درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش و پاسخ پیرامون تحلیل سازه و مقاومت مصالح
بنام خدا
با سلام و احترام خدمت کاربران عزیز
با توجه به نیاز کاربران سایت جهت رفع شبهات و سئوالات مربوط به تحلیل سازه و مقاومت مصالح و در جهت تقویت و تعمیق بخشیدن به اطلاعات عمرانی کاربران، تصمیم گرفتیم تا تاپیکی در این مورد ایجاد نموده و از جناب دکتر نادر فنائی (یکی از اساتید برجسته کشور و عضو شورای راهبردی سایت) جهت پاسخگویی به سئوالات دعوت بعمل آید تا در زمان های معین و بطور مرتب به سئوالات تاپیک پاسخ نمایند.

ضمن تشکر از حضور دکتر فنائی در این تاپیک و قبول دعوت اینجانب، از تمام دانشجویان و محققان و کاربران عزیز سایت در خواست می شود تا سئوالات خود را در موضوعات مذکور (تحلیل سازه و مقاومت مصالح) به بنده از طریق پست خصوصی ارسال نمایند تا من سئوالات را دسته بندی نمونه و به دکتر فنائی ارسال کنم و ایشون هم حداقل هر دو هفته یک بار به سئوالات پاسخ دهند.
سئوالات بصورت 5 تا 5 تا مطرح خواهد شد و پاسخ آنها بطور کامل و جامع از طرف جناب دکتر فنائی در تاپیک داده خواهد شد.

همه کاربران می توانند هر موقع که خواستند سئوالات خود رو به بنده ارسال نمایند و پاسخگویی به سئوالات در اول، وسط و آخر هر ماه خواهد بود.

یا حق
تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط حسین ترکی ، مرضیه شریعتی ، محمد جواد رضایی ، حامد احمدپور ، فاطمه اسمعیلی سوره ، امین خدایی بهاروند
با سلام
حدود 4 روز از طرح این تاپیک میگذره و هنوز از کاربران سایت هیچ سئوالی برام ارسال نشده تا در این تاپیک مطرح کنم. اگر این رویه تا 3 اردیبهشت ادامه داشته باشه، سئوالات رو خودم مطرح خواهم کرد.

یا حق
تماس با من:

پاسخ
 سپاس شده توسط مريم توافقي
با سلام

پاسخ سئوالات تحلیل سازه و مقاومت مصالح ( سری اول) :

1- چطور درجه معینی و نامعینی باعث پایداری یا ناپایداری سازه می شود؟ (سئوال از خانم فاطمه اسمعیلی سوره)
پاسخ از دکتر فنائی: هرچند که در تحلیل سازه می خوانیم نامعینی سازه دلیلی بر پایداری سازه نخواهد بود ولی در واقعیت برای سازه ها دیده می شود که هرچقدر درجه نامعینی سازه بالاتر رود، احتمال پایدار ماندن آن در بارگذاری فوق العاده (زلزله) بیشتر می شود. می دانیم اگر سازه ای n درجه نامعین باشد برای اینکه تبدیل به یک مکانیزم شود باید در آن n+1 مفصل پلاستیک ایجاد شود که نتیجتا برای ناپایداری یک سازه با درجه نامعینی بالاتر، زلزله قویتری لازم است. عملکرد مناسب سیستم های دوگانه که همزمان از قاب خمشی و سیستم مهاربندی بهره می برند به درجه نامعینی بالای این سیستم ها مربوط است . علاوه بر این سیستم های با درجه نامعینی بالاتر شکل پذیری و ضریب رفتار ® بزرگتری دارند.

2- فرم کلی سازه ها بر چه اساسی تعیین می شود؟ (سئوال از آقای علی رنود)
پاسخ از دکتر فنائی: در فرم های زیر سازه ها قابل دسته بندی هستند :
1-سازه های معین و سازه های نامعین
2- سازه های مسطح و سازه های فضاکار
3-تیر، قاب، خرپا، شبکه
که از این فرم ها بسته به شرایط سازه مورد نیاز و بارگذاری آن، یکی انتخاب می گردد.

3- برای انواع بارگذاری ها ( استاتیکی و متمرکز، دینامیکی و متمرکز، استاتیکی و گسترده، دینامیکی و گسترده و همچنین بارهای زلزله و متحرک) سازه ها باید به ترتیب دارای چه ویژگی هایی باشند؟ (سئوال از آقاي علي رنود)
پاسخ از دکتر فنائی: تحت اثر بارگذاری های مورد اشاره، سازه ها باید مقاومت کافی داشته باشند تا تنش های ایجاد شده در آنها از مقدار مجاز فراتر نرود و علاوه بر آن سازه ها باید سختی کافی نیز داشته باشند تا تغییر شکل ایجاد شده در آنها نیز از مقدار مجاز تجاوز نکند. در صورتیکه فرکانس بارگذاری دینامیکی بزرگ باشد (مانند پل ها) باید علاوه بر معیارهای مقاومت و سختی ، معیار خستگی نیز کنترل گردد.

4- عملکرد گره (از لحاظ گیردار بودن یا مفصل بودن یا نیمه گیردار بودن) تا چه حد می تواند در خیز سازه و سایر موارد کنترلی در طراحی موثر باشد؟ (سئوال از آقاي علي رنود)
پاسخ از دکتر فنائی: هرچه سختی گره بیشتر شود، سختی سازه بیشتر شده که در نتیجه ی آن، خیز سازه کاهش یافته و انرژی کرنشی ذخیره شده در سازه نیز کاهش می یابد. واضح است که سختی گره نیمه گیردار (نیمه صلب) از سختی گره مفصلی بیشتر بوده و سختی گره گیردار از سختی گره نیمه گیردار بزرگتر است.

5- چگونه میتوان اثر تمرکز و ترکیب تنش را در سازه از بین برد؟ (راهکارهای صرفا بهینه سازی) (سئوال از آقاي علي رنود)
پاسخ از دکتر فنائی: ترکیب تنش را نمی توان در سازه از بین برد و هیچ کسی هم دنبال این مسئله نیست. ولی برای کاهش اثر تمرکز تنش بایستی از ایجاد سوراخ و ترک و شیار در اعضای سازه پرهیز کرد و همچنین در صورت تغییر ابعاد (پهنا یا ضخامت) مقطع، بایستی از تغییرات سریع پرهیز کرد و با استفاده از ماهیچه تغییرات ملایم را در مقطع ایجاد کرد تا ضریب تمرکز تنش تا حد امکان کوچکتر شود.

6- چگونه میتوان خیز سازه را کنترل کرد؟ (سئوال از آقاي علي رنود)
پاسخ از دکتر فنائی: با افزایش سختی تیر می توان خیز آنرا کنترل کرد تا از مقادیر مجاز آیین نامه ای تجاور نکند که برای این منظور نمره پروفیل تیر باید افزایش یابد. برای افزایش سختی جانبی و کنترل دریفت معمولا روی ابعاد و یا تعداد بادبندها و یا دیوارهای برشی افزایش لازم داده می شود مگر اینکه سازه بصورت قاب خمشی باشد که در این صورت سازه هیچ مهاربندی ندارد و افزایش سختی آن با افزایش نمره پروفیل های ستون انجام می شود.

منتظر سئوالات شما هستیم.
تماس با من:

پاسخ
 سپاس شده توسط علیرضا جاودانیان ، فاطمه اسمعیلی سوره ، علی رنود ، حمید رضا نظری ، مرضیه شریعتی ، سجاد مقدس پور ، مسعود شفقی ، ساجده نوروزی ، sajadsari
با سلام
ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات در اين ماه عزيز

مدتي است كه خبري از سئوالات كاربران نيست!؟ منتظر سئولات شما هستيم!
تماس با من:

پاسخ
با سلام
مي دانيم در تير لانه زنبوري يك يا دو حفره در نزديكي تكيه گاه پر ميشود علت اصلي و علمي آن چيست؟
پاسخ
سلام
بخاطر اینکه در یک سوم دهانه برش حداکثره،بخاطر همین چنتا حفره نزدیک تکیه گاه رو پر میکنند.

اگر دریابی که در وجود هر انسانی روح خداوند نهفته است آیا باز هم حاضر خواهی شد به کسی توهین کنی؟
پاسخ
 سپاس شده توسط ساجده نوروزی ، رسول عليزاده ، sajadsari ، hasan panahi

(10-15-2013، 02:33 PM)مریم نوشته است:  ورقی تحت تنش تک محوری قرار گرفته تغییر قطر abچند سانتی متر است؟(راه حل تستی)

http://upload7.ir/images/58585110736643533853.jpg

سلام

لطفا شکل مربوط به سئوالتون رو واضح تر و با رعایت واحد اعداد نوشته شده ، طرح کنید.

با تشکر
تماس با من:

پاسخ
سلام.ممنونم.بعد از سه هفته جواب را پیدا کردم.لطفاً در صورت امکان به سوالات کمی زودتر پاسخ دهید.باتشکر
پاسخ
(11-01-2013، 03:56 PM)مریم نوشته است:  سلام.ممنونم.بعد از سه هفته جواب را پیدا کردم.لطفاً در صورت امکان به سوالات کمی زودتر پاسخ دهید.باتشکر

با سلام

سرکار خانم توجه شما رو به چند نکته جلب میکنم:
1- اگر پست اول این تاپیک رو مطالعه می فرمودید، باید میدونستید که سئوالات بصورت آنی پاسخ داده نمی شوند به متن زیر که بخشی از پست اول بنده در این تاپیک هستش توجه نمایید:

از تمام دانشجویان و محققان و کاربران عزیز سایت در خواست می شود تا سئوالات خود را در موضوعات مذکور (تحلیل سازه و مقاومت مصالح) به بنده از طریق پست خصوصی ارسال نمایند تا من سئوالات را دسته بندی نمونه و به دکتر فنائی ارسال کنم و ایشون هم حداقل هر دو هفته یک بار به سئوالات پاسخ دهند.
سئوالات بصورت 5 تا 5 تا مطرح خواهد شد و پاسخ آنها بطور کامل و جامع از طرف جناب دکتر فنائی در تاپیک داده خواهد شد.

2- هر کسی به توان خود می تواند به سئوالات پاسخ دهد ولی در این تاپیک پاسخ دهنده جناب دکتر فنائی هستند که لطف کردن و با این مجموعه همکاری می نمایند.

3- سئوال شما صریح و روشن نبود و بخاطر همین من سئوال شما رو برای دکتر نفرستادم. و ازتون خواستم سئوالتون رو اصلاح کنید.

4- شما بایستی سئوالتون رو بصورت پست خصوصی برای من ارسال می فرمودید تا بعد از اینکه من سئوال رو کامل دریافت کردم به همراه سئوالات دیگر کاربران، برای جناب دکتر ارسال میکردم.

5- شما یک کاربر مجهول برای ما هستید کاربران بایستی به هنگام ثبت نام، از نام و نام خانوادگی واقعی خود استفاده نمایند. برای همین ما نسبت به ارائه خدمات به کاربران مجهول الهویه معذوریم.

امیدوارم در سئوالات آتی موارد فوق رعایت شود. تا بتوانیم از سئوالات شما و پاسخ های دکتر فنائی استفاده کنیم.

موفق باشید

تماس با من:

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان