درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 3.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اشتراک گذاری تجربیات برای مسابقه خاوران مشهد
سلام خدمت دوستان
همان طور که آقای رنود گفتند سازه ای با وزن زیر 1.5 واقعا رکورد قابل تحسینی هست . الان خودم دارم تغییراتی روی سازه اولم میدم که وزنش را کم کنم فکر کنم تا 5 شنبه ساختش تمام بشه و انشاا... تا 5شنبه شب نتیجش را خدمتون عرض می کنم .
----------------------------------------------------------------------------------
من در یک تاپیک که آقای رنود بود بحث چرا دوستان تاپیک را می بینند ولی سولات را نمی پرسند بود اما دوستی از من در باره همین تاپیک پرسید که من سوال و جواب را در همین تاپیک می گذارم
سوال : برای تحلیل این سازه ها آیا می شود بار عمودی متمرکز رو به پایین ولی با وزن بیشتر اعمال کرد ؟
جواب : هدف از تحلیل برای ما دو چیز است
1- نقاط ضعف سازه
2- حداکثر نیروی کششی و فشاری در هر المان
با اعمال نیرویی که شما گفتید فقط می توانیم به هدف اولمان برسیم و هدف دوم در این نوع بارگذاری گم می شود . برای تفهیم بیشتر من دوباره یک مثال خنده دار می زنم : شما فرض کنید یک وزنه 5 کیلوگرمی داریم که این وزنه باید به طرف ما پرتاب شود حالا باید ما قسمتی از بدن مان را در برابر این وزنه بگذاریم که درد کمتری داشته باشد شما اگر این وزنه را در قسمت های مختلف بدن آرام بگذارید هر کجا درد بیشتری داشت آن قسمت نقطه ضعف بدن شما است اما آن قسمت که درد کمتری داشت نقطه قوت بدن شماست و باید در مقابل وزنه 5 کیلوگرمی بگذارید اما یک چیز هنوز مجهول است بعد از پرتاپ وزنه نقطه قوت بدن شما می تواند تحمل کند یا نه ؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
حال اگر شما این گونه بارگذاری کنید اولین جایی که سازه شما می شکند معلوم می شود اما نیروهای ایجاد شده بعد از پرتاب ایجاد نمی شود .
----------------------------------------------------------------------------
در طراحی که برای سازه هاتون میکنید به این نکته توجه کنید که 6 بار نیرو وارد میشه و دوباره تخلیه میشه یعنی شما برای حداکثر نیروی فشاری در هر المان یک ضریب اطمینان باید بگذارید مثلا اگر حداکثر نیروی مجاز در هر المان 6 کیلوگرم باشه شما باید مثلا 4 کیلو گرم بگیرید .
باز هم از همه دوستان خودم تقاضا دارم سوالات خودشون را در تاپیک های مخصوص به موضوع بپرسند ( البنه این جمله آخر با اجازه مدیر سایت )
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، علیرضا نظری
سلام خدمت جناب جهانگیر مقدم عزیز
خیلی ممنونم که دوستان سوالاتشون رو به هر طریق بالاخره میپرسن و تو دلشون نگه نمیدارن
با اجازه جناب جهانگیر مقدم بنده هم یک مقدار توضیح مختصر میدم
در این گرایش بار به صورت ضربه ای وارد میشه پس با نیرو اعمال کردن تدریجی تفاوت داره شما با یک کار میتونید با بارگذاری متمرکز و زیاد کردن نیرو آزمایشتون رو از لحاظ ضربه ای به فرم وارد کردن نیرو به صورت "آنی"(لحظه ای)تبدیل کنید به این صورت
قطعا وزنه از هر ارتفاعی که میخواد رها بشه یک سرعت نهایی به هنگام برخورد با سازه داره شما اون سرعت رو از طریق معادله مستقل از زمان سقوط آزاد بدست بیارید و سپس تکانه را محاسبه کنید و یک زمان مطمئن رو برای مدت زمان تماس وزنه با سازه در نظر بگیرید و سپس تکانه را به نیرو تبدیل کنید(با فرمولی که قبلا ذکر کردم) پس الان ما یک نیرو داریم که به صورت آنی باید به سازه وارد بشه به این صورت
برای هر ضربه از هر ارتفاع باید یک نیرو بدست بیارید و وزنه هایی آماده کنید که نیروهای بدست آمده را بتوانند درست کنند سپس برای هر حرکت وزنه های محاسبه شده رو آماده کنید و روی تاج سازه قرار بدید(بدون اینکه کوچکترین باری بر سازه اعمال بشه)و بعد از اون به صورت آنی وزنه را رها میکنیم و با دستهامون احتمال افتادنشو کنترل میکنیم فقط حواستون باشه سطح تماس وزنه با تاج سازه فقط و تنها فقط یک دایره به قطر 5سانتیمتر باشد(برای شبیه سازی بهتر این رو گفتم)
در مورد اون 1.5 کیلو هم دلم نیومد یک نکته رو نگم با عرض معذرت از دوستان خوبم
من فقط گفتم زیر 1.5کیلو قابل تحسینه و این بدین معنا نیست که بهترین نتیجه ها 1.5 کیلو یا یک مقدار پایین ترشه ولی امکان نداره بدون تحلیل کسی بتونه سازه زیر 1.5 تحویل بده که دوام بیاره(99.9%امکان پذیر نیست)
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
سلام
مهندس جهانگير يه درخواست ازتون داشتم اگه امكانش هست ميشه لينك بارگزاريتون رو بذاريد رو سايت
يا برام ميلش كنيد؟؟
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
سلام خدمت تمامی دوستان
اگر اجازه بدین روز 5 شنبه که سازه جدیدی که می سازم تست کنم حتما لینک دانلود را می گذارم راستش در سازه قبلی کاملا در فیلم طرح معلوم هست . فکر کنم این حق را به من بدید که طرحم را برای مسابقه بگذارم .
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، علیرضا نظری
سلام میشه بارگذاریتون رو نشون بدید البته میشه سازه رو با نرم افزارهای میکس شطرنجی کنید یا تار کنید که معلوم نباشه واسم مهمه که ببینم وزنه چه مدت روی سازه مونده برای هر ضربه
ممنون
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط علیرضا نظری
سلام خدمت دوستان
همانطور که گفتم سازه دیشب ساختم و امروز بارگذاری کردم وزن سازه ای که ساختم 1463 گرم بود ولی در ضربه آخر در ارتفاع دو متری شکست .
انشاا... تا امشب فیلم بارگذاری را براتون می گذارم
پاسخ
 سپاس شده توسط علیرضا نظری
سلام
منم با حرف جناب نظری موافقم چون احتمال داره خطاهایی داشته باشیم که مثلا در ساخت دوم خودشو نمایان کنه و در ساخت سوم اونو اصلاح کنیم در کل به نظر من حتی باید دوتا سازه یک شکل بیاریم چون احتمال داره به هر دلیلی یکی از سازه ها نتیجه خوبی نده پس برای اطمینان من دو سازه یک جور رو پیشنهاد میکنم برای آوردن به مسابقه اینجوری تمرکز بیشتری هم داریم چون فقط یک سازه رو خوب بهینه میکنیم
حتی برای گرایش سنگین هم همین دو سازه رو پیشنهاد میکنم طرح یکسان باشه پس باید روی یک طرح بهینه کار کنیم و اونو خوب تست کنیم
ممنون یا حق
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده
سلام
من جاي شما بودم از سازه بالاي 2.5 كيلو شروع ميكردم چون دوستان منم هم تست كردن و جواب نگرفتن اين بار ميخوان بالاي 2 كيلو بسازن
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ

دوستان عزیزم جناب آقایان عیزاده، جهانگیر مقدم، رنود و نظری

تنها نکته ای که می دونم همتون می دونید و لی جا داره هم به شما و هم سایر دوستان مجددا عرض کنم این هستش که در مرحله ی اول برای ما تحمل وزنه از ارتفاع مهم هستش و اینکه کدوم تیم اول بشه برای تیم هایی هستش که تمام ضربات رو تحمل کرده باشه.

این به این معنی هستش که اگه یک سازه وزنش 4999 گرم هم باشه ولی تمام ضربات رو تحمل کرده باشه جواب منطقی تری گرفته نسبت به سازه ای که وزنش 1000 گرم هست ولی نتونسته تمام ضربات رو تحمل کنه. پس ما در ابتدا به تعداد ضربات تحمل شده توجه می کنیم و اگه تعدادی از سازه ها در تعداد ضربات برابر بودن وزن سازه ملاک دوم و اعلام نتیجه خواهد بود.

مطمئن هستم تمام شما عزیزان به این موضوع توجه دارید و از اینکه تجربیات خودتون رو در اختیار سایر عزیزان می زارید کمال تشکر و سپاس رو دارم.

تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
همچنان منتظر فیلم بارگذاری و توضیحات جناب جهانگیر مقدم هستم
مهندس کجایی منتظرما!
فیلم رو هرطور خواستی ویرایش کن که سازه معلوم نباشه اونوقت بفرست رو سایت که خیالت از بابت کپی راحت باشه بارگذاریش مهمه اگر از لحظه وزن کردنشم فیلم داری بفرست
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان