..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::..
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- ..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::.. (http://itssa.ir/forum)
+-- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی با استفاده از ماکارونی و پرسش و پاسخ پیرامون آن (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=29)
+--- موضوع: طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی (/showthread.php?tid=3)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 03-26-2012

چشم جناب مهندس
والا من خیلی وقت بود نبودم در مورد اولین بحثی که بعد از من پیش اومده بود نظر دادم ولی در مورد نظرات شما چون از لحاظ علمی نرسیدم نمیتونم نظری بدم متاسفانه!

RE: طراحي و نكات اجرايي - مسعود شفقی - 03-26-2012

دوست عزیز و با اخلاق جناب آقای رنود
در این مدتی که در این مجموعه مجازی به حمدالله حضور دارم شاهد موارد مختلفی بود از جمله دوستی ها، رفاقت ها، صمیمیت ها، ارتقاء سطح دانش فنی، تئوری و مهمتر از همه اخلاقی و بی شک حضور عزیزانی چون شما و سایر بزرگواران در این مجموعه باعث دلگرمی بنده و کلا تیم مدیریتی سایت شده است که این هم از الطاف خداوند بلند مرتبه در حق اینجانب هستش و تا جایی که شما و سایر کاربران رو می شناسم این توانایی و پتانسیل رو دارید تا به بالاترین جایگاه های علمی برسید. ان شاء الله

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 03-27-2012

سلام
با اجازه دوستان میخوام یک بحث رو بیارم که خیلی خیلی مهم هستش و اون هم بحث اتصالات هست
به نظر شما در سازه ماکارونی اتصال از خودش در برابر لنگر مقاومت نشون بده بهتره یا لنگر تحمل نکنه؟اصطلاحا اتصال مفصل فضایی باشه بهتره یا گیردار فضایی یا چیزی ما بین این دو یا هر نوع اتصال دیگه؟همچنین دلیل علمی خودتون رو با صبر و حوصله یادداشت کنید و مزیت ها و بدی ها رو بگید.
ممنون

RE: طراحي و نكات اجرايي - رسول عليزاده - 03-28-2012

سلام
جناب رنود
این جمله رو درست متوجه نشدم (اتصال از خودش در برابر لنگر مقاومت نشون بده بهتره یا لنگر تحمل نکنه) فکر کنم به جای مقاومت یا تحمل باید یه لغت دیگه به کار برد چون هر دو از یک منشا هستند عامل مقاومت کردن همون تحمل هست فکر کنم منظورتون این بود که در مقابل لنگر انعطاف داشته باشه یا مقاومت کنه؟؟؟؟

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 04-02-2012

سلام خدمت جناب علیزاده
من گفتم مقاومت کنه یا تحمل نکنه(کنه و نکنه افعال تمییز این دو کلمه هستند)
حالا منتظرم دوستان نظراتشون رو بگن لطفا به مباحث سازه پاسخ بدید لا اقل از دریای علمی که دارید در کنار پرداختن به مباحث آزاد به مباحث سازه ای هم بپردازید.
ممنون
یاحق

RE: طراحي و نكات اجرايي - علیرضا جاودانیان - 04-02-2012

جمله اخرت قشنگ بود . ممنون

RE: طراحي و نكات اجرايي - رسول عليزاده - 04-03-2012

سلام
جناب رنود
شرمنده نمیدونستم شما اینقدر با جملات بازی میکنید وگرنه بیشتر دقت میکردم تا فلسفه جملات رو بهتر متوجه بشم
اما شرمنده نظرم نوک زبانم بود پست شما رو دیدم شکه شدم از زبونم پرید نمی تونم پیداش کنم پیداش کردم خبرشو بهت میدم حالا شاید دوستان با تجربه جوابتون رو به جای بحثهای آزاد بدن Big Grin
بازم توجهتون رو به متنی که خودتون گذاشتین میزارم خداییش خودت بخون ببین برداشتت چیه
(اتصال از خودش در برابر لنگر مقاومت نشون بده بهتره یا لنگر تحمل نکنه) Dodgy

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 04-06-2012

منتظرم بحث بشه ها...بحث گره مهمه دوستان تا کار به تاپیک گلایه نکشیده بیاین بحث کنین در این تاپیک(تحدید علمی)SmileTongue

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 05-10-2012

با سلام خدمت تمامی کاربران عزیز سایت
بعد از مدت زیادی مجددا شروع به فعالیت کردم(یک مدت واقعا سرم خیلی خیلی شلوغ بود معذرت میخوام)
یک سری مطالب جدید به ذهنم رسیده و همچنین تجربه کردم که بر حسب وظیفه میخوام اونا رو مطرح کنم.
طبق معمول چند تا سوال مطرح میکنم و انشالله اگه قسمت شد تا روز شنبه پاسخ همه رو در حد وسع خودم میدم
1)عملکرد گره های سازه بعد از بارگذاری به چه شکل هست؟بالای تار خنثی تحت فشار است یا پایین آن یا هردو قسمت تحت فشار است؟
2)با توجه به عملکرد گره، چه نوع چیدمانی برای اعضای فشاری مناسب تر است؟
3)آیا عملکرد گره بر روی عملکرد اعضای فشاری و کششی تاثیر زیادی دار؟
4)راه بهینه سازی گره چگونه است؟
فعلا این 4 سوال را در حد امکان جواب دهید
لطفا جواب بدید تا با ذوق و علاقه به انتقال اطلاعات بپردازیم
منتظرم اعضای فعال و غیر فعال در این تاپیک فعالیت کنن تا عنوان سایت لا اقل در 20 درصد تاپیک های بالای سایت باشه
یاحق

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 05-10-2012

سلام
ابتدا با شکل به سوال اول جواب میدم
در طراحی هایی که بوسیله اصول طراحی در محدوده ارتجاعی یا الاستیک مواد انجام میشود سر و کار طراح فقط و فقط با تنش های اصلی هستش و تمامی طراحی ها بر این اساس هست که مثلا فلان سازه به یک شکل هست و تنها چیزی که مد نظر قرار میگیرد این است که فلان عضو تحت فلان بار توانایی تحمل تنش های اصلی و لنگر ها را دارد یا نه
اما در طراحی های بر اساس محدوده پلاستیک(تغییر شکل بدون افزایش تنش یا با تغییرات تنش جزئی)کنترل عملکرد سازه بعد از خیز سازه و تغییر زوایا نیز مورد توجه قرار میگیرد
از آنجایی که ماکارونی از سری مصالح ترد محسوب میشود یعنی با تغییر شکل بسیار اندک گسیخته میشود و محدوده پلاستیک بسیار کوچکی دارد پس باید در طراحی کاری کنیم که از محدوده الاستیک ماکارونی ها کارایی بهتری بکشیم
همونطور که گفتم یکی از کنترل های ثانویه سازه بعد از کنترل مقاومت مصالح در برابر بارها،کنترل خیز سازه و عملکرد اعضا بعد از تغییر زوایا هستش که آیا اعضا توانایی تحمل بارهای جدید و لنگر های بعد از خیز را دارند؟یاخیر؟
در ابتدای کنترل غیرخطی باید بگم که ماکارونی همونطور که خودتون میدونید با کمترین تغییر شکل گسیخته میشه و کوچکترین کمانش در حین باربری هم باعث شکستش میشه
پس نتیجه میگیریم بر اساس قوانینی که بیان شد باید حداقل خیز در سازه باشه تا تمامی مقاطع به حد بهینه خودشون کار کنند
یکی از عواملی که بسیار در خیز سازه موثر هست گره یا همون اتصال هستش که بسیار بسیار بسیار عملکرد مهمی داره و به تنهایی میتونه خیلی از معادلات تحلیلی سازه را عوض کند
همونطور که در درس تحلیل سازه خواندیم و میخوانیم هر نوع اتصال دارای یک سری معادلات شرط میباشد که با توجه به نیاز سازه از اونها استفاده میکنیم
در حال حاضر نیاز سازه اینه که تعداد اتصالات به حدی باشه که سازه کاملا پایدار باشه و همچنین کمترین تغییر زاویه درش اعمال بشه
پس بهترین نوع گره در سازه ماکارونی گرهی هست که گیرداری بهتری داشته باشه و این گیرداری باعث میشه که گره تمامی لنگر ها و تنشهای وارده را با کمترین تغییر زوایا داشته باشه و از محدوده خطی ماکارونی،کارایی بیشتری بدست بیاریم
پس نتیجه اول این شد که گره باید گیردار باشه
در مرحله بعدی باید گره حتی الامکال ترد و با مقاومت بالا باشه
سوال اینجاست که این مقاومت بالا باید تا چه حدی باشه؟مقاومت کششی و فشاری گره باید به حدی باشه که از مقاومت ماکارونی بیشتر باشه
نتایج:
1)گره باید گیردار فضایی باشه
2)ترد باشه یعنی با کمترین تغییر شکل بشکنه
3)مقاومتش قبل از شکستن از مقاومت ماکارونی بیشتر باشه
حالا میریم سراغ شکل
در شکلی که مشاهده میکنید خط قرمز نشانگر تار خنثی در اعضای فشاری هستش که بعد از بارگذاری قسمت پایین تار خنثی تمایل به تغییر تنش از حالت فشاری به کششی پیدا میکند که باعث میشود که فشار بر روی قسمت بالایی تار خنثی افزایش پیدا کنه که هر چه گره گیرداری و تردی کمتری داشته باشد این اثر افزایش می یابد و باعث میشود که اعضا به نصف مقاومت مقطع خودشون که میرسن به راحتی نابود بشن
حالا امیدوارم دوستان متوجه شده باشن که چرا چسب های دوقلو غیر شفاف بهتر از چسب های دوقلو شفاف هستند(به دلیل صلبیت بیشتر و مدول الاستیسیته بیشتر)
یاحق