..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::..
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- ..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::.. (http://itssa.ir/forum)
+-- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی با استفاده از ماکارونی و پرسش و پاسخ پیرامون آن (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=29)
+--- موضوع: طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی (/showthread.php?tid=3)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 08-29-2011

سلام خدمت جناب علیزاده در اون قسمت منظور بنده جهت بالا بوده و اگر اشتباه نوشتم و یا برداشتی که شده ناچارا اشتباه بوده من معذرت میخوام و باز هم تاکید میکنم من از لحاظ کیفی بررسی کردم و شرایط هم در حالاتی که چهار جهت رو بررسی کردم با نیروی یکسان فرض کردم و با محاسبات کمی بسیار قضیه متفاوت است به عنوان مثال کوچکترین تغیییر در فرم کلی سازه و نوع لینک فشاری کلا محاسبات نتیجه دیگه ای بده راستش در نکات بالا ناچارا چند تا فوت خیلی جالب رو ذکر کردم که بعد از بررسی های زیاد بهشون رسیدم(خداروشکر)دوستان به بزرگواری خودشون ببخشن
خوب منتظر جناب پورملکیم تا بیاد اگر سوالی هست یا نکته ای جا افتاده ذکر کنن و مبحث بعدی رو بیان کنند
یا حق
تازه متوجه شدم جناب شارعی هم در سایت حضور پیداکردن از ایشون هم دعوت میکنم که در بحث شرکت کنن
یا حق

RE: طراحي و نكات اجرايي - حمید پورملک - 08-29-2011

سلام
قبل از هر چیزی اول میخوام این افتخار بزرگ رو که رسیدن به فناوری الیاف کربن هست رو به تمام مهندسا تبریک بگم مخصوصا مکانیکا و هوافضا . تحول بزرگی توی این رشته ها بوجود آورده .
خوب اول از همه اینکه این قدر زود مسالرو حل شده ندونید و ازش به این زودی نگذریم .
خوب بود اما دوست داشتم بقیه هم بیان و نذراشون رو بگن .
در مورد اون حرف اقای علیزاده که چطوری با گذاشتن عضو کششی بین دوتایی باعث بوجود امدن کمانش رو به بیرون میشه بگم که آقای رنود هم تو حرفاشون گفتن و وقتی از تار خنثی یه مقدار عقبتر یا جلوتر که بریم باعث یوجود امدن گشتاور تو اون قسمت میشیم . وقتی ما 3 رشته مثلث کار میکنیم و کششی رو پایین میزاریم . داریم کششی رو پایینه تار خنثی میزاریم پس در نتیجه یه گشتاور بوجود میاد که باعث میشه سازه رو به بیرون بشکنه . و این قسمتی هم که به عنوان ذوذنقه گفتم برای این بود که وقتی شما از 2تا ماکارونی بیشتر کنار هم استفاده کنی خود به خود این اتفاق میوفته و تو سازه سنگینم کسی زیر 7 عضو کار نمیکنه حالا به شکلهای مختلف . پس به خاطر همین میشه گفت که یه جورایی گشتاور خاصی رو به بالا به المان فشاری میده .پس هرچی رو به بالا قویتر شه بهتره .

---------------------------------------------
mail : h.pormalek@yahoo.com

RE: طراحي و نكات اجرايي - محمد رضا شارعی - 08-29-2011

با سلام من درگیر کنکور بودم شرمنده چشم موضوعات رو بخونم نظر میدم

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 08-29-2011

بنده هم به نوبه خودم به جامعه علمی کشور جهت دستیابی به این فناوری نوین و مهم تبریک میگم
خوب جناب پورملک اگر در حرفهای بنده دقت کرده باشین متوجه میشین که در یک قسمت حرفم این بود که محورها انتقال نیرو در سازه به گونه ای باشه که در یک نقطه همدیگرو قطع کنند طبیعتا اونایی که کششی رو پایین کار میکنن به این فکر هم هستن که محورهای انتقال نیروی لینکهاشونو طوری تنظیم کنن که محل تقاطع تموم محورها به یک نقطه در وسط سطح مقطع کششی وارد بشه(البته این کار به طور مطلق امکان پیر نیست چون کار با دسته و دست هم بسیار خطا داره ولی با تدابیر دیگه میشه این خطاها رو کم کرد)که عزیزانی که کار کپی برداری از سازه های مردم رو به درستی انجام نمیدن اکثرا به چنین نکته ای توجه نمیکنن.البته بعضی از دوستان به جای کپی برداری از بقیه میان نکته برداری میکنن و فوت و فن و تجربه رو از دل عکس های باکیفیت بیرون میکشن!!!
نتیجه:کششی رو هر طور میشه قرار داد ولی باید کاری کرد و طوری بادبندها رو وصل کرد که محل تقاطع نیروها در وسط سطح مقطع کششی ها باشه پس فقط یک حالته که هرکار کنیم باز پیچش وجود داره و اونم اینه که کششی ها رو مثل یکی از سازه های فکرکنم تیم آراد روی قوس بذاریم که این به طور قطع کششی روی تار خنثی قرار نمیگیره با اگر قرار بیره فشاری ها مون روی تارخنثی قرار نمیگیرن شاید براتون این سوال پیش بیاد که اگه قراره کششی باید طوری باشه که محور های انتقال نیرو باید در یک نقطه همدیگرو قطع کنن پس طبیعتا باید وسط قوس سطح مقطع لینک فشاری کار بشه!این حرف درسته ولی خاصتا برای سه رشته مثلثی در زیر کار بشه بهتره چون گفتم که تمایل کمانش رو به بیرون در یه رشته مثلث بیشتره پس با قرار گرفتن نیروی کششی در مجاورت اون لینک(لینک سوم مثلث که بیرونی ترین لینکه) و عدم تماس کامل سطح مقطع های آنان باعث تقویت بیشتر این کمانش میشه(امیدوارم استدلالم درست باشه)
خوب یک فوت دیگه هم معلوم شد ببینم چکار میکنی حمید پورملک خوشم میاد سوالات اساسی هستن و بحثای خیلی خوبی انجام میدی
شاید من جایی اشتباه نظر داده باشم اگر اشتباهی شده دوستان صحیحشو بگن
یا حق

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 08-30-2011

سلام مجدد
دیدم دوستان دو روزه پیغامی در این تاپیک نمیدن گفتم پس وقتشه که بریم سراغ بحث بعدی که همیشه داغ داغه
بحث بعدی بحث طراحی های مناسب سازه های سنگین یا همون آزاده که قراره در آبانماه سال جاری یکی از گرایش ها باشه
خوب چند مشخصه برای طراحی های عمومی که نیازه با توجه به این مسابقات ذکر میکنم
بارگذاری که متمرکز هست و با توجه به اینکه با دستگاه اتوماتیک هست پس اعمال بار به صورت کاملا استاندارد انجام میگیره(البته خیلی سریعتر از بارگذاری بابل و شاید آروم تر از بارگذاری دستی چهارنفره!ولی طبیعتا دیگه لرزشی یا ضربه ای در کار نیست که در بارگذاری دستی همین امر شده بود بلای جون سازه ها)پس آزمایش های روی المان های کششی و فشاری باید با ریتم بارگذاری همخونی داشته باشه تا دقیق تر بشه برای طراحی تصمیم گرفت
نکته بعدی اینه که سازه هایی به طور عمومی بر ای چنین بارگذاری در چنین گرایشی مناسب اند که ارتفاع بیشتری داشته باشند(البته تا یک حدی ارتفاع بیشتر بشه طرح بهینه نیست و باید با ترفند بهینه بشه)
در اینجا با توجه به اینکه تا سقف حدود 800گرم ماکارونی(بدون چسب و ریسمان یا چسب و تخته و حلقه)میشه استفاده کرد پس باید تناسب لازم میزان تحمل فشاری و میزان تحمل کششی در نقاط بحرانی به گونه ای باشه که آخرین زور فشاری با آخرین زور کششی همزمان با هم در نقاط یا نقطه بحرانی همزمان رخ بده البته چنین طرحی مستلزم کار زیاده و طراحیش خیلی زمان میبره برای اون دوستانی که تازه میخوان کارکنن ولی حتما و حتما از نرم افزارهای تحلیلی استفاده کنید تا بتونید طراحیتون رو سریعا بسنجی و بعد از همه کارهای طراحی اونوقت با تحلیل دستی تحلیل نرم افزار رو چک کنید که اشتباه نشده باشه
از نکات دیگر این طراحی انتخاب تعداد رشته های قوس و نوع شکل هندسی سطح مقطع قوس هست که اهمیت زیادی در تحمل و ممان اینرسی رشته ها در قوس داره
منتظر نظرات دوستان هستیم
یا حق

RE: طراحي و نكات اجرايي - رسول عليزاده - 08-31-2011

سلام
يه نكته در مورد كمانش و مقطع لينكها اضافه ميكنم كه كمانش رابطه مستقيم با طرحتون داره و از روي طرح ميشه سمت كمانش رو تشخيص داد البته بهترين حالت براي سازه سنگين از نظر من دايره هست و يا نزديك به دايره
ضمنا لازم دونستم يه توضيحات مختصر حاشيه اي رو توي همين تاپيك مطرح كنم كه اگر به اين تاپيك مربوط نيست معذرت ميخوام
دوستان اولا تا اخر هفته آينده آموزش تصويري چوب و حلقه اختصاصي انجمن شبيه سازي سازه هاي خرپائي ايران روي انجمن قرار خواهد گرفت پس دوستان نگران بلد نبودنش نباشيد (اين آموزش توسط جناب قاسم پور ارائه خواهد شد)
در ادامه صحبتهام بايد بگم كه آيا بايد آدم درجا بزنه و پيشرفت نكنه با يه مثال صحبتم رو كامل ميكنم
فردي به علمي دست پيدا ميكنه اون رو در اختيار نسل جديد ميزاره تا راهي كه اون رفته رو نسل جديد دوباره نره و وقتشو براي پيدا كردن چيزهاي جديد صرف كنه اين اصل زندگي انسانيه (البته اگه انساني فكر ميكنيم) پس لازم نيست من راه 8 ساله رو دوباره طي كنم من الان نسل جديد سازنده هاي خرپاي ايران هستم اگر ميبينيد چيزهايي كه من مطرح ميكنم تجربه 8 ساله شماست پس بدونيد كه علتش همون اصليه كه گفتم ضمنا من اين شتابم رو در اين مسير مديون مهندس قاسم پور هستم نه كس ديگه اي
آخه كجاي مطالب اين صفحه به جز اختلاط چسبها در جايي مطرح شده كه افرادي اين تجربه اي رو كه ما براش زحمت كشيديم رو به خودش نسبت ميده آخه اگه يه نفر مثلا تجربش رو به ديگري منتقل نكنه مسير پيشرفت و ترقي ما گرفته ميشه اصلا مگه علم هم ميشه انحصاري كرد اصلا خواهش ميكنم شما كلا آموزش رو تحريم كنيد و هيچ چيز ياد نديد
اگه به قول دوستان 8 سال تجربه داريد شما 8 سال بيا عقب بابا خودتم كه اون موقع كارداني هم نبودي
يكم ذهنمون رو باز كنيم بُعد انساني رو هم در نظر داشته باشيم هر آمدني رفتني داره فقط انسانيت هست كه از انسان به يادگار خواهد ماند بازم ميگم علم رو نميشه انحصاري به نام خودتون ثبت كنيد اگه خيلي مرد باشيد يادگارتون ميمونه واقعا متاسفم كه دوستان اينقدر كوتاه فكرن و حتي در جبهه خودشون هم براي ملت آموزش نميدن
نمي دونم والا عمراني ها نبايد از محاسبات حرف بزنن اما معماري ها ميتونن نميدونم حرفامون توي اين تاپيك زياد تخصصي بودن كه اينقدر جبهه گيري عليهش شده
اصلا دوست ندارم اين مسئله كش داده بشه اصلا اقا چه به صورت مستقيم يا غير مستقيم عليه من شعار ندين وسلام شد تمام
دوستان هر كس هم سوالي داشت اكيپ انجمن صميمانه بهشون كمك خواهد كرد بعدا هم اگه به جايي رسيديد مطمئن باشيد به سرتون زده نخواهد شد ما وظيفه انساني خودمون رو انجام خواهيم داد

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 08-31-2011

با سلام خدمت دوستان
خیلی خوبه انسان اول فکر کنه بعد حرف بزنه که بعدا از گفته های خودش پشیمون نشه در جایی گفته شده که تجربیات یک شخص در اینجا گفته میشه که اون شخص این حرفو بیان کرده
بنده صراحتا میگم خداشاهده بنده با برخی از تجربیات همین شخص مخالف بودم و بهشون هم گفته بودم هرچند که بعضی موارد هم از ایشون یادگرفتم و این طبیعت علمه و اون شخص اصلا و ابدا حق نداره بگه که تموم مطالبی که اینجا ذکر میشه تجربیات اون آقا هست راستش بعضی از مباحثی که اینجا خیلی ریز بیان شد اون آقا ندیده بودم که حداقل بعد از عضویت من در اونجا ذکر کنه مثالش همین سطح مقطع ها بود که من جونم دراومد تا کاملا علمی متوجه شدم در حالی که اون آقا فقط میگفت به دایره نزدیک باشه بهتره!!!نمیدونم شاید کار ما درست نیست که علم رو درست و حسابی میگیم و باز هم اگه دقت کرده باشید من در آخر حرفام در این تاپیک میگم شاید من اشتباه کنم این یعنی اینکه بنده تا جایی که عقل و شعورم میرسه قضیه اینجوره شاید یک جنبه رو من در نظر نگرفته باشم و کل مساله رو اشتباه بیان کرده باشم بنده به آقای علیزاده حق میدم ناراحت باشه چون هرچقدر هم فرض کنیم تقلیدی باشه نباید در یک جای دیگه پشت سرش مثلا بگیم کاردانی نگرفته آقای ایکس من خیلی برات احترام قائلم به خاطر علمی که داری ولی در شان شما نیست به خدا زشته این کارا به عنوان برادر کوچکتر اصلا به عنوان شاگرد به عنوان هرچی که دوست داری بهت یاد آوری میکنم این درست نیست!زشته!به خدا زشته و حتی تهمته بابا قرآن که دیگه همه خوندیم خداروشکر (التهمۀ اشد من القتل یعنی تهمت از قتل بدتره چون تو با تهمت شخصیت یک نفر رو به دروغ له میکنی و این کار حق الناسه که دیگه حق الناس رو فکر کنم همتون بدونید که خدا نمیبخشه تا موقعی که صاحبش نبخشه)
دیگه بیشتر از این ارزش نداره بخوایم در موردش بحث کنیم
خوب میریم سربحث اصلیمون
به نظر من اگر آیین نامه مکعب 5 سانتی داشته باشه باید کاری کنیم که نیرو در تمام قوس به یک شکل وارد بشه(تقریبا)یعنی درصد نیروی پخش شده در تمام لینکهای فشاری برابر باشه(البته تقریبا چون طرحی که دقیقا برابر هستن یک مقدار ترفند نیاز داره که اون دیگه طراحی عمومی نیست و کار زیاد داره تا اون حد نمیخواد قوس رو یکنواخت کنید چون مکعب 5 سانتی داریم و طول لینکهای متصل به پایه بارگذاری بلند میشه)
بعد از این طراحی قوس سعی کنید تقریبا اندازه لینک تکیه گاه و سایر لینکها رو هم اندازه کنید و طوری رسم کنید که مکعب حتما رد بشه(حواستون به قطر نگه دارنده های بالا و پایین لینک باشه که چقدرن یا حتی تخته در گره مرکزی که قطر خاصی داره که فعلا خبر نداریم چقدره
خوب بعد از طراحی قوس و کششی ها میدونیم که قوس کاملا یکنواخت کار میشه و فقط میمونه انتخاب کششی که دیگه این به عهده دوستان فقط همین بس که شما باید طوری کششی ها رو بذارید که تموم کششی ها همزمان با کششی بحرانی(از لحاظ تحلیلی) به آخرین زور خودشون برسن اینطوری دیگه مطمئنید که لینک اضافه ندارید درضمن اگر وزن اضافه آوردین اول از همه چسب کاری ها رو خوب دقت کنید انداره کافی محکم باشن و بعد نقط بحرانی رو تقویت کنید و حتی اگه تونستید و وزن داشتید تکیه گاه رو تقویت کنید
اینجا (شاید اشتباه کنم) هم داشته باشه نمیگم چون این نظر خودمه واسه طراحی و هرکی یک نظری داره(البته این نظری با اون نظری رکورد دار فرق داره ها! واسه شوخی بود)
یا حق

RE: طراحي و نكات اجرايي - رسول عليزاده - 08-31-2011

سلام
خيلي از دوست خوبم جناب رنود متشكرم كه پيگير مباحث تاپيكها هستن اين نشان علاقه ايشون به رشتشون هست
ميخوام يه بحث جديد رو شروع كنم كه اصلا بحثشم تا حالا نشده تا دوستان فكر نكنن مباحثشون رو كپي ، پست ميكنيم
حرفم رو با يه عكس از سازه تيم خوي در مسابقات آزاد زنجان شروع ميكنم به عكس زير نگاه كنيد

[تصویر:  31111000.jpg]

سازه با 53 عضو كششي تك كلفت و 7 يا 6 عضو فشاري كه 167 كيلو زد
به عكس دوم هم نگاه كنيد كه نحوه شكستنشو نشون ميده مي بينيد كه قوس سازه كاملا سالمه پس سازه از فشاري ها كم نياورده و اون طور كه تجربه شخصيم ميگه 53 تا تك كلفت هيچ موقع توي 167 كيلو كم نمياره

[تصویر:  31111000-1-.jpg]

حالا من يه سوال دارم علت كم آوردن اين سازه چي ميتونه باشه؟؟
دوستان نظراتشون رو بگن حتي اگه فكر ميكنن درست نيست تا در ادامه بيشتر با علت كم آوردن اين سازه بحث كنيم

RE: طراحي و نكات اجرايي - حمید پورملک - 08-31-2011

سلام
از طرز افتادن سازه کاملا مشخصه که سازه از تکیه گاه جلویی سمت راست کم اورده .Blush
نوع چیدمانشون زیاد جالب نیست Confused. این نوع چیدمانا یکم پایداری سازشون تو تکیه گاه کمه و مهارشم برای پایه یکم کم بود .
اگه همین دوستان کششی هاش رو با نازکم کار میکردن و المان فشاری رو 5تا به همین روش کار میکردن به راحتی تا همون وزن رو میرفت . یه نکتهای که هست وقتی که ما میایم ماکارونی رو تو فشاری روی هم میزاریم مثل این عکس باید از 2تا لینک موازی استفاده کنیم یکی بالاترین نقطه ی المان فشاری یکی هم پایین ترینش یا خیلی راههای دیگه اما در هر صورت باید بالاترین و پایینترین قسمتهای المان فشاری رو مهار کنیم چون تو وزنای بالای 150 مخصوصا تو این نوع چیدمان فشاری که شبیه تیر عمل میکنه پایین ترین قسمت و بالاترین قسمتش نسبت به هم شروع به حرکت میکنن (این به خاطر ایرادای ساخته و شک نکنید که بوجود میاد) اگه بالا و پایینش رو مهار کنی تا بالای 250 هم میره البته نه دیگه با ی کششی نازک .
اینایی که گفتم خیلیاش فوت کوزه گری بود که خودم تو مسابقه بابل بهش رسیدم .Rolleyes

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 09-01-2011

سلام خدمت دوستان گرامی
اگر دوستان مطالب بنده رو درباره سطح مقطع با دقت مطالعه کرده باشن متوجه میشن که از لحاظ تاثیر سطح مقطع در کمانش این نوع سازه تمایل شدیدی برای کمانش رو به بیرون داره علی رغم حرف جناب پورملک به نظر من اگر کششی ها نازک بودن وزن کمتری تحمل میکرد چون گره ها در این نوع چیدمان گیردار و کاملا درگیر هستند چون کششی سه میل بین فشاری سه میل هست و هم سطح هستند تازه به نظر من این طرح خیلی هم بادقت ساخته شده چون که نظیر همین طرح در دانشگاه ما ساخته شد(توسط تیم قبلی دانشگاهمون)و فیلمشم دارم و بار حدود 150 کیلو کشید ولی با کششی نازک بود
به هر ترتیب این طرح اگر سطح مقطع فشاریش تغییر کنه قابلیت تحمل 500 کیلو رو در بهترین شرایط و بارگذاری با جک داره(دقت کنید من میدونم که فقط 8رشته کنار هم مجاز بوده) پس یادمون باشه که سطح مقطع رو خوب انتخاب کنبد تا ممان اینرسی بهتری داشته باشه بعدها اگر قسمت شد منو در مسابقات خاوران ببینید یک ترفند رو همون جا به دوستان نشون میدم که قادره قدرت تحمل یک لینک 5.6سانتیمتری به حدی زیاد کنه که اصلا قانون مکعب 5 سانتیمتری محدود کننده ی رکوردها نشه این ترفند الهام گرفته از یکی از ترفندهای زیرکانه مهندس قاسمپورهست ولی کاملا خلاقیت دقیقی و ریزبینی زیادی میخواد.
یک مقدار به حاشیه رفتم
دلیل شکستن اینه که بار در تکیه گاه زیاد شده و از اونجایی که از رنگ چسب معلومه بهش نمیاد زیاد صلب باشه چون چسب صلب رنگش خیلی روشن تره و این نوع چسب به این سیاهی باید در گره مرکزی باشه تا ضربه ها رو قدری مهار کنه و باعث برش نشه
پس به دو دلیل عمده اینطور شده:
1)صلب نبودن چسبب در گره ها
2)سطح مقطع نامناسب که باعث شده تحمل سازه از نصف اون تحمل تحلیلیش هم کمتر بشه
در نتیجه با توجه به فشار زیاد در تکیه گاه کمانش و لغزندگی در تکیه گاه بیشتر هست و به دلیل خطای ساخت و جنس مصالح و بارگذاری از یکی از 4تکیه گاه خودش کم آورد.البته یک ایراد دیگه هم داره که نمیگم تا ببینم کی بهش اشاره میکنه!(دوستان در تیم دانشگاه آزاد خوی معذرت بنده رو بپذیرند واقعا عذر میخوام بنده کوچکتر از اونم که بخوام اشکالات این عزیزان رو بگم ولی خوب بحث خود سازه ست خلاصه امیدوارم دلخور نشن)
شاید اشتباه کرده باشم اگه اینطوره صحیحشو بگید
از جناب علیزاده تشکر میکنم که بحث قشنگی رو مطرح کردن
یا حق