درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پاسخ به سئوالات و شبهات آیین نامه ها و توضیح علمی مسابقات خاوران مشهد - آبان 90
سلام
من نمیدونم چرا همیشه به چیزهایی تو آیین نامه گیر میدن که اصلا مهم نیست . این نوع گرایش مثل EPD هستش که قرار 5شنبه دانشگاه ما برگزار بشه که فرقش این هست که اون با بتن ساخته میشه .حالا باید تیم ها بیان بگن چرا تکیه گاه داره یا چرا دهانش فلان قدر شده مگر سازه سنگین مادر زادی 1 متری آیین نامش در اومد و نمیشد با یک دهانه دیگه ساخت ؟ واضح گفته شده برای اولین بار در ایران برگزار میشه پس کلا یه گرایش خاصی هستش و آیین نامش هم خاص هست . و محدودیتی هم نداره . تکیه گاه باید تو سازه باشه رو هوا که نمیخواد وایسه . بهتر هست به مسابقات EPD یک نگاه بندازد شاید کمی توجیه بشید . به نظر من بهتر اینه به ساخت سازه و تست بپردازیم تا اینکه به اندازه یا تکیه گاه سازه بپردازیم که به نظرم اصلا مهم نیست . آیین نامه کاملا خوب نوشته شده هیچ محدودیتی نداره و مثل گذشته نیست که هر روز یه بند داورا اضافه میکردند . به گذشته فکر کنید تا یک تیم مقام میاورد یه بند از طرف داورها تو آیین نامه اضافه میشد گرگان یادتون رفته تو آیین نامه نوشته بود 4 قاب نیارید چرا چون بلد نبودن بسازن قطعه 2 سانت نباشه چرا چون تیم اول قطعش 2 سانت بود Big Grin همه ی این مشکلات هم زیر سر یک نفر بود که حالا تو این سایت خداروشکر همچین افرادی نیستن .
یا علی
 سپاس شده توسط محمد رضا شارعی ، رحيم باقري ، سعید قاسم پور
سلام
جناب نظری لطف دارن ولی تو EPD تقریبا دو تکیه گاه وجود داره و جنس بتن قابل قیاس با ماکارونی نیست داخل بتن میلگرد به کار میره اما تو ماکارونی چنین چیزایی نداریم در کل مقایسه این دو با هم اشتباهه.منم حرفم اینه چرا چیزی که اصلا مهم نیست گذاشته شده ؟ چرا کسی از آیین نامه سنگین ایرادی نگرفت ؟ چون واقعا خوب بود . اینکه اون محدودیت های قبلی رو نداریم تو آیین نامه سنگین خیلی خوبه و این جای تشکر داره .
جناب علیزاده تکیه گاه مسئول انتقال نیرو از سازه به زمینه چیزی که همه میدونن ولی چه موقع با زمین در تماس بشه این دیگه با طراحه . میشه گفت اون قسمتس که به زمین وصل نشده تکیه گاه نیست و یه گره هست و آیین نامه ای ایراد نگیرن ولی سری که درد نمیکنه چرا دستمال ببندیم ؟
اما من بازم رو حرفم هستم میگم چرا چیزی رو که همه میدونن تو آیین نامه نوشته شده ؟ یا به قول رکرد دار کشور چیزی که اصلا مهم نیست چرا نوشته شده ؟ دوست دارم جواب این سوالم رو خود جناب شفقی بگن تا خود جناب قاسم پور بیان . من نمیخوام ایراد بگیرم این ایراد نیست اگه هم عوض شه کسی نمیگه برای ایجاد محدودیت این بند رو برنداشتن میگن چیزی که فکر میشد محدودیته برداشته شده .
بازم ممنون .
از تمام دوستان حتی قدیمی های سایت تقاضا دارم در رابطه با امضا های پایین نوشتشون فکر کنند اگر یک استاد دانشگاه بیاد تو سایت و این مطالبو ببینه خیلی زشت میشه ممنون.حمیدرضا جان حتما رسیدگی کنید.
بازهم از همه دوستان عذر میخوام ولی بهتر واسه خودمون میشه.
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، علی رنود ، سعید قاسم پور
دوست عزیز جناب آقای پور ملک

اگه درست متوجه شده باشم شما توی این چند مطلب گذشتتون روی این مطلب دارید پا فشاری می کنید که چرا مواردی رو که سایر دوستان بلد هستند رو کمیته علمی که مسئولیتش به عهده ی من هستش روی سایت و آیین نامه گذاشتیم؟؟؟؟؟؟

ممنون می شم اگه غیر از سوال بالا سوال مبهمی تو ذهن خودتون دارید بفرمایید تا من خیلی خیلی شفاف و بدون تعارف بیان کنم تا موضوع کاملا برای سایرین هم تفهیم بشه.

تنها و تهنا نکته ای که من حتما باید توی این قسمت بیان کنم این هستش که من از روز اول هم توی جلسه ی کمیته ی علمی مسابقه خدمت همه عرض کردم که به شرطی شخص من (کوچکترین عضو این انجمن از همه لحاظ) حاضر می شم که در طراحی مسابقه شريك باشم که تا جایی که امکان داره :
1- به هیچ وجه کار تکراری نباشه
2- بودجه ای که ما نیاز داریم در اختیارمون باشه
3- تا جایی که امکان داشته باشه محدودیتی نداشته باشیم و با واقعیت های مهندسی و خلاقیت و همچنین در شان و منزلت جایگاه دانشجویان پرافتخار و با عزت سرزمین ایران باشه (مطابق فرمایشات دوستان عزیزم آقایان علیرضا نظری و رسول علیزاده و ...)

پس بهتره همه ی دوستان طبق همین آیین نامه که در اختیارشون قرار گرفته به جای وقت تلف کردن روی مسائل واقعا پیش پا افتاده وقت گرانبها و سرمایه ی فکری و مالی و معنوی خودشون، تیمشون، دانشگاهشون و ... رو صرف فعالیت روی اصل مسابقه و کسب علم و تجربه بکنند.

ان شاء الله
تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

سپاس شده توسط علی رنود
سلام جناب شفقی
خوشحال میشم جواب سوالی رو که خودتون تو قسمت اول پستتون گفتید رو بگید . ما مکانیکا مثلا در مورد خودرو واسه هر قسمتیش یه دلیلی داریم از زاویه ستونا بگیرید تا اندازهی شیشه ها . امیدوارم اینطوری نباشه که چون خواستیم یه کار جدید داشته باشیم ابعاد و ... دست خودمون باشه خودمون تعیین کننده باشیم و در جواب کسی که توضیح میخواد بگیم ، به جای این کارا برید کار رو شروع کنید و سازه طراحی کنید . من 2تا چیزو محدودیت میدونم دوست دارم به جای اینکه دوستان بیان بگن سوالای من بیخوده یا وقت تلف کردن و به جای این کارا بریم سراغ سازه ساختن و تست کردن بیان منطقی جواب منو بدن و بگن محدودیت نیست .
1. ابعاد عرضی برای تکیه گاه
2. اینکه همه تکیه گاهها باید با زمین در تماس باشن .
واسه قسمت 2 محدودیتی که گفتم یه مثال میارم . من به جای اینکه یه سازه طراحی کنم که وزن 1 کیلو گرم رو در ارتفاع 1 و 1.5 و 2 متر تحمل کنه میام کار دیگه ای میکنم . میام 3تا سازه طراحی میکنم که هر کدام برای یکی از اون ارتفاع ها ساخته شدن ولی طوری این 3 رو به هم مرتبط میکنم که بعد از تحمل مثلا وزنه تو ارتفاع 1 متری تا میشه اتفاق خاصی براش نیوفته و برای ارتفاع بعدی شکسته شه و با کم کردن نیروی ضربه ، روی سازه بعدی بیوفته که همون سازهایی که تکیه گاه به زمین در تماس کامل نیست و به همین ترتیب تا آخر . تو EPD کسی نمیتونه این کار رو بکنه چون شکستن یه تیکه بتن و افتادن روی تخم مرغ باعث شکستنش میشه ولی تو اینجا احتمال این خیلی کمه . فرق این دو طراحی اینه که با وزنه 1 کیلویی کل سازه درگیر نمیشه که بخواد ترک یا خستگی توش بوجود بیاد فقط قسمتی از سازه این رو تحمل میکنه . فکر کنم توضیحم کامل بود .یه جورایی برگرفته شده از موشکهای چند مرحله ای ساخته میشه . به خاطر این نوع طراحی که میگم من اون رو محدودیت میدونم . حالا امیدوارم به جای توصیه کردن به طراحی یا ساخت جواب قانع کننده ای داشته باشین . من دلیلم رو گفتم که چرا میگم محدودیته حالا میخوام شما لطف کنید بگین که این محدودیت نیست .
 سپاس شده توسط علی رنود
آقای پور ملک
وقتی یک تکیه گاه که روی زمینه دچار شکست بشه(اونم با بار دینامیکی و ضربه ای) تکیه گاهی که روی زمین واقع نشده با شدت به زمین برخورد میکنه و میشکنه
البته این نظر شخصی منه
ممکنه غلط باشه Smile
.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
 سپاس شده توسط علی رنود
دوست عزیز و خلاق جناب آقای پورملک

این مسابقه تنها و تنها فضایی هستش که همه ی عزیزان 1 هدف اصلی و چندین هدف فرعی رو مطمئنا دنبال می کنند.

با توجه به شناخت من از سایر دوستان اکثریت غریب به اتفاق به دنبال این هستند که کسب تجربه کرده باشند و برای طراحی و ساخت این مدل از سازه ها حداقل به دنبال یک سری منبع در خصوص انواع سازه ها بروند.
شما رشته مکانیک می خونید و مطمئنا من از ریز به ریزه رشته شما سر در نمیارم و شخصا وقتشم ندارم و علاقه ای هم ندارم که بخوام بدونم.

همچنانکه شاید شاید شاید شما هم وقت و علاقه ای ندارید که بخواین برید دنبال یاد گیری مسایل ریز مهندسی استتار، اختفاء و فریب و استحکامات و عنوان مثال :
1- چرا فرم ساختمان بر ميزان خسارات کلي ساختمان تأثير بسزايي داره.

2-چرا زاويههاي بادگير و المانهاي پيراموني مي‌تواند موج شوک را به دام انداخته و اثر انفجار را تشديد کنند.

3-چرا زاويههاي باز يا تدريجي، نسبت به زاويههاي بادگير يا تند تأثير کمتري دارند.

4- چرا ساختمانهاي با فرم U يا L اثر انفجار را افزایش می دهند و به اين دليل توصيه مي‌شود از گوشههاي بادگير پرهيز گردد.

5- چرا شدت فشار منعکس شده بر سطح يک ساختمان مدور کمتر از يک ساختمان مسطح است.

6- چرا هنگام استفاده از سطوح منحني، فرمهاي محدب به فرمهاي مقعر برتري دارند.

7- چرا در صورتي که توده ساختمان ها بر روي پيلوت هايي که حداقل از سه طرف شفاف باشند، احداث شوند، اين گونه پيلوت ها به تخليه سريع نيروهاي انفجاري از زير ساختمان کمک نموده و آثار تخريبي نيروهاي انفجاري بر حجم توده و در فضاي باز را به ميزان زيادي مهار مي نمايند.

8- چرا به منظور تخليه انرژي انفجار از فضاي بين ساختمانها و کاهش آسيب پذيري محيط، در فرم توده ساختمان در فواصل مشخصی بايد انقطاع و ناپيوستگي ايجاد شود.

9-چرا اگر عرض درز انفصال بين دو ديوار بلوک هاي ساختماني هم رديف کمتر از 50 سانتيمتر نباشد، مي توان از فرم ساختمانها جهت کنترل خطر ريزش آوار به فضاي باز استفاده نمود

10- چرا با توجه به اصول مذکور پدافند غيرعامل در معماري و عمران ، در خاتمه برخي از تمهيدات پدافند غيرعامل در طراحي بخش هاي مختلف بطور خیلی خیلی خیلی خلاصه ارائه کردم که بکارگيري آنها مي تواند در کاهش خسارات وارد به ساختمان و تلفات ناشي از آن در برابر خطر تهديدات بار های ضربه ای موثر واقع شود.

اگر به مواردی که من برای شما عرض کردم دقت کنید می بینید شاید اکثریت این موارد رو شما اطلاع نداشته باشید.

اگر شما دوست دارین بدونید چرا با توجه به ابعاد سازه مثلا 70-75 سانتیمتر طول چرا ما پیشنهاد دادیم ارتفاع بین 10.5 تا 40 سانتیمتر باشه به خاطر این هستش که ما دست تمامی عزیزان رو دوست داشتیم باز بزاریم. من از 2 نفز از دوستانم جناب آقای مهندس بیابانی از دانشگاه کاونتری انگلیس چندین بار کار طراحی و شبیه سازی انجام دادیم و با خانم مهندس ابراهیمی از دانشگاه پلی تکنیک تورین ایتالیا چندین بار چه از لحاظ معماری و حتی از ایشون خواستم با توجه به ماکارونی های موجود برای من زحمت بکشن و این عزیزان بدون هیچ چشم داشتی لطف کردن و برای من این کار ها رو انجام دادن.

شاید شما آقای دکتر طاووسی رو نشناسید که الان عضو هیئت علمی این مسابقه هستند، ایشون در حال حاظر مسئول یکی ازبزرگترین پروژه های خانه سازی دنیا با چوب در اتریش هستند و همزمان عضو هیئت رئیسه انجمن بتن ایران، عضو هیئت رئیسه انجمن سازه های فولادی ایران، عضو هیئت رئیسه انجمن زلزله ایران و چندین کتاب و استاندارد در حوزه سازه های چوبی تالیف کردند و ان شاء الله روز مسابقه ما زا حضور این عزیزان استفاده می کنیم پس این اطمینان رو داشته باشید پشت تک تک بندهای این آیین نامه تفکر، اندیشه و تجربه هستش.

پس اگر شما و یا هر کس دیگه به عنوان طراح اومدین و از بهترین مواد و شگرد و خلاقیت و ... استفاده کردید و یک سازه کاملا بهینه شده استفاده نمودید که با کمترین وزن تونست بار رو تحمل کنه مطمئنا سعی و تلاش بیشماری انجام دادید.

یکی از ویژگی هایی که باعث شده من حدود 9 سال روی ماکارونی کار کنم همین موضوع هستش که شما به غیر از فعالیت روی نرم افزار حتما باید به صورت کاملا حرفه ای طرح مورد نظر رو پیاده کنید و بسازید و از همه مهمتر انقدر در موقع بارگذاری قوی و جسور باشید تا بهترین نتیجه رو بدست بیارید.

اگر دقت کنید روی آیین نامه ما نوشتیم که :
برای این گرایش دانشجویان می توانند در ابعاد ذکر شده از هر گونه طراحی و خلاقیت استفاده نمایند مانند انواع شبکه ها (شبکه های تخت لایه، شبکه های تخت دو و چند لایه، چلیک های تک لایه، دو لایه و چند لایه و ...)، انواع گنبدها (گنبدهای تک لایه، دو لایه و چند لایه و ...) انواع برج ها و دودکش ها های شبکه ای و غیر شبکه ای، سازه های کش بستی، سازه های شبکه ای تاشو و قابل انعطاف، سازه های کابلی، سازه های حجیم و هر نوع طرحی که با توجه به بندهای مختلف آیین نامه بتوانند نیازهای بارگذاری را مرتفع سازد.

بنابراین ما مجبور هستیم تمامی شکل هایی که امکان داره دوستان طراحی کنند رو مدنظر قرار بدیم و عدد منطقی بیان کنیم، ساید شما از قوس، یکی دیگه از مکعب، یکی از هرم و .... بخوان استفاده کنین پس ما باید همه ی جوانب کار رو در نظر بگیریم تا جای هیچ حرف و حدیثی ان شاء الله باقی نمونه و بتونیم لحظه های شاد و زیبا و شیرینی رو توی این چند روز مسابقات در کنار هم و سایر دوستان داشته باشیم.

حالا چرا فکر می کنید ما روی عدم محدودیت خیلی مانور می دیم؟؟؟؟؟؟

ما دوست داشتیم فکر دوستان بیش از الان روی این مبحث تمرکز کنه جناب آقای پور ملک.
ما توی این مسابقه قصد نداریم کار تکرای کنیم، ما توی این مسابقه نمی خوایم دوستان خدایی نکرده از طرح های مسابقات قبلی و طرح هایی که دیگران وقت و زندگی و آرامش خودشون رو صرف کردن و شب تا صبح با این امکانات محدود و نامه نگاری های .... یکی دیگه بیاد و خیلی راحت طرح این دوستان گل و عزیزم رو کپی برداری کنند و بعدا برن این ور و اون ور بگن ما رکورد ایران و جهان و کره ی ماه و .... زدیم .

من فکر می کنم این صحبت هایی که من کردم درد و دل اکثریت عزیزانی باشه که با کمترین امکانات بیشترین زحمات رو کشیدن و بالطبع نتیجش رو هم دیدند.

حالا چرا ما بعضی از موارد رو که می دونیم دوستان مهربان و دلسوزی مثل شما بلد هستند و تو آیین نامه بیان می کنیم یک دلیل کاملا واضح داره و اون این هستش که اولا می خوایم همه چیز مستند باشه (خدایی نکرده حق کسی تضعیف نشه)، دوما شاید کسانی باشند که برای اولین بار هستش که تصمیم گرفتند شرکت کنند و کسب تجربه کنند. پس وظیفه من این هستش که مطالب رو بند به بند واضح، شفاف و قابل فهم برای تمامی شرکت کنندگان و علاقه مندان (خانواده های شرکت کنندگان، دانش آموزان، محققین و پژوهشگران و ...) بیان و در اختیار این دسته از هم میهنان هم قرار بدیم.

ما در اینجا برای تک تک کاربران (چه عضو و چه مهمان) به شخصه احترام خاصی قائل هستم و هدف از تاسیس این سایت هم همین موضوع هستش که این عزیزان بتونن مواردی رو بیان کنند و بعضی ها هم مثل من که سواد زیادی ندارند از فرمایشات شما و سایرین درس و تجربه کسب کنند.

باز هم اگه سوالی دارید که فکر می کنید بی جواب مونده من درخدمت هستم.
تماس با بنده از طریق:

masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

سپاس شده توسط حمید پورملک ، علی رنود ، سعید قاسم پور
سلام
مرسی که زود جواب دادین اما میشد برای برابری یا توضیح به دوستانی که تازه میخوان شروع کنن یا اولین بارشونه توصیه بنویسید نه بند که اگه اون بند با طراحی کسی نمیخورد بتونه ازش استفاده نکنه و رد کنه اون بند رو .
فقط اون سوال جناب رضایی که سطح مقطع بار 1 کیلویی چقدره ؟
سلام
خواهش می کنم وظیفه ی اطلاع رسانی هستش

معمولا توصیه رو به کسایی می کنن که ما بدونیم از خودمون پایین تر هستنو اگه متن بالایی ما رو با دقت بخونید من ذکر کردم که تمامی دوستان چه شرکت کننده و چه غیر از شخص بنده قوی تر و با معلومات بالاتری هستند.

ولی چشم امیدوار هستیم در مسابقات بعدی این موضوع رو مدنظر قرار بدیم.

در مورد سطح مقطع ما طرح رو دادیم به یک شرکت خیلی معتبر دز زمینه طراحی و ساخت وسایل آزمایشگاهی ولی اونچه مسلم هستش سطح مقطع وزنه از سطح مقطع قسمتی که اعلام کردیم می تونید چسب کاری کنید کمتر هستش جناب آقای پور ملک
تماس با بنده از طریق:

masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

سلام
اینکه قطر یا سطح مقطع وزنه از اون سطح مقطع توی آیین نامه نوشته شده حتما کمتره که شکی نیست اگه اینطور نباشه که دیگه کار هیچ محاسباتی نداره . آقای رضایی پرسیده بودن و جواب نداده بودین من گفتم بپرسم اگه ابعادش معلوم باشه و بگین خالی از لطف نیست .

من شرمنده ام جناب شفقی اما با عرض شرمندگی باید بگم که اون توصیه ای که تو آیین نامه سنگین نوشته شده دقیقا تو قسمت شرایط تکیه گاه زیر بند 1 .اون توصیه برای همونایی که گفتید نوشته شده ؟
ایون رو تو همه آیین نامه ها مینویسند و منم رو حساب اون گفتم بهتر بود به عنوان توصیه نوشته میشد .من قصد توهین به کسی رو ندارم .

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان