درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 3.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اشتراک گذاری تجربیات برای مسابقه خاوران مشهد
با اجازه مدیر سایت این تاپیک جدید را باز میکنم و اولین سوال و پاسخ را خودم می دهم
با سلام خدمت دوستان
می خواستم از تمام دوستانی که در ساخت سازه با بار ضربه ای تجربه دارند یک سوال بپرسم البته یک کمی سخته شاید بعضی از دوستان نخواهند جواب بدند
در آیین نامه حداکثر وزن را 5000 گرم هست دوستان تا حالا با چه وزنی سازه ای ساختند و امتحان کردند که مراحل ضربه ای را گذرانده است ؟
من همین امروز سازه ام را امتحان کردم و نشکست و وزنش 1750 گرم بود .
به نظر من اگر دوستان بیایند و نتایج آزمایشات ساختشون را بگند نتایج مسابقه بهتر می شه
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور ، علی رنود ، صابر بکائیان
دوست عزیز جناب آقای مقدم

ممنون که لطف کردید و پیش قدم شدید و این موضوع رو به اشتراک گذاشتید و قطعا این قسمت خیلی پر بیننده خواهد بود و همچنین امیدوار هستیم سایر دوستان هم حداقل به خاطر خودشون هم که شده تو این قسمت فعالیت داشته باشند و فقط کلیات طرح های خودشون رو در صورت صلاحدید بیان کنند و سایر دوستان با علم، تجربه و خلاقیت خودشون به نقد و بررسی بزارن تا به غیر از مسایل مسابقه ای و رغابتی فضای علمی بهتری حکمفرما باشه.

اگه بفرمایید این وزن رو توی سازه ی اولتون بدست آوردید یا چندین بار قبلی هم ساخته بودید ممنون می شم؟

تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
مرسی از دوست بزرگوار جناب شفقی عزیز
من در سازه اولم بود چون این گرایش برای من گرایش جدیدی هست
من برای آزمایش این سازه یک کار دیگه هم کردم برای اینکه تخم مرغ تکان نخوره و در مرکز این سازمون باشه با ماکارونی یک محفظه مکعبی بدون سقف با ماکارونی درست کردم و درست در مرکز گذاشتم لازم بذکر هست که ارتفاع این مکعب با ارتفاع تخم مرغ یکی بود که به محض شکست سازه اصلی محفظه ای که صرفا مانع حرکت این تخم مرغ را می شود در شکست تخم مرغ تاثیری نداشته باشه . به نظر شما آیا این نباید در آیین نامه باشه ؟ ( شکل زیر )
[تصویر:  yep9thqbzmkvrgeiw2.jpg]
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
Video 
دوست عزیزم جناب آقای مقدم

اگه خدا بخواهد ما در زیر تخم مرغ یک تکه یونولیت به ابعاد تقریبی 3*3 و به ارتفاع 2 سانتیمتر که حدود 1.5 سانتیمتر داخل به صورت عمقی سوراخ (خالی) می کنیم تا تخم مرغ داخل اون قرار بگیره و نحوه ی قرار گیری تخم مرغ از سمت قسمت تیزتر تخم مرغ به سمت بالا می باشد.
کلیات دستگاه شبیه این عکسی که گذاشتم هستش با مقداری تغیرات در ابعاد و یک سری مشخصات مکانیکی.

[تصویر:  f6lwx4b9v6axglfhy2ji.jpg]

[تصویر:  8xjjju4sxgh7wxqbnmzd.jpg]

[تصویر:  d0axf2qlx6yy5ipnamy0.jpg]

من پیشنهاد میکنم شما با همین روش که عرض کردم (طبق چیزی که تو مسابقه انجام می دمیم) آزمایش کنید چون من قبلا هم در سولات مسابقات عرض کردم هدف ما سالم و زنده بودن اون تخم مرغ (یعنی همون موجود زنده) در زیر سازه هستش که اگه حتی سازه تکه های کوچکش هم با تخم مرغ برخورد کنه ترک، سوراخ و یا شکسته می شه پس سازه از دور مسابقه حذف خواهد شد مثل سازه در عکس های پایین.

[تصویر:  wk60yfzrkg6cpbwonri5.jpg]

[تصویر:  1heufqd8bgf2cyj1rdls.jpg]

[تصویر:  mxr4fi3xs1aahx9k5001.jpg]

[تصویر:  1kklee9d7cfbfb5yll63.jpg]

تماس با بنده از طریق:

masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

پاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور ، علی رنود
با سلام خدمت دوستان
به نظر من محور بحث های این تاپیک حول دو محور باشه بهتره
1)چگونگی محاسبات و آزمایشات مربوط به سازه
2)شبیه سازی دستگاه بارگذاری بر طبق مسابقه
خوب خودم یک مقدار درباره نوع محاسبه و برخی از ترفندها صحبت میکنمبرای محاسبه خیلی خیلی لازمه که میزان زمانی که وزنه روی روی سازه هست محاسبه بشه زیرا که در فیزیک مکانیک نتیجه میگیریم که دیفرانسیل تکانه به روی دیفرانسیل زمان برابر با نیروی لحظه ای میشه که عملا به دلیل نداشتن این معادله ناچاریم از یک فرمول به اسم نیروی متوسط برای ضربه استفاده کنیم در این فرمول که تقریبا با فرمول قبلی یکی است، میایم دلتای تکانه رو به روی مدت زمان قرار داشتن وزنه روی سازه از موقعی که یرخورد ایجاد میشه تا موقعی که به نهایت پایین رفتگی میرسه حساب میکنیم و سپس جواب این کسر میشود نیرویی که طی اون ضربه به سازه وارد میشه(البته این تازه بار کلی است که به سازه وارد میشه)
ما در مسابقه 6 ضربه داریم که از ارتفاع های مختلف هستند(0.5-------1--------1.5---------2----------2---------2) پس باید یک سازه ساخته بشه که مقاوم در برابر ضربات 6گانه باشه و کم نیاره(یک مقدار لقمه رو آماده کردم ولی اشکال نداره چون میخوام جذاب بشه)در مراتب بالاتر و در مراحلی که طراحی ها یک مقدار حرفه ای تر میشه به فرمول های محاسبه انرژی هم نیاز میشه زیرا که انرژِی ها هم با فرمول هایی به نیرو تبدیل میشن مثل انرژی کشسانی و نیروی کشسانی که روابط تبدیلیشون رو قبلا خوندین
بعد از اینکه نیرو برای تمام ضربات تک تک محاسبه شد نیروها را جمع میکنیم و درصدی را بر اساس درصد خطا میگیریم و در نیروی بدست آمده ضرب میکنیم و جواب را بانیروی بدست آمده جمع میکنیم مثلا نیرو 100نیوتن بدست اومده شما 20درصد هم خطا میگیری پس نیروی نهایی میشود100+20=120N
به این ترتیب شما مرحله اولیه طراحی سازه رو انجام میدید حالا میمونه طراحی مرحله بعدی که فرم کلی سازه هست و پس از اون تعیین نوع الملن ها و جنس آنها و جنس اتصالات و مرحله بعد هم ساخت سازه که بسیار مهمه و در نهایت مرحله حساس بارگذاری و دیدن نتایج محاسبات
به نظر بنده رکوردی که جناب جهانگیری اعلام کردن رکورد خوبی هست خودم هنوز نه طراحی دقیق کردم و نه محاسبه وزن انجام دادم ولی فکر کنم سازه ها با وزن کمتری نتیجه بگیرن ولی باز هم میگم نتیجه سازه جناب جهانگیری اگر طبق مسابقات بارگذاری کرده باشه(6ضربه با اون شرایط آیین نامه)خیلی نتیجه خوبی هستش و به ایشون تبریک میگم به خاطر زحمت خوبی که کشیدن
بازم میگم شاید اشتباه کنم اگر محاسبات من اشتباست دوستان صحیحشو گوش زد کنند
ممنون یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود شفقی
مرسی از آقای رنود عزیز
راستش من برای همین این بحث را گذاشتم چون هم محاسبات و هم احساسم میگه که میشه رکورد بهتری داشت . در باره بارگذاری هم بگم که بعد از اینکه آیین نامه منتشر شد با توجه به اینکه مهندس قاسم پور اعلام کردن دستگاه بارگذاری شبیه به دستگاه بارگذاری در مسابقات بتن EPD هست دستگاهی را ساختم و 6 ضربه وارد کردم که نشکست حتی بعد از 6 که وارد کردم ( دقیقا ارتفاعاتی که گفتید ) 3 ضربه دیگر از ارتفاع 2 متری زدم که سازه و تخم مرغ در ضربه 9 شکست . برای همین میگم میشه سازه ای با وزن پایین تر ساخت
پاسخ
جناب جهانگیر مقدم اگه میشه از ویژگی های سازه ای که ساختین بگین آیا ترفند خاصی هم استفاده کردین؟شما به چه شکل محاسبات انجام دادین؟سطحج مقطع وزنه ای که ضربه میزد دایره ای به شعال 5 یود و مهمتر از همه اینکه آیا وقتی وزنه ضربه ای به سازه وارد میکرد روی سازه میموند یا اینکه با یک حالت ارتجاعی سریعا برش میگردوندید؟این نکته آخر خیلی مهمه
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
دوستان عزیز
چون اکثر دوستان به این مدت زمانی که بار روی سازه قرار می گیره زیاد اشاره می کنند من عرض کنم ما تمامی مراحل بارگذاری رو به تیم محول کردیم. یعنی بار توسط یکی از اعضاء تیم رها می شه و اگه تمرین داشته باشند می تونند به محض برخورد ضربه به سازه اصلی، وزنه بارگذاری رو به سمت بالا توسط کابل بکشند و میزان زمان ماندگاری وزنه روی سازه رو به حداقل ممکن کاهش بدهند.
تماس با بنده از طریق:

masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

پاسخ
سلامی دوباره به تمامی دوستان
آقای رنود ابتدا باید بگم که سطح مقطح یک دایره به شعاع 5 بود درباره ضربه زنی کاملا ضربه وارد می شد و بعد خود من بعد از گذشت 2،3 ثانیه وزنه را برمیداشتم که با توضیحی که آقای شفقی دادند اشکالی وارد نیست .
اما می خواهم یک کلیات از طرحی که ساختم بدم اما می خواهم دوستان با گنبد ها کمی آشنا بشند البته شاید هم اشتباه می گم که دوستان خواهشن درست بگند .
ما در کل 4 نوع گنبد از نظر هندسی داریم :
1- کروی
2- سهمی y = x^2
3- سهمی با دهانه باز y = (x/a)^2
4- سهمی با دهانه بسته y = ax^2
حالت 2 و 4 با توجه به ارتفاع کمی که در آیین نامه داریم نمی شود در حالت 2 طول و عرض زیادی نمی توان داشت در نتیجه نهایت طول و عرض ما 5/6 سانتیمتر می شود در حالت 4 برای مناره ها استفاده می شود اما برسیم به حالت 1 و 3 .
حالت 1 : برای این حالت می خواهم یک پروژه ای که در اصفهان چندین سال است در حال ساخت است بررسی کنم در پروژه مصلای اصفهان برای اولین بار در این شهر آمدند گنبد های کروی ساختند از نظر زیبایی که واقعا زیباست اما برسیم به بحث مقاومتی آن برای اینکه بخواهیم این گونه گنبدها را اجرا کنیم مشکلی از نظر تحلیل نداریم ولی مقدار مصالح استفاده شده نسبت به سایر نوع های دیگر بیشتر است . که این نوع گنبد ها هم هزینه ی زیادی دارند و هم بسیار سنگین هستند . اما برای شبیه سازی با ماکارونی ما مشکل هزینه نداریم ولی مشکل سنگینی سازه هست ه این حالت را نیز حذف می کند .
به نظر من بهترین حالت ، حالت سوم است که سازه من نیز بر همین نوع سهمی یعنی سهمی با دهانه باز است .

پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود شفقی
سلام خدمت جناب جهانگیر مقدم
بنده میخوام درباره یک نظر حرف بزنم که از خودمه و طبق فرمول تبدیل تکانه به نیرو هستش
دقت کنید طبق همون فرمول که گفتم:
delta p/delta t=F
یعنی هرچه مدت زمان شما برای اصابت وزنه با سازه بیشتر باشه پس نیروی وارده به سازه توسط ضربه کاهش پیدا میکنه چون ضربه در نهایت به اثر صفر میرسه تا نگه داشته بشه درسته؟با این اوصاف پس اون دو سه ثانیه ای که وزنه روی سازه میمونه میتونه به سازه کمک کنه پس در نتیجه این موندن وزنه به روی سازه اثر داره
در بعد دیگری که از لحاظ سازه ای بررسی کردید به نظر من میشه روی طرح های بهتری هم سرمایه گذاری کرد البته از لحاظ تحلیلی طرحی که شما استفاده کردید طرح خوبی هستش ولی با توجه به ناپایداری تکیه گاه ها در سازه ماکارونی از لحاظ اجرایی مشکل دارن(منظور دقت ساخت نیست منظور استفاده از مصالح مناسبه که در ایران حداقل موجود نیست)
نظر من اینه که دوستان روی بهینه سازه طرح های شبکه ای کار کنن به نتایج جالبی میرسن و وزن رو میشه واقعا خیلی پایین آورد فقط نیاز به خلاقیت داره
یا حق
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود شفقی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان