درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه انتخاب رشته دکتری
#1
نحوه انتخاب رشته دکتری
 انتخاب رشته دکتری از موارد مبهم و سوال برانگیز برای با داوطلبان آزمون دکتری است چرا که در سال‌های اخیر آزمون و ثبت نام آزمون دکتری آزاد 97 ، ثبت نام آزمون دکتری سراسری با هم ادغام شده است و طبق روال قبل انجام نمی‌شود و همین تغییر سردرگمی را برای داوطلبان آزمون دکتری که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند به وجود آورده است.داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دکتری 97 دانشگاه های سراسری باید در انتخاب رشته خود دوره‌هایی که در آن مجاز شده‌اند را مد نظر قرار دهند. در کارنامه داوطلب دوره‌های روزانه، بورس اعزام به خارج از کشور، مجازی، شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی و … آورده شده است که داوطلبان آزمون دکتری 97 در صورت مجاز شدن در هر کدام از این دوره‌ها می‌توانند کد رشته محل‌های آن دوره را وارد به انتخاب رشته خود کنند.
نحوه انتخاب رشته دکتری 
داوطلبان پس از  اعلام نتایج آزمون دکتری سراسری 97 و  اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 97 که منتشر می شود در رابطه با زمان و نحوه انتخاب رشته دکتری لازم است اطلاع کافی داشته باشند. لازم است داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون دکتری 97 برای انتخاب رشته دکتری خود در دوره‌هایی که در آن‌ها مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند. داوطلبان آزمون دکتری 97 پس از مطالعه دفترچه  انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 97 می‌توانند بر اساس ظرفیت‌ های دانشگاه‌ها و رشته‌ های مختلف که در دفترچه اعلام شده است، دست به انتخاب رشته بزنند. داوطلبان باید توجه کنند که آزمون دکتری دانشگاه‌ های سراسری و آزاد اسلامی ادغام شده است و برای داوطلبان آزمون یک کارنامه اولیه صادر می‌شود ولیکن داوطلبان آزمون دکتری 97 باید به این نکته مهم توجه ویژه داشته باشند که از مرحله انتخاب رشته دکتری سراسری 97 وآزاد از هم جدا شده اند و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دکتری 97 باید دو انتخاب رشته انجام دهند؛ 
عوامل تاثیر گذار انتخاب رشته دکتری 
آزمون دکتری یک آزمون نیمه متمرکز می باشد به این معنا که ملاک قبولی در مقطع دکتری تنها مرحله آزمون نمی باشد بلکه مصاحبه حضوری در این مقطع نقش تعیین کننده ای در قبولی و پذیرش داوطلبان دارد. انتخاب رشته دکتری دارای شرایطی می باشد که داوطلبان در انتخاب رشته های مقاطع قبلی تحصیلی خود انجام نداده و این شرایط را تجربه نکرده اند. داوطلبان توجه داشته باشید که نباید روی رتبه آزمون کتبی دکتری خود زیاد حساب باز کند، این توصیه به ویژه برای داوطلبانی است که رتبه هایی عالی کسب کرده اند. کسب رتبه تک رقمی هیچ تضمینی برای قبولی شما در دانشگاه های معتبری مانند شریف و با تهران نمی باشد.اصل انتخاب رشته را بر گرایش های خود قرار دهید. حتی در رشته هایی مانند مدیریت، علوم اجتماعی، علوم سیاسی و فیزیک که داوطلبان می توانند از بین گرایش های مختلف دست به انتخاب بزنند بهتر است گرایش مرتبط با دوره های قبلی خود را در اولویت قرار دهید و حتما به چند برابر ظرفیت ها دقت کنید.در سالهای قبل برخی دانشگاه ها تعداد زیادی از داوطلبان را دعوت به مصاحبه دکتری سراسری می کردند. پس بعید نیست شما هم امکان ثبت نام در ارزیابی دانشگاه مورد نظرتان را پیدا کنید پس تمام تلاش خود را کرده و به هیچ وجه نا امیدنشوید.برای اطلاع از مقاله در مورد شهریه دکتری ،  شهریه دکتری دانشگاه آزاد بر روی لینک زیر کلیک کنید.
نحوه گزینش داوطلبان در مقطع دکتری
نحوه گزینش داوطلبان این آزمون به این صورت می باشد که داوطلبانی که براساس اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده باشند باید نسبت به انتخاب کد رشته محل های تحصیلی در زمان مقرر اقدام نمایند. مرحله اول آزمون متمركز است كه توسط سازمان انجام می شود و پس از برگزاری آزمون، كارنامه ای شامل: نمـرات خـام، تراز، نمره كل  در اختيار داوطلبان قرار خواهد گرفت كه «داوطلبان مجاز به انتخاب رشته»، براساس آن اقدام بـه انتخـاب رشـته نمـوده و براسـاس كدرشته محله های انتخابی و حدنصاب نمره كه با هماهنگی دانشگاه های پذيرنده تعيين می شود.حد نصاب نمره علمی لازم را در کدرشته محل های انتخابی دارا و برای مرحله دوم (مصاحبه و بررسی  سوابق علمی و پژوهشی) آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور معرفی شده باشند. در مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی  سوابق علمی و پژهشی) در یک یا چند دانشگاه شرکت کرده و حد نصاب نمره مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژهشی) که توسط دانشگاه مربوطه تعیین می شود را دارا باشند.در ضمن داوطلبان در صورت پذیرفته نشدن در رشته مورد نظر خود می توانند شانس خود را دوباره در تکمیل ظرفیت دکتری سراسری و تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد امتحان نمایند.. برای اطلاع از زمان تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد 97 و  تکمیل ظرفیت دکتری سراسری 97 می توانید بر روی لینک  موردنظر کلیک کنید.
نکات کلیدی در مصاحبه دکتری 
جلسه مصاحبه دكتری یکی از مهم ترین مراحل برای دامه تحصیل در دانشگاه قبولی می باشد و برای افراد شركت كننده پر از چالش می باشد و چنین افرادی به دلیل اینكه از محتوی مصاحبه آگاهی ندارند و با رویكردهای افراد مصاحبه كننده آشنا نیستند و همینطور  از صحبت كردن با اساتید مختلف در یك جلسه دچار استرس می شوند. پس سعی کنید در مصاحبه یكی از سوال اساسی این است كه از شما خواسته می شود كه در مورد پایان نامه خود توضیح دهید. در این مرحله لازم است موضوع پایان نامه خود را به صورت واضح و در یك یا چند جمله با بیانی روشن معرفی كنید. به خاطر داشته باشید كه داشتن انگیزه، كلید اصلی موفقیت در مصاحبه آزمون دكتری می باشد.نكته بسیار مهم در مورد مصاحبه این است كه شما توانایی عوض كردن عقیده اساتید را دارید و این امر میسر نمی شود مگر در صورتی كه شما علاقه مندی و پیگیر بودن خود را نشان دهید و در پاسخ به سوالات صادق باشید.برای اطلاع در زمینه مشاوره انتخاب رشته دکتری ، مشاوره تحصیلی دکتری بر روی لینک زیر کلیک کنید.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان