..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::..
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- ..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::.. (http://itssa.ir/forum)
+-- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی با استفاده از ماکارونی و پرسش و پاسخ پیرامون آن (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=29)
+--- موضوع: طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی (/showthread.php?tid=3)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 09-06-2011

از جناب علیزاده تشکر میکنم که جواب خوبی دادن دلیلشو فهمیدم که چیه دقیقا دلیل همون درگیری و انتقال نیرو هست که از طریق اون نقاط تمای محیط بالای کششی ها به سطح مقطع فشاری و همچنین نقاط اتصال محیط خود کششی های درگیر در قوسه(به احتمال زیاد اینه چون چیز دیگه ای به ذهنم نیومده فعلا
دوستان دقت کنند ما اینجا اومدیم که فقط و فقط از علم هم بهره ببریم و خودمون رو و بقیه رو بالا بکشیم و هیچ کس اعدعایی نداره که آخرت سازه ماکارونیه یا هر ادعای دیگه بلکه ما علاقه مندیم که علممون رو همه با هم به اشتراک بذاریم تا وجه تمایز بین دوستان فقط یک گزینه باشه و اونم خلق ترفند یا همون خلاقیته که باعث میشه یک نفر خوب پیشرفت کنه مثال عینیش هم که همتون میشناسین نیاز به گفتن نیست
منتظر نظر بقیه دوستان هم هستیم
یا حق

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 09-07-2011

سلام خدمت مهندس نظری
میشه یک مقدار دقیق تر بگید؟منظورم ساخت چنین کششی هست البته اگر مشکلش فقط اون شکل گرفتنه که با چسب حل میشه ولی کلا درباره این گرد کار کردن راستش نشنیده بودم و نمیدونم چطوره اگر میشه بیشتر توضیح بدید
ممنون
یا حق

RE: طراحي و نكات اجرايي - رسول عليزاده - 09-07-2011

سلام
من مخالفت ميكنيييييييم البته با اجازه
بيشتر از دو رشته باعث برش در گره و چسب ميشه مگر از ترفندهاي خاصي استفاده كنيد كه ساختشو خيلي سخت ميكنه البته در اين بين ميشه از تك كلفت هم استفاده كرد كه چون مقاومت لهيدگيش كمه بعضي از دوستان سراغش نميرن اما ميتونيد داخل اون قسمت(منظورم قسمت تو خالي عضوه) رو كه داخل گره هست رو با چسب پر كنيد تا مقاومت لهيدگي تك كلف هم بالا بره

اینم یک نظره ولی به نظر من تک کلفت مناسب نیست چون که با توجه به وزنی که داره و با توجه به کششی که داره به صرفه نیست مثلا یک 50 سانتی تک 2.85میل با چسب کاریش میشه 4گرم و کشش 10 کیلوهست در حالی که ما میتونیم دو رشته باریلا بذاریم که وزنش 2.4گرم هست و کشش حدود 12کیلو پس به راحتی میشه 3 رشته باریلا به جای یک رشته تک استفاده بشه اونم با دو برابر کشش تک کلفت
اما نوع های مقاوم تر کششی هم وجود داره که باز نسبت به باریلای 50 سانتی مقاومتر و سبک تره یعنی با وزن 2.2گرم و کشش 14کیلو اما بحث منحرف نشه باز از آقای نظری میخوام توضیحشون رو بدن و درباره نظر آقای علیزاده هم بگن که نظرشون چیه من به شخصه نظرم به رسول نزدیکه چون به نظرم منطقی تره ولی خوب از اونجایی که تجربه ساخت جناب عالی بسیار بیشتره و رکورددارید میخوام بدونم دقیقا چه چیزی مد نظرتون هست
ممنون
یا حق

سلام مجدد
به عنوان مثال شکل سطح مقطعی که در سمت راست تصویر جناب نظری قرار داره مد نظر میگیریم خوب ما باید این رشته هارو چطور بذاریم تا اولا اتصال بین فشاریها کاملا ایجاد بشه بدون انعطاف پذیری و همچنین چکار کنیم تا کششی های ما تحت فشار قوس دچار گسیختگی نشن؟
ممنون
یا حق

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 09-08-2011

سلام مجدد خدمت دوستان
آیین نامه های مسابقات هم که رسیده و بالطبع باید بحث در مورد طراحی طبق آیین نامه ها انجام بشه
اول از همه از آیین نامه سنگین حرف میزنیم چون راستش در مورد بار ضربه ای هنوز اطلاعات خاصی ندارم و فقط محاسبات رو بلدم ولی طبق صحبت های جناب قاسمپور مثل اینکه جناب شفقی مسئولیت توضیحات علمی و مشاوره به دوستان رو به عهده دارند و مطمئنا اطلاعات کافی برای شروع کار رو به ما میدن
از اونجایی که ارتفاع ماکسیمم 50 سانته(گرایش سنگین)در نتیجه به ناچار قوس باید بخوابه ولی چقدر بخوابه؟چطور باشه؟بیضی باشه یا قطاع یاسهمی؟
هر کس نظر مخصوص خودشو داره به نظر من از لحاظ طرح و ساخت بهترین طرح همون طرحیه که قبلا گفتم یعنی به تموم لینکهای قوس یک نیرو وارد بشه ولی به کششی های این طرح نیرو مختلف وارد میشه دلایلم رو بیان میکنم
1)از اونجایی که قوس طرح میتونه خیلی سنگین بشه(مثلا 14 رشته تک کلفت در هر قوس)خوابوندن طرح دو مزیت برای قوس و سازه داره اولا باعث کم شدن وزن قوس میشه که اجازه مانور روی سایر اعضا و چسب کاری رو برای ما زیاد میکنه و دوم اینکه به دلیل کوتاه شدن طول عضو و کم شدن زاویه خارجی بین هر دو لینک فشاری مقاومت قوس افزایش پیدامیکنه و نیروی برشی موثر در حوالی گره کاهش پیدا میکنه
2)طول کششی های استفاده شده در سازه کم میشه و در نتیجه از این جهت هم باز میتونیم از لینکهای سازه به نحو بهتری بهره ببریم و همچنین چون با مقاوم شدن قوس به کششی های قوی تری نیاز داریم میتونیم حداقل کششی های بحرانی را به خوبی تقویت کنیم
پس اینطور میدونیم که تموم لینکها زور خودشون رو میزنن و سازه دقیقا با لینکهای مفید ساخته میشه
مجددا میگم این نظر منه شاید ایراداتی هم داشته باشه که طبیعتا داره ولی با تغییراتی جزئی درست میشه ولی از دوستان هم میخوام که نظرات خودشون رو بگن
یا حق

RE: طراحي و نكات اجرايي - حمید پورملک - 09-08-2011

سلام

سوال علی جان در مورد اینکه چطوری کششی هارو به صورت گرد کار کنیم به نظر من اگه من بخوام این کارو بکنم و مثلا 4 تا کششی مد نظرم باشه اول ازز همه با فرض 2 کششی شروع میکنم به ساختن قاب هام . وقتی که تموم شد با دقت زیاد میام یه کششی بین 2 کششی اول و یکطرفش کار میکنم و یکی هم طرف دیگش . ولی اون 2تایی که این طروف و اون طرف 2تا کششی اولم کار کردم بین قوس قرار نمیگیره و به زیر قوس میرسونمشون و اونجا با چسب به قوس متصلش میکنم اینطوری 2تا از کششیام داخل قوس قرار میگیرن و 2تای دیگه زیر قوس.

بازم در مورد سوال بعدی آقای رنود به نظر ن باید دقت رو برد بالا و داخل به داخل سازه رو زیاد باز نگیریم که مجبور شیم زیاد قوس رو بخوابونیم .
تو سازه سنگین به نظر من اگع حداقل از 10 تا تک کلفت هم بخوایم استفاده کنیم یا مثلا 6 تا تو یه صفحه طول یا قطری حدود 1 تا 1.5 سانت میشه . پس داخل به داخل سازمون رو 1010 بگیریم بیرون به بیرونش میشه 1030 و ارتفاع رو هم بستگی به نوع چیدمان که معمولا 1 تا 1.5 سانت طولش میشه باید حدود 490 گرفت که تموم شدش بشه 500 .
حالا بین نیم دایره با بیضی زیاد فرقی نیست http://up6.iranblog.com/files2/3010.jpg اما به نظر من از بیضی استفاده کنیم چون تو یک سوم یکم دورتر میشه و بهتر عمل میکنه ولی برای اینکه دقت ساختمون پایین نیاد به جای اینکه کششی هارو تقسیم کنیم قوس رو به تعداد دلخواه تقسیم کنیم چون اگه کششی هارو تقسیم کنیم طول لینک تو یک سوم سازه یکم بیشتر میشه و یه نا منظمی بوجود میاره احتمال اینکه خطای ساختم بیشتر شه زیاد میکنه .

RE: طراحي و نكات اجرايي - حمید پورملک - 09-08-2011

سلام
مهندس منم منظورم همین بود اول کششی کار میکنم بهد قوس رو ولی همه کششی هارو همون اول کار نمیکنم .
خوب آقای نظری یکم از اطلاعات ساختتون رو بدید که بقیه هم استفاده کنن .

RE: طراحي و نكات اجرايي - محمد رضا شارعی - 09-09-2011

با سلام به دوستان عزیز میخواستم ببینم واسه سازه ازمایشی هم باید باتخته و قلاب تست کنیم؟با چه چسبی می تونه بچسبه؟چون فیلم های مسابقات مجارستان یا کانادا رو که دیدم بعضی تیم ها از تخته در میرفت ولی سازه کاملا سالم میموند.ممنون

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 09-09-2011

سلام خدمت دوستان
در مورد جناب پورملک که گفتن باید بگم کلا از هر طرح قوسی استفاده میکنید قوس رو تقسیم کنید بهتره تا اینک بخواین کششی ها و با یک زاویه بگیرید و البته باید طوری تقسیماتتون رو انجام بدید که بشه به لینکهانیرویی وارد بشه که نیاز باشه(زور آخرشونو بزنن) و در مورد حرف جناب نظری هم باید بگم اگر هنگام ساخت ا کششی هامون رو کاملا مهار کنیم و موقع چسبوندن به قوس یک مقدار خیلی کم بکشیمشون کاملا صاف در میان و خطای کشش کمتر میشه ولی در کل ترفندهای بهتری هم وجود داره که دوستان میتونن خودشون ابداع کنن
در مورد حرف جناب شارعی هم باید بگم اگر دقت کرده باشید روی جلد چسب دوقلوی غفاری اعدادی به عنوان تحمل تنش برای هر میلیمتر نوشته شده اگر یک مقدار بیشتر دقت کنید میشه با یک محاسبه ساده از مقداری از این چسب استفاده کنید که بتونه به خوبی نگه داره و طبیعتا صلبیت سازه هم بسیار مهمه امیدوارم تونسته باشم به دوستان کمک کرده باشم البته خود جناب قاسمپور آموزش تخته وصل کردن رو به عزیزان و همچنین بنده یاد میدن تا با مشکلات اینچنینی رو به رو نشیم
موفق باشید
یا حق