درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی پل های چوبی

مقاومت چوب، وزن کم آن و قابلیت جذب انرژی آن، دقیقاً خصوصیاتی است که در ساخت پل به دنبال آن هستیم. چوب دارای قابلیت تحمل اضافه‌بارهای کوتاه مدت بدون دیدن کوچکترین آسیب است. بر خلاف تصور عموم، قطعات بزرگ چوبی مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش نشان می‌دهند تا حدی که همپا و حتی مقاوم‌تر از سایر مصالح است.
از نقطه نظر اقتصادی چه با در نظر گرفتن هزینه‌های اولیه و ساخت و چه با در نظر گرفتن هزینه‌های نگهداری، چوب بسیار باصرفه‌تر است. اجرای پل چوبی در هر شرایط جوی بدون آسیب به مصالح در هر شرایط جوی امکانپذیر است. چوب بر اثر یخ‌زدن و آب شدن‌های پیاپی آسیب نمی‌بیند و در برابر زیان‌ها و عوارض جانبی استفاده از ضدیخ‌ها که بر سایر انواع پل تاثیرمی‌گذارد مقاوم است. پل‌های چوبی نیاز به تجهیزات خاصی برای نصب ندارند و همچنین می‌توانند بدون نیاز به افراد متخصص و ماهر اجرا شوند. علاوه بر این ظاهر زیبا و دلپسند مخصوصاً در محیط‌های طبیعی دارند.

این باور اشتباه که سازه های چوبی عمر کمی دارند، کاربرد چوب را به عنوان مصالح ساختمانی کاهش داده. اگرچه چوب در شرایط خاص در برابر حمله حشرات موذی استعداد تخریب بالایی دارد، ولی اگر در برابر رطوبت محافظت گردد عمر بسیار طولانی پیدا می‌کند. بسیاری از پل‌های پوشیده شده ساخته شده در قرن نوزدهم بیش از صد سال عمر مفید داشتند چون از قرار گرفتن آنها در معرض عوامل مخرب جلوگیری شده بود. اما در کاربردهای امروزی، پوشیده کردن پل چندان عملی و اقتصادی نیست. اما استفاده از نگهدارنده‌ها، دوام چوب را در پل‌های نمایان (exposed) افزایش می‌دهد. استفاده از تکنیک‌های مدرن و مواد نگهدارنده شیمیایی می‌توانند دوام چوب را به 50 سال یا حتی بیشتر برسانند. علاوه بر این چوب‌های پرداخت شده با مواد نگهدارنده نیاز به رنگ ندارند.

ساختن پل‌های چوبی، انتخابی عملی و اقتصادی
باور اشتباه دیگر درباره چوب به عنوان مصالح یک پل آن است که کاربرد آن محدود به سازه‌های کوچک و کم اهمیت است. این باور شاید ناشی از آن است که چوب‌های با مصارف تجاری ابعاد محدودی دارند و مهمولا پیش از اینکه درخت به حداکثر ابعاد خود برسد بریده می‌شود. اگرچه قطر چوب محدود به تنه بریده درخت است اما ظهور چوب glued-laminated مشهور به glulam در حدود چهل سال پیش، دست طراحان را از نظر ابعاد باز گذاشت.

گلولام که پرکاربردترین چوب مدرن است با متصل کردن لایه‌ها یا تخته‌های بریده شده چوب به هم با چسب‌های ساختمانی ضد آب تولید می‌شود. بنابراین قطعات گلولام از نظر طول، عرض و ضخامت تقریباً نامحدود هستند و از نظر شکل متنوع‌اند. گلولام از نقطه نظر طراحی سازه‌ها، مقاومت بیشتری نسبت به تنه بریده درخت دارد و امکان استفاده حداکثر از منابع چوب و کمترین پرت را دارد چرا که اجازه می‌دهد اعضای عظیم سازه‌ای از قطعات کوچکتر چوب ساخته شوند.
پیشرفت تکنولوژی ورقه کردن چوب طی چهار دهه گذشته تناسب و کارایی چوب را در پل‌های بزرگراه‌های مدرن افزایش داده است.
پرداخت چوب برای ساخت پل چوبی مستحکم

برای بیش از 70 سال نگهدارنده‌ای به نام آرسنات مس کُرُم‌دار یا cca برای طیف گسترده‌ای از محصولات چوبی استفاده شده است و به عنوان عمده‌ترین نگهدارند چوب در امریکا و سایر کشورهای جهان برای ساخت صدها سازه از سکوها و پاسیوها گرفته تا ساختمان‌های با قاب چوبی و سازه‌های دریایی. البته این برتری چندان هم بی‌دردسر بدست نیامد. در دهه 70 گروه‌های محیط زیستی بر سلامت کارگران مشغول به کار در صنعت نگهدارنده‌های چوب تاکید بسیاری داشتند و در دهه 80 اثرات زیست‌محیطی چوب‌های پرداخت‌شده با cca را زیر سوال بردند اما در همان دهه سازمان‌ حفاظت محیط زیست امریکا پی برد که فواید آن بسیار بیشتر از خطرات احتمالی ای است که به نظر می‌آید.
سپس در دهه 90 فشارها بر مصرف خود cca وارد شد و در سال 2002 نام آنرا از cca به epa تغییر دادند و در سال 2004 نسل جدیدی از نگهدارنده‌ها را به منظور پرداخت چوب‌های غیر صنعتی تولید نمودند
روزگارا:
تو اگر سخت به من میگیری،
با خبر باش که پژمردن من آسان نیست...
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، سعید قاسم پور ، رسول عليزاده
سلام
خیلی جالبه طبیعتا اطلاعاتی که شما ارائه دادید اگر در ایران هم اهمیت خاصی نداشته باشه در خارج اهمیت داره ولی چرا شاهد پل های چوبی با این تفاسیری که عرض کردید نیستیم؟شایدم من در جریان نیستم اگر ممکنه یک توضیح بدید
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
سلام توی ایران هم شاهد پل های چوبی هستیم اما پلهایی که فکر میکنم یا تخریب شدند ویادر حال تخریب هستند وفکر میکنم دلیل بازسازی نشدن انها یا پیگیر نبودن مسئولان بوده ویا مسائلی مثل تکنولوژی ساخت.اما مطالبی هست راجب پلهای چوبی وحضورشون که امیدوارم جواب سوال شما باشه.

توضیحات بیشتر:چوب از اولين مصالحي بود که انسان براي ساختن پل از آن استفاده کرد. اگرچه در قرن بيستم بتن و فولاد با گرفتن سهم عمده‌اي از مصالح مورد استفاده در پل‌سازي جايگزين چوب شدند اما چوب همچنان کاربرد وسيعي در پل‌هاي با دهانه کوچک و متوسط دارند. 12 درصد پل‌هاي با دهانه بزرگتر از 6 متر در امريکا (به عبارت ديگر 71.200 پل) از چوب ساخته شده‌اند. و هر ساله پل‌هاي بيشتري هم ساخته مي‌شوند. راه‌آهن امريکا از بيش از 2000 کيلومتر پل چوبي بهره مي‌گيرد. علاوه بر اينها اخيراً پل‌هاي چوبي توجه سازمان‌هاي بين‌المللي نظير سازمان ملل و بسياريکشورها نظير کانادا، ژاپن، انگلستان و اتريش را به خود جلب کرده‌اند

روزگارا:
تو اگر سخت به من میگیری،
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
واقعا جالبه ممنون از جوابتون کاش میشد عکس از پل های بزرگ بذارید که در اون از چوب استفاده شده
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
[img]http://up6.iranblog.com/upload/90/shahrivar/3-5/13144466321.jpg
[/img]

[تصویر:  img][img]http:]
[img]http://up6.iranblog.com/upload/90/shahrivar/3-5/13144466322.jpg
[/img]
[img]http://up6.iranblog.com/upload/90/shahrivar/3-5/13144466322.jpg
[/img]
[تصویر:  13144466322.jpg]
سلام اقای رنود ممنون از پیگیریتون این هم عکس..........

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

روزگارا:
تو اگر سخت به من میگیری،
پاسخ
با سلام
خیلی خوشحالم که بحث سازه های چوبی رو دنبال می کنید، با توجه به اینکه بخش مهمی از شبیه سازی سازه ها به سازه های چوبی بر می گردد لذا خود من هم بسیار راغبم که در این مورد هم بحث کنیم. و در آینده بیشتر در این تاپیک سعی میکنم مطلب بنویسم.
کم کم باید روی مشخصات فیزیکی و سازه ای چوب بحث کنیم. در مورد انواع چوب ها ،مشخصات مقاومت مصالحی ، بررسی رفتار استاتیکی و دینامیکی چوب و...
منتظرم که دوستان اگه مطلبی در این مورد دارن بزارن که استفاده کنیم.
تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام جناب قاسم پور بحث سازه ها ی چوبی در حال حاضر خیلی مورد توجه هستش .ایران یکی از مناطق زلزله خیز دنیا محسوب میشود که در طول سالیان اخیر متحمل خسارات مالی وجانی فراوانی بوده است.هزینه های مقاوم سازی سازه ها ویا بازسازی سازه های خسارت دیده در برابر زلزله ومشکل بودن تامین این هزینه ها برای بسیاری از سازمانها ونهادها ومردم لزوم توجه مهندسین رو نسبت به ساخت سازه های اقتصادی ومقاوم در برابر زلزله مضاعف کرده است.بهره گیری از روشهای کیفی سازه ها در برابر زلزله به شمار می اید.یکی از این روشها اجرای سازه های چوبی مقاوم در اثر زلزله را کاهش خواهد داد.سازه های چوبی مقاوم در برابر زلزله با استفاده از سیستمBrettschichtholzسبک بودن سازه ها-سهولت نصب-سرعت اجرا-وعدم وابستگی به تجهیزات وماشین الات را در بر می گیرد.
در مورد بررسی رفتار استاتیکی ودینامیکی هم مطالبی هست که در اولین فرصت در اختیارتون قرار میدهم.
روزگارا:
تو اگر سخت به من میگیری،
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، سعید قاسم پور
سلام امیدوارم این مقالات به کار بیاد هر چند مختصر هست اما امیدوارم مفید واقع بشه.
دو سوم اراضی فنلاند از جنگل پوشیده شده است. چوب در واقع سمبلاین کشور محسوب می‌شود. برخی از معماران این کشور را سرزمین معماری چوبی لقب داده‌اند.
با افزایش کاربرد چوب در معماری، چوب و الوارهای چوبی عصر رنسانس خود رابه عنوان مصالح معماری می‌گذرانند. امروزه معماران به کاربرد چوب در ساخت ساختمان‌های خود بسیار اهمیت می‌دهند. چراکه چوب علاوه بر برخورداری از زیبایی واصالت و انعطاف‌پذیری در مقایسه با بسیاری از مصالح هزینه کمتری در بر دارد و مجموع این عوامل ارزش آن را بیش از پیش روشن می‌سازد.

ما از طرح‌های معماری که چوب در آنها بیشتر به کار رفته باشد، بیشتر لذت می‌بریم در واقع چوب به نوعی ارتباطما را طبیعت برقرار می‌کند.

برخلاف سنگ، شیشه و آجر که به نظر می‌رسد شکل وقالب مشخصی دارند، چوب امکان تغییر شکل پیدا کردن و ایجاد تنوع را برای معماران فراهم می‌کند. همین امر توجه معماران را به استفاده هر چه بیشتر از چوب جلب کردهاست. بسیاری از محققان معتقدند که با گذشت زمان ارزش چوب این ماده طبیعی بیشترخواهد شد. کاربرد چوب از هر نظر مقرون به صرفه بوده و ضایعات به دنبال ندارد.

در بین کشورهای دنیا فنلاند معماری چوبی را بیش از پیش مورد استفاده قرارداده است برخی از معماران این کشور را به سرزمین معماری چوبی لقب داده‌اند.

در دپارتمان معماری tkk این کشور برنامه یکساله‌ای در مورد چوب و معماری چوبی تنظیم شده است که در آن ویژگی‌های زیست‌شناختی، فنی و معماری چوب مورد بررسی قرار می‌گیرد. چرخه کامل چوب از زمان حیاتش در قالب یک درخت در جنگل تا زمانی که به صورت الوار در ساخت خانه‌ها و یا تزیینات داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دنبال می‌شود.

از چوب به عنوان یکی از مصالح ساختمان‌سازی در ساخت ساختمان‌های مسکونی و اداری استفاده می‌شود. معماران چوب را در قالب سبک‌های سنتی یا به صورت ورقه‌ورقه شده یا نوع‌های متفاوت دیگر به کار می‌بندند.

موزه « فینیش » در فنلاند چندی پیش نمایشگاهی با عنوان از چوب تا معماری برگزار کرد که در آن ساختمان‌هایی که عمده مصالح آن از چوب تشکیل شده بودند به نمایش درآمدند.

دو سوم اراضی فنلاند از جنگل پوشیده شده است. چوبدر واقع سمبل این کشور محسوب می‌شود شاید به همین دلیل است که معماران این کشور قصددارند تا با بهره‌گیری هر چه بیشتر از این ماده طبیعی بین مصنوعات خود و محیطپیرامون ارتباط نزدیک برقرار کنند.

در کشور فنلاند استفاده از چوب به عنوان ماده اصلی در ساختمان‌سازیبیشتر از مواد دیگر نظیر سنگ مقرون به صرفه است، چرا که چوب ماده‌ای احیاپذیر استکه شرایط جغرافیایی این سرزمین دسترسی مصرف‌کنندگان این ماده را تأمین می‌کند.

البته آجر و سنگ نیز در ساخت بناها در این کشور مورد استفاده قرارمی‌گرفتند ولی شاید در دسترس بودن چوب و ارزان بودن و تبدیل‌پذیری آن به اشکال مختلف، کاربرد آن را بیش از پیش افزایش داده است. البته در کشور فنلاند در طول 40سال گذشته مصرف چوب کاهش یافته است ولی معماران این کشور سعی دارند تا با به کارگیری سبک نوینی از چوب توجه همگان را به ارزش جاودانه این ماده طبیعی جلب کنند.
روزگارا:
تو اگر سخت به من میگیری،
پاسخ
 سپاس شده توسط رسول عليزاده ، سعید قاسم پور
سلام
از مقالات پر بارتون خيلي ممنون واقعا ذهن آدم رو نسبت به چوب عوض ميكنه من كه فكر ميكردم چوب ديگه كاربردي (جز در رشته معماري) نداره اما نه انگار بايد اطلاعاتمون رو در اين باره بيشتر كنيم چون ديگه به ما هم مربوط ميشه
منتظر مقالتون در مورد رفتارهاي استاتيكي و ديناميكي چوب هستيم البته خودم هم دارم يه تحقيقاتي ميكنم دانشگاه شروع بشه وسايل آزمايشي در اختيارم باشه يه مقاله هم من بهش اضافه ميكنم
دوستان براي اينكه عقب نيافتيد بهتون پيشنهاد ميكنم در اين مورد بيشتر تحقيق كنيد چون احتمال برگزاري مسابقه با مصالح چوبي خيلي زياده
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور
سلام
بنده یه فیلم دیدم که احتمالاً واسه درست کردن پل با عناصر چوبی از روش منحصر به فردی استفاده کردند و دیدنش خالی از لطف نیست

لینک دانلود
.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان