درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکات اجرایی ساخت سازه ها
با سلام خدمت تمامی اساتید محترم (:
به نظر من تصمیم گیری کلی در مورد نحوه ساخت و نکات اجرایی خیلی درست نیست چون در اینجا هر کس حرفه ای منحصر به فرد در اجرای خودش داره ممکن یک نفر در اجرای 3 عضو فشاری در کنار هم به صورت مجزا انقدر دقت داشته باشه که بدون حتی کوچکترین خطا کار را به پایان برسونه . یک نفر دیگه هم با اینکه 3 عضو رو قبل از اجرا به هم چسبونده خطای بیشتری داشته باشه.
مثلا در نوعی اجرا که عضو کششی از کنار 2 عضو فشاری رد می شود و در تاج قوص در بین عضو فشاری سوم قفل میشه نمیشه از روش چسباندن اعضای فشاری قبل از اجرا در کنار هم استفاده کرد (:
موفق و پیروز باشید
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد طیبی ، مجید نیک نیاز ، علی رنود
با سلام خدمت اساتید و مهندسین گرامی وباتجربه.
من چند تاسوال دارم:
1-در اعضای کششی اولین وآخرین عضو ها رو هم به اندازه بقیه روشون باید مانور داد یا باید تقویت بشن؟
2اگر در آیین نامه تعداد کل گره های تکیه گاهی 4عدد باشه یعنی روی هر تکیه گاه دو گره و سیستم بارگذاری هم سطل و وزنه باشه به نظر شما چه تمهیدی میشه اندیشید؟
3-برای چسب کاری اگر برای چسب کاریه اولیه از چسب 1و2و3 استفاده کنیم و برای تقویتش از دوقلو استفاده کنیم به نظرتون عملکرد گره دوگانه نمیشه واین باعث کم شدن کارایی سازه نخواهد شد؟
با تشکر از همه دوستان
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز ، محمود کاظمی ، ساجده نوروزی ، علی رنود ، محمد طیبی
سلام

توی کششی ها بسته به آنالیز طرح و مقدار نیرویی که تحمل میکنن متغیر هستند ! بحرانی ترین کششی 180 درجه هستش

چسب 123 فقط خاصیت صلبیت داره .. چسب 2 قلو هم همین خاصیت رو داره ولی بسته به جنس و کارخونه داره ! برای مثال چسب هل بسیار محکم تر و صلب تر از بقیه 2 قلو هاست

متوجه سوال دومیتون نشدم Smile
برهنگی تنها به یک تکه پارچه بستگی ندارد .
برهنگی یعنی بی توجهی به شرافت انسانی و شخصیت انسانها

IdeaIdea
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، محمود کاظمی
سلام
با اجازه جناب نیک نیاز منم پاسخی به سوالات جناب شکری میدم
1)مانور روی کششی ها در طرح های از جنس قطاع های دایره معمولا به چند دلیل در چند قسمت انجام میشه که به صورت زیر انجام میشه:
کششی افقی که معمولا تحت کشش و خمش ماکزیمم قرار داره و باید حداقل دو برابر سایر کششی های سازه باشه(یعنی مقطع به صورتی باشه که هم خمش خوبی تحمل کنه و هم کشش خوبی(مثل یک رشته تک ماکارونی کلفت برای قوس های با کششی های باریلا یا پاستازارا)
اما تقوت بعدی که معمولا در سازه های سنگین صورت میگیره مربوط به کششی هایی میشه که از لحاظ برشی بحرانی هستند...همونطور که میدونید در بین کششی ها یک سری از اونها که فقط و فقط با تحلیل سازه مشخص میشه همواره مقادیر برششون بیشتر از سایر کششی هاست که در بارهای بالا خودشون رو نشون میدن و باید یه کوچولو تقویت بشن که این کار مستلزم اینه که تحلیل کنید
2)به نظرم میاد منظورتون اینه که چطور تکیه گاه کمکی برای سازه بذارید...به شکل زیر دقت کنید

[تصویر:  ?di=0136457775910]

3)من خودم همیشه اینکار میکنم اما با یک تفاوت کوچیک با این چیزی که تو فکرتون هست
در طراحی که شما مد نظرتون هست تمام گره با هم کم میاره در حالی که شما باید از قبل تعیین کنید که کدوم چسب میخواد در سازه شما کار اصلی رو در گره انجام بده
مثلا از قبل تعیین میکنید که چسب123 زیاد زده بشه و باربری اصلی رو چسب 123 انجام بده و چسب دو قلو فقط برای این باشه که اگر چسب 123 در اثر بارگذاری تَرَک برداشت چسب دوقلو بتونه اونو در اون حالت نگه داره و مانع شکست گره بشه(یعنی گره طی دو مرحله باربری انجام میده)
یا مثلا در سازه های سنگین از چسب هل برای چسب زیرین استفاده بشه و از چسب دوقلو جلاسنج برای پوشش اون چسب ترد و شکننده استفاده بشه و کارش مثل یک کمربند نگه دارنده باشه
و سایر حالاتی که بسته به نظر طراح نیازه...
در حالات بالا اصلا نیاز نیست که چسب دوقلویی که از چسب 123 سنگین تره و از چسب هل سبک تره، به مقدار زیادی زده بشه و فقط کار نگه دارندگی اتصال رو میتونه به صورت قابل رضایتی انجام بده...
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز ، محمود کاظمی ، ساجده نوروزی ، علی اصغری ، فرهاد نوروززاده
(03-29-2013، 08:32 PM)علی شکری ملایری نوشته است:  با سلام خدمت اساتید و مهندسین گرامی وباتجربه.
من چند تاسوال دارم:
1-در اعضای کششی اولین وآخرین عضو ها رو هم به اندازه بقیه روشون باید مانور داد یا باید تقویت بشن؟
2اگر در آیین نامه تعداد کل گره های تکیه گاهی 4عدد باشه یعنی روی هر تکیه گاه دو گره و سیستم بارگذاری هم سطل و وزنه باشه به نظر شما چه تمهیدی میشه اندیشید؟
3-برای چسب کاری اگر برای چسب کاریه اولیه از چسب 1و2و3 استفاده کنیم و برای تقویتش از دوقلو استفاده کنیم به نظرتون عملکرد گره دوگانه نمیشه واین باعث کم شدن کارایی سازه نخواهد شد؟
با تشکر از همه دوستان

با سلام خدمت تمامی اساتید... سوالات رو دیدم گفتم من هم معلومات و تجربیاتم رو بگم شاید مفید باشه (:

1- اولین و آخرین کششی (ارشه) : زمانی که ما در تحلیل یک سازه قوسی نیم دایره کامل تکیه گاه هارو غلطکی تعریف می کنیم تنشی که به اعضای کششی وارد میشه تقریبا یکسان به دست میاد، حالا وقتی که در عمل با این موضوع مواجه میشیم میبینیم در زمان بارگزاری سازه اولین عضو فشاری چسبیده به پایه تقریبا عمود و زاویه نزدیکی به 90 درجه دارد و همچنین تکیه گاه اسطحکاک بالایی با پایه بارگزاری دارد و به هیچ وچه غلطکی عمل نمیکنه !
همین امر باعث میشه تنشی که به ارشه سازه وارد میشه خیلی کم بشه !
من خودم در یکی از سازه های راندمانی که تست کردم و ارشه سازه هم با بقیه کششی ها برابر بود (باریلا) به علت یک خطا در ساخت در وزن نزدیک به 100 کیلو یکی از ارشه های سازه من میشکنه و من انتظار داشتم که پایه به سرعت باز بشه و سازه بشکنه اما سازه تا وزن 134 کیلو بارگزاری شد و بعد هم از بالای قوس شکست !
یکی از دلایلی که در ارشه سازه از ماکارونی با مقطع بزرگ استفاده میشه اینه که دهنه سازه قبل از بارگزاری تغییر شکل پیدا نکنه و یا جمع نشه که منجر به جمع شدن تارهای کششی بالایی خودش میشه (که بعضی ها براشون سوال که چرا این تارهای نزدیک به ارشه بعد از ساخت شل میشن) وگرنه اگر دقت ساختتون بالا باشه و بعد از ساخت سازه رو به درستی بر روی 2 تا پایه قرار بدید هیچ مشکلی به وجود نمیاد
2- در این مورد هم اگر منظورتون مهار قسمتیه که مکعب رد میشه روشی که مهندس رنود توضیح دادند بهترین روش که من خودم در تمام سازه هایی که مکعب 5*5 باید از ارشه رد بشه همین روش رو اجرا می کنم.
3- در مورد چسب کاری و چسب 123 : سعی کنید چسب 123 تنها ابزاری برای اسمبل کردن و سرپا کردن سازتون باشه و چسبی که قرار مقاطع فشاریها رو پر کنه و اتصال گره هارو انجام بده چسب 2قلو epoxy ساده باشه ( که من خودم رازی و جلاسنج رو تست کردم عالی بودن) به چند دلیل:
1. چسب 123 بر خلاف دوقلو یک اتصال خیلی صلب ایجاد میکنه که ما در گره های بین فشاری و جایی که کششی ها قفل میشن نیاز داریم که اتصال به صورت مفصل عمل کنه که چسب دوقلو علاوه بر ظاهرش که بسیار صلب نشون میده این حالت رو در سازه به وجود میاره. اما در گره مرکزی میتونیم به راحتی از این چسب و یا دوقلو حل استفاده کنیم...
درباره عملکرد دوگانه که از هر دو چسب استفاده کنیم تا جایی که میتونید گره های خودتون رو یکپارچه با یک چسب اجرا کنید اگر هم قبلش از 123 استفاده می کنید قسمتی از گره رو به چسب آغشته کنید که چسب اصلی مستقیما با ماکارونی در تماس باشه ...
ببخشید که طولانی شد Blush
موفق و سربلند باشید
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، ساجده نوروزی ، محمد طیبی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان