درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسابقات سازه هاي فولادي
سلام

دوستان این بحث کمی راکت مونده بود !

میخوام نزدیکی مسابقه یه استارتی به ذهن دوستان بزنم !

نظر دوستان در مورد طراحی سازه بر مبنای خرپای Fink truss چیه ؟؟؟؟؟ Big Grin

من خودم براتون این طرح رو توی SAP پیاده میکنم و میذارم و معایب و مضایای اون رو بررسی میکنیم !

ممنون میشم دوستان عزیز هم تو این بحث فعالیت داشته باشن !

منتظر کارای دوستان هستیمHeartHeartHeart

[تصویر:  ?di=113572906207]
برهنگی تنها به یک تکه پارچه بستگی ندارد .
برهنگی یعنی بی توجهی به شرافت انسانی و شخصیت انسانها

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور ، علی رنود ، حسین ترکی
سلام
موقعی که ما درس استاتیک میخوندیم استادمون میگفت خرپای فینک در واقع هیچ عضو صفر نیرویی نداره و الان وقتی این نوع خرپا را بررسی میکنیم میبینیم که نداشتن عضو صفر نیرویی به افزایش کارایی سازه و احیانا به کاهش خیز سازه کمک میکنه البته این هم مهمه که فینک فشاری باشه یا فینک کششی زیرا که در صورتی که EI تمام اعضا برابر باشه فینک فشاری به مراتب خیز کمتری از فینک کششی داره...
من در این حد بلد بودم گفتم اگر خدمت دوستان درس پس بدم خالی از لطف نیست
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز ، سعید قاسم پور ، حسین ترکی ، فاطمه اسمعیلی سوره ، امین خدایی بهاروند
دوستان طبق قولی که داده بودم سازه رو تو برنامه SAP مدل سازی کردم حالا با جزئیات و عکس های آنالیز سازه براتون قرار میدم Smile

برای دوستانی که در نظر داشتن رو این سازه تحلیل کنن و بخوان با تغییراتی که میدن سازه رو بهینه تر کنن فایل SAP رو هم ضمیمه کردم Smile

* نکته

تمام المان های فشاری یا کششی سازه از نوع مقطع 20*20 میلیمتر با ضخامت 2 میلی میباشند !

المان های پایه ها به دلیل حساسیت و تنش های فشاری بالایی که تحمل میکنند 80*20 میلی در نظر گرفتم که با جوش 2 عدد 40*20 بدست میاد !

خیزی که در این تحلیل بدست میاد 3.75 میلیمتر هست که اصلا خوب نیست !

من خودم شخصا از طرح های دیگه بهترین نتیجه ها رو گرفتم اما ممنون میشم دوستان کمی همکاری کنن و رو این طرح تغییراتی بدن تا بتونن خیز های بهتری بگیرن Big GrinBig GrinBig Grin

در نهایت میگم ! این سازه باز هم کاملا بهینه نیست و ایرادات زیادی داره و فقط به جهت این گذاشتیم تا دوستان بیشتر آشنا بشن !!!! Heart

عکس (1)

[تصویر:  ?di=1513574114450]

عکس (2)

[تصویر:  ?di=1613574114958]

عکس (3)

تنش های فشاری و کششی

[تصویر:  ?di=513574115211]

عکس (4)

لنگر خمشی

[تصویر:  ?di=013574115551]

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   itssa.rar (اندازه: 36.85 KB / تعداد دفعات دریافت: 7)

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور ، رسول عليزاده ، حمید پورملک ، علی رنود ، امین خدایی بهاروند ، حسین ترکی
سلام

تو طراحی سازه باید همه جوانب رو در نظر بگیرین .

اولین ایرادی که میشه بهش گرفت وزن بالای پل میشه هر ی متر پروفیل 20*20 وزنی حدود 1 تا 1.2 بستگی به کارخونه تولیدیش متفاوته . که وزن این سازه خیلی زیاد میشه .

دوباره تو طراحی اصل دور نزدیکی رو رعایت نکردین . لینک که بین دو عضو زدید نباید پخش کننده دیگه ای قبل از اون وجود داشت باشه . کارایی سازه رو خیلی پایین میاره و راندمان سازه پایین میاد . از سمت تکیه گاه به وسط و پایین سازه لینکی که وصل شده باعث شده بار به درستی تو کل سازه پخش نشه . یا باعد طراحی عوض شه یا باید پروفیل ها متناسبتر شن .
تو این مسابقه پل فولادی شبیه مسابقات سازه هدفمند تو پل ماکارونی باید عمل کنید . چون وزنه شما ثابته . پس سازه ای طراحی کنید که فقط همین وزنه رو با یه ضریب اطمینانی تحمل کنه و کمترین خیز رو داشته باشه . مقاومت این سازه با یکم اصلاح خیلی بیشتر از نیازه .

موفق باشید .
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز ، سعید قاسم پور ، فاطمه اسمعیلی سوره
با تشکر از نظر آقای پور ملک و ایراداتی که گرفتن کاملا درست و به جا بود!!

دوستان دیگه هم نظر بدن خوشحال میشیم Heart

IdeaIdea
پاسخ
سلام

به نظر من چون تو این مسابقات مبنا خیز سازه هست . سعی کنید بیشتر عضو ها توی کشش بیفتن تا فشار . چون تو فشار کمانشی که هر عضو میکنه باعث بیشتر شدن خیز میشه تا کرنشی که یه عضو در اثر نیروی کششی انجام میده .
ولی از طرف دیگه اتصالات و جوش ها باید درست باشن و طوری نباشن که بعد از اینکه نیرو روی آنها قرار گرفت تازه قفل بشن و خیز زیادی کنن .

گرایش پل فولادی با ماکارونی فرق داره و ساخت مهمی داره . مثل ماکارونی نیست بگین اگه یکم کم و زیاد شد سمباده میزنم . سعی کنید چیزی بسازین که دقت ساخت بالایی داره .
پاسخ
 سپاس شده توسط مهرداد کریمی 20 ، مجید نیک نیاز ، علی رنود ، امین خدایی بهاروند
سلام
یکی از ایرادات مهم این طرح خیز زیادی هست که باعث کاهش راندمان تعریف شده در آیین نامه میشه و این خیلی مهمه
اگر برید در این فرمول آیین نامه یک سری محاسبات انجام بدید به این نتیجه میرسید که خیز تا یک حدی که باشه باعث کوچک تر شدن عدد خروجی میشه که این اثر مثبتی در رتبه بندی داره یعنی شاید سازه شما حتی 80 کیلوگرم بشه ولی اگر خیز سازه در اون حد کم باشه عدد خروجی فرمول رو بسیار بسیار کم میکنه
همیشه طرحی برتره که از هر لحاظ روی اون فکر شده باشه من خودم که بعید میدونم امسالشو شرکت کنم اما به هر حال دارم روش کار میکنم که طرحی داشته باشم که اکثریت اعضا در فشار باشن(زیرا که در کلیت اعضای تحت فشار تغییر طول کمتری دارند)
اما در طرح جناب نیک نیاز که طرح جالبی هم هست اکثریت اعضا تحت کشش هستند هر چند که در اون به خیز و نکات مربوط به خیز هم اهمیت داده شده.
من هنوز فولاد 2 نخوندم اما به نظرم میاد بشه گاهی اوقات به جای یک عضو بیایم اتصال رو قوی تر کنیم و عضو رو حذف کنیم مثلا اتصال خمشی به جای قرار دادن عضو مورب یا امثال این موارد
کلیت طرح من اینه که یک عضو یک متری در وسط تیر اصلی(پل) برای اعمال بار قرار میدهیم و در دو طرف هم مثل طرح مثلثی ماکارونی دو تا ماهیچه قرار میدم که نیاز به اعضای خرپایی در قسمت میانی نداشته باشیم از طرف دیگه در قسمت میانی عضو یک متری هم یک تسمه برای صلبیت بیشتر مقطع قرار میدیم که بتونیم به اون خیز مورد نظر برسیم البته متاسفانه در قسمتهایی نقص محاسبات دارم که باید اطلاعاتشو کسب کنم و چون وقت تنگه موکولش کردم به سال آینده که فولاد 2 هم پاس کرده باشم
موفق باشید
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور ، یونس شیخی چراغ ، مجید نیک نیاز ، امین خدایی بهاروند
با توجه به نیاز دوستان به آشنایی به انواع مهاربند گفتم این مطلب رو بذارم تا اینکه دوستان با توجه به طرج ها معایب و مضایای هر کدوم از این بادبندی ها رو بگن

[تصویر:  ?di=11135782829111]

انواع باد بند:

مطابق پیوست 2 آینن نامه 2800 انواع مهاربندها به صورت زیر می باشد.

1-مهاربند ضربدری:این نوع مهاربند که به همکاربند همگرا نیز معروف می باشد،حالتی است که دو عضو مهاربند به صورت قطری زوایای متقابل یک دهانه را به هم متصل نمایند.
مزایا:
_ سختی بالا برای سازه
_ کنترل تغییر مکان جانبی سازه تا حد زیاد

معایب:
_ایجاد محدودیت از نظر معماری برای ایجاد بازشو

2-مهاربند قطری:حالتی که فقط یک قطر داخل چشمه وجود داشته باشد.

3-مهاربند ٧ و ٨ :در این نوع مهاربندها،دو عضو مهاربند بر روی یک گره در رو و یا زیر تیر با یکدیگر متقارب باشند.

4-مهاربند K :در این نوع مهاربند،یک جفت مهاربند در یک طرف ستون قرار می گیرند و یکدیگر را در نقطه ای بر روی ستون قطع می نمایند .

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط ساناز محمد حسن زاده ، علی رنود ، امین خدایی بهاروند ، سعید قاسم پور
سلام
از راهنمایی های دوستان خصوصا اقای نیک نیاز ممنون مطالب به جا ودقیقی بود به نظرم درمورد مهاربندها مهاربند قطری میتونه بیشتر به کار بیاد چون میتونیم با اجرای این نوع مهاربند در سازه یا پل به وزن خوب ومطلوبی برسیم چون که تو این مسابقات سازهها باید با و حداقل وزن ساخته بشن همون طور که دوستان هم اشاره کردن باید سعی کنیم بیشتر عضوها تو کشش باشن که باید در این رابطه برای اتصال کردن عضوها به هم ازجوش خوب وایده الی استفاده کنیم وبیشتر اتصالات از نوع گیر دار باشه...
Shyدر بدترین روزها امید وار باش زیرا زیباترین باران ها از سیاه ترین ابرهاست...Shy
پاسخ
 سپاس شده توسط یونس شیخی چراغ ، مجید نیک نیاز ، محمد خدایی
سلام/ممنون آقای نیک نیاز وباقی بچه ها .آقای نیک نیاز همونطور که دوست عزیزم آقاامین فرمودن واسه این آیین نامه امسال بهترینش همین قطری هستش درسته درکل ضربدری نقصی نداره وخیلی خوبه ولی چون مسابقات راندمانی هستش وراههای زیادی بایدپیداکردبرای سبک سازی مفید لذا قطری خوبه وباید از یه راه دیگه تغییرمکان جانبی روکه خیلی زیادنیست روکنترل کرد .
معلم برای سفیدبودن برگ نقاشیم تنبیهم کرد وهمه به من خندیدن ...اما من خدایی راکشیده بودم که همه میگفتن دیدنی نیست...HeartSadunes67@yahoo.com
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان