درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیین نامه های پنجمین دوره مسابقات کشوری سازه های ماکارونی دانشگاه زنجان و پرسش و پاسخ
سلام یونس جان مرسی
مام همچنان منتظیریم تا جناب مهندس قاسمپور یا جناب نوری نژاد بیانو جوابه این سوالارو بدن امیدوارم همونطور باشه که شما گفتید.Shy

سلمان جان ممنونم ازین توجهت منم روزای اول که موافق حضور دانش آموزا نبودم دقیقا ترسم از همچین موضوعی بود که الان اتفاق افتاده مطمئنا همینجور میشه که گفتی خودشون کار طراحی و ساختو انجام نمیدن دقیقا مثل مسابقات ........میشه.Big GrinHuhHuh

امیدوارم همه این مسائل حل بشه جوری که تمام دوستان راضی باشن.

یاحق
ساکت که میمانی میگذارند به حساب جواب نداشتنت........!!!!
عمرا اگر بفهمند داری جان میکنی تا حرمت ها را نگه داری

سلام/محمد جان پسرتوچرااسامی رو قاطی میکنی؟صفرپور که نبایداینجاجوابگوباشه/حتما منظورت جناب قاسمپور هستش
معلم برای سفیدبودن برگ نقاشیم تنبیهم کرد وهمه به من خندیدن ...اما من خدایی راکشیده بودم که همه میگفتن دیدنی نیست...HeartSadunes67@yahoo.com
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد خدایی
سلام
یونس جان ببخشید ویرایشش کردم/
والا اونقد درگیر مسابقات شدم که دیگه همه چیرو قاطی میکنم .

بازم ببخشید

ساکت که میمانی میگذارند به حساب جواب نداشتنت........!!!!
عمرا اگر بفهمند داری جان میکنی تا حرمت ها را نگه داری

با سلام خدمت مهندس قاسمپور اینکه در آیین نامه اومده طول نخ بارگزاری 12 الی 15 اگر کمتر بگیریم مشکل داره؟چون تا اکنون هیچ مسابقه ای این طول رو اندازه دقیق نگرفتند و فقط ذکر میکنن.
دوم اینکه این طرح تکراری تعریفش چیست؟اگر چندین تیم باشند از چند نقطه کشور و در مسابقه طرحی رو بیارند برای مثال 20 کششی با ارتفاع 50 حالا همه این ها یک مقام دارند؟میشه با 0.1 میل اختلاف ارتفاع یا طول پل مثلا 100.5 و 100.8 این بند رو رد کرد و دیگه تکراری نمیشه مثلا همون طرح با این طول ها بیارند؟
همه دوستان منتظر جواب هستند ولی از روز اول که ؟آیین نامه گذاشته شده هیچ کس پاسخ گو نیست/
در رابطه با داوری چرا دکتر فنایی نمی آیند پاسخ گو باشند به هر حال ایشان سرپرست داور ها هستند نمیشه که فقط روز مسابقه بیاند و هیچ سوالی رو هم پاسخ ندهند تا روز مسابقه.
پاسخ
با سلام خدمت کاربران گرامی

از اینکه احساس مسئولیت کردید و نظرات خودتون رو بیان فرمودید بسیار سپاسگزارم.

همانطور که مطلع هستید، آیین نامه ها توسط کمیته علمی نوشته شده اند و مسئولیت کمیته فوق با جناب دکتر امیرمسعود رحیمی است. با توجه به درخواست هایی که از بنده صورت پذیرفت، خواستم به احترام کاربران عزیز پاسخ سئوالات و ابهامات شما عزیزان را بدهم.

لازم میدانم در اینجا چند نکته رو عرض کنم. بنظر من کمیته علمی مسابقات یک کمیته تشریفاتی نیست و مسئولیت بزرگی بر عهده ایشان است. سه بزرگوار از این اعضا از انجمن شبیه سازی سازه های خرپایی ایران هستند و به دعوت من در این کمیته حضور دارند و خوشحالم که دعوت من رو قبول کرده اند.
و پنج بزرگوار از این اعضا از گروه عمران دانشگاه سراسری زنجان هستند که افتخار همکاری با این عزیزان را خواهیم داشت.
لذا شخص من ، همه این بزرگواران رو سرمایه های مسابقات میدانم و معتقدم باید از نظرات این عزیزان استفاده کرد. برای همین تا قبل از گذاشتن آیین نامه ها، فایل های مربوطه به همه این عزیزان(به شیوه های مختلف چه با واسطه و چه مستقیم) ارسال گردید و از این عزیزان نظرخواهی بعمل آمد. همچنین از چند نفر از بیرون این کمیته نیز بنده نظراتشان را استعلام کردم و مورد بررسی قرار گرفت.
و سرانجام آنچه که مورد اتفاق نظر این کمیته واقع گردید، آن چیزی است که بر روی سایت قرار گرفته است.
سعی شده است تمام جوانب یک کار گروهی در نظر گرفته شود. و تجربه چندین ساله مان در بند به بند آیین نامه ها و پختگی آنها، در نظر گرفته شود.

البته چندین غلط املایی در متن آیین نامه ها و تصاویر وجود دارد که بزودی اصلاح خواهد شد. (البته در بندهای آیین نامه تاثیر گذار نیست).

تمام نظرات کاربران عزیز رو مطالعه کردم و 21 مورد رو جهت پاسخ، یادداشت کردم که بیشترین مواردی که به آن اشاره شده بود بند های مربوط به "طرح های تکراری" و "گزارش کار" بود.

در پست بعدیم تمام این موارد رو بصورت کامل توضیح خواهم داد.

.
تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، مهدی بیات ، جواد نوری نژاد ، حامد احمدپور
با سلام

تمام نظرات کاربران عزیز رو مطالعه کردم و 21 مورد رو جهت پاسخ، یادداشت کردم که بیشترین مواردی که به آن اشاره شده بود بند های مربوط به "طرح های تکراری" و "گزارش کار" بود.

نمیخوام بصورت جمله به جمله جواب دوستان رو بدم. لذا ابتدا یه مقدمه عرض میکنم تا برخی مسائل در همین ابتدا پاسخ داده شود:

هدف از برگزاری مسابقات سازه های ماکارونی چیست؟ برگزار کنندگان چه چیزی را دنبال میکنند؟ و شرکت کنندگان به چه چیز میخواهند برسند؟

مسابقات سازه های ماکارونی در ایران از حدود 10 سال پیش کلید خورده است و محک زدن آموخته های علمی دانشجویان و آشنایی این عزیزان با اجرای سازه ها و تاثیرات طرح، مصالح و اجرا روی نتیجه بارگذاری ها و... از اهم اهداف این مسابقات است. شرکت کنندگان با تحصیل دروسی همچون استاتیک، مقاومت مصالح، تحلیل سازه، دینامیک و ... با مباحثی آشنا می شوند که علم طراحی و بهینه سازی سازه ها رو آنان یاد می دهد.

امروزه مدل کردن سازه ها در نرم افزارهای مختلف تحلیل و طراحی و شبیه سازی آنها در کامپیوتر تا حدی پیش رفته است که در بعضی مواقع نیاز به شبیه سازی عملی آنها نیست.

علمی که دانشجویان ما در ایران در رشته های فنی می آموزند، بسیار سنگین تر و قدیمی تر از آن چیزی است که در برخی دانشگاه های خارج از کشور بیان می شود. دانشجویان دوره کاردانی و کارشناسی ما در بسیاری مواقع، با نرم افزار های تخصصی رشته خویش بیگانه اند و این یه اتفاق ناخوشایندی است.

لذا برگزاری مسابقات سازه های ماکارونی می تواند بهانه ای باشد تا ما شرکت کنندگان و علاقمندان به شبیه سازی سازه ها رو تشویق کنیم تا با نرم افزارهای مختلف تحلیل و طراحی آشنا شوند و اگر آشنایی با این نرم افزارها ندارند، در فرصت 3 ماه مانده به مسابقات، یاد بگیرند.

من از کمیته علمی مسابقات خواهم خواست تا اگر کاربران در مورد مدل کردن سازه ها با مشکلی برخورد کردند و سئوالاتی داشتند، در سایت مطرح کنند تا این کمیته پاسخگو باشد.

مثال اول:
کسی که فرضا مهندسی صنایع تمام کرده است ولی به رشته خلبانی علاقمند است، حتما پیگیر یاد گرفتن رشته خلبانی خواهد شد و لذا برای اینکه خلبان قهاری شود دوره های مربوطه را می آموزد و در این مورد مطالعه می کند.

بدیهی است که آنچه نمیدانیم را باید یاد بگیریم. و یا از کسانی که می دانند سئوال کنیم.

اگر ما از تحلیل و طراحی در مسابقات سازه های ماکارونی بگذریم، دیگر هیچ جذابیتی را نمیتوان برای این مسابقات و علمی بودن آن متصور شد. اگر ما میخواهیم که مسابقات سازه های ماکارونی را به جایگاه مناسبی برسانیم باید کارهای جدیدی ارائه دهیم. بنظر من باید این مسائل و تکالیف در گذشته توسط برگزار کنندگان، خواسته می شد تا امروز دیگر شاهد هیچگونه بحثی در این مورد نباشیم.

برگزار کنندگان این مسابقات دنبال این هستند تا شرکت کنندگان (دانشجویان و دانش آموزان مستعد) بتوانند خود را از سایرین بالا بکشند و با رفتار سازه ها تحت بارگذاری ها و شرایط مختلف آشنا شوند. لذا برای این مهم، هر آنچه که لازم باشد باید اتخاذ شود.

اما آنچه که شرکت کنندگان باید دنبال کنند، می تواند مسائل مختلفی را در بر گیرد. تحلیل درست و صحیح سازه، مدل کردن سازه، انجام آزمایشات مقاومت مصالح، دقت به روند اجرای سازه، بهینه سازی سازه، تاثیر محیط بر سازه و... مواردی است که یک شرکت کننده می تواند به آن دست یابد. و در این میان سه تیم میتوانند عناوین برترین سازه ها را کسب نمایند. ولی کسب مقام در این مسابقات هدف نیست. هدف علم آموزی است.

تفاوت نگاه کمیته علمی مسابقات با برخی شرکت کنندگان در اینجاست!

-------------------------------------------------------------------------------------------

در مورد مصالح:
مصالح تقریبا در هر دو گرایش آزاد گذاشته شده است و بنظر من این مورد یکی از حسن های آیین نامه می باشد. و با توجه به محدودیت وزن در گرایش سنگین و راندمانی، آزاد گذاشتن مصالح می تواند به ارائه طرح های جدید کمک نماید.

یک عزیزی در مورد اینکه "انسانها جایزالخطا هستند" مطلبی فرمود! دوست عزیز اگه بنظر شما خطایی در آیین نامه ها وجود دارد، خوشحال میشم بفرمایید تا مشکل را حل کنیم!؟
(اگر منظورتان همان دو بندی است که برخی بهش انتقاد کردند، باید عرض کنم این دو بند نه تنها خطا نیست بلکه یکی از امتیازها و نقاط قوت آیین نامه می باشد)

اما یکی دیگر از عزیزان در مورد طول ریسمان فرمودند که : در هیچ کجا این مورد کنترل نمی شود، باید عرض کنم: ما با "هیچ جا" کاری نداریم. کار خودمان را انجام خواهیم داد. اگر تیمی طول ریسمانش در این محدوده نباشد، باید اصلاح کند وگرنه اجازه بارگذاری داده نخواهد شد.

اما در مورد اینکه چرا جناب دکتر فنائی به سئوالات پاسخ نمیدهند، باید عرض کنم، این مورد قبلا توضیح داده شد و تا روز داوری ایشان هیچگونه مسئولیتی برای پاسخگویی ندارند و تمام مسئولیت ها بر عهده رئیس کمیته علمی مسابقات است.

خوشحال خواهم شد که اگر پاسخ های من با نظر رئیس کمیته علمی مطابقت نداشت، متذکر شوند تا اصلاح نمایم!

در پایان برای همه شرکت کنندگان در این مسابقات آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

بدرود

تماس با من:

پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، جواد نوری نژاد ، سلمان توکل ، دکتر نادر فنائی
سلام

تشكر مي كنم از مهندس قاسمپور بابت توضيحات كاملي كه ارايه فرمودند.اما نكته اي را لازم دونستم كه بگم:اينكه انسان جايز الخطاست امري است بديعي و هيچ انساني در هر درجه ي علمي كه هست نمي تواند ادعاي تكامل كند و خداوند هيچ بنده اي را كامل خلق نكرده.هر كسي كمبودي دارد.اينكه افرادي وقت گذاشته اند دقت كرده اند و آيين نامه اي تدوين شده جاي قدر داني داره ولي درسته سال به سال ومسابقه به مسابقه سعي بر ارتقاء آيين نامه ها و مسابقات است ولي نمي شود ادعا كرد آيين نامه اي كه تدوين شده هيچ ايراد و ابهامي ندارد.در پست قبلي بنده روي دو موردي كه دوستان اختلاف نظر داشتند اظهار نظر كردم و در اتمام هم گفتم كه شركت كردن در مسابقه اي پذيرفتن شرايط اون مسابقه است.
در پايان اميدوارم مسولين مسابقه با ديد دوستانه تري به قضايا نگاه كنند.

موفق باشيد.
ترجیح می دهم با کفش هایم در خیابان راه بروم و به خدا فکر کنم

تا اینکه در مسجد بنشینم و به کفش هایم فکر کنم.
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، سعید قاسم پور ، سلمان توکل ، علی رنود
با سلام
جناب عظیمی عزیز

بنظر من انسان ها "جایزالخطاء" نیستند، بلکه "ممکن الخطاء" هستند! در شرع مقدس ما ائمه اطهار (ع) انسان های کاملی هستند و هر کسی از مکتب این بزرگواران پیروی کند، او نیز به تکامل خواهد رسید. اینجا جای مناسبی برای این جور مباحث نیست و من با این مسئله کاری ندارم .

من از شما ممنونم که لطف داشتید و فرمودید که "شركت كردن در مسابقه اي پذيرفتن شرايط اون مسابقه است".

عرض من این است که اگه بنظر شما آیین نامه های ما ایرادی داره، بفرمایید تا در صورت لازم اصلاح کنیم!؟ شاید ما به مسئله ای دقت نکرده باشیم. منظور من این بود. در غیر اینصورت که قضیه منتفی است. باز هم ممنون.

بدرود
تماس با من:

پاسخ
 سپاس شده توسط ابوذر عظیمی ، علی رنود
سلام/این مسابقه مسابقه ایست بین مهندسان آینده مملکت وکسانی که علاوه بردرس خوندنشون میان تواین مسابقات کارمیکنند وحضورپیدامیکنن یه سری فرقای باکسای دیگه دارن وفعالترن وتوکارشون جدی هستن .
معلم برای سفیدبودن برگ نقاشیم تنبیهم کرد وهمه به من خندیدن ...اما من خدایی راکشیده بودم که همه میگفتن دیدنی نیست...HeartSadunes67@yahoo.com
پاسخ
 سپاس شده توسط ابوذر عظیمی ، پویا صالحی ، علیرضا جاودانیان ، سلمان توکل ، حمید پورملک ، محمد خدایی
آقا من در مورد دانش آموزان فهمیدم چی میگیدا Idea ولی نفهمیدم Exclamation
یعنی یه دانش آموزی که بخواد توی این مسابقه شرکت کند مثلا به عنوان تفریحی ویا هیجان ویا تجربه و یا ... باید برود کلاسای بیرون و از درساش بگذرد و یه هزینه ای هم بکند و ... برای مسابقه بدهد و در آخر هم برنده شد (که خدا رو شکر انشاءالله که در بقیه زمینه ها هم موفق باشند) ولی اگه شکست خورد چی؟ Huh
آقا شما که لطف کردید یه نظر سنجی برای بند 10 گذاشتید , لطف کنید که اگه دوستان هم با بنده موافق باشند یه نظر سنجی هم برای این مدل کردن و آوردن مدل سازه ها توی نرم افزارها بگذارید Smile .
Heart ممنونم از شما عزیزان که بسیار در این زمینه زحمت میکشید Heart .
پاسخ
 سپاس شده توسط یونس شیخی چراغ ، هانی هادی نیا ، حجت الله صفرپور ، محمد خدایی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان