درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش ساخت سازه های هدفمند
درود...
یکی دو روزه سایتو زیرو رو میکنم ولی هیچی درمورد سازه هدفمند پیدا نمیکنمHuh
همه بحثا درمورد سازه های سنگین و راندمانیهIdea
انگار نه انگار هدفمندم جزء سازه هاست!!!!!!!HuhHuhHuh
قراره اردیبهشت ماه دانشگاه امیرکبیر یه مسابقه برگزار کنه
بنده هم قراره دانش آموزی شرکت کنم،گفتم از تجربه مهندسا کمک بگیرم بد نیستWink
از بزرگترا خواهش میکنم ما کم تجربه هارو با اطلاعات خودشون و نکات مهمی که تو ساخت سازه هدفمند میدونن کمک کن
سپاس...Blush
پاسخ
 سپاس شده توسط محمود کاظمی ، محمد طیبی ، ساجده نوروزی ، اشکان رستگارمنش ، جواد فلاح نژاد
با سلام
در رابطه با مسابقات سازه هدفمند فقط چندتا نکته رو عرض می کنم...
در سازه های هدفمند علاوه بر محاسبه باری که سازه قراره تحمل کنه زمانی که منظور شده برای این کار بسیار مهمه... مخصوصا در جاهایی مثل امیر کبیر که چسب استفاده شده حرارتیه و بار توی 3 مرحله به سازه وارد میشه (چیزی که توی آیین نامه امسالش خوندم).
همیشه به این نکته توجه کنید که توی سازه های قابی و به اصطلاح 2 بعدی این صفحات هستند که بار رو تحمل می کنند و المانهای بین صفحه ای عملا وظیفه نگهداری این دو صفحه رو در کنار هم تا پایان بارگزاری دارند...
از اونجایی که وزن سازه در چنین مسابقاتی حرف اول رو میزنه سعی کنید با استفاده کمترین مصالح در بین صفحات وزن سازتون رو کم کنید و در عوض دقت بارگزاریتون رو بالا ببرید...
برای مثال اگر به سازه شما نیروی افقی وارد نشه هیچ نیازی به استفاده از بادبند نخواهید داشت !
یکی از چیزهایی که میتونه بادبند رو حذف کنه جمع کردن بالای صفحات سازه به مقدار کم ...
هر 1 دونه چسب حرارتی خام چیزی در حدود 13 گرم وزن داره که باید مقدار بسیار کمی از اون در این سازه مصرف بشه ...
نکته دیگه اینه که چون بار کمی به سازه وارد میشه میتونیم به جای اضافه کردن المان کششی به سازه برای کوتاه کردن فشاری ها برای عملکرد بهترشون از مهار های خورشیدی استفاده کنیم...
در ضمن وقتی شما قسمت بالایی سازه رو جمع می کنید صفحات دیگه اون عملکرد اولیه رو ندارن چون از حالت قائم خارج شدن یک برش کلی به صفحه وارد میشه اما همون طور که گفتم این مقدار رو سعی کنید کم بگیرید ... در ضمن وقتی این کار رو می کنید دیگه نیازی به مهار قسمت پایینی که مکعب رد میشه ندارید Wink
موفق و پیروز باشید
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط هادی نظری ، محمد طیبی
با عرض سلام
در مورد مسابقه ی که در دانشگاه امیرکبیر می خواهد برگزار شود همین طور که جناب مهندس کاظمی گفتن در آیین نامه ذکر شده است که با چسب حرارتی هست استفاده از چسب حرارتی باعث میشه که گره ها مفصلی عمل کنند و گرم شدن چسب پیش از اندازه موقع کار باعث می شود ماکارونی نرم شود در موقع استفاده از چسب حرارتی باید سعی کنیم خیلی گرم نشود و خیلی هم سرد نباشد در حد معلول باشد و یک مورد دیگر که جناب مهندس کاظمی ذکر نکردند توی این دوره از مسابقه در گرایش هدفمند ذکر شده است که سه نقطه بارگزاری در سازه باید داشته باشید که یک کیلو به نقطه بارگزاری سمت راست بار وارد میشود و به مدت یک دقیقه بار رو تحمل کند و بعد دو کیلو به نقطه بارگزاری وسط که به مدت یک دقیقه بار رو تحمل کند و در آخر یک کیلو به نقطه بار گزاری سمت چپ بار وارد میشود که یک دقیقه باید بار رو تحمل کند و چیزی که مهم هست باید سعی کنید با کمترین مصالح ماکارونی و چسب سازه خود را بسازید و چند نکته که می تونید وزن سازه خود را کم کنید البته اینها نظر شخصی هست
1- ارتفاع سازه رو تا جا که می تونید پایین بگیرد و عضو های فشاری که همون جوری که مهندس کاظمی فرمودند با بادبندهای خورشید تقویت کنید
2- برای عضو کششی می تونید از ماکارونی باریلا یا زارا استفاده کنید که هر کدام تا 6 کیلو رو تست شدند ولی این رو در نظر داشته باشید که عضو های کششی در سازه 2 کیلو تا 1.5 کیلو بیشتر نمی کشندن
3- نکته بعدی این که می تونی عرض سازه رو 5.4 بگیرید نه بیشتر اینم به خاطر مکعب 5*5 هست که باید از عرض سازه عبور کند
امید وارم که تونسته باشم کمک تون کنShy
“اسیر” گذر زمان نباش …
“اثر” گذار باش …Shy
پاسخ
 سپاس شده توسط هادی نظری ، اشکان رستگارمنش
با تشکر از مهندس کاظمی و مهندس طیبی
مهندس طیبی فک میکنم شما آیین نامه مسابقه دانشجویی رو خوندید
ولی من دانش آموزمو دانش آموزی شرکت میکنم
درمورد نحوه بارگزاری که گفتید سه مرحلست،باید بگم اون بارگزاری سه مرحله ای واسه دانشجوهاست
تو آیین نامه دانش آموزی همچین چیزی نیست و فقط باید وزنه 3 کیلوگرمی رو به مدت 3دقیقه تحمل کنه
و دهنه سازه های دانش آموزی 80سانته
فقط یه سوال،بادبند خورشیدی چطوریه؟شاید دیده باشم ولی به اسم نمیشناسم
برای دانلود آیین نامه مسابقات امیرکبیر میتونید به آدرس زیر مراجعه کنید
http://spbridge.aut.ac.ir/Regulation.aspx
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد طیبی ، اشکان رستگارمنش
با سلام خدمت جناب نظری
ببخشید من فراموش کرده بودم که شما دانش آموز هستید برای مهارهای خورشیدی که عملکرد نیرو فشاری توی عضوهای فشاری رو بهتر می کنه سوال کرده بودید که من یه عکس که به وسیله اتوکد کشیده شده است نشونتون میدم که فاصله و نوع ماکارونی مهارهای خورشیدی بستگی به طرح خودتون دارد
http://itssa.ir/up/?di=16136530878314
“اسیر” گذر زمان نباش …
“اثر” گذار باش …Shy
پاسخ
 سپاس شده توسط اشکان رستگارمنش ، هادی نظری
با سلام و با اجازه از اساتید
مسابقات امیرکبیر با اینکه انتقاد بهش زیاد است ولی به نظر من به دلیل یک سری از موارد به نوبه خودش مسابقات جالبی
شاید فرق اصلی مسابقات امیرکبیر اینه که در این مسابقات ما تمرکز بیشتری روی گره ها داریم برعکس آیین نامه مجارستان (همون استاندارد) که تمرکز مات روی عضوه
99 درصد سازه های دانشگاه امیرکبیر که درست ساخته شده باشند از گره کم میاره و این به دلیل صلبیت کم چسب حرارتیه پس طرح باید طوری طراحی بشه که ما کمترین تمرکز تنش رو داشته باشیم در گرها.
اگه بتونید چسب حرارتی صنعتی پیدا کنید که دیگه یه سرو گردن از بقیه تیما بالاتر میشید ولی خوب سخته من خودم یه بار با صنعتی کار کردم اصلا قابل مقایسه با گلسازی (معمولیش) نیست.
موقع چسب زدنم از چسب بیش از حد خودداری کن چون حرارت زیاد میشه و ماکارونی می پزهٰ، کم استفاده کن و بعد از زدن با دست خیس بهش فرم بده تا قشنگ فشرده شه.
یه چیزه دیگه هم که هست چسب حرارتی صلبیته کمتری داری نسبت به دوقلو پس باید تو نگه داری سازه (و حمل و نقل) دقت بیشتری بکنی چون مثلا اگه چسب کاریت خوب نباشه یه حالت دینامیکی برا سازه پیش بیاد (مثلا سازه دستته داری باهاش راه میری) گره هات بر اثر همین بالا پایین رفتن های متوالی یکم(خیلی کم) از هم فاصله میگیرند. تاثیرش خیلی کمه ولی بی تاثیر نیست مخصوصا اگه چسب گلسازی باشه
راستی من توی سازه حرارتی به شدت تکیه گاه کمکی رو توصیه میکنم و این حاصل تجربهست که میگم
معمولا تو حرارتی مشکل وزن پیش نمیاد پس تقویت کنید تکیه گاه هارو تا سازه قویتری داشته باشید به نسبت دقت کارتون
To live is the rarest thing in the world, Most people exist, that is all
*
*
Oscar Wilde
Let no man pull you low enough to hate him
*
*
Martin Luther King
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد طیبی ، هادی نظری
با سلام خدمت دوستان
تشکر می کنم از جناب مهندس رستگارمنش
همین جوری که مهندس رستگارمنش گفتند واقعا چسب حرارتی صنعتی خیلی محکم تر از چسب حرارتی گلسازی است ولی به نظر من احتیاجی نیست در موقع چسب کاری دست خود را خیس کنیم و به چسب بزنیم زیرا
1- امکان داره موقعی که دستمون رو خیس می کنیم به ماکارونی برخورد کنند و باعث می شود که ماکارونی رطوبت رو جذر کنند و مقاومت ماکارونی کم شود
2- اگر خود چسب سرد شود خیلی بهتر عمل می کنند
3- و نکته بعد اینکه امکان دارد موقعی که چسب را داریم با دست بهش فرم میدیم بین عضوها فاصله ایجاد کند
“اسیر” گذر زمان نباش …
“اثر” گذار باش …Shy
پاسخ
 سپاس شده توسط اشکان رستگارمنش ، هادی نظری ، محمود کاظمی
(04-07-2013، 04:56 PM)محمد طیبی نوشته است:  با سلام خدمت دوستان
تشکر می کنم از جناب مهندس رستگارمنش
همین جوری که مهندس رستگارمنش گفتند واقعا چسب حرارتی صنعتی خیلی محکم تر از چسب حرارتی گلسازی است ولی به نظر من احتیاجی نیست در موقع چسب کاری دست خود را خیس کنیم و به چسب بزنیم زیرا
1- امکان داره موقعی که دستمون رو خیس می کنیم به ماکارونی برخورد کنند و باعث می شود که ماکارونی رطوبت رو جذر کنند و مقاومت ماکارونی کم شود
2- اگر خود چسب سرد شود خیلی بهتر عمل می کنند
3- و نکته بعد اینکه امکان دارد موقعی که چسب را داریم با دست بهش فرم میدیم بین عضوها فاصله ایجاد کند

حرفهای مهندس طیبی کاملا صحیح است حتما باید رعایت شود، من فرض رو بر این گذاشتم که این مسایل رعایت می شود
رطوبت و ماکارونی هرگز
فشار بیش ار حد هرگز
منظوره من از اون بخش حرفام این بود که اگه بخواهید چسب را حالت دهید راحش اینه که با دست کمی خیس به چسب دست بزنید که به دست نچسبه
To live is the rarest thing in the world, Most people exist, that is all
*
*
Oscar Wilde
Let no man pull you low enough to hate him
*
*
Martin Luther King
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد طیبی ، هادی نظری ، محمود کاظمی
با تشکر از همه عزیزان،واقعأ مفید بود و حتمأ تو ساخت سازه هام از تجربیات و نکاتی که گفتید استفاده خواهم کرد
[تصویر:  m99jfcsac1umbuc761f4.jpg]
مهندس طیبی این عکس واسه مسابقات دانشگاه علوم و تحقیقات تهران هستش که ازباد بند های خورشیدی استفاده کرده بودن و با وزن کمی که سازشون داشت،اگه اشتباه نکنم حدود 105کیلو تحمل کرد و راندمان خوبی زد و فکر میکنم ضعفش از تکیه گاه ها بود
من هم تو ساخت سازم نقاطی که احساس کنم بحرانیه از بادبند های خورشیدی استفاده خواهم کرد
خداکنه جواب بده
پاسخ
 سپاس شده توسط محمود کاظمی ، محمد طیبی ، اشکان رستگارمنش
با سلام خدمت دوستان
با تشکر از جناب نظری
نظر شخصی من در مورد این سازه که نشون دادید توی این سازه ارتفاع رو کمتر از طول دهانه گرفته شده است و تقرییا نیم دایره باز شده است توی طرح های ارتفاع کمتر از طول دهانه هست به قسمت تاج پل فشار بیشتری وارد می شود من فکر می کنم به خاطری همین برای تقویت تاج سازه از مهارهای خورشیدی استفاده کرده است
و درباره نیروی کششی: بیشترین مقدار نیرو به کششی های چسبیده به تکیه گاه و کششی قائم وارد می شود
“اسیر” گذر زمان نباش …
“اثر” گذار باش …Shy
پاسخ
 سپاس شده توسط هادی نظری ، محمود کاظمی ، اشکان رستگارمنش

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان