درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


نظرسنجی: آیا موافق بحث در این مورد هستید؟
موافق هستم
موافق نیستم
[نمایش نتایج]
 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زلزله
#1
با عرض سلام خدمت تمامی سروران عزیز


در این گزارش که توسط دفتر مطالعات و همچنین دفتر پدافند غیر عامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران آمده است شهر تهران شهری مستعد زلزله معرفی شده و از سه گسل‌ ری، شمال‌تهران و مشاء به ترتیب به عنوان خطرناک‌ترین‌ها در بین 65 گسل موجود نام برده شده است؛ به طوری که با فعالیت آنها زلزله‌‌هایی به بزرگی 7 تا حداکثر 9 ریشتر رخ خواهد داد و در بدترین حالت ممکن حدود 6درصد از جمعیت شهر آسیب می‌بیند.
نهاد مطالعاتی وابسته به مدیریت شهری تهران تحقیقی متفاوت از آنچه تاکنون درباره زلزله‌احتمالی صورت گرفته، انجام داده که نتایج آن علاوه بر اینکه اطلاعات جدیدی از نحوه وقوع زلزله در پایتخت را ارائه می‌کند، مختصات آسیب‌هایی که تحت تاثیر فعالیت‌ گسل‌ها، متوجه تهران می‌شود را نیز مشخص کرده است.
مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در این تحقیق که با همکاری یک دانشگاه معتبر داخلی به سرانجام رسیده، اگر چه درباره زمان یا سناریو‌هایی که برخی دستگاه‌های متولی زلزله از لحظه وقوع زلزله ‌بزرگ اعلام می‌کنند، صحبتی به میان نیاورده، اما از بین 65 گسل موجود در تهران، 4 گروه از خطرناک‌ترین گسل‌ها را شناسایی و جزئیات زلزله‌هایی که می‌تواند بر اثر حرکت آنها در پایتخت اتفاق بیفتد را تشریح کرده است.
تهران در این تحقیق شهر مستعد زلزله معرفی شده به طوری که توسط گسل‌های اصلی، شمال و جنوب و شرق تا غرب شهر احاطه‌ شده و در صورت فعال شدن یکی از آنها، زلزله‌ای به بزرگی 7 تا 9 ریشتر پایتخت را فرا می‌گیرد. در این گزارش - برخلاف تصور رایج که نیمه شمالی پایتخت را امن‌تر از نیمه‌ جنوبی می‌داند- برای شمال شهر به دلیل شیب بالا و جنس زمین، خطر زمین‌لغزش مطرح است و نواحی جنوبی نیز با چالش ناپایداری ساختمان‌ها روبه‌رو است.


طبق پیش‌بینی‌های مرکز مطالعات، با وقوع زلزله‌بزرگ در تهران چنانچه منشاء آن یکی از گسل‌های ری، شمال تهران یا مشاء باشد در بدترین حالت ممکن به ترتیب حدود 55 درصد، 36 درصد و 10 درصد از ساختمان‌های شهر تخریب می‌شوند که میزان تلفات انسانی ناشی از فروریختن‌ها نیز حداکثر معادل 6 درصد جمعیت ساکن خواهد بود. در گزارش منتشر شده از سوی مرکز مطالعات شهر تهران 20 راهکار برای کاهش اثرات زلزله از جمله ممنوعیت ساخت‌وساز در حریم اول گسل‌ها، کاهش تراکم جمعیت در مناطق متراکم و همچنین استفاده از محیط‌های باز برای مراکز امداد توصیه شده است.
فصل ششم از گزارشی که مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با عنوان وضعیت محیط‌ زیست شهر تهران اخیرا منتشر کرده –تحقیق در فاصله سال‌های 77 تا 86 انجام گرفته است- به بلایای طبیعی اختصاص دارد که جزئیات مربوط به زلزله احتمالی –به شرح زیر- در آن آمده است.


