درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


امتیاز موضوع:
 • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
روش های پیشرفته ساخت
#1
LSF
[تصویر: image_gallery?img_id=390355&t=1335862499089]

معرفی سیستم ساختمان سازي صنعتي به روش قاب های سبک فولادی سرد نورد شده (LSF)

بهره گیری از اعضای فولاد سرد نورد شده از دهه 1850 میلادی آغاز گردید، ولی استفاده از آن تا انتشار اولین ضوابط انجمن امریکایی فلزات در 1946 گسترش زیادی پیدا نکرد، اولین استاندارد طراحی بر مبنای تحقیقات انجام یافته در دانشگاه کرنل سال 1939 و با پشتیبانی AISI تدوین گردید. امروزه بدلیل کیفیت مناسب ساخت و سرعت بالا و مقاومت عالی در برابر زلزله از آن در کشورهای انگلستان، آمریکا، کانادا ، استرالیا ، ژاپن و... استفاده میگردد.

ساختمانهای پیش ساخته فولادی سبک (LIGHT WEIGHT STEEL FRAME) به ساختمانهای LSF موسوم بوده که بصورت خشک و عمدتا" با استفاده از اتصالات پیچی بکار می روند. این ساختمانها از 3 جزء اصلی شامل : مقاطع متشکل از ورقهای فولادی سرد نورد شده برای سازه، صفحات گچی یا PVC به عنوان پوشش و لایه عایق حرارتی و صوتی تشکیل می شوند. کاربرد این ساختمان ها به عنوان یک سیستم سازه ای مستقل و اکثرا" در انبوه سازی ساختمانهای دو یا سه طبقه ویلاها ، ساختمانهای کوچک ، واحد های صنعتی و سالن های ورزشی یک طبقه است . این روش یک سیستم سازه ای باربر ثقلی است که قابلیت ترکیب شدن با سیستم های سازه ای دیگر ، مانند دیوارهای بتن مسلح سازه ای (دیوارهای برشی) را دارد و در ساختمانهای کوتاه بصورت سیستم سازه ای مختلط بکار می رود.

استفاده از اشکال مختلف آن طبق آیین نامه مجاز بوده و مقاطع آن دارای ابعاد متنوع و محدوده تغییرات ضخامتی بین 6/0 تا 5/3 میلیمتر می باشد. اتصال LSF به شالوده توسط کلاف افقی با مقطع C ، شکل گرفته و اجزای قائم به عنوان عضو باربر ستونی در بارهای ثقلی عمل میکند ، برخی از این اعضا در دهانه مهاربندی جانبی سازه علاوه بر بار ثقلی ، متحمل نیروهای ناشی از بار جانبی هم می باشد که تحت نام (STUD) در سیستم معرفی شده اند.

سقف این سازه ها متشکل از تیرچه های LSF سرد نورد شده می باشد. تیرها و تیرچه ها عمدتا" دارای مقاطع با اشکال C و Z می باشند. پوشش سقف از دال بتنی است ولی درصورت نیاز به یکپارچگی لازم بین بتن و پروفیل فولادی تیرچه ، می تواند به عنوان سقف مرکب فلزی طراحی و اجرا شود.LSF بمنظور باربری جانبی سازه در امتداد اصلی متعامد ، از دهانه های باربر جانبی استفاده شود(LOAD BEARING WALL) .

دهانه های باربر به 4 روش ایجاد شده : سیستم دهانه های مهار بندی با اعضای قطری ، سیستم دیوار برشی با ورق فولادی نازک ، سیستم دیوار باربر با پوشش OSB و سیستم دیوار برشی بتن مسلح که مهار بندی با اعضای قطری برای ساختمانهای تا 2 طبقه مسکونی و سیستم باربر جانبی دیوار برشی بتن مسلح تا 4 طبقه مسکونی برای آن مجاز است.

انتقال حرارتی کم و عملکرد صوتی دیوارها و سقف های ساخته شده در محدوده رعایت تمهیدات تعیین شده مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان می باشد. موارد تشکیل دهنده LSF بار حریق ندارند و یکی از دلایل کاربرد گچ به عنوان پوشش داخلی رسیدن به این هدف است.
از عمده مزایای LSF کاهش جرم ساختمان ، کاهش هزینه در مصالح ، نیروی انسانی و زمان احداث پروژه ه است . بکار گیری این روش در ساختمانهای 5 طبقه در کشور با رعایت تمهیدات خاص مقدور می باشد
اگر تنهاترين تنها شوم باز خدا هست او جانشين همه نداشتنهاست
پاسخ
 سپاس شده توسط ابوذر عظیمی ، بهروز کریمی ، سعید قاسم پور ، رحمان مولایی ، حمید رضا نظری
#2
سیستم تیلت آپ

[تصویر: tilt%20up%201.jpg]
سیستم اجرای تیلت آپ كه بیشتر به عنوان روش اجرا قابل طرح است تا سیستم ساختمانی، معمولاً به روشی گفته می‌شود كه در آن اعضای دیواری باربر بتنی، سازه ساختمان را تشكیل می‌دهند. در این روش دیوار‌ها در محل اجرای پروژه، به صورت افقی بتن‌ریزی می‌شوند و پس از عمل‌آوری بتن، قطعه را با كمك جرثقیل در محل خود نصب می‌كنند.

از روش اجرای تیلت آپ اغلب برای اجرای ساختمان‌هایی با كاربری انباری، تجاری (مراكز خرید) و اداری كه در آن‌ها سرعت اجرا و مسائل اقتصادی اهمیت دارد، استفاده می‌شود. این روش، عمدتاً برای ساخت ساختمان‌های كوتاه مرتبه حداكثر تا چهار طبقه به كار می‌رود. اگرچه اكثر ساختمان‌های ساخته شده با این روش یك یا دو طبقه هستند و تعداد معدودی ساختمان بیش از چهار طبقه نیز به این روش ساخته شده‌اند.

شایان ذكر است در صورت افزایش تعداد طبقات، اجرای چند قسمتی دیوار‌ها به عنوان یك روش اجرا مطرح است.

این روش اجرا، برای قطعات غیر‌ بتنی مانند سیستمLSF (Lightweight Steel Framing) نیز كاربرد دارد.

تاریخچه سیستم تیلت آپ
روش تیلت آپ در اوایل قرن بیستم ابداع شد و اوج شكوفایی آن، حوالی نیمه قرن بیستم، پس از جنگ جهانی دوم بود، كه نیاز شدیدی به اجرای سریع ساختمان وجود داشت.

ایده اصلی ساخت دیوار به صورت افقی بر روی زمین و بلند كردن آن به حالت قائم به عنوان عضوی از ساختمان ایده تازه‌ای نیست. اسناد موجود حاكی از آن است كه این روش در رم باستان و خاورمیانه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. ساكنان ایالات متحده آمریكا در ابتدای قرن نوزدهم میلادی با ساخت دیوار‌های چوبی بر روی زمین و برپا كردن آن‌ها به حالت قائم، خانه‌ها و انبار‌های خود را می‌ساخته‌اند. در اوایل قرن بیستم میلادی، این روش برای دیوار‌های بتن مسلح پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گرفت. كلنل رابرت آیكن (Colonel Robert Aiken)، به عنوان اولین سازنده این سیستم، تعداد زیادی از سازه‌ها را به این روش در بین سال‌های 1905 تا 1910 در ایالت ایلینوی و اوهایو با استفاده از یك قالب به عرض 23 متر و ارتفاع 2/8 متر ساخت. كلیسای یادبود زیون (صهیون) در ایلینوی نیز كه در سال 1910 به این شیوه ساخته شده است، تاكنون پابرجاست.

[تصویر: tilt%20up%202.jpg]

با این حال، استفاده از روش فوق تا پایان جنگ جهانی دوم مقبولیت چندانی در بین مجریان ساختمان پیدا نكرد. از 1950 میلادی با ظهور جرثقیل‌های متحرك و بتن آماده، استفاده از این روش شتابی روز افزون به خود گرفت. هم اكنون سالیانه حدود 7000 ساختمان در بیش از 100 كشور جهان به این روش ساخته می‌شوند. استفاده از روش تیلت آپ در ایالات متحده، استرالیا و نیوزیلند متداول بوده است. این شیوه اجرا، در سال‌های اخیر در انگلستان و ایرلند نیز رایج شده است.انواع سیستم‌های سازه‌ای تیلت آپ
به طور كلی، سیستم‌های سازه‌ای قابل اجرا به روش تیلت آپ، به شرح زیر هستند:

1- سیستم جعبه‌ای:اكثریت قریب به اتفاق ساختمان‌های ساخته شده به روش تیلت آپ دارای سیستم جعبه‌ای هستند. سیستم سازه‌ای جعبه‌ای متشكل از دیافراگم‌های سقف و دیوار‌های بتن مسلح است كه در آن دیوار‌های بتن مسلح به صورت تیلت آپ اجرا می‌شوند. در این سیستم سازه‌ای، دیافراگم‌های سقف بار‌های جانبی وارده بر سازه را به دیوار‌های بتن مسلح منتقل می‌كنند. این دیوار‌ها به صورت دیوار برشی، نیرو‌های فوق را به شالوده بتن مسلح منتقل می‌كنند.

2- سیستم قاب صلب:این سیستم سازه‌ای، متشكل از تعدادی قاب خمشی بتن مسلح صلب است كه در دو جهت عمود بر هم قرار می‌گیرند. وظیفه باربری ثقلی و جانبی سازه، بر عهده این قاب‌ها است. دیوار‌ها در این سیستم غیر‌سازه‌ای هستند و صرفاً به صورت دیوار‌های نما و در بسیاری از موارد با اتصالات خشك اجرا می‌شوند. در این نوع سیستم، امكان ایجاد تغییرات و توسعه احتمالی در طول دوره بهره‌برداری، با سهولت بیشتری (نسبت به سیستم‌های جعبه‌ای) وجود دارد.

3- سیستم تركیبی:سیستم تركیبی از تلفیق دو سیستمی كه پیشتر تشریح شد، یعنی سیستم سازه‌ای جعبه‌ای و قاب صلب، در پلان به دست می‌آید، در این حالت اغلب در یك راستای اصلی پلان از دیوار‌های برشی و در راستای عمود بر آن از قاب‌های خمشی بتن مسلح استفاده می‌شود.


[تصویر: tilt%20up%203.jpg]


اگر تنهاترين تنها شوم باز خدا هست او جانشين همه نداشتنهاست
پاسخ
 سپاس شده توسط ساجده نوروزی ، رحمان مولایی ، بهروز کریمی
#3
معرفي سيستم‌ سقف‌هاي جديد و پیشرفته عرشه فولادی

● تکنولوژی پیشرفته و کارآمد به همراه تکنیک‌های نوین برای ساخت سقف های عرشه فولادی طبق استانداردهای بین المللی
امروزه در دنیا احداث ساختمان و سازه‌های زیربنایی با سرعت زیادی در حال انجام است. استفاده از مصالح قدیمي‌و روش‌های سنتی ساخت دیگر جوابگوی سرعت مورد نظر و نیازهای طراحی نمي‌باشد. از این رو استفاده از مصالح جدید و کارا به همراه تکنیک‌های نوین در ساخت و ساز امر اجتناب ناپذیری محسوب مي‌شود.
● سقف طبقات با روش های کاملاً فنی و مهندسی برای انواع ساختمان با کاربری های گوناگون:
1. سقف عرشه فولادی برای سازه‌های صنعتی پیش ساخته سبک یا خشک مدرن، تکنولوژی سازه‌های LGS ، PBS ، CSF LSF, با صفحات سیمانی سبک
2. سقف عرشه فولادی برای سازه‌های اسکلت فلزی سبک و سنگین (مدرن، سنتی، صنعتی و نیمه صنعتی) با بتن سبک دانه سازه ای
3. سقف عرشه فولادی برای سازه های اسکلت بتنی با حذف قالب بندی، تیرچه، بلوک و کاهش حجم بتن سقف.
● سقف پیشرفته (عرشه فولادی) با ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل آجدار بدون اجراي قالب بندی و میلگرد با سرعت بیشتر و هزینه کمتر نسبت به سایر سقف ها.
● این سقف از ورق های گالوانیزه ي پروفيل شده ایست كه به شكل ذوزنقه ای آجدار فرم داده شده و این ورق ها به عنوان قالب و میلگرد اصلی در سقف باقی می ماند
● ورق‌ها با لوازم نصب و برشگیرهای مخصوص و گالوانیزه بر روی تیرها و پل های فلزی با میخ‌های فولادی مخصوص (هیلتی) پرچ می شود و سپس بتون ریزی روی آن انجام می شود.
● ورق های پروفیل شده برای انواع دهانه های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار گرفته و تا دهنه 3 متر بدون تیر فرعی و تا دهنه 6 متر با یک تیر فرعی در وسط دهنه استفاده می شود.
● وزن بار بتن این سقف با 7 سانتی متر ضخامت حجم از بتون سبک دانه سازه ای ، معادل 120 کیلوگرم و بتون معمولی 160 کیلوگرم بر متر مربع می باشد
● وزن این سقف از سایر سقف های معمول مثل دال بتونی، کامپوزیت، تیرچه بلوک حدود 30 تا 60 درصد کمتر می باشد،( بسته به نوع بتن سبک یا معمولی ).
● وزن کمتر سقف باعث وزن کمتر سازه شده و اسکلت و فونداسیون ساختمان سبکتر خواهد شد.
● لرزش در سقف عرشه فولادی به میزان قابل توجهی به نسبت سقف های مشابه کمتر می باشد.
● سرعت اجرا تا دوازده برابر بیشتر از سقف های معمول مثل دال بتونی، کامپوزیت و تیرچه بلوک می باشد، (در یک سطح مشابه).
● زمان اجرای سقف عرشه فولادی در یک سطح مشابه یک روز و سایر سقفهای معمول و سنتی در مدت 12 روز می باشد.
● نصب ورق ها بدون جوشکاری و فقط با میخ های فولادی، هیلتی مطابق با استاندارد بین المللی و اصول فنی و مهندسي مي‌باشد .
● در این سیستم امکان اجرای سقف و بتون ریزی در کلیه طبقات ساختمانهای چند طبقه در یک زمان قابل انجام می باشد.
● مورد تائید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن وزارت مسکن.

مقایسه عمومي سقف عرشه فولادی‌ به نسبت ساير سقف‌هاي معمول

● صرفه جویی در حجم و ضخامت بتون ریزی، صرفه جویی در مصرف میلگرد و حذف میلگردهای کششی، حذف کلیه هزینه های قالب بندی ، حذف تیرهای فرعی و صرفه جویی در مصرف آهن و كاهش هزینه های اجرایی، تأمین ایمنی کارگاه و حداقل فضا برای دپو و نگهداری، حمل و نقل کمتر، آسان و راحت، سبکتر از سقف های رایج (تیرچه بلوک، کرومیت کامپوزیت و غیره)، 12 برابر صرفه جویی در مدت زمان اجرا به نسبت سطح مشابه سایر سقف‌ها، تقلیل وزن سازه، فونداسیون و جرم کلی ساختمان، رفع تاخیر در مراحل زمانبندی اجرای ساختمان، بازگشت سریع سرمایه به علت سرعت اجرایی بالا، تقلیل ابعاد فونداسیون و اسکلت، اجراء سیستم تأسیسات، لوله کشی به روش میان سقفی که باعث عدم فشار و درگیری مصالح روی سیستم تأسیسات می باشد.
● خصوصیات برتر و منحصر به فرد سیستم سقف عرشه فولادی
● حذف قالب بندی، در این سیستم قالب بندی که یکی از مشکلات اجرایی ساختمان را تشکیل می دهد حذف گردیده و اجرای سقف را با سرعت بسیار بالایی عملی می نماید و این امکان نیز وجود دارد که بعد از تکمیل شبکه های تأسیساتی بصورت یکجا نسبت به بتن ریزی تمام سقف و طبقات اقدام نمود و بدین روش مي‌توان تا 12 بار سرعت اجرای سقف را افزایش داد.
● برشگیرهایی نظیر برشگیر نبشی و ناودانی حذف گردیده و از برش گیرهای مطابق با استانداردهای بین المللی استفاده می گردد و این برشگیرها تواماً با نصب سقف اجرا می شود و سقف آماده بتن ریزی خواهد بود. (حذف جوشکاری در اجرای برشگیرها)
● میزان بتون مورد نیاز در این نوع سقفها بطور میانگین 07/0 متر مکعب برای هر متر مربع می باشد و نسبت به سقف های مشابه نیاز کمتری به بتون خواهد داشت. نگهداری و کیورینگ در این نوع سقفها بدلیل حفظ مقدار قابل توجهی از آب بتون به مراتب ساده تر و کم هزینه تر بوده و به دلیل عدم ریزش و نفوذ شیره بتون از کیفیت بالایی برخوردار می باشد.
● بتون ریزی در این سقف از سطح بسیار صاف و یکپارچه برخوردار بوده که پس از آن نیاز به رگلاژ بتون و کف سازی و پوكه ريزي نمي‌باشد و با سرعت بالا آماده اجراي پوشش نازك كاري (سراميك، سنگ، پاركت و موكت) مي‌باشد.
اگر تنهاترين تنها شوم باز خدا هست او جانشين همه نداشتنهاست
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، فاطمه اسمعیلی سوره ، مرضیه شریعتی ، سجاد مقدس پور ، بهروز کریمی
#4

[تصویر: 1290029845_road_making_09.jpg]

[تصویر: 1290029853_road_making_18.jpg]

[تصویر: 1290029860_road_making_02.jpg]

[تصویر: 1290029860_road_making_16.jpg]

[تصویر: 1290029870_road_making_11.jpg]

[تصویر: 1290029870_road_making_21.jpg]

[تصویر: 1290029871_road_making_15.jpg]

[تصویر: 1290029871_road_making_23.jpg]

[تصویر: 1290029881_road_making_19.jpg]

[تصویر: 1290029887_road_making_07.jpg]


[تصویر: 1290029907_road_making_05.jpg]

[تصویر: 1290029909_road_making_03.jpg]

[تصویر: 1290029913_road_making_10.jpg]

[تصویر: 1290029914_road_making_24.jpg]

[تصویر: 1290029924_road_making_06.jpg]

[تصویر: 1290029931_road_making_22.jpg]

[تصویر: 1290029935_road_making_08.jpg]

.

+در هر 3 ثانیه یکی تو دنیا می میره ...

1،2،3 الان یکی مرد!!!

یادت باشه یکی از این سه ثانیه ها سهم ماست !!!

پس قبل از اینکه به 3 برسی قدر همه اون چیزایی که تو زندگیت داری و بدون"

یک . . . دو . . . سه . . ..
پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره ، حسین ترکی ، احسان نظری ، محمد جواد رضایی ، مجید جلیلی ، سجاد مقدس پور ، رحمان مولایی ، بهروز کریمی
#5
سوپرپانل چیست ؟
سوپرپانل نوع تکامل یافته سیستم­های قدیم­تر Insulating Concrete Form) ICF) است. سیستم­های ابتدایی ICF دیوارهایی است که از چیدن بلوک­های تو خالی پلی­ استایرن و قراردادن میلگردهای قائم و افقی به صورت محدود در آن، و بتن­ ریزی در فضاهای خالی داخل بلوک ها ساخته می­ شدند.
صفحات پلی استایرن به ضخامت حداقل 5 سانتی متر توسط رابط­هایی از جنس پلاستیک یا فلز به همدیگر متصل و از اتصال آن بلوک­هایی توخالی حاصل شده که در فضای خالی آن میلگرد قرار داده و بتن ریزی می­شود. نوع عملیات اجرایی آن شبیه به چیدن بلوک است که مستلزم صرف زمان و محدودیت­های سازه ای می شود.
[تصویر: wallbg.jpg]

سیستم سوپرپانل با اصلاح روش ICF ابتدایی در جهت صنعتی­تر کردن ساختمان سازی و بالا بردن سرعت اجرا و مقاوم سازی آن در برابر زلزله، با تغییرات اساسی در المان­های ICF ابتدایی، ابداع گردید. مبتکر این تکنولوژی کمپانی PLASTEDIL سوئیس می باشد که سیستم مذکور را با نام ®PLASTBAU در سراسر دنیا عرضه نموده است . این سیستم متشکل از المانهای باربر و غیر باربر ساختمان، یعنی دیوار باربر، سقف باربر و دیوار پارتیشن (جداکننده غیر باربر) است.
با استفاده از این سیستم می توان 60% عملیات مربوط به اجرای یک سازه بتنی را در کارخانه انجام داد و با انتقال قطعات به سایت اجرایی ، عملیات ساخت را به سرعت به انجام رسانید.
مزیت عمده این سیستم حذف عملیات قالب بندی و آرماتوربندی دیوارهای باربر بتن آرمه به میزان حداقل 90% در محل اجرای پروژه است.
قطعات دیوار در ارتفاع طبقه و قطعات سقف به طول دهانه و بر اساس طرح معماری ساخته، به محل حمل به سرعت در محل خود نصب و عملیات بتن ریزی انجام می شود. مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، سیستم سوپرپانل را در رده سازه­های با دیواربتن آرمه با قالب­های ماندگار پلی­استایرن مورد تایید قرار داده است. بر طبق آیین نامه زلزله ( آیین نامه 2800 زلزله ایران) ساختمان تا 15 طبقه را بدون استفاده از قاب سازه ای طراحی و اجرا نمود.
سیستم سوپرپانل هم برای سازندگان و هم برای استفاده کنندگان مزایایی دارد که از جمله آنها می توان موارد زیر را نام برد:

مزایای سیستم از دیدگاه سازندگان:

1. انعطافپذیری در طراحی معماری
2. سیستم کامل و ماندگار:
سیستم سوپرپانل یک سیستم کامل متشکل از دیوار و سقف و پارتیشن می باشد لذا جهت اجرای ساختمان نیاز به رجوع به سیستم های مختلف نمی باشد
3. سرعت ساخت و برگشت سریعتر سرمایه:
با توجه به سرعت بالای ساخت، زمان لازم جهت تحویل پروژه و بهره برداری از آن کمتر شده و متعاقباً سرمایه ساخت سریع تر بازگشت می کند که امکان سرمایه گذاری در پروژه های بعدی را فراهم می سازد. در اثر سرعت، سربار هزینه های ثابت کارگاهی نیز کاهش یافته و از این حیث نیز پروژه اقتصادی تر می گردد.
4. عدم پرت مصالح:
با توجه به خصوصیات سیستم سوپرپانل در صورت اجرای درست، اصولا پرت مصالح چه در عملیات سفت کاری و چه در عملیات نازک کاری بسیار ناچیز است این موضوع ضمن حفظ منابع ملی باعث می شود که با مصالح تولید شده بتوان تعداد زیادتری خانه ساخت. لذا با استفاده بهینه از مصالح، هزینه تمام شده پروژه نیز کاهش می یابد


مزایای سیستم از دیدگاه استفاده کنندگان:

1. مقاومت در برابر زلزله های با شدت بسیار که در مملکت ما احتمال وقوع آن بسیار بالا است.
2. عایق حرارتی بالای سیستم در مقابل سرما یا گرمای محیط بیرون
3. کاهش هزینه های سوخت و برق مصرفی جهت سرمایش و گرمایش ساختمان
4. عایق صوتی مناسب در مقابل انتقال سرو صداهای مزاحم محیط بیرون
5. عدم محدودیت در شکل معماری ساختمان و قابلیت تطابق معماری با انواع خواسته ها
6. کاهش مصرف سوخت های فسیلی و به دنبال ان کاهش مقدار CO² منتشر شده به هوا و حفظ پاکی محیط زیست
7. دوام و طول عمر بیشتر ساختمان و بهره برداری طولانی تر از ساختمان
8. آسایش فکری از زندگی در داخل یک آپارتمان مقاوم در برابر زلزله، باد و سایر عوامل طبیعی مخرب

اگر تنهاترين تنها شوم باز خدا هست او جانشين همه نداشتنهاست
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، محمد جواد رضایی
#6[تصویر: 202263471593532489282020121224895.jpg]+این پروژه از Radu Gidei (2009)به مسائل مربوط به خانه بدوشان می پردازد ، مردمی که همیشه در حال حرکت هستند ، چه آنهایی که مهاجران دیجیتالی مدرن می باشند یا مسافرانی که زندگیشان تنها در یک کوله پشتی جمع می شود . به غیر از فراهم کردن محل اقامت ، ساختمان از طریق برنامه های اجتماعی خود به عنوان یک حافظ و راهنمای گردشگری غیر رسمی در شهری که درآن قرار می گیرد ، به هر دو محله و شهر بر می گردد . ساختمان هایی اینچنینی ، برای هر شهری مفید بوده و استفاده راحت و آسان از آن در کنار اتومبیل پارک شده خود ، بر این مزیت می افزاید .
[تصویر: 202263471593555721193520123527215.jpg]

[تصویر: 20226347159358711078602012721105.jpg]

[تصویر: 202263471593605159435520122521595.jpg]

[تصویر: 202263471594034689561020123426895.jpg]


.

+در هر 3 ثانیه یکی تو دنیا می میره ...

1،2،3 الان یکی مرد!!!

یادت باشه یکی از این سه ثانیه ها سهم ماست !!!

پس قبل از اینکه به 3 برسی قدر همه اون چیزایی که تو زندگیت داری و بدون"

یک . . . دو . . . سه . . ..
پاسخ
 سپاس شده توسط احسان نظری ، محمد جواد رضایی ، مجید جلیلی ، مهدی بیات
#7
معرفی نمای خشک
[تصویر: 313186_mo.jpg]

امروزه زیبایی و نوع طراحی نماهای ساختمان نشان دهنده رتبه کاری ، نوع فعالیت و حتی طرز فکر ، ایده ها و نقطه نظرات مدیران آن مؤسسه و سازمان می باشد . از این رو مدیران ارشد شرکت ها علاوه بر روش های نوین تبلیغات می کوشند تا نوع ، محل و بویژه نمای ساختمان مرکزی سازمان خود را به گونه ای طراحی و انتخاب نمایند تا نشان دهنده نوع و اهمیت فعالیت آنها باشد .

سیستم های مدرن نماسازی که با نصب سنگ به روش خشک در دهه ۷۰ میلادی برای اولین بار در کشور آمریکا جهت ساختمان های بلند مرتبه طراحی و مورد استفاده قرار گرفت یکی از روش های جدید و قابل انطباق با استانداردهای جدید ساختمانی بود که این روشها در دهه ۷۰ شمسی توسط مجموعه رونین پارس در ایران اجرا شد که طی سالهای گذشته تاکنون پیشرفت های زیادی در این زمینه حاصل شده است و این شرکت توانسته است با بومی نمودن این تکنولوژی ها ، نوآوری های زیادی را در این زمینه بدست آورد و در حال حاضر انواع مصالح مدرن دنیا را بصورت کاملاً مهندسی به این روش طراحی و اجرا می نماید .

با توجه به صنعتی شدن روز افزون تمامی بخش های زندگی در دنیای امروزی و درگیر بودن تمام افراد با این مقوله و همچنین حس زیبایی شناسی و گرایش انسان به سمت زیبایی ، علم معماری و طراحی ساختمان نیز طی دهه های پایانی قرن بیستم تاکنون با شتابی روز افزون دچار تحول گشته است و به سمت صنعتی شدن پیش می رود که بطور مشخص نمای ساختمان ها نیز تأثیر زیادی را پذیرا بوده که ایجاد و توسعه انواع روش های خشک و مدرن در نماسازی از محورهای آن بوده است که البته سیستم های خشک واجد مزایای بسیار زیادی است که به تفصیل در ادامه در مورد آنها بحث خواهد شد .
مزایا و ویژگی های روش نمای خشک :۱- کاهش زمان

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساختمان ، زمان نقش اساسی و بسیار مهمی را در این صنعت ایفا می نماید و روشهایی که توسط متخصصین ساختمان طراحی و پیشنهاد شده اند همگی با این فاکتور مهم سنجیده و شاید بتوان گفت که با محک این فاکتور مهم ماندگار شده و یا از بین رفته اند . با اندکی تأمل درمی یابیم که روش اجرای خشک نما می تواند تا ۵۰ درصد از زمان اجرا را کاهش دهد و حتی تأثیرات منفی دمای محیطی را به حدود صفر برساند و بخاطر عدم وجود ملات و روشهای سنتی با امکان فعال نمودن چندین جبهه کاری بطور همزمان در بخشهای بالادست و پایین کار بیش از پیش بر سرعت اجرا افزود و البته موارد دیگری مانند استفاده از اکیپ های آموزش دیده بجای نیروهای سنتی و غیر فنی و فاقد آموزش لازم در روشهای قدیمی و سنتی و همچنین استفاده از ابزار و ماشین آلات صنعتی در انجام کارها در روشهای مدرن ضمن تأثیر مستقیمی که بر زمان اجرا و جلوگیری از دوباره کاری های احتمالی خواهند داشت قطعاً کیفیت اجرا را نیز افزایش قابل توجهی می دهد . البته از دیگر مزایای روش اجرای نمای خشک که تأثیر زیادی بر زمان اتمام پروژه ها دارد امکان شروع نما با فاصله ای اندک از پایان یافتن اسکلت ساختمان می باشد .۲- کیفیت بالا

اجرای نمای خشک با انواع مصالح اعم از سنگ ، سرامیکها ، کلینکر ، و چوب و ... به روش صنعتی که نتیجه سالها تجربه ، مطالعه و تحقیق و بررسی انواع روشهای مشابه خارجی در کشورهای مختلف می باشد در حال حاضر توسط شرکت رونین پارس با پیشینه ای بیش از ۱۲ سال اجرا می گردد و می تواند کلید حل بسیاری از مشکلات حل نشدنی نمای انواع ساختمان ها باشد که مهندسین و متخصصین و مدیران محترم می توانند با طراحی و اجرای این روش در ساختمان ها از هر نوع سنگ ، سرامیک و شیشه و غیره در هر سایز و رنگ استفاده نمایند.


