درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی ویژگی های یک ورق گالوانیزه خوب و با کیفیت
#1
ورق گالوانیزه خوب و با کیفیت را چطور تشخیص دهیم؟

شاید برای شما که احتمالا مصرف کننده و یا توزیع کننده ورق گالوانیزه هستید، این سوال پیش بیاید که یک ورق گالوانیزه مرغوب، غیر از مشخصات ظاهری چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
برای پاسخ به این سوال ابتدا باید مشخص شود که ورق گالوانیزه قرار است برای چه هدفی مورد استفاده قرار گیرد!؟ چرا که هر یک از انواع ورق های گالوانیزه برای نوع خاصی از مصارف در صنایع مختلف به کار برده می شوند و صنایع بر حسب نیاز خود مشخصات فنی و ظاهری ورق مورد نظر را به تولید کننده سفارش می دهند. سپس، شرکت های بازرسی بنا به درخواست خریدار نمونه ورق را تحت شرایط مختلف تست می کنند. چنانچه ورق تولید شده مورد تایید شرکت بازرسی قرار گیرد، ورق گالوانیزه مناسب مصرف خریدار خواهد بود.

به عنوان مثال ممکن است مشتری بر حسب نوع کاربرد ورق نرم و انعطاف پذیر یا ورق خشک با حالت فنری سفارش دهد و یا ورق گالوانیزه با سطح براق یا سطح مات لازم داشته باشد. بنابراین تشخیص خوب بودن یا نبودن ورق ارتباط مستقیمی با نوع استفاده آن دارد و کاربرد ورق است که بد بودن یا خوب بودن آن را تعیین می کند.

در خط تولید ورق گالوانیزه با تغییر سرعت حرکت ورق و تنظیم دمای کوره آنیل، می توان نرمی، خشکی و مقدار پوشش را به نحوی تغییر داد که بازار پسند باشد.

در این مقاله سعی شده است بدون پرداختن به ویژگی های جزیی و فنی، مشخصات ورق گالوانیزه خوب در حالت عمومی بیان شود.
ورق گالوانیزه ورقی از جنس فولاد است که با روش غوطه وری در حمام مذاب توسط فلزی که خاصیت ضد زنگ دارد پوشش داده می شود. بنابراین نوع ورق فولادی مورد استفاده، در کیفیت ورق گاوانیزه بسیار موثر خواهد بود. خواص فولاد را می توان طی فرایند گالوانیزاسیون با تنظیم دمای کوره، سرعت عبور ورق از کوره، سرعت سرد کردن و ... تغییر داد. با توجه به کاربرد ورق گالوانیزه، ورق فولادی به کار رفته در تولید باید استحکام،‌ سختی و انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد. از آنجایی که ورق نرم شکل پذیری بهتری دارد و کارکردن با آن راحت تر است در بازار مصرف داخل کشور استفاده از این نوع ورق به ورق خشک با حالت فنری ترجیح داده می شود. ام این بدان معنا نیست که ورق های خشک و فنری کابرد ندارند.

ویژگی دیگری که در بازار به دید مصرف کننده می آید "گل ورق" می باشد. گل یا اسپنگل به دلیل وجود ناخالصی در آلیاژ فلز پوشاننده در حمام مذاب روی سطح ورق گالوانیزه شکل می گیرد. اندازه گل های روی سطح ورق، ورق گالوانیزه را به سه دسته تقسیم می کنند که شامل: ورق با گل درشت، گل متوسط و گل ریز (یا بدون گل) می باشد. سال های طولانی این باور غلط وجود داشت که هر چه گل ورق درشت تر باشد کیفیت ورق بهتر است. اما در سال های اخیر این باور غلط کمرنگ شده و با توجه به تغییر سلیقه بازار اندازه گل ها کم اهمیت شده است. ورق های بدون گل یا با گل ریز دیرتر دچار شکستگی شده و همچنین سطح این ورق ها خاصیت چسبندگی بیشتری داشته و رنگ پذیری بهتری دارد.

مقدار پوشش فلز روی (کوتینگ) که بر سطح ورق قرار می گیرد نیز یکی دیگر از معیار های کیفیت ورق گالوانیزه خوب است. هر چه مقدار روی مصرف شده در واحد سطح ورق بیشتر باشد دوام و مقاومت ورق گالوانیزه در برابر خوردگی بیشتر است. علاوه بر این عواملی مانند یکنواختی و ظاهر مناسب، چسبندگی روی به فولاد، نداشتن موج و انحنا، و مقاومت در برابر نیروهای تنشی و خمشی مهم می باشند.

به طور خلاصه می توان گفت در تعیین بهترین ورق گالوانیزه علاوه بر مقدار روی بکار رفته، جنس و مشخصات ورق فولادی زیرین و همچنین کیفیت پوشش روی نیز نقش دارند و همانطور که اشاره شد نوع کاربرد ورق گالوانیزه در تشخیص و تعیین خوب بودن ورق از همه چیز مهم تر است.


آهن آلات حق وردی را می توان یکی از فروشنده ها و توزیع کننده های قدیمی ورق های گالوانیزه در ایران و تهران نام برد.

برای استعلام قیمت انواع ورق گالوانیزه پیشنهاد می کنم به سایت دفتر آهن آلات حق وردی مراجعه کنید.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان