درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طراحی سازه فشاری(تحت بارگذاری گسترده)
سلام
میخوام تو این تاپیک کاری کنم که تا حالا ندیدم کسی انجام بده چون یک جورایی به نظر بعضی ها این کار مثل جنون میمونه
اول یک مقدمه برای این کارم میگم
قبلا گفته بودم که تمام اطلاعاتی که به دست میارم برای پرداخت زکاتش سعی میکنم در اولین فرصت اون رو به اشتراک بذارم با دوستان
و همیشه با انتقال اطلاعات خودم تونستم اطلاعات بیشتری بدست بیارم
به عنوان مثال گاهی اوقات ترفندهایی جرقه میخورد تو سرم و سریعا به دوستان خوبم(رسول علیزاده یا حمید پورملک)میگفتم و مجبور میشدم بیشتر فکر کنم تا یک ترفند جدید یاد بگیرمSmileTongueهر کی این مطلب رو بخونه میگه ای بابا این پسره یک تخته ش کمه ها ولی باور کنید این کار مثل اینه که روی دوچرخه ای که با رکاب حرکت میکنه،بیاین یک موتور جت بذارینExclamationExclamation(دوچرخه همون وسیله ایست که شما باهاش راه تکامل رو طی میکنین)و حالا...اصل مطلب:
در یکی از مسابقات گرایش بارگسترده وجود داشت و بنده طرحی رو طراحی کردم(با توجه به اطلاعاتی که تا به حال بدست آوردم)
با توجه به متن بالا اومدم که طرحمو با تحلیل هاش بذارم که بتونم با سرعت جت بهینه ش کنمSmile
در این قسمت طرح اولیه را بدون بادبند تحلیل کردم ببینم چه نتیجه ای میده
[تصویر:  uce3lzi7ojpnxbmm092.jpg]

[تصویر:  dxas4vkd97tzn861crnj.jpg]

بعد از اون اومدم برای بهینه تر شدن طرح دو قوس رو از بالا که محل اعمال بار هستش نزدیکتر کردم و با حالات دیگه مقایسه کردم(چون وقتی بار اعمال میشه یک خمش روی تخته ای که بار روی اون گذاشته میشه رخ میده پس دو نقطه اتصالی ستون با تخته بارگذاری نزدیک تر باشند بهتره)کار دیگه ای که کردم این بود که بادبند موازی قرار دادم چون در واقعیت ساخت خودم یک بادبند ضربدری مثل دو بادبند موازی و خلاف جهت هم کار میشد

[تصویر:  dxas4vkd97tzn861crnj.jpg]

[تصویر:  xu9lmiz24xu18g53rmnm.jpg]

با توجه به تحلیلها شکل سمت راست بهترین تقسیم بندی را نسبت به بقیه داشت و تعادل خوبی هم در سازه برقرار بود و همچنین وزن ستون در اون کم تر از شکلهای سمت راست بود و زوایای بهتری داشت و به ساخت واقعی خودم نزدیکتر بود و ساده تر و دقیق تر ساخته(یا بهتره بگم شبیه سازی) میشد حالا دو خطیشو کشیدم و میخوام با ماکارونی تک ماکارون بسازمش ببینم چطور نتیجه میگیرم و چه راندمانی بهم میده(البته اگه وقت کنم بسازمش)

[تصویر:  0rwo2lwae8bfdj4r7pxi.jpg]

این فرم فرم ستون هستش و طبیعتا سازه طبق آیین نامه باید دارای 8 ستون باشه که از وسط وصل باشه
به دلیل مشکلات تبلیغاتی نمیتونم آیین نامه را قرار بدم
موفق باشید
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط حسین ترکی ، مرضیه شریعتی ، فاطمه اسمعیلی سوره ، سجاد مقدس پور
دوستان اگه کسی بتونه نظر بده خیلی خوبه چون میخوام اشکالاتمو برطرف کنم
ممنون
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
سلام
برای وضوح بیشتر چند تا عکس از طرح سازه میذارم
ای عکس از نمای روبه روی طولی سازه است

[تصویر:  3kf5s26uy9ik3n6e4rr0.jpg]

این عکس از بالای سازه هست یعنی جایی که نهایتا میتونه 24 تا گره داشته باشه و بار گسترده روی اون قرار میگیره

[تصویر:  wrxfmn8btyb3k16qbwy.jpg]

این عکس مربوط به قسمت عرضی سازه میشه که فاصله صفحات باید در اون برابر 6 سانت باشه

[تصویر:  mxw2b2wjkof3pd6cp83.jpg]

این دو عکس هم به صورت سه بعدی عکس گرفته شده برای تفهیم بیشتر از چگونگی کلیت طرح

[تصویر:  ejruj4ep4z8ank1k4ti.jpg]

[تصویر:  d05j5h1gvu41ksgjal.jpg]

دومی یک مقدار گنگه ولی خوب نمیشه واضح تر بذارم

ممنون میشم که دوستان بیان و نظر بدن در موردش

طرح ستون ها نمونه ای از برج های انتقال آلاینده های نیروگاه های تولید برق با استفاده از سوخت های فسیلی هستش

یاحق
پاسخ
 سپاس شده توسط حسین ترکی ، فاطمه اسمعیلی سوره ، سجاد مقدس پور
امیدوارم دوستان بعد از پایان امتحاناتشون بتونند راهنمایی های خودشون رو در این تاپی قرار بدهند تا بنده و سایردوستان بتونیم استفاده کنیم
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی
سلام

علی جان والا من با این روش مخالفم . چون دلیل شکل برج های انتقال آلاینده ها که اون شکلی شده ، فکر کنم به 3 دلیل بوده .

1- در مقابل وزش باد و طوفان مقاومت بیشتری پیدا کنه به خاطر شکل آیرودینامیکش

2- وقتی در بالای برج دهنه رو کم میکنن ، چون محیطش کم میشه پس مصالح کمتری استفاده میشه و وزن کلی سازه کم میشه .

3- قانون پایستگی جرم تو سیالات میگه دبی ورودی با خروجی برابره حالا اگه سطح مقطع رو تو بالای برج کم کنیم فشار کم میشه و سرعت زیاد میشه . حالا تو اون ستون ها با کم کردن سطح مقطع سرعت گاز خروجی رو زیاد کردن که میزان گاز خروجی بیشتر بشه و بازده نیروگاه بره بالا

بعدم اینکه به خاطر ساخت سختی که داره این روش من موافقش نیستم ، چون سخت میشه و اتصالات قویتری میخواد .

در مورد بار هم بستگی به اون چوب و پهنای وزنه ها داره که به صورت گسترده بشه یا نه .

در مورد ستوناتم که دیشب داشتیم چت میکردیم گفتم که چیکار کنی قشنگتر میشن Wink
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، علی رنود ، اشکان رستگارمنش
سلام
حمید جان در مورد دود کش باید دو نکته رو بگم
یکی اینکه میشد به جای قوس دادن به دیواره دودکش میتونستن مثلا مربعی درستش کنن ولی دلیل پوسته بودنش دو چیزه اگر اشتباه نکنم
یکی همون آیرودینامیک سازه است که در برابر بار باد خوب عمل کنه
و یکی دیگه اینه که به دلیل سنگینی خود سازه، فرم سازه ی این برج به فرم لنگر خمش قاب سه بعدی اون هستش(بهترین فرم سازه برای سازه های خمشی البته اگر اشتباه نکنم)
اگر دقت کنید در بارگذاری متمرکز ما میایم یک سازه رو برای بار قائم طراحی میکنیم ولی اعضایی عمود بر صفحه اعمال بار هم داریم.آیا این اعضا با وجود اینکه کاملا به یک صفحه(یک قوس که روی شیشه ساخته شده یعنی صفحه ست) وصل شده اند میتوانند جلوی کمانش در جهت اعمال بار رو بگیرن؟یعنی اگر فرض کنیم به جای قوس یک تیر صاف صاف داریم و بار رو دقیقا وسط تیر اعمال کنیم و بین دو تیر که به جای دو قوس قرار دادیم اعضای عمود بر صفحه اعمال نیرو قرار بدیم این اعضا میتونن باری در صفحه اعمال بار تحمل کنند؟طبیعتا جواب خیر است
پس با توجه به اینکه اعضا در محورهای صلی کارتزین یا دکارتی قرار میگیرند هر عضو میتونه در محور خودش به سازه خدمات رسانی بهینه کنه
حالا با توجه به طول زیاد 20 سانت که برای ارتفاع سازه تعیین شده لاغری اعضا بسیار زیاد میشه و باید کمانش ها کنترل بشه
اگر بخوایم دو ستون موازی بذاریم و اعضا رو بین اون بذاریم کمانش ها در دو صفحه اصلی کنترل میشه
اما اون طرح(دو ستون کاملا موازی) دو ایراد داره
1)وزن اعضای بین دو ستون تا حدودی زیاده
2)به دلیل اینکه وزنه ها روی یک تخته نازک قرار میگیرند و وزنه ها از طوا و عرض سازه کوچکتر هستند پس قطعا خیز تخته باعث میشه که حتی در وزن های بالا،عملا ستون بیرونی تحت فشار کمتری نسبت به ستون اول قرار بگیره(که فعلا این ابهام بسیار میتونه در روند طراحی سازه تاثیرگذاری باشه ولی فرض بر اینه که تخته ضخیم استفاده میشه و خیزخیلی کمی داره)
برای رفع مشکل این دو منظور من اومدم از بالا(محل اعمال بار)دو نقطه اتصالی رو به همدیگه نزدیکتر کردم تا به یکنواختی اعمال نیرو کمک کنم همچنین فرم ستون را مثل پوسته های قوسی رو به بیرون طراحی کردم که بدونم تمایل حرکتهای کوچک سازه بر اثر کمانش رو به کدوم طرف هستش و وزن اعضای ما بین هم کمتر کردم با این کار
حالا در مورد این طرحی که قرار دارم میخوام بدونم ضعف کجاست؟و برای بهینه تر شدن اون چه پیشنهادی دارین؟
ممنون از حمید جان که در این تاپیک نظر داد
یاحق
پاسخ
سلام جناب رنود
شما یک طرحی رو گذاشتید که هیچی در اون مشخص نیست.(حداقل اینکه برای من مشخص نیست) بنظر من بهتره ابتدا آیین نامه رو بزارید در تاپیک و مقادیر نیروی اعمالی و گره های اعمال نیرو رو مشخص کنید و سپس طرح تون رو با ابعاد دقیقش بزارید تا بهتر بشه در موردش نظر داد. آیا سازه بصورت راندمانی هستش یا اینکه بیشترین نیرو مدنظره!؟ من فکر میکنم تاپیک جالبی خواهد بود!
تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام جناب رنود
هر موقع که من وقت میکنم و میخوام وارد بحث بشمٰ شما نیستید و هر موقع شما هستیدٰ من سرم شلوغ میشه!! Rolleyes Huh من منتظرم که آیین نامه (طبق روشی که در پ خ خدمتتون عرض کردم) در تاپیک قرار بگیره و روی طرح شما بحث بشه.
یا حق
تماس با من:

پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
سعی میکنم نهایتا تا فردا شب آیین نامه رو به صورت پی دی اف در بیارم و ابهاماتش رو هم به صورت قابل قبولی اعمال کنم و بذارم رو سایت
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، سعید قاسم پور ، مسعود شفقی
سلام
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات

مهندس این فردا شبی که گفتید، هنوز نرسیده !؟؟ Rolleyes Blush
تماس با من:

پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود شفقی

پرش به انجمن: