درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقایسه چارچوب‌های چوبی و فولادی در ساختمان‌سازی
#1
از زمانی که از چارچوب های فولادی برای ساختمان های صنعتی و تجاری استفاده شد، محبوبیت این چارچوب ها به طور چشمگیری در بین مالکان خانه افزایش یافت. چوب و فولاد، مصالح ساختمان سازی موثر و تجدیدپذیری هستند. انتخاب هر یک از این مصالح در نهایت به سلیقه و نظر شما برمی گردد. در ادامه این مقاله به بررسی فولاد و چوب و مزایا و معایب هر کدام در خانه سازی و مقایسه چارچوب های چوبی و فولادی در ساختمان سازی پرداخته ایم.

مزایای استفاده از فولاد

[تصویر:  steel-framing.jpg]

فولاد به دلیل توانایی حمل وزن بیشتر، در محدوده وسیع‌تر و در تجهیزات بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، فولاد در ساختمان های کوچکتر نیز مزایایی نسبت به چوب دارد که در ادامه آورده شده است.

مقاومت بالاتر

فولاد نسبت به چوب از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. به عنوان مثال، در خانه های فولادی، نشت سقف منجر به پوسیدگی نخواهد شد. مورچه و سایر آفات نمی توانند به فولاد آسیب بزنند. همچنین، فولاد غیر قابل احتراق است. به این معنی که چارچوب خانه حتی پس از آتش سوزی های مهیب سالم باقی خواهد ماند.

قوی تر

فولاد به عنوان یک مصالح ساختمانی قادر به مقاومت در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله یا طوفان می باشد. در نتیجه بیمه خانه های فولادی اغلب به ویژه در مناطق مستعد بلایای طبیعی راحتتر انجام می گیرد. در صورت استفاده درست از خانه، چارچوب های فولادی، پتانسیل ماندگاری برای سکونت چندین نسل را دارند. علاوه بر این، فولاد قادر است وزن بیشتری را برای دوره های طولانی تر، به نسبت کف های بتنی یا سقف های کاشی-فلزی تحمل کند.

معایب چارچوب فولادی در برابر چارچوب چوبی

[تصویر:  wood-framing.jpg]

هیچ مصالح ساختمانی کامل نیست و فولاد نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه به معرفی برخی از مشکلات و معایب فولاد در برابر چوب می پردازیم.

محدودیت های طراحی

خانه های فولادی محکم هستند، اما از نظر طراحی از انعطاف پذیری بسیار کمتری برخوردار هستند. بر خلاف سقف های چوبی، سقف های فلزی پیچ و خم کمتری دارند. در حالی که اضافه کردن یک قاب چوبی برای سقف یک خانه فولادی، امکان پذیر است.

عایق

فلز یک هادی طبیعی است و به همین دلیل عایق کاری خانه های فلزی دشوارتر است. این امر به ویژه در ماه ها و آب و هوای سردتر صادق می باشد. این معظل ممکن است منجر به افزایش هزینه های مصرف انرژی شود.

پوسیدگی

فولاد نیز به مانند سایر فلزات از پوسیدگی مصون نیست، زنگ زدگی می تواند به یک مشکل بسیار واقعی بدل شود. این امر به ویژه هنگامی صحیح است که فلز برای مدت طولانی در معرض آب باشد. در صورت عدم درمان، زنگ زدگی بر پایداری زیرساخت شما تأثیر بدی می گذارد و منجر به تعمیرات هزینه بری خواهد شد.

مقایسه هزینه های قاب های چوبی و فولادی

قبل از انتخاب چوب یا فولاد برای چارچوب خانه خود، یکی از مهمترین و پیچیده ترین فاکتورها بررسی هزینه است. متغیرهای کوتاه مدت و بلند مدت در بررسی هزینه ها دخیل هستند.

هزینه های کوتاه مدت

هزینه های ساخت و ساز برای یک چارچوب فولادی به طور قابل توجهی بالاتر است. فریم های فلزی علاوه بر نیاز به ابزارهای ویژه، بین 10 تا 20 درصد بیشتر از قاب های چوبی هزینه در بر خواهند داشت. به خاطر داشته باشید که برای تکمیل اسکلت فلزی به وسایل اضافی مانند اتصال دهنده ها و جعبه های برقی نیاز خواهید داشت.

هزینه های بلند مدت

عوامل خاصی وجود دارد که با گذشت زمان ممکن است منجر به هزینه های اضافی شوند. برخی از این موارد عبارتند از:

چارچوب چوبی: پیچ و تاب، پوسیدگی، آسیب موریانه، آسیب گل میخ، آسیب بلایای طبیعی مانند سیل یا زلزله. هزینه های اضافی برای حذف و اضافه کردن دیوار و ...

چارچوب فولادی: هزینه های گرمایش/سرمایش و عایق کاری، زنگ زدگی، هزینه های اضافی برای حذف و اضافه کردن دیوار و ... 

در مطلب مزایای خانه های چوبی به طور مفصل تری در مورد مزایای استفاده از چوب در خانه ها پرداخته ایم.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان