درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پاسخ به سئوالات و شبهات آیین نامه ها و توضیح علمی مسابقات خاوران مشهد - آبان 90
1-توضیحات شکل شماره 4 آیین نامه بار ضربه ای با توضیحات مرتبط با آن(بند4-2-1) همخوانی نداره
لطفاً تصحیح فرمایید
2-سطح مقطع وزنه 1 کیلوگرمی در گرایش بار ضربه ای چیه؟؟؟؟
.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
 سپاس شده توسط حمید پورملک
سلام
همچنان منتظر جواب قسمت اول تو آخرین پست صفحه قبل هستم .
دلیل انتخاب این ابعاد و همچنین دلیل اینکه چرا همه تکیه گاهها باید با زمین در تماس باشند ؟ بهتر نبود حالا که داره واسه اولین بار برگذار میشه یکم دست طراح رو بازتر میزاشتین ؟

سلام
چون مهندس قاسمپور نيستن و مهندس شفقي هم هنوز نيومدن به نكاتي اشاره ميكنم
جناب پورملك سوال شما درست نيست
اصلا تكيه گاه يعني چي؟؟؟؟؟؟ به معني لغوي يعني جايي كه سازه به اون تكيه ميده از صورتش معلومه در اصطلاح علمي هم يعني محل انتقال بار سازه به زمين حالا من نميدونم جايي كه به زمين متصل نيست چه طوري بهش تكيه گاه ميگن ضمنا محدوديتي هم در آيين نامه نيست يكم دقت كن ابعاد سازه هم كاملا محاسبه شده هست كه اگه كميته علمي صلاح بدونن ميزارنش مطمئن باشيد كه همه چيز حساب شده هست.
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
 سپاس شده توسط رحيم باقري ، سعید قاسم پور
با سلام خدمت مهندس شفقي و ديگر دوستان
در گرايش سنگين حداقل طول عضو چقدر مي تواند باشد؟تعداد عضو كنار هم چند عدد مي تواند باشد ؟
كمي هم در مورد تخته توضيح دهيد فقط به داخل دو صفحه متصل ميشه؟
ترجیح می دهم با کفش هایم در خیابان راه بروم و به خدا فکر کنم

تا اینکه در مسجد بنشینم و به کفش هایم فکر کنم.
دوستان عزیز
با سلام
متاسفانه با توجه به شرایط کاری من معمولا شب می یام و سوالاتون رو می بینم و صبح قرار می دم روی سایت.

تنها و تنها خواهشی که از دوستان دارم این هستش که از اول سوالاتی رو که از طرف سایر دوستان مطرح شده رو با دقت بخونن تا سوالات تکراری نپرسن. من ان شاء الله فردا صبح توضیحات کاملی رو بیان می کنم.
تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

(09-11-2011، 02:27 AM)ابوذر عظیمی نوشته است:  با سلام خدمت مهندس شفقي و ديگر دوستان
در گرايش سنگين حداقل طول عضو چقدر مي تواند باشد؟تعداد عضو كنار هم چند عدد مي تواند باشد ؟
كمي هم در مورد تخته توضيح دهيد فقط به داخل دو صفحه متصل ميشه؟

سلام خدمت شما با اجازه از مهندس شفقی
تعداد عضو در آیین نامه اومده بی نهایت و طول عضو هم ذکر نشده و ازاد هست.کافی است آیین نامه با دقت خونده بشه.ممنون
سلام
قبل از اینکه جناب شفقی جواب پست ها رو بدن لازم دونستم یه چیزایی بگم . من نه قصد تخریب دارم نه چیزه دیگه . این ر گفتم که یه موقع سوء تفاهم نشه .
من الان تو این 1 سالی که دارم مسابقات شرکت میکنم حالا چه ماکارانی چه طراحی خودرو یه چیزی رو خوب فهمیدم . تا چیزی نباشه براش محدودیتی نمیارن اگه نمیاوردن و میگفتن فلان کار رو نکنید حق با شما بود جناب علیزاده .
درسته معنیه تکیه گاه رو همه میدونن ، کاراییشم میدونن و اینکه از روی اسمش معلومه که باید به زمین متصل شده باشه هم میدونن .پس چه دلیلی داره که تو آیین نامه به چیزی که همه میدونن تاکید بشه؟ خوب حالا فرض رو بر این میزاریم که اگه تکیه گاه به زمین نرسه سازه خوب عمل نمیکنه . این مشکل طراح یا سازنده است . نباید تو آیین نامه ذکر بشه . چون خیلی استفاده ها میشه ازش کرد . حتما دلیلی داشته که این محدودیت رو گذاشتن اگه هم اسمش رو محدودیت نمیدونیم پس چرا گذاشتیمش ؟ آیین نامه سنگین خیلی خوب شده هیچ نوع محدودیتی نداره اما بار ضربه ای یکم محدودیت داره . و همچنین فضای عرضی یکم زیاده . منم میدونم که هیچ چیزی رو هوا انجام نمیشه و یه محاسباتی داره . اما منظورم این بد که مثل سازه راندمانی که هم تو دهنه 45 هست هم 1 متر برای شروع چرا از اون بزرگه شروع کردیم . همه چیزو یکم جموجور تر میکردیم که هم واسه اولین بار برای شرکت کننده ها راحت باشه هم برگذار کننده .ولی بیشتر تاکیدم رو شرکت کنندست و زمان زیادی میبره ساخت یه سازه چند کیلویی .
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور
دوستان عزيز من هنوز آيينامه مسابقات بدستم نرسيده و الانم از رو سايت برداشته شده

خواهشا هر كدام از دوستان دانلودش كردند اول يه سيو از پي دي اف بگيرند و بعد همون قرار بدهند
چون همون لينك قبلي هم فايلش براي من قابل نمايش نبود
ببخشيد وسط بحث دوستان وارد شدم ... اما چون ديدم دارم از ماجرا عقب مي افتم واجب ديدم دوباره بگم
فهمیده ام که برای ثابت قدم ماندن در زندگی، باید فقط با "دو نفر" تکلیف ات را روشن کنی:
1. با خدا
2. با خودت

[تصویر:  tzelzu6bm25t8kvj41d.jpg]
هميشه شاد و پــــــا يـــــــــا باشيد

haddadi_civil@yahoo.com
سلام
جناب پور ملك شما كه باز داري حرف خودتو ميزني اگر عضوي به زمين برخورد نكنه كه تكيه گاه محسوب نميشه پس اين يعني اگه آيين نامه چنين محدوديتي گذاشته (كه من نميدونم كدوم بخش رو ميگي) شامل طرحي كه شما ميگي نميشه به جايي تكيه گاه اطلاق ميشه كه مسئول انتقال بار به زمين هست عضوي كه به زمين برخورد نميكنه پس تكيه گاه نيست شما راحت به طراحيت مشغول شو
در مورد ابعادش باهاتون موافقم اگه كوچكتر بود بهتر بود و كار سازنده راحتر ميشد اما ديگه چه ميشه كرد اين اندازه تاييد شده هم از طرف هيئت علمي سايت هم از طرف دانشگاه خاوران پس ديگه نميشه كاريش كرد انرژيتون رو صرف طراحي و ساختش كنيد
درمورد طول عضو يه نكته رو هم ذكر ميكنم كه حداقل بايد 75 درصد طول عضو عاري از هر گونه چسب كاري باشه حالا عضو هر طولي ميخواد باشه
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
 سپاس شده توسط رحيم باقري
با عرض سلام و ادب و احترام خدمت تمامی دوستان و عزیزان
بابت اینکه شرایطم به نحوی هستش که هر لحظه نمی تونم جوابگو باشم بسیار شرمنده ولی مطمئناً هر روز به تمامی سوالات جواب خواهم داد.
مطمئنا سوالات زیادی براتون به وجود اومده که چرا مسابقات سازه های ماکارونی رو با رویکرد پدافند غیرعامل می خواهیم برگزار کنیم؟
در واقع پدافند غیرعامل به چه معناست؟
قبل از اینکه به سوالات جواب بدم می خوام عرض کنم سعی بر آن داریم که در هر دانشگاهی که قصد برگزاری مسابقه ماکارونی رو داشته باشه و بخوان ما و سایت ما مشارکت کنیم و قطعاً و قطعاً یک گرایش کاملاً جدید و علمی که تا به حال در هیچ کجای دنیا برگزار نشده با توجه به موقعیت اون دانشگاه و شهر و استان محل برگزاری ارائه خواهیم داد و حالا باید به این موضوع اشاره کنم که پدافند غیرعامل یعنی چی؟
در کل هر اقدام غير مسلحانه‌اي که موجب کاهش آسيب پذيري نيروي انساني، ساختمان‌ ها، تاسيسات، تجهيزات، اسناد و شريان هاي کشور در مقابل عمليات خصمانه و مخرب دشمن گردد، پدافند غيرعامل خوانده مي شود.
امير‌المؤمنين حضرت علي(ع) چندین بار در خطبه های خود در نهج البلاغه به این موضع اشاره داشته اند که:
"آن کس که به استقبال آينده مي‌رود بيناترين است و آن کس که به آينده پشت مي‌کند سرانجام سرگردان مي‌ماند" و همچنین مقام معظم رهبری (مدظله العالی) هم در سخنان خود در بین مسئولین سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و سازمان پدافند غیرعامل کشور مبنی بر به کارگیری نخبگان و مسئولین از امکانات نرم افزاری و سخت افزاری ایران اسلامی در حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران چندین مرتبه در محورهای خاص و مشخصی فرمودند:
"ملتها وظيفه دارند براي صيانت و حراست از خود و براي دفاع از كيان، عزت و هويت، خود را آماده نگه دارند. آن ملتي كه در اين راه غفلت كند، نابود شده است و آن ملتي كه نتواند نياز خود را به دفاع، به ايستادگي و به مقاومت درک و اجرا نماید، پامال شده است. ملت ما نشان داده است كه دچار چنين غفلتي نشده و نخواهد شد".

حال به کارگیری پدافند غیرعامل، درجهت مقابله با تهدیدات و تقلیل خسارات ناشی از حملات هوایی ، موشکی ، زمینی و......کشور مهاجم ، موضوعی بنیادی و اساسی است که وسعت و گستره آن تقریبا تمامی مراکز حیاتی و آسیب پذیر نظامی ، اقتصادی و...... کشور را دربر گرفته و حفظ امنیت ملی، استقلال سیاسی و اقتصادی و پیروزی درجنگ به نحو چشم گیری در راس امور است.

مدیریت پدافند غیر عامل در واقع به دنبال آن است که (ژن) دفاع را در درون ساختار جامعه ای که امکان مورد تهاجم شدن وجود دارد ، قرار دهد. از طرفی نیز بدون هیچ شناختی از نحوه تهاجم دشمن وروش های ایراد خسارت نمی توان به راه حل مناسب برای پیشگیری از آن اندیشید لذا قدم اول دشمن شناسی (نحوه تهاجم دشمن ) است.

بخشی از خسارات و صدمات وارده ازحملات هوایی/ موشکی، مربوط به اصابت بمب/موشک یا هرنوع پرتابه دیگری و ایجاد انفجار توسط آنها می باشد که در لحظه وقوع حادث می گردد و اغلب موارد، خسارات و صدمات مربوط به پیامدهای این حملات ازخسارات ناشی از انفجارات اولیه به مراتب بیشتر می باشد و با رعایت اصول پدافند غیرعامل و اجرای طرح های مربوطه می توان ضمن کاهش خسارات اولیه از بروز خسارات و صدمات بعدی جلوگیری نموده و یا تاثیر آنها را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

اصول اولیه پدافند غیرعامل، ساده و تقریبا ثابت بوده ولی کاربرد این اصول در موارد مختلف تفاوت داشته و در مواردی پیچیده و مشکل می شوند.

یکی از کمترین فعالیت هایی که از طرف بنده و سایر دوستان احساس شد تصمیم گیری و ارائه پروپوزال شروع گرایش جدیدی از مسابقات سازه های ماکارونی می باشد که طراحی و ساخت سازه با بار ضربه ای نامیده شد که از مهمترین نوع این سازه ها می توان به ایستگا های زیر زمینی یا همون پناهگاهها اشاره نمود.
طراحي سازه اي ايستگاههاي زيرزميني ( پناهگاهها ) بايد چنان باشد كه مقاومت پناهگاه در مقابل شرايط مختلف بارگذاري را تضمين نموده و پناهگاه قادر باشد تا تحت شرايط بحراني همچنان كاربري مفيدي ارائه دهد . بر خلاف سازه هاي متعارف زمان صلح، اينگونه پناهگاهها بايد در حين دارا بودن ويژگي هاي يك سازه زمان صلح ، شرايط يك پناهگاه غير نظامي يعني مقاومت در برابر عوامل ناشي از تأثيرات جنگ افزار هاي متعدد را نيز دارا باشد.

اين بارگذاري ها عبارتنـد از : بارگذاري هاي آواري ، بارگذاري هاي استاتيك غير متعارف و بارگذاري ديناميكي.

الف ) حالت بارگذاري آواري:
بارهاي آواري حاصل از تخـــريب سازه هاي اطراف و يا ســازه روي ايستگاه زيرزميني مي باشند.
بارهاي آواري را مي توان به بارهاي زمان صلح اضافه نمود و از آن جا كه ضرايب كاهش بارگذاري مجاز مي باشند ، از اين رو وجود اين نوع بار لزوماً توليد بار بسيار زيادي نمي كند و اين نكته كاملاً بستگي به عمق ايستگاه زيرزميني دارد . هر چه ايستگاه عميق تر باشد ، اهميت بار آواري كاهش بيشتري خواهد يافت .

ب ) حالات بارگذاري استاتيك غير متعارف:
اين نوع بار در طراحي ديوار خارج پناهگاه منظور مي گردد . اين بار موجب گسيختگي هاي موضعي در هر يك از اجزاء باربر از قبيل ستون ها و شمع ها مي باشد. از اين رو دال سقف و دال فوندانسيون پناهگاه زيرزميني بايد به گونه اي طراحي گردد كه انهدام هر يك از ستون ها يا گروه شمع ها موجب تخريب كلي سازه نگردند . اين نكته باعث مي شود كه استحكام دالان اصلي پناهگاه همچنان حفظ گردد .
قابل ذكر است كه بارهاي موردي غير معمول اهميت كمتري نسبت به بارهاي موردي زمان صلح داشته و ميزان آن بستگي به تعداد و فاصله ميان ستون ها و باربري دسته شمع ها خواهد داشت. با اين وجود اهميت بارهاي موردي غير معمول و شرايط بارگذاري آن را نبايد از نظر دور داشت .

ج ) حالت بارگذاري ديناميكي :
بارهاي انفجاري و بارهاي شوك كه بر روي ايستگاههاي زير زميني اعمال مي گردند ، ماهيت ديناميكي دارند. اين بارگذاري ها ، شديد اما كوتاه مدت مي باشند . اجزاء سازه اي از قبيل ديوارهاي جداكننده، شفت هاي تهويه و ديوارهاي حائل انفجاري كه در فضاي حفاظت انفجاري و يا حفاظت در مقابل گاز و انفجار مي باشد، در معرض بارگذاري هاي انفجاري قرار مي گيرند. اجزاء سازه اي داخلي از قبيل دال هاي پلت فرم نيز در معرض بارهاي شوك قرار دارند. هر دو نوع اجزاء ياد شده با توجه به بارهاي ديناميكي مربوطه به گونه اي طراحي مي گردند كه حداقل شرايط لازم براي ضخامت عضو سازه اي و همچنين شرايط بارگذاري استاتيك معادل ، رعايت گردد . از آن جايي كه اجزاء سازه اي نامبرده ، همانند بارهاي آواري تحت تأثير عمق نبوده و يا مانند بارهاي استاتيك غير معمول تحت تأثير ديگر اجزاء باربر( حمّال) قرار ندارند، از اين رو طراحي شوك و انفجار به مراتب دشوارتر از طراحي عادي خواهد بود.

در چندین قسمت مشاهده کردم بعضی از دوستان اشاره به نقش تخم مرغ داشته و علت قرار دادن آن را زیر سازه می خواستن بدونند.

باید خدمت کاربران عرض کنم تخم مرغ در نقش یک نفر انسان و یا یک موجود زنده هست که هدف از این مسابقه، طراحی و ساخت سازه های خاص از جنس ماکارونی جهت مقاومت در برابر بالاترین بار ضربه ای متناسب با اقدامات پدافند غیرعامل و مدیریت بحران می باشد و حتما باید این موجود زنده در زمان بمباران و هر گونه حملات دشمن زنده بماند و تخم مرغ به خاطر خاصیت بسیار ترد بودن بسیار عالی و کم نظیر می باشد و حالا چرا این مسابقه رو تصمیم گرفتیم در شهر مقدس مشهد برگزار کنیم به این دلیل است که با توجه به موقعیت ژئوپلتیک ایران و مخصوصاً شهر مقدس مشهد که دارای مکان های زیارتی بسیاری با مشخصات سقف های گنبدی و مساجد و مکان های خاصی می باشد برای مردم دنیا و مخصوصاً مسلمانان بسیار حائز اهمیت می باشد و این نیاز احساس گردید که دانشجویان رشته های مهندسی بر آن شوند تا بتوانند برای اولین در سطح جهان شبیه سازی سازه های خاص رو با رویکرد پدافند غیرعامل با استفاده از ماکارونی انجام دهند.
من شخصا احساس می کنم تا حدودی مواردی که ذکر کردم جامع بوده باشه ولی اگه دوستان خواستند به بیان مطالبی درباره: انحنا و خمش اعضاء ، تغییر شکل های محوری، ارتعاشات، اثرات فيزيولوژيكي این مدل ضربات به سازه، انعكاس ضربات، انتشار و انکسار موج ضربه، تغییر شکل حلقه ای و ... و هر چیزی که عزیزان دوست دارند بپردازم، حتما بفرمایند تا من جوابگو باشم.

دوست عزیز آقای امير رضا حدادي همه ی دوستان موفق به دریافت آیین نامه شدن من دلیل عدم موفقیت شما رو متوجه نشدم اگه موفق به دریافت نشدید هنوز بفرمایید من براتون ایمیل کنم.

کاربران عزیز به علت اینکه شاید هنوز ابهاماتی برای بعضی از دوسات وجود داشته باشه و بنده در قسمت های بعدی هم نتونم خیلی شفاف احیانا منظور و مفهوم اصلی رو برسونم شماره همراهی رو گذاشتم که اگه دوستان نیاز به صحبت کردن داشتند من در خدمتشون باشم.

و من الله التوفیق
تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.com

سپاس شده توسط رحيم باقري ، سعید قاسم پور

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان