درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکات اجرایی ساخت سازه ها
(03-29-2013، 08:32 PM)علی شکری ملایری نوشته است:  با سلام خدمت اساتید و مهندسین گرامی وباتجربه.
من چند تاسوال دارم:
1-در اعضای کششی اولین وآخرین عضو ها رو هم به اندازه بقیه روشون باید مانور داد یا باید تقویت بشن؟
2اگر در آیین نامه تعداد کل گره های تکیه گاهی 4عدد باشه یعنی روی هر تکیه گاه دو گره و سیستم بارگذاری هم سطل و وزنه باشه به نظر شما چه تمهیدی میشه اندیشید؟
3-برای چسب کاری اگر برای چسب کاریه اولیه از چسب 1و2و3 استفاده کنیم و برای تقویتش از دوقلو استفاده کنیم به نظرتون عملکرد گره دوگانه نمیشه واین باعث کم شدن کارایی سازه نخواهد شد؟
با تشکر از همه دوستان

با سلام خدمت تمامی اساتید... سوالات رو دیدم گفتم من هم معلومات و تجربیاتم رو بگم شاید مفید باشه (:

1- اولین و آخرین کششی (ارشه) : زمانی که ما در تحلیل یک سازه قوسی نیم دایره کامل تکیه گاه هارو غلطکی تعریف می کنیم تنشی که به اعضای کششی وارد میشه تقریبا یکسان به دست میاد، حالا وقتی که در عمل با این موضوع مواجه میشیم میبینیم در زمان بارگزاری سازه اولین عضو فشاری چسبیده به پایه تقریبا عمود و زاویه نزدیکی به 90 درجه دارد و همچنین تکیه گاه اسطحکاک بالایی با پایه بارگزاری دارد و به هیچ وچه غلطکی عمل نمیکنه !
همین امر باعث میشه تنشی که به ارشه سازه وارد میشه خیلی کم بشه !
من خودم در یکی از سازه های راندمانی که تست کردم و ارشه سازه هم با بقیه کششی ها برابر بود (باریلا) به علت یک خطا در ساخت در وزن نزدیک به 100 کیلو یکی از ارشه های سازه من میشکنه و من انتظار داشتم که پایه به سرعت باز بشه و سازه بشکنه اما سازه تا وزن 134 کیلو بارگزاری شد و بعد هم از بالای قوس شکست !
یکی از دلایلی که در ارشه سازه از ماکارونی با مقطع بزرگ استفاده میشه اینه که دهنه سازه قبل از بارگزاری تغییر شکل پیدا نکنه و یا جمع نشه که منجر به جمع شدن تارهای کششی بالایی خودش میشه (که بعضی ها براشون سوال که چرا این تارهای نزدیک به ارشه بعد از ساخت شل میشن) وگرنه اگر دقت ساختتون بالا باشه و بعد از ساخت سازه رو به درستی بر روی 2 تا پایه قرار بدید هیچ مشکلی به وجود نمیاد
2- در این مورد هم اگر منظورتون مهار قسمتیه که مکعب رد میشه روشی که مهندس رنود توضیح دادند بهترین روش که من خودم در تمام سازه هایی که مکعب 5*5 باید از ارشه رد بشه همین روش رو اجرا می کنم.
3- در مورد چسب کاری و چسب 123 : سعی کنید چسب 123 تنها ابزاری برای اسمبل کردن و سرپا کردن سازتون باشه و چسبی که قرار مقاطع فشاریها رو پر کنه و اتصال گره هارو انجام بده چسب 2قلو epoxy ساده باشه ( که من خودم رازی و جلاسنج رو تست کردم عالی بودن) به چند دلیل:
1. چسب 123 بر خلاف دوقلو یک اتصال خیلی صلب ایجاد میکنه که ما در گره های بین فشاری و جایی که کششی ها قفل میشن نیاز داریم که اتصال به صورت مفصل عمل کنه که چسب دوقلو علاوه بر ظاهرش که بسیار صلب نشون میده این حالت رو در سازه به وجود میاره. اما در گره مرکزی میتونیم به راحتی از این چسب و یا دوقلو حل استفاده کنیم...
درباره عملکرد دوگانه که از هر دو چسب استفاده کنیم تا جایی که میتونید گره های خودتون رو یکپارچه با یک چسب اجرا کنید اگر هم قبلش از 123 استفاده می کنید قسمتی از گره رو به چسب آغشته کنید که چسب اصلی مستقیما با ماکارونی در تماس باشه ...
ببخشید که طولانی شد Blush
موفق و سربلند باشید
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، ساجده نوروزی ، محمد طیبی

پیام‌های داخل این موضوع
RE: نکات اجرایی ساخت سازه ها - توسط محمود کاظمی - 04-02-2013، 04:21 AM
Country Inns and Suites info - توسط FrankJScott - 03-04-2020، 10:14 AM
Loved browsing this page :) - توسط FrankJScott - 03-18-2020، 08:09 AM
Had a good read of this forum :) - توسط FrankJScott - 06-13-2020، 09:15 AM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان