درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسابقات سازه هاي فولادي
سلام
اگر اشتباه نکنم تو 3 گرایش مقام داد
خیز سازه چقدر بود؟
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری
سلام

با اجازه بقیه دوستان !! بله تو 3 گرایش مقام داد
خیر سازه 1 mm بود اما دوستان دانشگاه آزاد تبریز هم خیز سازه ای به اندازه 2mm رو داشتن اما به نظر من سازه اونها از لحاظ طراحی مهندسی تر بود اما به دلایلی که جاش نیست بگم از آوردن مقام در گرایش زیبا هم محروم شدند!

سازه خواجه نصیر سازه ای کاملا ساده و در عین حال به نکات زیادی توش توجه شده بود برای مثال برای جلوگیری از باز 30 کیلویی جانبی بازوهایی تعبیه شده بود که این بازو ها فقط وظیفه کنتل حرکت در محور y رو داشتند اما در خیز سازه اثر منفی داشت اما این دوستان با کمی خلاقیت این مشکل رو هم حل کرده بودند !!

با تشکر

HeartHeart
برهنگی تنها به یک تکه پارچه بستگی ندارد .
برهنگی یعنی بی توجهی به شرافت انسانی و شخصیت انسانها

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، حمید رضا نظری
ممنون از جناب نیک نیاز
حالا اگر اجازه بدید چند تا از نتایجی که من تو طراحی این نوع پل مهم میدونم بگم
فرض به اینکه این پل میخواد در گرایش های سازه ای مسابقه مقام بده(راندمان،کمترین خیز،سبک ترین سازه)
ابتدا به بحث خیز میپردازیم
وقتی ما کمترین خیز را میخوایم داشته باشیم چند راه وجود داره
1)افزایش عرض مقطع پروفیل انتخابی
2)افزایش گیرداری اتصالات سازه(ایتفاده از جوش یا ورق های صلب کننده)
3)افزاایش مقدار y بار(زیرا که بر اساس فرمول خیز تنها سه متغیر وجود دارند که میتونند خیز را کاهش بدهند،اساس همه این موارد ممان اینرسی است که سه متغیر میتونه داشته باشه:
3-1)ممان مقطع که میتونه با تغییر شکل هندسی مقطع تغییر کنه
3-2)مساحت سطح مقطع که با بزرگتر شدن ابعاد مقطع میتونه بیشتر بشه
3-3)افزایش فاصله تارها از تار خنثی(y بار)
***نکته:افزایش ممان اینرسی باعث افزایش صلبیت خمشی و همچنین کاهش خیز سازه میشه و ترتیب موارد بالا به ترتیب افزایش y بار و مساحت و در نهایت ممان مقطع هستش
از آنجایی که بار جانبی مقدار بسیار کمی دارد باید سعی کنیم روی اتصالات مانور خوبی بدیم چون این کار باعث میشه که ما با یک پروفیل نسبتا ضعیف بتونیم صلبیت مورد نیاز را ایجاد کنیم و نکته اساسی این طراحی اینه که با این کار کمک زیادی راندمان سازه میکنیم
همونطور که میبینید تمامی این مواردی که بنده ذکر کردم به جز یک مورد(انتخاب مقطع مناسب)همگی به طور کامل در سازه تیم خواجه نصیر رعایت شده بود
مهمترین نکته ای که سازه این تیم داشت انتخاب اعضای مورب هم مقطع با مقاطع تحت لنگر بود که این کار با توجه به اصل سازگاری تغییر شکل ها میتونه کمک شایانی به صلبیت کلی پروفیل تحت لنگر بوجود بیاره ولی بهتر بود که اعضای مورب از نمای طولی پل دارای ارتفاع بیشتر و طول کمتر از ارتفاع بودند تا باربری بیشتری داشته باشند البته به خاطر افزایش رانمان شاید این کار به ناچار انجام شده.این نوع اعضای مورب وقتی تحت فشار قرار میگیرند برای مصالح تار پایین کشش افزون بر حالت عادی ایجاد میکند ولی اگر ارتفاع بیشتر از طول باشد در اتصالاتمون برش بیشتری ایجاد میکنیم و این نیز خطراتی برای اتصالات ایجاد میکنه.
با تمام این تفاسیر موقعی میتونیم دقیق اظهار نظر کنیم که محاسبات آن را به طور دقیق انجام بدیم و بی شک طراحی اون سازه بهترین طراحی مسابقه بوده
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، جواد فلاح نژاد
با تشکر از دوست عزیزمون آقای رنود ...

بله همینطور که شما میگید طراحی سازه از 3 نظر مهم هستش
1-انتخاب مقطع
2-اتصالات
3-ممان اینرسی

با توجه به آیین نامه و راندمانی بودن مسابقات ناچار بودن به انتخاب مقاطع با عرض کم و سبکتر امری اجتناب ناپذیر هستش .
اما با توجه به طرحمون شاید بشه با اضافه کردن ورق تقویتی در برخی قسمت ها این کمبود رو جبران کرد و به نوعی ممان اینرسی رو هم افزایش داد !

اما در جواب دوست عزیزم آقای رنود ! شاید با افزایش طولی مورب ها بشه نتیجه بهتری گرفت اما باید توجه کرد که بیشترین طولی که میتوان استفاده کرد فقط 1 متر بود که تیم خواجه نصیر همین امر رو رعایت کرده بود و بیشتر از اون خطا محسوب میشد SmileSmile

اما نکته سوم که به نظر بنده هم خیلی ارزش داره اتصالات هستش .!

با توجه با محدودیت جوشکاری در سازه استفاده از اتصالات پیچ به نوعی که صلبیت خوبی داشته باشند امر مهمی محسوب میشه !

ممنون میشم دوستان برای اتصالات پیچی طرحی ارائه بدن که بقیه هم بتونن استفاده خوبی ازش ببرن !HeartHeart

این هم چند تا عکس
شماره (1)
[تصویر:  ?di=14134640871010]
شماره (2)
[تصویر:  ?di=1413464087115]
شماره (3)
[تصویر:  ?di=1134640871114]
شماره (4)
[تصویر:  ?di=913464087110]
شماره (5)
[تصویر:  ?di=613464087115]

یا حق
Smile

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط احسان نظری ، علی رنود
سلام خدمت جناب نیک نیاز
در مورد اتصال پیچ زیاد چیزی نمیدونم ولی چند نکته کلی رو میگم شاید دوستان دیگه اطلاعاتشون رو در اختیار ما بگذارند.
پیچ به تنهایی خاصیت مفصل صفحه ای را داره به اینن صورت که در یک صفحه تا حدودی لنگر را انتقال میده(به حد اصطکاکی که بر اثر سفت شدن ایجاد شده)و بعد از اون مفصلی عمل میکنه.از اونجایی که اتصال مفصلی باعث افزایش خیز تیر میشه در نتیجه ما باید جاهایی از تک پیچ یا اتصالات اینچنینی استفاده کنیم که لنگر باعث به کشش افتادن یا به فشار افتادن پیچ بشه و به هیچ عنوان پیچ حول محور طولی خودش پیچش نکنه
اما اتصال دو پیچ از رفتارش معلومه که یک اتصال گیردار صفحه ای است که نیرو اگر بر امتداد محور اتصال دو پیچ باشه پیچ ها را تحت تنش های محوری قرار میده و باعث میشه که کمترین اثر لهیدگی به بدنه پیچ و برش به مقطع پیچ وارد بشه
اتصال سه پیچ به صورت مثلث هم به نظر میاد گیرداره چون تمامی لنگر ها را به راحتی میتونه انتقال بده و تغییر زوایا در اتصال بسیار بسیار ناچیزه.
در کل باید طراحی اتصال و پیچ به گونه ای باشه که ساخت دقیق اون برای این نوع پل عملی باشه.با توجه به کمبودهای نسبی امکانات به نظرم اتصال جوش برای این سازه بهتر به نظر میاد البته برای بادبندها میشه دو پیچ گذاشت
یاحق
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز
با تشکر از دوست عزیز آقای رنود ...

منتظر نظر بقیه دوستان هم هستیم Heart

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
دوستان عزیز یک طرح قوسی براتون گذاشتم که شبیه این طرح توی مسابقات چند تا سازه وجود داشت میخوام نظر دوستان در مورد معایب و مضایای این طرح ها رو بدونم ...

با تشکر Heart

[تصویر:  ?di=013464896426]

[تصویر:  ?di=1113464896429]

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، میرباقر زمزمی
با سلام
بزودی مصاحبه ای از سرپرست تیم اول اولین دوره مسابقات سازه های فولادی ایران در گرایش های راندمان و خیز که در سال گذشته برگزار گردید، (سرگروه تیم دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی، آقای مهندس کیانی) در تاپیک جداگانه ای گذاشته خواهد شد. همچنین جهت ایجاد فضای علمی تر در مباحث این تاپیک، از ایشان جهت حضور در مباحث این تاپیک دعوت بعمل آمده است.
تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز ، مسعود شفقی ، علی رنود ، حمید رضا نظری
با تشکر فراوان از شما ....

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، حمید رضا نظری
سلام
قطعا در مسابقات پل فولادی هدف اینه که بهترین طراحی با توجه به آیین نامه همراه با ساخت دقیق ارائه بشه
این طرحی که جناب نیک نیاز گذاشتند طرح بسیار خوبی هست ولی چند ایراد کلی داره
مهمترین ایراد این طرح این است که تکیه گاه های طرح ساده هستند و این باعث میشود که هنگام بارگذاری قائم، به دلیل باز شدن قسمت پایینی پل، خیز سازه را بسیار زیاد میکند
برای رفع این مشکل یکی از بهترین راه ها اینه که تمامی بارها به صورت قائم به تکیه گاه وارد شوند و برای تعادل بیشتر تکیه گاه ها، ممان اینرسی تکیه گاه را افزایش دهیم که برای افزایش ممان اینرسی این قسمت هم یکی از بهترین راه ها اینه که تکیه گاه را در چهار جهت اصلی با اضافه کردن قطعات قوطی تقویت کنیم
یکی از ویژگی های خوب این طرح اینه که شبیه به لنگر خمش تیر طراحی شده و این باعث میشه که در صورت گیردار بودن تکیه گاه ها، خیز سازه به حداقل برسه
دومین ایراد این سازه اینه که در انتخاب اعضا نمیتونیم با توجه به محدودیت های آیین نامه، پروفیل های قابل قبولی طراحی کنیم مخصوصا برای بار جانبی که تعداد بادبندها بسیار زیاد هستند
در این سازه قوسی که در واقع یک تیر خمشی هست ما تنها یک مقطع را تحت تنش فشاری داریم ولی در طرح هایی که مثل طرح رتبه اول بوده علاوه بر اینکه دو مقطع تحت تنش هستند مقدار y بار هم افزایش پیدا کرده و همچنین بار به صورت قائم به تکیه گاه وارد شده
راه اصلاح این طرح میتونه یک چیزی شبیه این طرحی که قرار میدم باشه.البته قطعا سازه ای بهتر هم وجود دارند...

[تصویر:  ?di=813474443944]
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان