فشاری می باشد کــه می توان به چند صورت عمل کرد:

1- چند ماکارونی نازک را در کنار هم قـــــــرار داد و از آن به عنوان ماکارونی با قطر بزرگ تر استفاده کرد، البته این روش دقّت بالایی ندارد.

2- استفاده از ماکارونی های درشت با قطر 4 را یا 7/1 میلی متر که بهترین ماکارونی درشت در بازار ایران تک ماکارون و بعد از آن ماکارونی جدید پاپسیلا می باشد.


[تصویر:  20101128153437513_c3s.jpg]

نوع دیگری ماکارونی نیز در بازار وجود دارد که به آن ها ماکارونی های دست ساز می گویند، این ماکارونی ها استحکام بهتری دارند ولی در بیشتر مسابقات استفاده از آن ممنـــوع است.

نکته ی دیگری که در این بخش لازم است بدانیم، نگه داری خوب از ماکارونی است چون ماکارونی هایی که ما استفاده می کنیم دارای ناخالصی هست بنابراین باید توجه داشت که در مقابل باد یا تغییرات قرار نگیرند زیرا این عوامل باعث ترک خوردن و پایین آمدن استحکام ماکارونی می شود.RE: مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی - احسان نظری - 05-03-2012

این وسیله چه کاربردی در ساخت سازه های ماکارونی داره ؟؟؟


[تصویر:  ?di=0133602853515]
RE: مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی - ساجده نوروزی - 05-03-2012

+جز معماهی عمرانیه؟په چرا تو این تاپیکه!!!Smile

+دما سنج برای اندازه گیری دما تو محیطی که داریم توش سازه رو میسازیم استفاده میشه دیگه!
غیر از این کارایی دیگه هم داره؟!RE: مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه ماکارونی - احسان نظری - 05-03-2012

شاید به عنوان خط کش هم بشه ازش استفاده کرد Big Grin