- هماهنگی رفتار مصالح در مقابل تغییرات دمایی

سال هاست که اجرای نما در داخل و خارج ساختمان توسط افراد فاقد آموزش های لازم با ملات ماسه و سیمان صورت می گیرد که جدای از تحمیل وزن بالایی به ساختمان که با توجه به اهمیت مقاوم بودن ساختمان ها در برابر نیروی زلزله و رابطه مستقیم نیروی جانبی زلزله با وزن ساختمان ها با توجه به متفاوت بودن ضریب انتقال حرارتی و همچنین متفاوت بودن میزان انبساط و انقباض بخش ملات پشت سنگ یا سرامیک و ... نسبت به خود مصالح بیرونی نما و بخش سفت کاری موجود ، می بینیم که با گذشت زمان نه چندان طولانی ، سنگها جدا شده و حتی اسکوپ های سیمی نیز از افتادن آنها جلوگیری نمی کند.
- طراحی مهندسی و کاهش پرت مصالح

با توجه به طراحی فنی و مهندسی دقیق نما اعم از زیرسازی و طراحی دقیق ابعاد و پلاک های مورد نظر برای هر پروژه با توجه به بازشوها ، ارتفاع ساختمان ، کاربری و دیگر موارد تأثیرگذار و امکان سفارش دقیق سنگها و مصالح مصرفی ضمن کاهش پرت و زمان اجرا ، تأثیر بسزایی بر کیفیت اجرا باقی خواهد گذارد .
- تولید صنعتی مصالح مصرفی

با تولید صنعتی مقاطع زیرسازی نما اعم از پروفیل های آهنی، آلومینیومی یا گالوانیزه و استیل و همچنین مصالح رویه نما ، قطعا امکان خطای انسانی در بخش های مختلف اعم از درصد اختلاط ملات و ... به شدت کاهش خواهد یافت و لذا تاثیر بسزایی بر افزایش کیفیت خواهد داشت.
- قابلیت تنظیم و رگلاژ

یکی از مشکلاتی که در روش های سنتی معمولاً شاهد هستیم ، ایجاد درزهای غیر همسطح است که بعد از دوغاب ریزی بدلیل جابجایی سنگ و غیره و خارج شدن از رگلاژ اولیه صورت می گیرد و معمولاً هم بدون تخریب قابل اصلاح نیست ولی در روش های اجرای خشک بدلیل آنکه در اجرا از مواد سخت شونده ( ملات ) استفاده نمی شود می توان در حین اجرا و حتی پس از اتمام کار به سادگی نسبت به رگلاژ خطاهای احتمالی حتی در حد میلیمتر اقدام نمود و حتی طی سال های بهره برداری نیز امکان جابجایی و اصلاح تک تک سنگ ها یا سرامیک ها و ... فراهم می باشد .۳- کاهش قیمت تمام شده


- کاهش وزن و حجم اسکلت و فونداسیون

کاهش حدود ۱۰۰ - ۸۰ کیلوگرم از وزن به ازای هر مترمربع از سطح نمای اجرا شده نسبت به روش دوغابی که تأثیر زیادی بر کاهش نیروی زلزله خواهد داشت و اگر در ابتدای طراحی ساختمان، نما بصورت خشک دیده شود با کاهش قابل توجه در وزن ساختمان ، نه تنها قیمت تمام شده افزایش پیدا نمی کند بلکه با کاهش وزن اسکلت و فونداسیون در قیمت نهایی نیز تأثیر کاهنده مهمی باقی خواهد گذاشت.
- کاهش هزینه ترمیم ، افزایش عمر مفید و امکان بازیافت مصالح

توجه به این نکته ضروری است که نماهای معمولی بـعد از چنـد سال قـطعاً نیازمـند ترمیم و ایجاد گیرداری مجدد می باشند و این خود یعنی تحمیل هـزینه ای اضافی که کارفرما بعد از مدتی باید برای نما متحمل گردد و در انتهای کار با توجه به عمـر مـفید کارهای دوغـابی که حدود ۱۵-۱۰سال می باشد باید تمامی لایه ملات و همچنین سنگ مربوطه را تـخریب نمود و ایـن بـدان معنی است که اگر هـزینه ای برای اجـرای نماهای دوغابی صرف می شود بعد از اتمـام کار ساختمان ، باید بصورت کـامل آن را مستهلک شده تلقی کرد .

لیکن در اجرای نماهـا ی خشـک، با توجـه به نصـب به روش صنعتی ، با گذشت زمان نیـازی به ترمیم و هزینه نگهداری نمی باشد و درصورت آسیب دیدگی ، هر کدام از پلاک ها قابل اصلاح و تعویض می باشد و نیاز به تخریب یا اصلاح کلی نیست و حتی پس از گذشت عمر مفـید آن ( بالای ۵۰ سال ) می توان تمـامی مصالح مصرف شـده را اعم از فلزات زیرسازی ( آهنی یا آلومینیومی ) و از همه مهمتر خود سنگ یا سرامیک مصرفی را بازیافت نموده و هر کدام از این مصالح را در مکانها و محل های دیگری بسته به نوع کاربری ، استفاده نمود و این بدان معنی است که تمامی هزینـه هایی که برای اجرای این نما صورت می گـیرد بعـد از پایان کار ساختمـان ، با لـحاظ درصـد استانـداردی از استـهلاک مصـالح ، به کارفرما باز خواهد گشت .۴- منطبق بودن با آخرین استادنداردهای ملی و جهانی
- کاهش وزن و انطباق با آیین نامه های زلزله

همانطور که قبلاً بیان شد ، کاهش وزن ساختمان رابطه مستقیمی بر کاهش نیروی زلزله بر ساختمان ها دارد و در جهت تذکرات و نکات ویژه آیین نامه زلزله ایران ( ۲۸۰۰ ) و دیگر آیین نامه های زلزله دنیا خواهد بود و طراحی زیرسازی و مصالح هر نما بر اساس اصول طراحی استاندارد و منطبق با شرایط مندرج در آیین نامه ۲۸۰۰ ایران و اتصال به سازه اصلی ساختمان می باشد ، بدان معنی که در هنگام وقوع زلزله ، حرکات بخش نما و متعلقات مربوطه بصورت جداگانه با تغییر مکان جانبی سازه صورت می گیرد و این موضوع مانع ورقه شدن نما و سقوط قطعات آن مشابه نمای دوغابی خواهد شد و لذا باعث کاهش تلفات انسانی و دیگر خسارات ناشی از سقوط نما خواهدشد .
- امکان اجرای عایق حرارتی و صوتی

با ایجاد فاصله ای که سطح بیرونی نما با بدنه اصلی ساختمان ایجاد می نماید ضمن آنکه وجود هوا در این فاصله نقش عایق صوتی وحرارتی را خواهد داشت ، می توان با محاسبات انجام شده نسبت به محل احداث ساختمان از نظر آب و هوایی مطابق استاندارد های مربوطه ( مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان ایران ) عایق حرارتی و صوتی مناسبی را در نظر گرفت و به راحتی نصب نمود و حتی از این فضا می توان برای عبور سیستم تأسیسات مکانیکی و برقی نیز استفاده نمود.

در پایان قابل ذکر می باشد که شرکت رونین پارس به پشتوانه سال ها تلاش و تحقیق خویش ، این توانایی را کاملاً داراست که با اطمینان اعلام نماید که طراحی و ساخت اسکوپ های جدید و روش های مدرن را جهت هر پروژه با توجه به شرایط و مشخصات همان پروژه طراحی ، انتخاب و پیشنهاد نماید .
[تصویر: 7.jpg]
[تصویر: khoshk_222.jpg]
اگر تنهاترين تنها شوم باز خدا هست او جانشين همه نداشتنهاست
پاسخ
 سپاس شده توسط احسان نظری ، ساجده نوروزی ، محمد جواد رضایی ، فاطمه اسمعیلی سوره
#8
خانه امن کجاست ؟

در روش‌های نوین صنعتی سازی نه تنها به مسئله مسكن بلكه به بهره‌برداری بهینه از مصالح، سرعت و كیفیت ساخت نیز توجه گردیده است. یكی از راههای بهینه كردن ایجاد مسكن استفاده از روش های ساخت و ساز صنعتی و یا نیمه صنعتی می‌باشد كه در اصطلاح فنی به آن بكار‌گیری مصالح پیش ساخته و نیمه پیش ساخته می‌گویند. در زمینه تولید مصالح نیمه پیش ساخته تكنولوژیهای بسیاری در كشورهای پیشرفته جهان ایجاد شده است. یكی از جدیدترین این روش‌ها در زمینه ساخت، فن‌آوری و بهره‌برداری از چوب به عنوان رایج‌ترین و فراوان‌ترین مصالح موجود در طبیعت می‌باشد، بطوریكه در آمریكا، كانادا، اروپا (به ویژه در كشورهای اسكاندیناوی)، ژاپن، چین و چند كشور دیگر به عنوان یك سیستم بسیار پیشرفته و مطلوب مورد توجه قرار گرفته است. ایجاد مسكن بدین طریق برای بیش از یك میلیارد و پانصد میلیون نفر از مردم جهان خود گواه بر این مدعا می‌باشد. سبك سازی و مقاومت بالا در مقابل زلزله، سرعت در ساخت و بازگشت سریع سرمایه، عایق‌بندی و كاهش چشمگیر مصرف انرژی، عمر طولانی سازه بیش از یكصد سال، زیبایی و سازگار با اقلیم‌های متفاوت، نداشتن نخاله ساختمانی و دیگر مزایا، خانه‌های چوبی را در ردیف خانه‌های زیبا و مورد اقبال در دنیا قرار داده است.
اطلاعات فنی خانه های پیش ساخته چوبی
اطلاعات فنی

سیستم ساختمانهای چوبی سبک یکی از روش های ساخت با امتیازات سازه ای و زیست محیطی ویژه می باشد. پژوهش های بسیاری در رابطه با اثرات زیست محیطی سازه¬ های چوبی توسط موسسه تحقیقات پایداری مواد و مصالح در کشور کانادا انجام شده است که نتیجه برتری چوب را نسبت به فولاد و بتن در مواردی چون عمر مفید مصالح، تولید، قابلیت کاربرد در محل احداث و ضایعات نشان داده است. علاوه بر امتیازات زیست محیطی ، ایمنی و سبک بودن سازه های چوبی در مواجه با زلزله عملکرد خوبی داشته است. ساخت و ساز ساختمانهای چوبی نوین در کشور امریکا در دهه 1840 آغاز شده است و تکامل این سیستم در کشور سوئد بگونه ساخت طبقه ای (Platform Framing) انجام گرفت و در دهه 1920 به کشور انگلستان و کشورهای دیگرگسترش پیدا کرده است.

سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی یکی از پیچیده ترین سیستمهای ساختمانی است که تنها شامل اجرای درست سازه چوبی از نظر مقاومتی نمیشود بلکه رعایت همه اصول فیزیک ساختمان برای کارکرد آن ضروری است. در این سیستم محافظت سازه چوبی از عوامل مخرب محیط از قبیل رطوبت، قارچ ها، حشراتی که از چوب تغذیه میکنند، میکرو اورگانیزم ها، حرارت زیاد و آتش سوزی ضروری می باشد. شالوده این سیستم ساختمانی علاوه بر تحمل بار سبک سازه چوبی باید از نفوظ آب، رطوبت و حشرات به داخل سازه چوبی به نحو بسیار موثری جلوگیری به عمل آورد. طراحی و ساخت سیستم ساختمانی چوبی بر طبق استاندارد ها و آیین نامه های زیر می باشند:

* International Building Code-IBC 2006
* Minimum Design Loads for Building and other Structures (ASCE7-2005)
* National Design Specification for Wood Construction 2005,( NDS Code)
* National Design Specification Supplement 2005, ( NDS-S

ساختمانهای چوبی کاربرد و شناخت وسیعی در کشور های امریکا ، ژاپن ، کنادا و اروپا دارد. بطور کلی این سیستم بعلت سبک بودن در مناطق زلزله خیز بهترین سیستم ساختمانی به حساب می آید. موسسات و ارگانهای مهمی که در رابطه با سیستم ساختمانی چوبی می توان نام برد، به قرار ذیل می باشند :

* American Institute of Timber Construction, AITC
http://www.aitc.org
* American Forest and Paper Association, AF & PA
http://www.awc.org
* APA- The Engineered Wood Association
http://www.apawood.org
* American Lumber Standard Committee, ALSC
http://www.alsc.org
* International Codes Council, ICC (IBC Code)
http://www.iccsafe.org
* National Frame Builders Association, NFBA
http://www.postframe.org
* Canadian Wood Council, CWC
http://www.cwc.ca

سیستم سازه¬ای ساختمانهای چوبی در بیشتر کشور های دنیا در مناطق زلزله خیز برای ساخت ساختمانهای مسکونی و با ارتفاع معمولی استفاده می شوند. در کشور امریکا بیش از 80 درصد ساختمانها از سیستم چوبی ساخته شده اند.
ساختار خانه های چوبی

سیستم سازه¬ای ساختمانهای چوبی از مقاطع چوبی مختلفی ساخته میشوند. این نوع ساختمان جزء سازه‌های سبك شناخته شده است. در این نوع سیستم سازه‌ای، مقاطع چوبی چهار تراش با قرارگیری در فواصل حدود 40 سانتی‌متری و اتصال تخته‌های چند لایه چوبی و تخته های گچی (گچ برگ) بر روی آنها تشكیل یكسری دیوارهای باربر و برشی را می‌دهند.

سیستم خانه های سبک چوبی یک سیستم مدوله شده است که پنلهای دیوار و کف ها در کارخانه ساخته می شوند. در صورت امکان کلیه مسیر های عبور تاسیسات برقی و مکانیکی در کارخانه پیش بینی و تعبیه می شوند. سیستم ساختمانی اسکلتهای چوبی سبک بوده و در زمان کمی بر پا می شوند.
اجزاء اصلی تشکیل دهنده سیستم چوبی به شرح ذیل می باشد:

* فونداسیون (شالوده)
خانه های چوبی بسیار سبک هستند بگونه ای بعلت سبک بودن سقف و کفها ( وزن متوسط در هر طبقه بین 50 الی 80 کیلو گرم بر متر مربع ) ، نیروی وارد بر شالوده نواری بسیار کم می باشد. از این روی در ساختمانهای متعارف با اسکلت چوبی نیاز به فونداسیونهایی مانند خانه های سنگین وجود ندارد و فونداسیون این ساختمانها اغلب در ابعاد حداقل می باشد.. در صورت آماده سازی مناسب و تراکم 90% خاک زیرین ساختمان چوبی ، نشست چندانی در زمین زیر ساختمان اتفاق نمی افتد و در نتیجه انتظار نشست چندانی در زمین زیر ساختمان نمیرود. امروزه متداول ترین فونداسیون ها برای خانه های چوبی سه گونه میباشند، دال بتنی (شالوده گسترده) یا اسلب (Slab on Grade)، گربه رو (Crawl Space) و فونداسیون دارای زیر زمین (Basement). در هر سه نوع فونداسیون، شناژهای نواری که زیر دیوارهای باربر وبرشی قرار می‌گیرند. شناژ های نواری مناسبترین فونداسیون در این نوع سیستم ساختمانی میباشد و همچنین در صورت نیاز می توان از شناژهای تکی نیز استفاده نمود. طراحی فونداسیونها بر اساس نیروی ثقلی وارده و مقاومت خاک انجام میشود.
* فونداسیون گسترده کف بتنی، اسلب (Slab on Grade)
در این نوع فونداسیون که تمامی وزن ساختمان بر روی آن قرار گرفته و در عین حال کف ساختمان را نیز تشکیل میدهد. امروزه متداول ترین نوع شالوده برای خانه های چوبی میباشد. این شالوده در عین حال ساده ترین و ارزان ترین روش پی ریزی برای سیستم خانه های چوبی میباشد. ساختمان با قاب سبک چوبی بر روی سکویی یکپارچه بتنی که بطور معمول با شبکه ای از میل گرد عاج دار آهنی مسلح شده است قرار می‌گیرد. زیر دیوارهای باربر و برشی شنازهای نواری وجود دارد.
* فونداسیون با زیر زمین
شالوده دارای زیر زمین یکی از قدیمی ترین روش های پی ریزی است و از نظر نحوه استفاده بر دو نوع میباشد، شالوده با زیر زمین بسته که بطور کامل در خاک قرار گرفته و تنها از داخل ساختمان بدان راه باشد و شالوده با زیرزمین باز که دست کم یک ضلع آنرا خاک احاطه نکرده و به حیاط و یا به بیرون نیز راه داشته باشد. شالوده دومی برای زمین های شیب دار مناسب تر است. از آنجا که دیوار زیرزمین در مجاورت خاک قرارگرفته و پیوسته در خطر نفوذ آب و رطوبت قرار دارد، باید سطح خارجی دیوار عایق رطوبتی شده و پیرامون ساختمان کمی پایین تر از کف زیرزمین زه کشی شود. در مجاورت دیوار خارجی زیرزمین باید برای تخلیه بهتر آب، شن ریخته شود و در حدود 1.5 متر پیرامون ساختمان و در روی زمین با سیمان ویا لایه ای غیر قابل نفوذ در برابر آب و با شیب به خارج ساختمان پوشانده شود. دیوارهای زیرزمین بطور معمول از بتن و یا مصالح غیر آلی دیگر مانند بلوک سیمانی، آجر، بتن گازی و غیره ساخته میشود.
* دیوارهای خارجی :
دیوارهای باربر خارجی به تنهایی و گاهی به همراه دیوارهای باربر داخلی سازه باربر ساختمان چوبی را تشکیل می‌دهند. این دیوارها با قرار گرفتن وادارهای چهار تراش چوبی با فاصله معین از یکدیگر و به صورت قاب ساخته شده و بر روی پی بتنی ساختمان قرار می‌گیرند و با پیچای مهاری (Anchor Bolts) به فونداسیون متصل می شوند. برای ساختمان‌های کم ارتفاع ابعاد این وادارها بطور معمول 4.5 در 10 سانتی‌متر است که با فاصله مرکزی 40 سانتی‌متر از یکدیگر قرار می‌گیرند. روی این قاب‌ها را از داخل با گچ برگ (ورق گچی) و از خارج با تخته های چندلا می‌پوشانند. نمای ساختمان می‌تواند نمای نیم آجر، لمبه چوبی و سمنت بوردهای افقی و سیمان بر روی شبکه فلزی، ورق‌های فلزی، ورق‌های پلیمری و یا هر محصول ساختمانی مناسب دیگری باشد. بین وادارها چوبی را با یک عایق حرارتی مناسب از قبیل پشم سنگ ، پشم شیشه یا پلی یورتان پر می‌کنند. بارهای ثقلی وارده به ساختمان از طریق این دیوارهای باربر، متشكل از وادارهای چوبی با مقطع چهارتراش به اصطلاح 4×2 (4.5cmx9cm) و یا 6×2 (4.5cmx15cm)، تیر دوبل بالای دیوار(Top Plate) و تیر زیرین دیوار(Sill Plate) به کف های چوبی و فونداسیون منتقل می‌گردد. دیوارهای باربری كه بااستفاده از تخته های چوبی چند لا، Plywood و یا OSB پوشش داده می‌شوند، نقش دیوارهای برشی را نیز در این نوع سازه‌ها ایفا می‌نمایند. به لحاظ سیستم باربر جانبی، دیوارهای برشی تعبیه شده در بخشهای مختلف ساختمان (به خصوص دیوارهای جدار بیرونی ساختمان)، نقش جذب نیروی برشی جانبی وارده به ساختمان و انتقال آن به فونداسیون را دارا می‌باشند.
* سیستم کف-سقف
تیر‌های سقف ‌بگونه ای ساده بر روی دیوارهای باربر خارجی و یا داخلی با میخ، پیچ و اتصالات فلزی دوخته میشوند. سازه جداکننده طبقه‌ها تشکیل شده است از تیرهای چهار تراش‌ چوبی که با فاصله معینی که بطور معمول 40 سانتی‌متر است قاب‌بندی می‌شود. در قاب‌بندی سقف در مواقع نیاز میتوان از تیر های خرپای چوبی استفاده کرد. سقف بوسیله تخته‌های چند لای(18 میلیمتر) بوسیله میخ به تیرها در فواصل معینی متصل شده و آن را می‌پوشانند و بر روی آن کف‌پوش مناسبی قرار می‌دهند. کف جدا کننده طبقات و دیوار بالایی آن سیستم تیرریزی سقفهای شیب دار سیستم کف سقف و بازشو راه پله طبق آیین نامه IBC2006 بخش 2301.2 می توان ساختمانهای چوبی را بروش تنش مجاز ASD, (Allowable stress Design) طراحی نمود. نیروهای وارد بر ساختمان برای طراحی در آیین نامه IBC2006 فصل 16 و ASCE7-05 ارایه شده است.

اتصالات

طراحی و اجرای صحیح اتصلات اهمیت زیادی در رفتار ساختمانهای چوبی دارد. اتصال ها مسیر عبور نیروهای ثقلی و جانبی و تمامیت سازه را تأمین می کنند. درساختمانهای چوبی برای اتصال اجزای گوناگون ساختمانی از انواع اتصالات فلزی و چوبی استفاده میشود. اتصالات بگونه ای متداول از نوع اتصالات خشک هستند، که به‌صورت پیچ و مهره، پیچ چوب ساده، میخ ساده و یا میخ شلیکی، نبشی ها و اتصالات فلزی در اشکال بسیار متنوع، ورق های آهن گالوانیزه سوراخ دار و یا میخ دار اجرا می‌شوند.

برای اتصال های خرپایی و همچنین اتصال تیرها در جهت طولی به یکدیگر از ورق گالوانیزه میخ دار استفاده میشود.

آیین نامه National Design Specification For Wood Construction, NDS یکی از آیین نامه هایی است که برای طراحی اتصالات استفاده می شود.
ضرایب تنظیم :

چندین ضریب که در مقاومت اتصالات موثر می باشد در جدول 10.3.1 آیین نامه NDS لیست شده اند که عبارتند از:

* CM - ضریب رطوبت محیط – NDS جدول 10.3.3
* CD - ضریب مدت اعمال نیرو – NDS بخش 10.3.2 و جدول 2.3.2
* Ct - ضریب دما – NDS جدول 10.3.4
* Cg - ضریب اثر گروهی – NDS بخش 10.3.6 و فرمول 1-10.3
* C∆ - ضریب هندسی – NDS بخش 11.5.1
* Ceg - ضریب مقطع عرضی – NDS بخش 11.5.2
* Cdi - ضریب دیافراگم – NDS بخش 11.5.3
* Ctn - ضریب پاشنه ای میخ – NDS بخش 11.5.4

نما و نازک کاری

در سیستم خانه های سبک چوبی، قابلیت اجرای بیشتر نماهای متداول وجود دارد. در این سیستم می‌توان از انواع ورق‌های چوبی، سیمانی، فلزی، پلیمری و یا حتی نماهای بنایی مانند آجر یا سنگ استفاده کرد. در صورت اجرای نمای خارجی با مصالح و فراورده‌های بنایی، باید نما را بوسیله بست‌های فولادی و یا آهن گالوانیزه به سازه چوبی متصل کرد. این عمل برای انتقال نیروهای جانبی مانند باد به سازه چوبی است.

* نما :
نمای سیستم قاب سبک چوبی، از مصالح متنوع و گوناگونی می‌تواند تشکیل شود. صفحات تخته سیمانی و تخته چندلا، جزو متداول‌ترین مصالح نمای سیستم می‌باشند، که مستقیماً با میخ و پیچ به اِستادها متصل می‌شوند. بعنوان نما همچنین میتوان از نیم آجر خود ایستا، شبکه فولادی با سیمان پاششی بر روی آن، ورق های پلیمری و یا فولادی استفاده کرد. در صورتی که از نمای آجری استفاده شود باید برای انتقال نیروی باد، با بست هایی دیوار آجری را به سازه چوبی متصل کرد.
* پوشش داخلی :
بعد از اجرای تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و نصب عایق های حرارتی و رطوبتی ، سطح داخلی ساختمان با گچ برگ پوشانده می شود که بستر مناسبی را برای رنگ آمیزی ، بلکا ، کاغذ دیواری ، پنل های دکوراتیو و ... فراهم می کند .
* کاشی کاری :
در سرویس ها و جاهایی که نیاز به کاشی کاری دارد بعد از نصب گچ برگ مقاوم در برابر رطوبت (MR ) سطوح مورد نظر با دقت بالا عایق کاری می شود و سپس انواع کاشی ( با چسب یا ملات ) سطح نهایی را می پوشانند.
* سرامیک – پارکت :
عایق های صوتی با زیر سازی مناسب در کف طبقات اجرا می شود سپس کف ها می تواند با سرامیک یا پارکت پوشیده شود
* بام پوش :
پوشش نهایی سقف از اجزای بسیار مهمی است که در انتخاب آن باید دقت کافی به عمل آید. سبک بودن ، طول عمر ، امکان مرمت یا بازسازی ، زیبایی و ... از جمله نکاتی است که باید به آن توجه نمود. در مناطقی که دمای هوا زیر صفر نمی رود می توان از کاغذ های قیر اندودی که تحت پرس قرار گرفته اند استفاده کرد.و در مناطقی با دمای بسیار بالا یا بسیار پایین بهتر است از مصالح دیگر مانند ورق گالوانیزه با سنگ دانه یا ورق آلوزینگ با سنگ دانه استفاده کرد.

اگر تنهاترين تنها شوم باز خدا هست او جانشين همه نداشتنهاست
پاسخ
 سپاس شده توسط مرضیه شریعتی ، ساجده نوروزی
#9
.
.
.
[تصویر: dezeen_NonLin-Lin-Pavilion-by-Marc-Forne...MANY_1.jpg]

+معمار فرانسوی مارک فورنز از THEVERYMANY یک پاویون آلومینیومی سوراخ دار را طراحی کرده که همانند یک قطعه ای بزرگ از مرجان دریایی می باشد . پاویون نان لین با مونتاژی از 27 قطعه و چهار متر ارتفاع ، دارای یک فرم کامپیوتری شده است که متشکل از اشکال لوله ای و دونات شکل می باشد که می تواند در نقاط مختلف به راحتی مونتاژ و دمونتاژ شود . بیش از 155000 سوراخ ستاره ای شکل با اندازه های مختلف ، یک الگو در سطح ساختار به وجود می آورد . پاویون لین اکنون بخشی از مجموعه دائمی در مرکز FRAC در نیواورلئان-فرانسه- را تشکیل می دهد . مورفولوژی منسجم پاویون از مدل Y به عنوان بازنمود اولیه و پایین ترین سطح چندجهتی سرچشمه می گیرد .


نمونه ای از این طرح رو در تصاویــــــر پایین میبینیم :


[تصویر: dezeen_NonLin-Lin-Pavilion-by-Marc-Forne...ANY_31.jpg]

[تصویر: dezeen_NonLin-Lin-Pavilion-by-Marc-Forne...MANY_4.jpg]


[تصویر: dezeen_NonLin-Lin-Pavilion-by-Marc-Forne...ANY_10.jpg]


[تصویر: dezeen_NonLin-Lin-Pavilion-by-Marc-Forne...MANY_8.jpg]


[تصویر: dezeen_NonLin-Lin-Pavilion-by-Marc-Forne...ANY_15.jpg]


[تصویر: dezeen_NonLin-Lin-Pavilion-by-Marc-Forne...MANY_7.jpg]


.
.
.


.

+در هر 3 ثانیه یکی تو دنیا می میره ...

1،2،3 الان یکی مرد!!!

یادت باشه یکی از این سه ثانیه ها سهم ماست !!!

پس قبل از اینکه به 3 برسی قدر همه اون چیزایی که تو زندگیت داری و بدون"

یک . . . دو . . . سه . . ..
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور ، احسان نظری ، مهدی بیات
#10


خانه های ژاپنی مقاوم در برابر زلزله با کیسه هوا !


+زلزله و سونامی سال گذشته در ژاپن ویرانی های زیادی را به بار آورد. اما به محض فرو کش کردن بحران، ساخت و ساز دوباره در کشور شروع شد. و در آنها دوباره تدابیر امنیتی بیشتری در طراحی ها در نظر گرفته شده تا در صورت وقوع حادثه ای مشابه خسارت ها به حداقل ممکن برسد. شما هر چقدر هم خانه تان را محکم بسازید باز هم در مقابل زلزله های بسیار شدید ممکن است مقاومت لازم را در اختیار نداشته باشید. اما نظرتان چیست هنگام زلزله خانه شما روی یک بالشتک هوا قرار بگیرد تا ضربه های زلزله به آن منتقل نشود؟

یک شرکت ساختمانی به نام Air Danshin System با ارائه یک ایده تصمیم دارد خانه ها را در زمان زلزله از لرزش های پی در پی حفاظت کند. در این ایده قرار است به محض وقوع اولین لرزه، در کمتر از یک ثانیه، یک سنسور فعال شود.

با فعال شدن این سنسور یک کمپرسور بزرگ هوا راه اندازی می شود و هوا را با سرعت به داخل کیسه بزرگی که در فونداسیون خانه جاسازی شده می دمد. دقیقا چیزی شبیه به ایر بگ(کیسه های هوا) در داخل خودرو که سرنشین را در برابر ضربه حفاظت می کند.

با پر شدن آن از هوا، خانه بر روی یک کیسه هوای 3 سانتیمتری معلق شده و از تخریب و لرزش های پی در پی دیگر حفاظت می شود. به محض آنکه زلزله تمام شد، می توان به کمک یک شیر یا سوپاپ که در داخل منزل تعبیه شده هوا را از کیسه خارج کرد و خانه را به وضعیت قبلی خود باز گرداند.

فعلا این سیستم در 88 منزل در مناطق مختلف ژاپن راه اندازی شده و قرار است از این ایده در طراحی ساختمان های بزرگ دولتی در ابعاد و طبقات مختلف نیز استفاده شود.[تصویر: air-danshin-narenji_ir.jpg?1330606232].

+در هر 3 ثانیه یکی تو دنیا می میره ...

1،2،3 الان یکی مرد!!!

یادت باشه یکی از این سه ثانیه ها سهم ماست !!!

پس قبل از اینکه به 3 برسی قدر همه اون چیزایی که تو زندگیت داری و بدون"

یک . . . دو . . . سه . . ..
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، فاطمه اسمعیلی سوره


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان