..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::..
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- ..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::.. (http://itssa.ir/forum)
+-- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی با استفاده از ماکارونی و پرسش و پاسخ پیرامون آن (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=29)
+--- موضوع: طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی (/showthread.php?tid=3)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

RE: طراحي و نكات اجرايي - مجید نیک نیاز - 02-02-2012

بازم مرسی که نظرات خودتون رو دادین ... بله درسته تو قسمت اجرا که مشکل داریم !

با سلام خدمت دوستای عزیز ...

میخواستم نظرتون رو در مورد این سازه بدونم .!!! به نظرتون پایین کشیدن کمان و خوابیده تز کردنش چه تفاوتی با نمونه دایره ای داره ؟؟؟؟

[تصویر:  di-KPIL.jpg]

در زمن اگه تعداد ماکارونی که میتونین به هم بچسبونین 3 تا باشه دوستان فرمودن که طرح مثلثی بهتره حالا سوال اینجا که المان تکی مثلث به سمت داخل باشه بهتره یا بیرووون !!!؟؟؟ با تشکر

RE: طراحي و نكات اجرايي - رسول عليزاده - 02-02-2012

سلام
جناب نیک نیاز

اولا اینکه سازه های دو قوسی رو به هیچ عنوان قبول ندارم چون در قوس دوم حداکثر 50 درصد کل نیرو وجود خواهد داشت که باز هم به چفتو بست کردن قوس اول به دوم بستگی داره
اگه باور نمیکنی ارتفاع قوس اولتو یکم ببر بالا و تنهایی بسازش بعد هر دوتا سازتو بارگزاری کن میبینی که سازه تک قوسی راندمان بیشتری خواهد زد
در مورد مثلثها هم اگه به بیرون باشه بهتره قبلا در موردش بجثهایی در این تاپیک شده میتونید مطالعش کنید
در مورد طرح با قوس دایره هم باید بگم که در این نوع طرحها نیرو در تمام عضوهای فشاری برابر است اما در سازه با ارتفاع کمتر از نصف دهانه عضوهایی که به راس تاج نزدیکتر هست بیشترین نیرو رو دارن مثلا نیرو در تکیه گاه رفته رفته به سمت بالا زیاد میشه و اکثر این سازه ها اگر مشکل ساخت نداشته باشه از راس تاج میشکنه

با تشکر از شما دوست عزیز ....

به نظر شما اگه مشکل ساخت رو یکسان در نظر بگیریم .... نیم دایره بهتر جواب میده تا ارتفاع کم ؟؟؟

در مورد ارتفاع کم هم سوالی این بود که پایین آمدگی تا چه حد خوبه ؟؟

دوستان این هم ساخت اولیه سازه ... اول فشاری ها کار بشه بهتره یا کششی ها !!؟؟ مزایای هر کدوم چی میتونه باشه ؟؟؟

[تصویر:  di-Q2I4.jpg]

HeartHeartHeart

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 02-02-2012

سلام
توضیحاتی رو خدمت دوستمون جناب نیک نیاز میگم جهت درس پس دادن خدمت بزرگان
سازه های دو قوسی معمولا پاسخگوی مسابقات و راندمان های بالا نیستند(حالا هر ترفندی هم براش به کار بره باز تعداد عضوهایی که کمتر از تحمل خودشون تنش داشته باشن در هنگام فروپاشی باعث میشن که اصول بهینه سازی رعایت نشه.مثلا بعضی ها تکیه گاه دو قوس رو در یک نقطه جمع میکنن تا به دو قوس نیروی یکسانی وارد بشه که این کار از لحاظ پایداری سازه مشکلاتی رو شاید ایجاد کنه(بستگی به بار داره))
اما در موردروش کارتون یک نکته کوچیک هست که رعایت نشده
طرحی که ازش پلان گرفته میشه باید دو خطی باشه و آف ست هر خط به اندازه قطر ماکارونی مورد استفاده باشه(چه در کششی و چه در فشاری)
البته اگر یک مقدار حرفه ای تر ترسیم کنید محور تک خط رو بین دو خط میندازید تا محور نیروها همانند محور طرح تحلیلیتون باشه
این کار باعث میشه که شما دیگه مشکل تقارن دو قاب بعد از ساخت نداشته باشید(یا بسیار کم داشته باشید که با چشم قابل دیدن نیست)
در مورد سازه های قطاعی از دایره هم که از لحاظ چگونگی توزیع نیروهای فشاری دوست خوبم آقا رسول توضیح دادن و فقط توزیع نیروهای کششی میمونه که در پست های قبلیم مفصل توضیح دادم.
یا حق

سلام
جناب نیک نیاز
بهتره اول کششی ها رو کار کنید بعد اتمام کامل کششی ها فشاری ها رو بچینید
برای ساخت سازه با ارتفاع کم باید کاملا اصولی بسازید و در ساخت مهارت داشته باشید چون یه اشتباه کوچیک باعث میشه تا نتیجه کار از این رو به اون رو بشه

بازم مرسی از هر 2 تا دوست عزیزمون ... بله همینطور هست که میگین ....

اگه دوستان در مورد اجرای کار اعم از اجرای فشاری و کششی مطلبی دارن که بقیه هم بتونن استفاده کنن ممنون میشم قرار بدن !Heart

سلام
خیلی خوشحالم که دوستمون اقای نیک نیاز اینطوری با علاقه پیگیر مطالب هستن (یاد جوانی های خودم افتادم)
نکاتی که باید در ساخت سازه رعایت بشه رو از ابتدا تا انتها میگم
1- بعد خرید ماکارونی (هر چقدر تاریخش قدیمی تر بهتر) حدود یک هفته در هوای آزد بدون رطوبت قرارش دهید
2- ماکارونی های سالم را با ناسالم جدا کرده در انتخاب کششی ها نهایت دقت رو به خرج بدید و استفاده از هر گونه ماکارونی کج و کوله در سازه پرهیز کنید
3-پلات نقشه رو کاملا صاف بچسبانید هیچ گونه برآمدگی یا چین و چروک در پلات وجود نداشته باشد دقیقا شبیه هم باشند یک نکته دیگه پلات را فقط در یک مغازه تهیه کنید یادم میاد یکی از دوستان هر سمت پلات رو در مغازه های جداگانه گرفته بود که در نهایت دو پلات حدود 1 سانت با هم اختلاف داشتن که این مشکل موقع سه بعدی کردن سازه کاملا شما رو دلسرد خواهد کرد
4-ابتدا کششی ها رو با توجه به پلات بچینید دقت کنید که هر کششی حدود نیم تا 1 سانت از اکس فشاری هاتون بالاتر باشه تا درگیری بین کششی و فشاری کاملا درست عمل کنه
5-سپس فشاری ها رو با توجه به پلات بچینید در این بخش باید دقت بشه که قسمتی از لینک که در تماس با لینک کششی هست پستی و بلندی نداشته و کاملا صاف باشه تا عمل انتقال نیرو به خوبی از کششی ها به فشاری ها صورت بگیره
6- از زدن چسب بی مورد در سازه های راندمانی پرهیز کنید یه خال کوچیک کارتون رو راه میندازه
7-هنگام سه بعدی کردن دقت کنید که سازه کاملا قرسنه در جای خودش مستحکم بشه بعدا لینکهای سه بعدی رو وصل کنید
8- بازم از زدن چسب بی مورد در سازه های راندمانی و به خصوص هدفمند بپرهیزید
9-از طراحی سازه های دو قوسی پرهیز کنید مگر در مواقعی که ایین نامه چرت باشه و گرایش سنگین برگزار کنه و المانها رو محدود کنه مثل آیین نامه گرگان که امسال برگزار شد
10-گره مرکزی رو هر چقدر جمع و جورتر بچینید به نفعتون خواهد بود
11-نوع بستن ریسمان هم مهمه که این قسمت کاملا تجربیه و باید تست کنید تا یه روش خوب رو برای هر گرایش بدست بیارید
12-مهمترین قسمت در تست یک سازه بارگزاری اون هست که میتونه شرای رو کاملا عوض کنه در بارگزاری هم کاملا دقت کنید و از وارد کردن تنشهای اضافی به سازه بپرهیزید خونسردی خودتون رو در بارگزاری رعایت کنید
امیدوارم که موفق باشید جناب نیک نیاز عزیز
بازم سوالی بود مشتاقه منتظر شنیدنم
یا علی

نمیدونم با چه زبونی از دوست عزیزمون آقای علیزاده تشکر کنم ....

همین مطالب خیلی برام مفید بودن .... بازم هم اگه به نکته ای برخورد کردم که نیازمند شما دوستان عزیز بودم حتما اعلام میکنم ...

با تشکر از همه Heart

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 02-02-2012

سلام خدمت دوست خوبمون جناب نیک نیاز
به نظر من کارهایی که آقا رسول گفتن تقریبا همشون اصولی بودن البته حق رو میدم که بعضی نکات ریز رو نگفتن(به دلایل امنیتی!)
چند نکته هم من اضافه میکنم
1)وقتی آف ست ها رو انجام میدید میتونید در گره مرکزی دقیقا تعیین کنید که هر ماکارونی کششی تا چه حد باید نزدیک به مرکز بشه چون که بالا و پایین اومدن تمام کششی ها منظم میشه
2)مقاومت چسب های غفاری در جعبه نوشته شده شما میتونید از طریق تحلیل گره سازه تون حساب کنید که چه میزان چسب واسه هر گره نیازه
3)اگر اتصالاتتون از نوع چسب دو قلو یا 123(نیم گیردار)بود سعی کنید حتی الامکان کششی عرشه و کششی های مربوط به یک سوم میانی کمان سازه تون رو تقویت کنید(بستگی داره ولی حدودا از لحاظ تحمل بار 1.5 برابر باقی کششی هاتون باشن)
4)به نظر من برای تست های سازه هاتون اگر میخواین ابتکار به خرج بدین حتما و حتما دونه به دونه بکار ببرین نه اینکه تمام ابتکاراتتون رو با هم استفاده کنین که اگه جواب مثبت یا منفی داد نفهمین از کدوم ابتکار بوده
5)از همین الان حتما و حتما با تحلیل دستی و نرم افزاری(حداقل نرم افزاری)برین جلو که تو درستون خیلی کمک میکنه
6)به نظر من تا اینجا کافیه!!!
یا علی