..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::..
طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- ..::Iranian Truss Structures Simulation Association::..::انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران ::.. (http://itssa.ir/forum)
+-- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- انجمن: شبیه سازی سازه های خرپایی با استفاده از ماکارونی و پرسش و پاسخ پیرامون آن (http://itssa.ir/forum/forumdisplay.php?fid=29)
+--- موضوع: طراحي و نكات اجرايي در سازه های ماکارونی (/showthread.php?tid=3)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

RE: طراحي و نكات اجرايي - مسعود شفقی - 10-19-2011

کاربران گرامی و مخصوصا جناب آقایان رنود، پورملک و رضایی عزیز

همانطور که تلفنی در جواب شما جناب آقای رنود من نکاتی رو عرض کردم لازم می دونم چند موضوع رو در این قسمت خدمت تمامی عزیزان هم عرض کنم که این مسایل از لحاظ تئوری بسیار تاثیر گذار هستند و تمامی کسانی که می خوان سازه با راندمان های بسیار بالا بزنند حتما باید این نکات رو در طراحی، ساخت و بارگذاری سازه در نظر بگیرند.

1) شناخت دقیق و اشرافیت کامل بر رفتار و خواص ماکارونی

2) مطالعه کامل و تطابق و مقایسه دقیق رفتار ماکارونی با سازه ای مواد و مصالح دیگه از قبیل چوب، فلز و ...

3) متاسفانه اکثر دوستان این فکر رو دارند که وقتی یک سازه رو روی نرم افزار های المان محدود یعنی واقعا المان محدود مانند sap آنالیز می کنند چرا در اجراشون اختلافاتی به وجود میاد و اون نتیجه ی پیش بینی شده رو نمی گیرند و دیلیل اصلی این هست که خیلی از فاکتورهای بسیار ریز ولی مهم در این نرم افزارها مطرح نمی شه و یا دوستان از اونها اطلاع ندارند و نقش بسیار اساسی رو در نظر نمی گیرند مانند: دما، رطوبت و ... که در نرم افزارهایی مانند opensys ،abaqus، ansys و ...

4) فرمایشی که دوست عزیزم آقای رنود داشتند این بود که به عنوان مثال در یک سازه محاسبه شده که 1 عضو در برابر نیروهای کشش و فشاری Tensile & Compressive به عنوان مثال X کیلوگرم مقاومت در برابر نیروها داشته باشه پس چرا در X-1 یا X-Z این عضو کارایی خودشو از دست میده و باعث شکست و یا تضعیف شدن سازه میشه.

یک سوال دارم از کاربران گرامی تا به حال کدام یکی از عزیزان خلوص و یک سانی تک تک اعضای این سازه هاشونو چک کردن (یعنی تمامی N تا عضو ماکارونی سازه با یک خلوص هستند؟؟؟؟؟؟)

5) آیا اطمینان از میزان خستگی Fatigue، رهایش Relaxation، پیچش الاستیک در تک تک اعضا برای شما قابل محاسبه و درک بوده و یا اینکه خستگی توی همه ی اعضاء رو به یک اندازه در نظر گرفتید؟؟؟؟؟؟؟

6) تا بحال شده 2 سازه با شرایط کاملا یکسان (به هیچ وجه این موضوع 100% یکی نیست) ولی تا حد امکان یکسان طراحی و ساخته بشه ولی در موقع بارگذاری به یکی به عنوان مثال 100 کیلوگرم و به یکی دیگه 200 کیلوگرم نیرو وارد کنید و سرعت بارگذاری هم متفاوت باشه و تمامی موارد بالا رو که عرض کردم بر روی سازه هاتون بررسی کنید و با خودتون بشینید مقایسه کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

جناب آقایان رنود، پور ملک و رضایی و سایر کاربران حالا من تنها و تنها 1 سوال دارم، آیا واقعا این چند نکته که عرض کردم رو شما ها رو سازه هاتون مورد بررسی قرار دادید یا خیر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

[تصویر:  xec51zu4ewrl85wfw63.jpg]

[تصویر:  nc56hhovbvw454sgka9f.jpg]

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 10-20-2011

سلام به مهندس شفقی عزیز
جناب مهندس من که جوابم رو تو مکالمه ای که باهاتون داشتم گرفتم خیلی دقیق و شیوا بیان کردید که این کششی بدبخت که قراره شکسته بشه چه بلاهایی سرش میاد و ما نمیبینیم و مد نظر قرار نمیدیم(منظورم با خودمه کسی به دل نگیره)
بنده به شخصه فقط و فقط یک خطای خیلی خیلی کلی واسه کششی هام در نظر میگرفتم دیگه کاری به این چیزاش نداشتم ولی الان هم که فهمیدم حسرت میخورم چون ... بماند!!!!!!!!!!
خیلی خوشحال شدم که تونستم از علم جناب شفقی عزیز هم در این تاپیک استفاده کنم
مهندس غیرتی جواب دادیا از این به بعد غیرتی کردن بزرگان رو هر کی انجام بده یک جایزه پیش من داره اونم یک جایزه نفیس!!!
یا علی

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 10-27-2011

سلام
خوبه قبل از مسابقات یک نکته رو درباره طراحی ها بگم که یک مقدمه کوچیک هم داره
بنده قبلا درباره خطای ساخت بحثی رو آوردم وسط و بزرگانی همچون جناب قاسمپور و جناب نظری پاسخ دادن و یک جورایی جواب ها داده شد ولی به تازگی بنده متوجه شدم که اون خطا خطای ساخت هستش و کلمه ی ساخت خیلی مهمه چرا که ما خطای طراحیمون بسیار بسیار بیشتر از خطای ساخته
یک حرفی جناب نظری گفتن اون موقع که خلاصه اش اینطوره که خطا بستگی به محاسبه شما داره مثلا یکی پیش بینی اش با واقعیت شاید 5 درصد تفاوت داشته باشه و یکی پیش بینی اش با واقیعت شاید 60 درصد تفاوت داشته باشه(مثل خودم(علی رنود)تا قبل از این زمان)
این تجربه رو که با زحمت زیادی هم بدست آوردم برای خودم یک نقطه عطفی شده که باعث میشه جهت حرکتم در آینده بسیار متفاوت تر از گذشته بشه
من در گذشته بسیار بسیار ساده به تحلیلها دقت میکردم ولی در خلال تحقیقاتی که برای مسابقات انجام میدادم به نکاتی رسیدم که تازه متوجه شدم هیچی بارم نیست!به نظرم خیلی خیلی خیلی عقبم.سازه ماکارونی فقط آزمایش کشش و فشار و چسب قاطی کردن نیست خیلی خیلی خیلی فراتر از ایناست
به دوستان پیشنهاد میکنم هر ساختی که تا الان بلد هستن رو بذارن تو ذهنشون و برای قسمت ساخت یک توقف چند روزه داشته باشن و خوب درباره خطای طراحی هاشون که بسیار زیاد هم هست تحقیق کنن
در مورد نوع مقاطع
کششی ها
پیچش
برش
پایداری ها در نقاط مختلف سازه و ...
و به عبارتی در مورد خطای مراحل شبیه سازی سازه ماکارونی بیشتر تحقیق کنید(البته اینو اول به خودم میگم و بعد به تازه کارایی که قصد دارن هم درسشون رو خوب یاد بگیرن و هم به کارگیری علمشون رو)
اگر هم کاری از دستم بر میاد و کسی بیشتر توضیح میخواد پ خ بده تا در حد توان توضیح بدم
یک نکته دیگه هم بگم
بعضی وقتا خطاهای مراحل شبیه سازی در بعضی سازه ها به طور کامل ظاهر نمیشه و ما ممکنه فکر کنیم کارمون حرف نداره ولی وقتی به وزن های بالا پا میذاریم از خودمون میپرسیم إ چرا شکست این که تو تحلیل اینطور بود و اونطور بود و باید فلان میشد و ...
هر وقت چنین سوال هایی از خودتون پرسیدید یاد این ارسال من بیافتید و به جای نا امیدی برید علمتون رو کامل تر کنید(دلسوزانه میگم و بیشتر از همه هم دلم به حال خودم میسوزه که تا حالا اینقدر بیخیال بودم و کاهلی کردم)
یا حق

RE: طراحي و نكات اجرايي - محمد جواد رضایی - 11-01-2011

آقایون و خانمها
مسئله ای الان به ذهنم رسید که اگرچه همه میدونند ولی یادآوری اون خالی از لطف نیست
=======>>>>>>>>>سرپرستان تیمها و شرکت کنندگان حتماً قبل از ساخت , خرپای خودشون رو متره کنند<<<<<<<<==========
که خدایی نکرده در روز مسابقات به علت بالا بودن وزن مجبور نشوند عضوهای سازه خودشون رو حذف کنند
اگه وزن ماکارونی رو نمیدونید نوع ماکارونی رو بگید تا اگه میدونم در همین پست بنویسم

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 11-01-2011

با عرض سلام خدمت مهندس رضایی عزیز
آقای مهندس بنده به شخصه خیلی خوشحالم که به فکر دوستان سایت هستی ولی به نظر شخصی خودم با توجه به اون پیامهایی که با هم داشتیم به نظرم یک مقدار وزن رو شما زیاد محاسبه میکنید که البته واسه ضریب اطمینان خوبه ولی یک نکته خیلی ضروری هستش
اگر وزن دقیق محاسبه بشه اکثر اوقات امکان داره که بتونیم از لینکهای بیشتر و طرح بهتری استفاده بشه چون گاهی اوقات داشتن 20 گرم باعث میشه مثلا بتونیم به راحتی کششی عرشه رو تقویت کنیم که در نوع محاسبه ای که جنابعالی داشتین متاسفانه حدود 100گرم در هر 1000گرم گاها خطای واقعی وجود داره
ضریب اطمینان مهمه ولی به نظر من ضریب اطمینان فوق فوقش باید 30 گرم باشه نه 130گرم
من واقعا معذرت میخواما ولی خوب بحث علمیه دیگه کاریش نمیشه کرد مهندس
عزیزان شرکت کننده بنده برای تخمین وزن در تاپیک از کجا شروع کنیم یک پیشنهاد دادم ولی الان به تفصیل دوباره توضیح میدم
شما 4 مرحله تخمین وزن دارید
1)محاسبه وزن المان های فشاری:
30 یا 40 رشته از ماکارونی هایی که میخواین استفاده کنین با یک سایز حدود 20 تا 23 سانت روی ترازوهای طلافروشی یا آزمایشگاهی قرار بدید و وزن یک رشته از اون 40 رشته را با تقسیم کل وزن بر تعداد رشته ها بدست میاد(هر چه تعداد رشته ها بیشتر باشه دقت بالاتره و هرچه طول واح بیشتر باشه همچنین دقت بیشتره منظور از طول واحد طول یک رشته هستش که حداقل طول واحدی که پیشنهاد میکنم 20 سانت هست و پایین تر از اون خطای زیادی داره).پس از بدست آوردن وزن طول واحد نوبت به اندازه گیری دقیق فشاری ها میرشه
پس از تقسیم بندی قوس و اندازه گیری تمام المان های فشاری و جمع آنها باید مجموع قطرهای کششی ها رو از فشاری ها کم کنید تا دقت محاسبه شما بالاتر بره.بعد از بدست آمدن جمع المان های فشاری باید طول را در تعداد رشته ها ضرب کنید و در تعداد قوس های سازه یا اصطلاحا قابهای سازه ضرب کنید سپس عدد بدست آمده را بر طول واحد تقسیم کرده و در وزن واحد ضرب کنید(وزن واحد=وزن طول واحدی که در مرحله اول وزن کشی بدست آمده) و این میشود وزن کل المان های فشاری
2)محاسبه وزن المان های کششی:کششی ها بر دو نوع هستند و محاسبات آنها بر دو نوع است:
نوع اول(کششی های 50 سانتی که نیاز به چسبکاری در وسط آنها نیست):
در اینجا به دلیل قطر کم ماکارونی باید و باید سعی کنید تعداد رشته ها را زیاد قرار دهید تا وزن دقیق تری از واحد طول بدست بیاد چون در سازه های سنگین معمولا اگر سازه خوب باشه و بخواد رکورد بزنه وزن کششی ها حتی گاهی اوقات تا دو برابر وزن فشاری ها هم میرسه!!!
نوع دوم(کششی های 25 سانتی که نیاز به چسب کاری در وسط دارن):
این نوع کششی ها برای هر تیم میتونه یک محاسبه داشته باشه چون چسبکاری ها فرق دارن و هر تیم اعتقاد به میزان خاصی داره با توجه به طراحی خودش ولی در کل بهترین راه اینه که ابتدا وزن واحد ماکارونی بدست بیاد و سپس کششی مطلوب سازه یعنی سایز 50 سانتی با چسبکاری ساخته بشه (حدودا 40 رشته)و سپس وزن حدودی چسبکاری رو بدست بیارین(محاسباتش رو فکر کنم دیگه عزیزان بتونن انجام بدن بازم اگه مبهم بود توضیح میدم)
سپس طول تک تک کششی هایی که در سازه به کار گرفته میشه محاسبه کنید(دلیل اینکه میگم تک تک ماکارونی ها این است که به دلیل اینکه ماکارونی ها قطر دارن نمیتونن همه در یک نقطه جمع بشن و گاها امکان داره یک کششی حدود 6 سانت کوچک تر از 50 سانت بشه و شایدم بیشتر پس محاسبه این هم به عهده خودتون و باز هم اگه ابهامی وجود داشت پ خ بدید تا توضیح بدم)پس از محاسبه طول تمام المانهای به کار گیری شده طبیعتا با داشتن طول و وزن واحد وزن تمام کششی ها محاسبه میشه
3)محاسبه نگه دارنده ها و بادبندهای بین دو قاب یا 4 قاب یا nقاب
طول دقیق محاسبه بشه(به قط ها دقت کنید و روابط فیثاقورسی برای محاسبه طول بادبند رو با توجه به قطرها صحیح بنویسید)سپس با داشتن وزن و طول واحد مقادیر وزن رو محاسبه کنید
4)محاسبه چسبکاری:
چسبکاری خیلی در سازه مهم هست و در هر سازه میزان چسبکاری متناسب با نیاز اجرایی باید انجام بشه
برای اینکار یک روش تقریبا خوب وجود داره که در این روش میتونید یک گره از سازه رو آماده کنید و وزن کنید(البته 5 گره باشه دقت بیشتری داره!ناگفته نمونه یک گره باید دقیقا طوری باشه که در واقعیت میخواد باه یعنی اگر اولش چسب 123 و بعد چسب دو قلو میخوره باید همینطوری گره رو آماده کنیم و ماکارونیهای مصرفی هم از جنس فشاری باشه و وزنشون دقیقا محاسبه شده باشه)پس از این کار میشه به راحتی وزن چسبکاری در هر گره رو محاسبه کرد.باز هم پیشنهاد میکنم حداقل 5 گره باشه تا دقیقتر محاسبه کنید و همچنین میزان چسبکاری رو رو به بالا رند کنید تا ضریب اطمینان چسبکاری رعایت بشه
علاوه بر گره های قوس سازه ما دو یا 4 یا n گره مرکزی هم داریم که باید وزن اون هم با توجه به میزان چسبکاری در گره مرکزی و چگالی واحد چسب میتونید محاسبه کنید.
بدین ترتیب وزن سازه شما محاسبه میشه!
*****تذکر: دو بخش دیگر در محاسبه وزن وجود داره که یکیش مربوز به تخته و بولت یا ریسمان هست و یکیشم مربوط به تکیه گاه های کمکی سازه که در بعضی از طراحی ها وجود نداره(وقتی که قائده مکعب 5*5نباشه معمولا تکیه نیاز نیست بذاریم)و گاهی اوقات هم وجود داره(موقعی که قائده مکعب 5*5هست باید و باید تکیه گاه کمکی بذاریم واسه سازه).محاسبه این دو آیتم دیگه کار آنچنان مشکلی نیست.
این محاسبات در هر 1000 گرم حداقل 10 گرم وزن رو بیشتر نشون میده پس نگران زیاد شدن وزن نباشید
نکته:رمز دقت این محاسبات بزرگ بودن واحدها هستش پس تا حد امکان سعی کنیدواحدها را بزرگ کنید تا دقت افزایش پیدا کنه
اگر چیزی از قلم افتاد به بزرگواری خودتون ببخشید و تذکر بدید تا اصلاح یا اضافه کنم
در آخر یک نکته خارج از گود بگم!!!
امکان داره بعضی ها بگن خوب این همه مصالح رو حروم کنیم تا اینا رو بفهمیم؟در جواب باید بگم این اندازه گیری ها یک بار برای همیشه هستش چون میزان ماکارونی های مناسب سازه موجود درایران زیاد نیستن و چند نوع خاص هستن(شاید مجموعا 6 نوع)پس ارزش داره لم 6 نوع ماکارونی از لحاظ وزنی دستتون باشه واسه تموم مسابقات
ممنون
یا حق

RE: طراحي و نكات اجرايي - محمد جواد رضایی - 11-01-2011

با تشکر از آقای رنود
وزنهایی که برای 1 سانتیمتر ماکارونی بدست آوردم به شرح زیر استSadماکارونی ها با طول 20 سانتیمتر وزن و سپس وزن 1 سانتیتر اون بدست اومده)

1- ماکارونی تک کلفت به قطر 2.83 میلیمتر ...... 0.088 گرم
2-ماکارونی تک نازک به قطر 1.3 میلیمتر ..........0.022 گرم
3-ماکارونی باریلا به قطر 1.58 میلیمتر .............. 0.033 گرم

اون ضریب اطمینان برای سازه هایی که من برآورد کردم (سازه های سنگین با وزن 800 تا 1000 گرم) در حدود 15 تا 20 گرم میشه که به نظر خودم بهتر از اینه که سازه وزنش بیشتر بشه مجبور بشم اعضاش رو حذف کنم یا از چسب اعضا و تکیه گاه بزنم

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 11-02-2011

سلام
بنده هم یک معیار وزن واسه خودم دارم که واسه عزیزان قرار میدم.به شخصه تمام سازه هام با این محاسبات از لحاظ دقت وزن جواب خوبی دادن
تک کلفت 2.85میلیمتری با چسبکاری اولیه هر 23سانتیمترش میشه 1.8 گرم
باریلا 50 سانتیمتری به قطر 1.6میشه 1.54گرم
باقی وزنها هم نیازی نمیبینم چون لو میره نوع ماکارونیش
جناب رضایی عزیز خوشون میدونن کدومو میگم
مهندس بازم معذرت میخوام اگر احیانا ناراحت شدید بنده قصد جسارت نداشتم فقط خواستم درسامو مرور کنم

RE: طراحي و نكات اجرايي - محمد جواد رضایی - 11-12-2011

سلام
من یک نکته ای رو به تیم ها بگم
البته ممکنه بلد باشید ولی محض اطلاع کسایی که بلد نیستند

اگه از سطح چوب مقطع بزنید خطوط موازی چوب کاملاً مشهوده
این خطوط مانند تیرچه در دال یکطرفه عمل میکنه
لذا حتماً و حتماً توجه داشته باشید چوب رو جوری ببرید و کار بگذارید که این خطوط موازی عمود بر صفحات قاب باشند

====>>> توضیح بیشتر : اگه فاصله بین دوقاب 6 سانت باشه طول ضلعی از چوب که موازی این خطوط هست باید 6 سانت باشه

اگه این کار انجام نشه با شروع بارگذاری چوب سریع از وسط نصف میشه

RE: طراحي و نكات اجرايي - علی رنود - 11-23-2011

سلام
میخواستم از همین الان بحثای این تاپیک رو دوباره فعال کنم
از عزیزان چند سوال دارم که در نهایت پاسخی در حد وسعم به این سوالات میدم
به نظر شما چرا بعضی از تیم ها از ماکارونی هایی با قطرهای زیاد استفاده کردند که قطر داخلی اون هم خیلی زیاد بود در واقع جداره ماکارونی خیلی نازک بود(شاید حدود 2 میلیمتر یا کمتر)؟آیا استفاده از این ماکارونی ها اثر مثبت داره یا اثر منفی؟این ماکارونی ها چه قابلیتهایی دارن که ماکارونی های با قطر کمتر ندارن؟امیدوارم عزیزان جواب بدن!
(جمعه شب من جواب خودم رو مینویسم)

RE: طراحي و نكات اجرايي - محمد جواد رضایی - 11-23-2011

من بلدم
ولی منتظر میشم تا جمعه شب ببینم بلدی یا نه