موقعیت

شهر تهران کانون تصمیم‌گیری کشور و مرکز تجمع بیشترین امکانات در زمینه‌های اقتصادی، اداری و سیاسی کشور محسوب می‌شود و یکی از نواحی مستعد بلایای طبیعی به شمار می‌آید. در این میان زلزله به عنوان یکی از مخرب‌ترین بلایای طبیعی در صورت وقوع و متعاقبا زمین‌لغزش، سبب تلفات و خسارات جانی و مالی زیادی می‌شود. از سوی دیگر ساخت‌وسازهای غیراستاندارد و فشارهای ناشی از این سازه‌ها زمینه را برای آثار این بلایا دو چندان کرده است. استان تهران دارای بیش از 65 گسل در سه رده بیش از 10 کیلومتر، کمتر از 10 کیلومتر و بیش از 2 کیلومتر و زیر دو کیلومتر است. خطر بیشتر این گسل‌ها متوجه شهر تهران بوده و در صورت وقوع می‌توانند بیشترین خسارات و تلفات مالی و جانی را بر این گستره شهری تحمیل کنند. از میان این گسل‌ها، گسل‌های زیر بیشترین خطر را به لحاظ آسیب‌پذیری شهر تهران دارند.پیش‌بینی مشخصات زلزله

شدت و مدت زلزله برحسب ویژگی‌های گسل‌های موجود در مناطق متفاوت است، لذا خصوصیاتی نظیر طول و پهنای گسل و نیز میزان نیروهای وارده در گسل‌ها تعیین‌کننده مشخصات فعالیت‌های لرزه‌ای در مناطق مختلف است.
بر این اساس، در صورت فعال شدن گسل ری، در مناطق جنوبی شهر تهران شدت زلزله 9 و در مناطق شمالی، شدت زلزله بین 7 تا 8 خواهد بود. در صورت فعالیت گسل شمال تهران، شدت زلزله در بخش شمالی شهر به 9 و در بخش جنوبی آن به 7 می‌رسد. این در حالی است که بخش بزرگی از شهر شاهد شدت زلزله‌ای به بزرگی 8 خواهد بود. در مدل گسل مشاء، بخش عمده شهر تهران زلزله‌ای با شدت 7 را احساس خواهد کرد. در مدل شناور (مربوط به گسل پنهان) نیز بخش اعظم شهر، شدت زلزله به بزرگی 8 و بخش‌هایی نیز شدت زلزله 9 را تجربه خواهند کرد.
به هنگام وقوع زلزله بیشترین آسیب متوجه بافت‌های فرسوده (نامقاوم) و واحدهای ناپایدار به لحاظ زمین شناختی می‌شود. در محاسبه میزان مرگ و میر مناطق از فاکتورهای مختلفی چون نوع مصالح، تراکم جمعیتی، شدت‌های لرزه‌ای، سرعت و کیفیت عملیات نجات و غیره استفاده می‌شود. در مطالعات صورت گرفته توسط جایکا، تلفات انسانی فقط شامل تلفات ناشی از فرو ریختن ساختمان است و دیگر عوامل همچون آتش‌سوزی، لغزش زمین، سنگ‌ریزش و غیره در آن لحاظ نشده است. همچنین تلفات ناشی از عوامل ثانویه مانند شیوع بیماری‌ها در اردوگاه‌ها و پناهگاه‌ها و غیره در این مقوله قرار نمی‌گیرد.
در این مطالعات تعداد تلفات به تفکیک روز و شب و همچنین به تفکیک میزان فعالیت‌های اضطراری امدادرسانی برآورد شده است. تلفات انسانی ناشی از فعالیت گسل‌های شهر تهران در وضعیت شب و بدون امدادرسانی مطلوب (بدترین‌وضعیت) در زیربخش‌های زیر بررسی می‌شود.


گسل ری


بیشترین تلفات انسانی در صورت فعالیت این گسل رخ خواهد داد، به گونه‌ای که پیش‌بینی شده است حدود 6 درصد کل جمعیت شهر تهران جان خود را از دست بدهند. این در حالی است که نسبت تلفات انسانی در بخش شمالی شهر یعنی مناطق 1 تا 5 در حدود 2 درصد خواهد بود. گسل ری مهم‌ترین گسل‌ دشت جنوبی تهران است و در دو طرف فرونشست ری گسترده شده ‌است.


گسل شمال تهران


در صورت فعال شدن این گسل و در بدترین حالت حدود 2 درصد جمعیت تهران از بین می‌رود. نسبت تلفات در بخش شمالی شهر، در مناطق 1 تا 5 حدود 3 درصد و در مناطق جنوبی شهر به حدود یک درصد خواهد رسید. گسل شمال تهران با طول 35 کیلومتر از کن در غرب تا لشگرک در شرق امتداد یافته است که چندین گسل پیوستگی آن را به هم زده است.


گسل مشاء

نسبت تلفات انسانی در صورت فعالیت این گسل از 3/0 درصد جمعیت تهران تجاوز نخواهد کرد. البته در منطقه 12 تلفات انسانی وسیع‌تر و در حدود 7/1 درصد جمعیت این منطقه پیش‌بینی می‌شود. این وضعیت همچنان که ذکر شد عمدتا ناشی از آسیب‌پذیری ساختمان‌های این منطقه و عدم امکان امدادرسانی مطلوب است. گسل مشاء یکی از مهم‌ترین گسل‌های البرز مرکزی واقع در شمال استان تهران است. شیب این گسل بین 35 تا 70 درجه متغیر است.گسل پنهان


تلفات انسانی ناشی از فعالیت گسل پنهان مشابه گسل مشاء است. گسل‌های پنهان تمامی گسل‌هایی است که در زیر لایه‌های رسوبی شهر تهران قرار دارند و شناسایی نشده‌اند.پیش‌بینی تخریب ساختمان ناشی از زلزله


میزان خسارت ساختمان‌ها از ارتباط بین شدت لرزه‌ای و نسبت خسارت ساختمان‌ها برآورد می‌شود. این میزان با محاسبه نوع سازه‌های به کار رفته در ساختمان‌ها و شدت فعالیت‌های لرزه‌ای ناشی از گسل‌ها برآورد می‌شود. برآورد خرابی ساختمان‌ها در چهار گسل اصلی به شرح زیر است: فعال شدن گسل ری باعث تخریب حدود 55 درصد ساختمان‌های تهران خواهد شد. بیشترین تخریب ساختمان‌ها در منطقه 15 رخ خواهد داد که البته به جهت تراکم بالای ساختمان‌ها در این منطقه تعداد ساختمان‌های تخریب شده نیز بیشترین است. نسبت تخریب در مناطق 11، 12، 16 تا 20 خیلی بالا است. علت این نسبت بالا وجود شمار زیاد ساختمان‌های آسیب‌پذیر و بالا بودن شدت فعالیت‌های لرزه‌ای در این مناطق است. نسبت تخریب در مناطق 1 تا 5 واقع در بخش‌های شمالی تهران حدود 30 درصد است. همچنین نسبت ساختمان‌های تخریب شده ناشی از فعالیت گسل شمال تهران بالغ بر 36 درصد ساختمان‌های شهر تهران خواهد بود. نسبت خسارت در مناطق 1 تا 5 حدود 50 درصد و در قسمت‌های جنوبی شهر کمتر از 30 درصد برآورد شده است. در صورت فعال شدن گسل مشاء به جز منطقه 12 که 30 درصد ساختمان‌های آن فرو خواهند ریخت، در دیگر مناطق نسبت ساختمان‌های تخریب شده به کل ساختمان‌ها تقریبا 10 درصد است.شمال شهر مستعد زمین لغزش


ناپایداری واحدهای ساختمانی وابسته به کلیه عوامل و ویژگی‌های طبیعی است که به نوعی سازه‌های مقاوم و نامقاوم را در معرض تهدید قرار می‌دهند. این عوامل عبارتند از: توپوگرافی به ویژه شیب،‌ جنس زمین، سازندها، وضعیت زمین شناختی و زمین ساختی که این عوامل در صورت وقوع زمین لرزه، زمین لغزش، خاک روانی و سیل، سازه‌ها را ناپایدار می‌سازند. در شهر تهران، وضعیت واحدهای ناپایدار در برابر زمین لغزش در مقیاس 22 منطقه مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما با توجه به شواهد موجود، شمال شهر به دلیل شیب بالا و جنس رسوبات مستعد زمین لغزش است که در دره فرحزاد و شهرک مجلسی آثار لغزش مشهود است. موثرترین عامل در ایجاد زمین لغزش در این شهر زلزله است که در صورت وقوع می‌تواند کلیه پهنه‌های دارای گسل در شهر و به تبع آن سازه‌ها را با تهدید جدی مواجه ساخته و خسارت مضاعفی به بار آورد.


وضعیت شریان‌های حیاتی شهر

در ارتباط با شبکه شریان‌های حیاتی در حین وقوع زلزله، دو نوع خسارت شهری شامل حیات شهر و خود شهر قابل بحث است. نوع اول، قطع شدن شریان‌های حیاتی نظیر آب، گاز، برق و تلفن است و نوع دیگر عواقب ثانویه ناشی از خسارات وارد شده به این شریان‌های است که شامل مواردی مانند آتش‌سوزی، انفجار، برق گرفتگی می‌شود. از این رو مدیریت شریان‌ها حیاتی باید در جهت استقرار سیستم مدیریتی مناسب جهت به حداقل رساندن خسارات زمین‌لرزه اقدام کند. از جمله مهم‌ترین این شریان‌های حیاتی، شبکه گاز طبیعی است که در موقع زمین‌لرزه می‌تواند بسیار خطرآفرین ‌باشد، چرا که مراحل باز و بسته کردن شیرهای گاز به صورت دستی انجام می‌گیرد.
از این رو استقرار تسهیلات و خدمات کنترل اتوماتیک شیرهای گاز که نسبت به فعالیت‌های لرزه‌ای حساس هستند لازم و ضروری است. از سوی دیگر با اینکه شبکه آب رسانی شهر تهران را می‌توان دارای ساختار نسبتا محکمی در برابر بلایای طبیعی در نظر گرفت، در عین حال برای تامین امنیت شهروندان در برابر خسارات وارده در اثر زلزله بازسازی لوله‌ها امری لازم و ضروری است. عمر مخازن شبکه آب‌رسانی
شهر تهران بیش از 35 سال و بعضی بیش از 45 سال بوده و از جنس بتن مسلح و دارای سقف‌های مسطح هستند که به جز چند مورد اساسا برای مقاومت در مقابل نیروهای ناشی از زلزله طراحی نشده‌اند.

نسخه زلزله

1. جلوگیری از ساخت‌وساز در مسیر سیل و بخش‌های خطرآفرین.
2. به کارگیری مصالح ساختمانی استاندارد.
3. مکان‌یابی پروژه‌های بزرگ ساختمانی از نظر ژئومرفولوژی و زمین‌شناسی.
4. مقاوم‌سازی مراکز امدادرسانی و بیمارستان‌ها.
5. ممنوعیت یا محدودسازی ساخت‌وساز در حریم اول گسل‌های شمالی و جنوبی شهر تهران و اختصاص این پهنه‌ها به فضای سبز و تفریحی.
6. کاهش بار تراکمی محله‌های پرتراکم تهران.
7. عدم ساخت‌وساز در شیب‌های تند.
8. استفاده از اراضی تحت اختیار نهادها و سازمان‌های عمومی و دولتی برای استفاده در شرایط بحران.
9. سامان‌دهی محوطه‌های باز درون محله‌ای، برای ایجاد مراکز امداد و نجات.
10. انتقال صنایع خطرناک به خارج از محدوده شهر.


در انتها اگر از کاربران و دوستان کسانی هستند که ایده، طرح، اختراع یا پیشنهاد منطقی و اجرایی در جهت کاهش خطر پذیری در زمینه یاد شده برای شهر تهران و یا به صورت کلی دارند خوشحال میشم که بیان کنند چه از طریق درج در سایت و چه با تلفن بنده و ان شاء الله با توجه به حمایتهای مجموعه کاری می تونیم این عزیزان رو با نام خودشون از حمایت های مادی و معنوی هم برخودار کنیم.
اگه استقبال دوستان در این زمینه خوب بود من سعی می کنم مطالب و مستنداتی رو از تجربیات خودم و سایر دوستان و همکارانم توی زلزله اخیر ژاپن بزاریم که خالی از لطف نیست و این دیگه بستگی به میزان فعالیت دوستان داره و همچنین رای دوستان به سوال بالای صفحه.تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.comپاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، محمد جواد رضایی ، رسول عليزاده
#2
بهتره تهران تخلیه بشه که نگرانی ها هم تموم بشه
.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
پاسخ
#3
سلام
مهندس شفقي از اطلاعات ريز بينانه اي كه گذاشتيد واقعا ممنونم
من فكر ميكنم پايتخت رو با اين اوضاع به يك شهر ديگه منتقل كنن خيلي خوب ميشه حداقل جلوي افزايش جمعيتشو ميگيره البته اين يه راه حل ميتونه باشه اما سه مورد اولي كه فرموديد فكر كنم خيلي مهمه و اگه رعايت بشه خيلي از مشكلات رفع ميشه
(1.جلوگیری از ساخت‌وساز در مسیر سیل و بخش‌های خطرآفرین.
2. به کارگیری مصالح ساختمانی استاندارد.
3. مکان‌یابی پروژه‌های بزرگ ساختمانی از نظر ژئومرفولوژی و زمین‌شناسی.)
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
#4
دوست عزیز آقای علیزاده

خوشبختانه طی سالهای گذشته فعالیت نسبتا خوب و منطقی در شهر تهران انجام شده عرض کردم نسبتا خوب.

طی این 2 سالی که بنده هم تو این مجموعه فعالیت اندکی دارم طرح های مختلفی ارائه شده که شاید یکی از منطقی ترین این طرح ها بحث مشارکت مردم هستش که من الان توضیح می دم.

آقای علیزاده در اين طرح در هر مجتمع مسكوني يا عمومي بلند مرتبه شهر تهران چند نفر از ساكنين و يا كاركنان داوطلب، گروه مديريت بحران را تشكيل میدن و ضمن دريافت آموزشهاي لازم نسبت به انجام فعاليت‌هاي مرتبط بمنظور ارتقاء ايمني و كاهش مخاطرات محل كار و زندگي خود اقدام مي‌كنن. اين گروه پيش از بروز بحران و همچنين در زمان بحران مسئوليتهاي اوليه و مهمي را بمنظور كاهش اثرات بحران بر عهده دارد كه در ادامه به آن اشاره می کنم.


اين طرح با نام ايجاد سامانه فرماندهي حادثه توسط كارشناسان سازمان در شهرك اميد، شهرك اكباتان و مجتمع مسكوني شاهگلي اجرا شد(همراه با اجراي مانور). اهم فعاليت‌هاي ديگر كارشناسان سازمان طراحي ساختار مديريت بحران دانشگاه تهران و خوابگاه‌هاي دانشگاه علوم پزشكي دانشگاه تهران، شيرخوارگاه آمنه، مؤسسه مهندسين مشاور ساحل، شركت زامياد و فرهنگسراي بانو بود

در گام بعدي اين طرح به صورت آزمايشي در برخي از اماكن حداقل 10 طبقه مناطق 1 الي 7 تهران اجرا شد.

برخي از دفاتر مديريت بحران مناطق شهرداري نيز در برخي از مكان‌هاي مهم خود اقدام به ايجاد سامانه فرماندهي حادثه کردند که ما باید بهشون مجوز می دادیم چون زیر مجموعه هستند.


[تصویر:  gougfnfur67np2jfpc1.png]


اینم نمودار اجرایی پروژه هستش.


اين طرح شامل 10 ساعت آموزش رايگان با سرفصل هاي زير هستش که امیدورا اگه احدی از دوستان فکر می کنه کمبودی هستش حتما بگه و مطمئنا اگه منطقی باشه استفاده می کنیم از نظراتتون:

1- مباني مديريت بحران

*آشنايي با پديده طبيعي زلزله

*رفتارهاي فردي و گروهي قبل، هنگام و بعد از وقوع زلزله

*مشاركت مردمي و معرفي طرح مديريت بحران اماكن

2- امداد و كمك هاي اوليه

*شكستگي ها

*خونريزي ها و پانسمان

*سوختگي ها

*روش برخورد با مصدوم و حمل مصدوم

3- اطفاء حريق

*آشنايي با مثلث آتش

*روش هاي پيش گيري از حريق

*آموزشي عملي اطفاء حريق

4- روانشناسي بحران (ارائه به صورت بروشور)


البته تمام این موارد با دستورات هستش و طبق دستورالعمل ها مثل:

1. ماده 54 طرح جامع امداد و نجات کشور مصوب 82/1/23 هيئت وزيران صاحبان و يا مسئولان كليه مجتمع‌ها يا اماكن مهم بايد طبق استانداردهاي تعيين شده، گروه مديريت بحران را به منظورپيگيري كليه مسايل مربوط به مديريت بحران در آن محل تشكيل دهند.

2. ماده 33 مجوز تقویت و عملیاتی نمودن مدیریت بحران شهر تهران (مصوب 1383/3/12 شوراي اسلامي شهر تهران ) صاحبــان يا مسئولان كليه مجتمع‌هـا يا اماكني كـه حداقل يكـي از شرايط زيـر را دارند بـايد طبق استانداردهاي تعيين شده توسط سازمان، گروه مديريت بحران به منظور پيگيري كليه مسايل مربوط به مراحل مديريت بحران آن محل را تشكيل دهند . 1 ـ دست كم بيست پنج (25) نفر ساكن يا كارمند داشته باشند . 2 ـ دست كم در ساعاتي از روز بيش از بيست و پنج (25) نفر مراجعه كننده داشته باشند . 3 ـ دست كم شش (6) طبقه داشته باشند . 4 ـ در صورتي كه آسيب به سازه يا عملكرد آن محل براي ساكنان مناطق مجاور ايجاد خطر كند.

من منتظر نظر دوستان هستم تا باز هم اگه دوست داشتید مواردی رو بیان کنم.


تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.comپاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان