درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسابقات سازه هاي فولادي
با سلام خدمت دوست عزیزم آقای رنود

مهندس جان طرح و ایده ی جالبی هستش اما تو آیین نامه به دلیل ارتفاع محدود و همچنین پایین بودن ارتفاع قوس عمل انتقال نیروها به پایه به خوبی صورت نمیگیره

همچنین از لحاظ آیین نامه ای این سازه کاملا غیر مجازه ! اون هم به دلیل اینکه باید محل بارگذاری کاملا صاف بوده و هیچگونه شیب مثبت یا منفی نداشته باشه ! که در صورت رعایت این موضوع عملا طرح قوصی از بین میره

با تشکرHeartHeart
این هم یه عکس دیگه ...

البته با کسب اجازه از صاحبان سازه !!!

HeartHeartHeart

[تصویر:  ?di=1213474450358]
برهنگی تنها به یک تکه پارچه بستگی ندارد .
برهنگی یعنی بی توجهی به شرافت انسانی و شخصیت انسانها

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، حمید رضا نظری
دوستان عزیز

لطفا در صورت امکان در صورت ارائه طرح نوع مقاطع رو هم مشخص کنین تا بقیه در صورت آنالیز طرح دچار مشکل نشن
!
HeartHeart با تشکر

IdeaIdea
پاسخ
دوستان عزیز 2 تا سازه براتون میذارم از نوع خرپایی

عزیزان این سازه ها اصلا ارزش تحلیلی و سازه ندارن و از درجه اعتبار بی ارزش هستند و فقط به دلیل جهت دهی به ذهن شما دوستان و روشن تر شدن آیین نامه قرار داده شده

HeartHeart

[تصویر:  ?di=1113475348754]

[تصویر:  ?di=1113475348767]

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، حمید رضا نظری
سلام جناب نیک نیاز
خداقوت
طرح ها جالب هستند و جالب تر از اون اینکه در ظاهر به وضوح میبینیم که طرح قوسی بسیار مناسب تر از طرح زیریش هست(هم از لحاظ نوع طراحی و هم از لحاظ تقسیم نیروها و لنگرها) انشالله در چند روز آینده سعی میکنم در حد توانم ارسال هایی در این تاپیک داشته باشم
یا علی
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز ، حمید رضا نظری
با سلام خدمت آقای رنود

مهندس جان طرح های ساده و ایده بده ای هستند اما طبق آنالیز هایی که انجام دادم اصلا برای این نوع مسابقات جواب خوبی رو نمیدن !!

طرح های بسیار مناسبی داریم که داریم روشون به شدت کار میکنیم ! اما مهم تر از خود طرح به نظر بنده اتصالات و چیدمان مناسب المان ها و ریزه کاری های خوبی هست مه باید انجام بشه !

در اینجا یکی از ریزه کاری های جالب رو براتون نشون میدم که امید وارم مورد توجه شما قرار بگیره !

در یکی از سازه ها دوستان اومده بودن و المان رو به داخل المان بست کرده بودند ! البته از لحاظ آیین نامه ای هیچ اشاره ای نشده بود اما این کار به نظر زیاد خوب نیست چون این دوستان چند سانتی متری تو هم رفتگی داتند اما شاید اگه آیین نامه اصلاح نشه بعد ها این مقدار افزایش پیدا کنه

توجه به نقاط 1-2-3

[تصویر:  ?di=613477326833]
با تشکر

دوستان حیفم اومد این مطلب رو اضافه نکنم ...

توی مسابقات بهترین سازه از لحاظ قوسی بودن شکل سازه این دوستان بود که اگر اشتباه نکرده باشم در حدود 12 میلیمتر خیز داشتند اما به قدری زیبا کار شده بود که واقعا جای تحسین داره !

HeartHeartHeart

[تصویر:  ?di=713477360420]

[تصویر:  ?di=813477360422]

از بابت بدی عکس هم شرمنده ...

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، علی رنود
سلام خدمت جناب نیک نیاز عزیز
ببینید در این سازه ای که 12 میلیمتر خیز داشت یک نکته خیلی جالب بود و اون هم ترکیب اتصالات بود.این تیم برای دقت بیشتر در ساخت خودش و تطبیق بهتر بین تحلیل و ساخت شاید این کار رو انجام دادند در حالی که اصل طرح زیاد طرح قوی و مناسبی از لحاظ هندسی نبود
اما در کل ابتکار اتصالاتشون بسیار عالی بود
در مورد اون دو طرح هم باید بگم اگر ما مشکل برای پروفیل فشاری داریم میتونیم سازه دو قوسی طراحی کنیم تا مشکل پروفیل اون حل بشه اما همونطور هم که مستحضر هستید شکل دوم که یک تیر با شیب ثابت هست توسط یکی از تیمهای بسیار خوب ارائه شده بود و حائز مقام شد
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز
با سلام خدمت دوستان عزیز

بله نحوه اتصالات این دوستان عالی بود !

اما در مورد سازه های دو قوسی باید توجه داشت که سازه از نظر راندمان هم حائز اهمیت هست !

اما در این خصوص با اجرای سازه دو قوس هم تعداد اتصالات افزایش پیدا میکنه که در صورت طراحی نا مناسب زمان منتاژ رو افزایش میده !

اینم یه عکس :

[تصویر:  ?di=513477938814]

این سازه واقعا عالی بود و چفت و بست خوبی داره اما اگه دوستان عزیز سازه رو شبیه سازی بکنن و تحلیلش کنن ایراد بزرگ این سازه هم معلوم میشه !

با تشکر از تیم رودهنHeartHeartHeartHeart

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
در سازه دو قوسی ما میتونیم دو انتها را به هم وصل کنیم و همچنین به دلیل یکسان بودن نیرو در دو قوس(چون در انتها به هم وصل شدن)از یک نوع پروفیل استفاده کنیم
لازم به ذکره که به دلیل اینکه باز فقط به صورت لنگر هست پس ما میتونیم بین دو قوس رو فقط دو مهار زیکزاکی بزنیم که کادرهای بسته ما که سبب نامعینی شده اند در حرکات دو قوس نسبت به هم توسط دو عضو زیکزاکی کنترل شوند
در ولی خوبی این نوع طرح اینه که تمامی مصالح تحت فشار هستند ولی در طرح دانشگاه خواجه نصیر تار خنثی تقریبا از وسط تیر رد میشد یعنی با توجه به لنگر مثبت ایجاد شده در تیر، تار پایین تحت کشش و تار بالا تحت فشار بوده که این خود باعث ایجاد لنگر در اتصالات ابتدایی و انتهایی پل میشه و در نهایت باعث حرکت افقی پایه های تکیه گاهی میشه(چون اتصالات ابتدایی و انتهایی گیردار بودند) و این برای خیز سازه ضرر داره
یاحق
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز ، حمید رضا نظری
HeartHeartHeart

همینطوره که شما میگین ...

البته یه ایده کوچیک داشتم !

تو سازه ها هر چی المان سخت تر و بیشتر باشه به نظره بنده صحیح نیست ! گاهی وقت ها با حذف بعضی از المان ها و تغییر جهت آنها همچنین استفاده از المان های ضعیف تر و تقویت نقاط بحرانی سازه میشه نتیجه بهتری از حالت سازه با المان های زیاد و بسیار قوی گرفت

یا حقSmileSmile

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
دقیقا همینطوره که شما میگید
تمامی این طراحی ها باید بر اساس اصل سازگاری تغییر شکلها باشه به عنوان مثال در تحلیلهای مرتبه اول گاهی اوقات میبینیم که تغییر شکل کم یک عضو باعث تغییر توزیع تنش در تحلیل مرتبه دوم میشه و همینطور تغییر شکل زیاد یک عضو نیز باعث تغییر چشمگیر در توزیع تنش میشه که این درحالیست که تقریبا اکثر تغییرات توزیع تنش در سازه ها مخرب هستند مگر در طراحی های پلاستیک و الاستو پلاستیک
یاحق
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان