درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 3.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اشتراک گذاری تجربیات برای مسابقه خاوران مشهد
من هم در مورد صحبتی که شما گفتید ( 2،3 ثانیه کمک می کنه به سازه ) کاملا موافقم دوستان حتی یک آزمایش خیلی ساده البته کمی خنده دار برای اثبات حرف آقای رنود هست . شما بادستتون اگر ضربه ای به قسمت بدنتون بزنید و سریع برگردونید ( همون حالت ارتجاعی که مدت تماس یک ابسیلون باشه ) دردش خیلی بیشتر که همون ضربه با همون قدرت باشه ولی برنگرده و در همون محل ضربه چند ثانیه ای بمونه .
اما جناب رنود در مورد طرح شبکه ای میشه واضح تر دربارش توضیح دهید
آیا طرح شبکه ای منظورتون تقریبا مانند همون سازه هایی هست که در گرایش فشاری استفاده میشه ؟
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
جناب جهانگير از طريقه بارگزاريتون هم ميشه بگيد چون من فكر نكنم بشه با 1.5 كيلو جمعش كرد مطمئن هستيد بارگزاري بدونه خطا بوده؟؟!!
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلامی دوباره
جناب آقای علیزاده
با توجه به توضیحاتی که مهندس قاسم پور و مهندس شفقی و همچنین در آیین نامه درباره دستگاه بارگذاری و نحوه بارگذاری گفته شده من فکر نمی کنم مشکلی در بارگذاری باشه چون من دقیقا مثل دستگاهی که در مسابقات EPD هست ( البته با ابعاد آیین نامه سازه ضربه ای ) دستگاه بارگذاریم را ساختم و ضربات را وارد کردم طریقه بارگذاری هم به این صورت هست که غیر از چهار لوله به فاصله نیم متر به هم وصل می شوند و از نیم متر شروع می شود تا 2 متر در هر مرحله میله ها به هم پیچ می شود و باری هم که تعبیه شده توسط یک میله با شعاع 5 وارد لوله ها و به طرف پایین سقوط آزاد می کند ( من روی کلمه سقوط آزاد تاکید میکنم یعنی میله با شعاع 5 سانتی بدون هیچ شتابی اولیه به سازه برخورد می کند یعنی مثل اینکه شما فرض کنید پیچی تعبیه شده که با برداشتن این پیچ میله به پایین سقوط می کند . )
اگر سوالی دیگر هم هست من در خدمتون هستم .
پاسخ
اگه اين طور باشه بهتون تبريك ميگم چون 1.5 كيلو خيلي ركورد خوبيه
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام خدمت دوستان منظور من از طرح شبکه ای طرح هایی نزدیک به طرح های سازه فشاری هست ولی طبیعتا با اندکی تغییرات اساسی اگر سوال دیگه ای هست تا بیشتر توضیح بدم
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
سلامی دوباره خدمت تمامی دوستان
در مورد طرح های شبکه ای باید واقعا ایده جدیدی داد و بررسی بشه چون شما در مسابقات سازه ای فشاری که اکثر از این طراح ها استفاده میشه اگر یک وزنه از ارتفاع حتی 30 سانتی رها بشه سازه سریعا میشکنه چون این سازه ها صرفا بار فشاری را تحمل می کنه نه یک نیروی دینامیکی ضربه ای .
در این گرایش مسابقه ( سازه ای ضربه ای ) به نظر من دو نکته که در گرایش های دیگر مهم هست در این گرایش بسیار نمود می کنه :
1- در این سازه ها المان های ما نباید بیش از 5 سانتی متر باشه تا بتونه این ضربه ها را تحمل کنه
2- تک تک المان های باید به هم پیوسته باشه یعنی با ضربه به گره مرکزی تک تک این المان ها شروع به کنترل این ضربه کنه که این نکته کار ساخت را سخت میکنه
برای اینکه نکته دوم را آزمایش کرد کافی هست بعد از ساخت با دست به طور عمودی به گره مرکزی یک نیرو وارد کنیم بعد باید تک تک المان ها در برابر این نیرو رفتار نشان بدند ( شما در سازه های سنگین این آزمایش راحتر هست و خیلی راحتر می تونید رفتار و عکس العمل اعضا را ببیند . در تاج پلتون که محل اتصال عضو فشاری و کششی هست به عبارت دیگر محل چسب کاری ، اگر نیرو وارد کنیم المان کششی ما خیز کمی به خود می گیرد . )

جناب علیزاده عزیز از لطفتون ممنون ولی باید بگم وزن سازه من 1751 ( دقیقش را گفتم ) بود
250 گرم در سازه ماکارونی خیلی زیاده .
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام خدمت جناب جهانگیر مقدم عزیز
اون قسمت که گفتید المان ها باید کوتاه باشن رو اگر اجازه بدید تکمیل میکنم
در واقع در ابتدای امر ما باید برای طراحی سازه خودمون به این فرم عمل کنیم(از لحاظ مراحل تحلیلی)
در ابتدا یک طرح بسیار ساده را در نظر میگیریم مثلا یک طرح با مقطع شش ضلعی مثل مخروط میشه تقریبا
بعد سه بعدیشو تحلیل میکنیم با استفاده از محاسباتی که قبلا عرض کردم اونوقت که نیروها مشخص شدن کار به طراحی لینک میرسه که اینجا دوستان میتونن از طرح هایی استفاده کنن که بیس و اساس اونها یک طرح ساده ولی لینکهای استفاده شده لینکهایی کاملا مقاوم و خلاقانه باشه و این راه به نظرم همون چیزیه که هدف این گرایش مسابقه است یعنی طراحی یک سازه ی کاملا زیبا و خلاقانه و در عین حال مقاوم
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
سلامی دوباره
در طرحی که برای این مسابقه هست همان طور که مهندس شفقی و مهندس قاسم پور گفتند هدف جلوگیری از شکست تخم مرغ که در واقعیت زنده ماندن یک انسان در زیر سازه اصلی است ، می باشد اما سازه طراحی شده چرا من از این سازه ها یه گنبد اسرار دارم گنبدی که همانطور که قبلا گفتم قوس آن سهمی با دهانه باز باشد
اما تعریف قوس چیه ؟
قوس را می‌توان سازه ای تعریف نمود که توانائی آن برای حمل بارهای قائم وارده، بستگی به موئلفه افقی واکنش تکیه گاه های آن دارد که هر دو به طرف وسط دهانه قوس عمل می‌نمایند و همواره دست یابی به نیروهای فشاری بدون پارامتر خروج از مرکزیت، مدنظر مهندسین وسازندگان از قدیم الایام بوده است و کارهای انجام شده دوره های قدیم که شامل ساختمان هایی با قوس ها وگنبدها می‌باشد ُنمونه هایی از این تلاش است که از نتایج آن پوشش مقبره ها و مساجد و فضاهای بزرگی در دنیا و نیز در ایران است.
از تعریف خیلی ساده بالا می توان نکاتی را برداشت کرد :
1- موئلفه های افقی واکنش های تکیه گاهی را با طراحی سازه باید خنثی کنیم و یا در زاویه المان اول را به درستی طراحی کنیم
2- وسط دهانه قوس ما نقطه ضعف سازه ماست .
3- این جمله بسیار مهم هست : همواره دست یابی به نیروهای فشاری بدون پارامتر خروج از مرکزیت، مدنظر مهندسین وسازندگان از قدیم الایام بوده است .

موفق و پیروز باشید

پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
بنده با نظر شما کاملا موافقم ولی یک قوس رو میشه بسیار بهتر با وزن و انتقال نیروی بهتر طراحی کرد یک مثال میزنم به عنوان مثال همون طرح مخروطی شکل رو در نظر بگیریم که تنها شش یال برای هرم در نظر گرفته میشود و در اون میتونیم از 24قطاع برای 6 یال استفاده کنیم که کاملا مقاوم و کاملا علمی و دقیق کار میشه که بسیار زیرکانه میشه اون رو اجرا کرد و خطای بسیار کمی هم داشت و علاوه بر این میشه با ترفندهایی ساده به سادگی وزن ها را بسیار پایین آورد بنده تا امشب یک وزن خوب برای اعمال بار ضربه ای به عنوان ***رکورد قابل تحسین***اعلام میکنم تا دوستان تلاش کنن که یا زیر اون وزن سازه بسازن و یا به اون وزن نزدیک بشن البته بنده خیلی کوچکتر از اینم که ادعا کنم وزنی که میگم دیگه آخر سبک بودنه و از این افسانه ها!ولی در هر صورت برای جذاب شدن مسابقات اینجور کارا به نظر من جالبه و نیازه تا از رکود نظرات بیایم بیرون
ینده باقی دوستان رو به این تاپیکی که جناب جهانگیر مقدم باز کردن دعوت میکنم تا نقطه نظرات ارزنده خودشون رو بدن
ممنون
یا حق
پاسخ
سلام
بنده محاسباتی رو انجام دادم و به نتایج بسیار بسیار جالبی رسیدم ولی خوب به دلیل مشخص نبودن چند نکته نمیتونم زیاد قاطعانه رکورد قابل تحسین رو اعلام کنم ولی بر اساس محاسباتی که انجام دادم وزن 1.5کیلوگرم به پایین وزن هایی هستند که قطعا قابل تحسین هستند ولی باز هم به دوستان توصیه میکنم خودشون بیشتر حساب کنن قطعا به نتایج بهتری میرسن ولی خوب هر کی پایین تر از این وزن سازه بسازه و جواب بده تا ضربه ی آخر میشه گفت که زحمت زیادی کشیده تا به این رکورد برسه!
یا حق
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان