درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش ساخت سازه های هدفمند
با سلام
صحبتها و نکاتی که جناب طیبی و رستگارمنش فرمودند کاملا صحیح است
چند نکته در مورد مهار خورشیدی و اجرای بادبند در سازه های با چسب حرارتی عرض می کنم
فلسفه اجرای خورشیدی بر روی اعضای فشاری اینه که وقتی خمش در عضو بیش از اون حدیه که خودش (یعنی ساختار توخالی) می تونه تحمل کنه به کمکش میاد... و همیشه به این نکته توجه کنید که وقتی ما خورشیدی رو در بالای عضو اجرا می کنیم اون تکه کوچیک وسط تحت فشار و اعضای بالایی اون تحت کشش قرار می گیرند درست مثل تاور و وقتی که در داخل اجرا بشه دقیقا بر عکس (جهت انتخاب نوع ماکارونی در حین اجرا)
حالا در مورد سازه های 100% مفصلی :
در سازه های مفصلی و با چسب حرارتی استفاده از بادبندهای تک و در یک جهت معمولا جوابگو نیست چون سازه خیلی راحت از گره ها تغییر شکل میده و مهار اون با بادبندهای در یک جهت بسیار سخت، پس همیشه سعی کنید بادبندهای ضربدری کار کنید با ماکارونی باریک
در مورد مهار های تکیه گاهی هم که جناب رستگارمنش طبق تجربشون فرمودند به دلیل همین تغییر شکل گره هاست ...
و باز هم پیشنهاد می کنم اگر سازه هدفمند قابی می سازید با چسب حرارتی عرض سازه رو در قسمت بالای کم بگیرید... خیلی توی مهار شکل پذیری گره ها تاثیر داره
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط هادی نظری ، محمد طیبی ، اشکان رستگارمنش ، مرضیه شریعتی
درود...
تشکر از مهندسای عزیز...
مهندس کاظمی اون نکته که گفتید باید توجه کنیم اون عضو کوچک که وسط خورشیدی قرار گرفته فشاری و دو تا عضو بالایی تحت کشش قرار میگیرن کلی ذهن منو درگیر کرد،نظرم کاملأ برعکس نظر شما بود تا اینکه امروز تو مدرسه با کمک معلم فیزیکمون این قضیه رو حل کردیم و دیدم حق با شماست.
البته اگه اون عضو کوچک وسط نباشه اون دوتاعضو تحت فشار قرار میگیرن.
درسته؟
همه این نتایج رو با توجه به قانون دوم نیوتون و تحلیل بردار ها بدست آوردم
چندتا سوال؟
سازه 100صلب یعنی چی؟اصلأ صلب یعنی چی؟
پس با این وضعیت تو بادبند های خورشیدی که اون عضو وسطی کوچک فشار رو تحمل کنه و عضو های بالایی کششی باشن:
بهتر نیست برای عضو وسطی ماکارونی مثل آنکارا یا تک استفاده کنیم و برای اون دو عضو بالایی از باریلا یا پاستازارا استفاده کنیم؟
من بیشتر دیدم خورشیدی هارو به کل از تک استفاده میکنن
به نظرم اون حالتی که من گفتم هم وزن پایین تری خواهد داشت و هم بهتر عمل میکنه
پاسخ
 سپاس شده توسط اشکان رستگارمنش ، محمد طیبی ، محمود کاظمی
سلام
صلبیت یعنی مقاومت در برابر تغییر شکل یا حرکت برای مثال وقتی یه کش رو با دست میکشی ی تغییر شکلی میده یه سیم برق کمتر و یه قطعه میل گرد یه تغییر شکل که خوب صفره
ما بحث صلبیت را در 2 جا داریم: در چسب کاری و در عضو(سازه)
اتصال صلب با چسب صلب ایجاد میشه یعنی به اصطلاح عادی چسب محکم مثل 123 یا دو قلو که باعث میشه گره (محل اتصال) مثلا در کشش خیلی از خودش مقاومت نشون بده (حتی در دوقلو ار خود ماکارونیهم بیشتر) پس نتیجه میگیریم چسب حرارتی در مقایسه با دوقلو صلب نیست. حتی جالبه که چسب دوقلوهم که به نظر خیلی صلب میاد در مقایسه با چسب های دیگه مثل چسب هل صلب نیست.
در سازه یا علمی تر بگیم در عضو هم صلبیت داریم که میشه همون تعریف بالا (کش و سیم و میلگرد)
اینی که میگن سازه 100 درصد صلب یعنی هیچ تغییر شکلی در هنگام بارگذاری رخ نده که اشتباهه در هر صورت ما یه تغییر شکل جزیی هنگام بارگذاری ذاریم ک ناشی از تغییر شکل چسب و عضو است. منظوره اینا از 100 صلب یا مفصلی نوع چسبه که مثلا در سازه 100 درصد مفصلی فقط چسب حرارتی که مفصلیه مجازه

در مورد اون بادبند خورشیدی هم که گفتی یه نکته هست که اون طرح اتوکدی که مهندس برات گذاشته بود با اون عکسی که گذاشتی و اکثره سازه هایی که میبینی یه فرقی داشت و اونم اون عضو کوچیک وسط بود که میره تو فشار. حرفت درسته که چون تو فشاره ماکارونی کلف بزنم و اونایی که تو کشش هست نازک. اون عکسی که گذاشتی اون عضو وسط را نداره و هر سه ضلع اون مثلث میره تو فشار به خاطره همینه که اکثره سازه ها با بادبند خورشیدی از ماکارونی مقطع بزرگ استفاده میکنند.

یه چیزم که مهندس کاظمی گفت در مورده بادبند ها بود که کاملا درسته در سازه حرارتی به دلیل پایین بودن صلبیت سازه اگه بادبند های تکی بزنید حالا به هر شکلیم باشه زیاد تاثیر نداره به نسبت ضربدری
To live is the rarest thing in the world, Most people exist, that is all
*
*
Oscar Wilde
Let no man pull you low enough to hate him
*
*
Martin Luther King
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد طیبی ، هادی نظری ، محمود کاظمی
با سلام خدمت دوستان
منم با نکاتی که مهندس کاظمی و مهندس رستگارمنش گفتند موافق هستم فقط دریاره مهارهای خورشیدی که گفتی به نظر من عضو وسط رو ماکارونی تک 1/7 استفاده و عضوهای بالای رو ماکارونی مانا 1/2 ولی دوبله استفاده کن و همین جور که مهندسان گفتند بادبند ضریدری استفاده کنShy
“اسیر” گذر زمان نباش …
“اثر” گذار باش …Shy
پاسخ
 سپاس شده توسط هادی نظری ، محمود کاظمی ، اشکان رستگارمنش
با سلام...
با صحبت های جناب رستگارمنش و طیبی کاملا موافقم... فقط در این پست آخری منظور مهندس طیبی ماکارونی 1.7 نه 2.7 Wink
جناب نظری
صلب، مفصل، غلطک... اینها اصطلاحات تکیه گاهی هستند...
صلب به معنی اینه که جوری طراحی شده که در 3 جهت نیرو هارو مهار می کنه... مفصل در 2 جهت و غلطک هم در 1 جهت
در مورد مهار های خورشیدی .. اول می خوام به عکسهای زیر توجه کنی :

[تصویر:  ?di=8136544831011]

[تصویر:  ?di=1213654483349]

در طرح بالایی :
اگه دقت کنی برای حذف خمش و کوچک کردن عضو فشاری اونارو به دو تکه تقسیم و با یک عضو کششی در وسط مهار کرده اگر خودتم کمی به این شکل نگاه کنی عملکرد المانا دستت میاد (عضو وسط کششی)

در طرح پایینی :
در این طرح ما اعضای فشاری رو تغییر ندادیم ولی چون طولشون خیلی زیاده و جنس المانمون که ماکارونی باشه نمی تونه این خمش رو تحمل کنه با یه خورشیدی ساده مهارش می کنیم...
خمش توی این اعضا هم به این صورت که انگار ما دو سر ماکارونی رو با انگشتمون گرفتیم و حالا وسطش رو با شصت به سمت بالا داریم فشار میدیم که بشکونیمش...!
بازم به این حالت نگاه کنی میبینی اون عضو کوچیک وسط به سمت بالا میره در صورتی که اعضای کششی مانع تغییر شکل فشاری اصلیمون میشه.. پس اون عضو کوچیک تحت فشار و 2 عضو بالای تحت کشش قرار می گیرن...
در مورد انتخاب ماکارونی برای خورشیدی هم خیلی حساس نشید چون که قرار نیست فشار زیادی رو تحمل کنه در کل فقط یه مهار برای جلوگیری از تغییر شکل فشاری ... همونطور که آقای طیبی گفتند یه باریلا 1.7 فشاری کوچیک و 2 تا مانا 1.2 برای کششی ها کافیه
امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم (:
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط مرضیه شریعتی ، هادی نظری ، علی رنود ، محمد طیبی ، اشکان رستگارمنش
با قدردانی ویژه از مهندس کاظمی،مهندس رستگارمنش و مهندس طیبی
مهندس رستگارمنش با توضیحات خوبتون معنی صلب رو کامل فهمیدم
با عکسای مهندس کاظمی هم انواع بادبند خورشیدی رو بطور کامل یاد گرفتم
و فکر میکنم اگه خورشیدی ها دقیق و با دقت ساخته نشن فقط وزن سازه رو بالا بردن و نمیشه نتیجه مطلوبی گرفت،پس اجراش خیلی خیلی مهمه
با چیزایی که تو این مدت یاد گرفتم باید کم کم شروع کنم به ساخت
چون اولین طرحو سازه هدفمندمه خیلی برام سخته
یه طرج کشیدم تا نظرتونو درمورد اندازه و تعداد المانهاش بدونم
[تصویر:  s6nc3w47o816osff0lkm.jpg]
عرشه سازه 84 سانتی متره.
ارتفاع:25سانتی متر
فاصله ی لبه به لبه میز بارگزاری 80سانته،من 84درنظر گرفتم که سر نخوره
و فکر میکنم ارتفاع سازه از این بیشتر باشه وزن زیادی میره بالا
تو مسابقات دانش آموزی پارسال وزن تیمی که اول شده 43 گرم بوده و تیمی که چهارم شده 47 گرم.
دیگه حداکتر باید زیر45گرم جمع و جورش کنم،به نظرتون با این طرحی ک کشیدم میشه همچین کاری کنم؟
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد طیبی ، محمود کاظمی
با سلام خدمت دوستان
جناب نظری به نظر من طرحی که گذاشتید طرح خوبی هست ولی چند تا نکته رو میگم که می تونید وزن سازه رو کمتر کنید به نظر من دهانه رو می تونید 82.5 سانتیمتر بگیرید احتیاجی نیست که 84 سانتیمتر بگیرید ارتفاع سازه رو می تونید20 بگیرید بعد با مهار خورشیدی که مهندس کاظمی نشون دادند (عکس دوم ) عضوهای فشاری رو تقویت کنید نکته بعدی اینکه شما 11 تا عضو کششی دارید که می تونید 6 یا حداکثر 7 عضو کششی کافی است و دیگه برای اینکه دقیق تر کار کنید ضخامت ماکارونی ها رو روی طرح مشخص کنید مثل عکسهای که مهندس کاظمی گذاشتن که ضخامت ماکارونی ها رو تعیین کردند
امید وارم که تونسته باشم کمکتون کنمShy
“اسیر” گذر زمان نباش …
“اثر” گذار باش …Shy
پاسخ
 سپاس شده توسط اشکان رستگارمنش ، هادی نظری
سلام دوباره
دیدم حالا که بحث بادبند های خورشیدی و تقویتی روی قوس داغه یه چنتا عکس از یکی از سازه هامون بزارم که ی نوع حالت تقویتی روی قوس برای زاویه 30 تا 70 است.
همونطور که اکثرن دوستان میدونند اکثره سازه ها در فاصله بین این دو زاویه کم میارند (حالا از از کششی یا از فشاری). ما ی بار اومدیم این قسمت رو تقویت کردیم ببینیم چه طوره البته نتونستیم نتیجشو ببینیم چون حلقه بولت کم آوورد و خم شد تو 120 کیلو ولی مطمعن بودیم که میتونست تاثیره خوبی داشته باشه

فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

To live is the rarest thing in the world, Most people exist, that is all
*
*
Oscar Wilde
Let no man pull you low enough to hate him
*
*
Martin Luther King
پاسخ
 سپاس شده توسط هادی نظری
سلام . ببخشید وسط بحث وارد شدم .

اما ماکزیمم توان این سازه تو بهترین حالت 175 بیشتر نمیتونه باشه . تاثیر اون کار تو توان باربری کلی سازه نزدیک صفره .

همیشه تو طراحی ها این رو در نظر بگیرین که ماکارونی یه جنس ترد هست و کرنشی نداره . پس به بعد از 0.1 میل بعد از کرنش فکر نکنید .
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، محمد طیبی ، محمود کاظمی ، هادی نظری
با سلام خدمت دوستان
مهندس رستگارمنش سازه ی که ساختید سازه خوبی بوده و نیم دایره کامل فکر می کنم که بوده توی طرح نیم دایره کامل نیروها با هم برابرند ولی به نظر من توی این سازه احتیاجی به مهارهای خورشیدی نبوده فقط با این کار وزن سازه رو زیاد کردید مهارهای خورشیدی جای بکار میرود که طول عضو فشاری زیاد هست و به نظر من توی بهترین حالت 171 کیلو بیشتر تحمل نمی کنه
“اسیر” گذر زمان نباش …
“اثر” گذار باش …Shy
پاسخ
 سپاس شده توسط محمود کاظمی ، اشکان رستگارمنش ، هادی نظری

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان