درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جداگر لرزه ای و میراگر ها
#12
با سلام

با توجه به اینکه این تاپیک جزء تاپیک هایی هست که اکثر مهمانان که عضو سایت نیستند مشاهده می کنند و اکثرا هم دانشجویان مقطع ارشد و دکتری هستند ولی به احترام ایمیل هایی که از بایت سوالی پیرامون تفاوت کیفیت و برتری کامل تکیه گاه سربی لاستیکی (LRB ) را نسبت به تکیه گاه لاستیکی با میرایی بالا ( HDRB ) را جویا شده بودند باز گو می کنم و برای اثبات نظرم در ادامه از مقایسه بکار گیری این دو جداگر در کشور های پیشرفته مانند نیوزیلند , ژاپن و امریکا حدودا تا سال 1995 نقل می کنم .

پیشاپیش هم از بابت اشکالات تایپی و هم ادبیات خودم در جمله بندی عذرخواهی می کنم .

جداگر لرزه ای به منظور جداسازي سازه از حرکات شدید زمین هنگام زلزله بکار میروند. برخلاف ساختمان که جداسازي آن غالبا از روي فونداسیون انجام می پذیرد ، در پلها این جداسازي مابین روسازه و زیر سازه اعمال میگردد .علت این امر نیروي اینرسی بسیار زیاد قسمت روسازه (که شامل وزن عرشه میشود) و همچنین سهولت اجراي آن میباشد.

هدف اصلی در جداسازی لرز ه ای ،کاهش فرکانس پایه ارتعاش سازه و رساندن آن به مقداری کمتر از فرکا نسهای حاوی انرژی غالب زلزله است . به بیانی دیگر جداسازی لرزه ای، پریود ارتعاشی سازه و پل را افزایش داده و آن را از پریو د های حاوی انرژی غالب زلزله دور می کند و به این ترتیب انرژی ورودی به پایه ، ناشی از زلزله، با جداسازی لرز ه ای کاهش می یابد . دیگر مزیت جداسازی لرز ه ای فراهم کر دن وسیله ای جهت اتلاف انرژی است که انرژی وارد شده به سازه در نقاط معدود و به صورت کنترل شده ، اتلاف شو د. به این ترتیب تخریب و آسیب دیدگی در نقاط خاص ومعدود متمرکز شده وامکان تعویض این قطعات پس از زلزله وجود خواهد داشت. در حالت كلي طراحي جداسازي لرزه اي به كمك دو عامل زير موجب كاهش پاسخ سازه ها ي در معرض زلزله ميشود؛
افزايش دوره تناوب اصلي
افزايش ميرايي نسبي(استهلاك انرژي)


اهداف جداسازي در پل كاملا متفاوت با ساختمان مي باشد.

در يك ساختمان جداگر ها به جهت كاهش نيروهاي انرژي وارد بر روسازه به منظور كاهش تنش ها در المان هاي سازه اي نصب مي شوند .ولي در يك پل جدا سازه لرزه اي براي حفظ المان هاي زير جداگر(كوله ها و پايه ها) با كاهش نيرو انرژي منتقله و تغير مكان هاي روسازه (عرشه) به زير سازه( كوله ها و پايه ها) صورت مي پذيرد.

استفاده از جداگر در طراحي ها پل به منظور دستيابي به حداكثر جذب انرژي (نسبت به دوره تناوب در ساختمان هاي جدا سازي شده) صورت مي پذيرد . لذا بايد از جداگر هايي استفاده نمود كه امكان ميرايي بالاي داشته باشند كه از اين حيث جداگر لرزه اي LRB ساخت شركت رابينسون از نيوزيلند داراي خاصيت ذاتي 30 در صد (مستقل ازفركانس ارتعاش و دما و شرايط محيطي) مي باشد .

جذب و اتلاف انرژي توسط عناصر زير سازه با مكانيزم ايجاد مفصل پلاستيك در پايه ها صورت مي گيرد. البته بسياري از اين پلها بخصوص در كشورما بدليل اينكه در گذشته با توجه به فقدان اطلاع از روشهای مناسب طراحي شده درکشور های زلزله خیز و صاحب دانش مانند کشورهای نیوزیلند ژاپن و آمریکا معمولاً احتياجات لرزه اي را به منظور جذب و اتلاف انرژي در اعضاي زير سازه ( پايه ها ) تامين نمي كند به همين منظور، مقاوم سازي اين پلها با توجه به نقش آنها در امداد رساني پس از رخداد زلزله از اهميت شاياني برخوردار مي باشد. در صورتي كه بتوان نيروي اينرسي انتقالي از عرشه به پايه ها را به طريقي (اتلاف انرژي ) كاهش د اد مي توان بدون استفاده از شيوه هاي مقاوم سازي متداول، سطح عملكرد پلها را افزايش داد.
براي طراحي پل ها ( لطفا توجه کنید) بدليل محدوديت جابجايي ، اثر افزايش دوره تناوب در اكثر پروژه ها كم مي باشد. اما اثر افزايش ميرايي در پلها نسبت به پروژه هاي ساختماني بيشتر مي باشد با توجه به اينكه جداگر لرزه اي قبل از نصب در معرض آزمايشات پايداري در برابر بارهاي دائمي طولاني مدت و شرايط حرارتي قرار مي گيرد و همچنين فلسفه وجودي آن مقاومت در برابر نيروهاي زلزله كه بسيار بزرگتر از نيروهاي بهره برداري مي باشد و پايداري كمانشي جداگر در برابر اين نيروها كنترل ميشود. لذا مباني طراحي آن بار ثقلي و جانبي زلزله مي باشد . در نتیجه افزابش میرایی هدف اصلی انتخاب LRB تا 30% میرایی نسبت به HDRB با حداکثر 10% میرایی برای پل ها می باشد. خوب اجازه دهید HDRB و LRB را بصورت خلاصه توضیع دهم .

در سال 1982 شرکت انگلیسی موسسه تحقیقات سازندگان مالزیایی لاستیک، یک ترکیب لاستیک طبیعی ابداع کرد که میرایی ذاتی آن به حدی بود که نیاز به استفاده ازاجزای میراگر اضافی تا حدودا تا 10% را از بین برد .میرایی این ترکیب لاستیک از افزودن بلوک های کربنی بسیار ریز , روغن ها یا رزین ها و سایر پر کننده های ویژه حاصل می شود .میرایی را می توان در کرنش برشی معادل 100 در صد به 10 تا 20 در صد رساند که حد پایین آن 10 در صد مربوط به میرایی با سختی پایین (سختی معادل 50 تا 55 با دستگاه تعین سختی ) با مدل برشی در حدود 0.34 مگا پاسگال (PSI 50 ) واحد بالای آن مربوط به سیستم هایی با سختی بالا ( سختی در حدود 70- 75 ) و مدل برشی بالایی در حدود 1.4 مگا پاسگال ( 200 PSI ) می باشد . روشهای ولکانیزه نمودن , چسباندن و ساخت جداگر ها تغیری نمی کند و به همان صورت قبل می باشد. ماده حاصله در کرنش های برشی کمتر از 20 در صد غیر خطی بوده و ویزگی آن سختی و میرایی بالاتر ( در کرنش های بیشتر) است که سبب به حداقل رسیدن پاسخ تحت بار باد و بارگذاری های لرزه ای با شدت پایین می شود .در محدوده کرنش های برشی بین 20 در صد تا 120 در صد مقدار مدول برشی پایین و ثابت است .

در کرنش های بالا به دلیل فرایند کریستالیزه شدن کرنش در لاستیک که به همراه افزایش (ظرفیت ) استهلاک انرژی است , مقدار این مدول افزایش می یابد .از این افزایش سختی و میرایی در کرنش های بالا می توان برای تولید سیستمی استفاده کرد که برای بارهای (ورودی های ) کوچک , سخت , برای ورودی هایی در محدوده طرح نسبتا خطی و انعطاف پذیر بوده و تحت سطوح پیش بینی نشده ورودی که بیشتر از مقادیر طرح هستند تغیر مکان را محدود کند .میرایی در جداگر های نه لزج و نه بصورت پسماند ه ( پس ماند ) بلکه چیزی ما بین این دو می باشد . در یک المان کاملا لزج خطی , مقدار انرژی مستهلک شده متناسب با توان چهارم جا به جای و در یک سیستم پسماند ه ( هیستریک ) به صورت خطی جا بجای تغیر می کند . آزمایشات انجام شده بر روی تعدادی از جداگر ها ی لاستیکی مختلف در EERC نشان می دهند که انرژی مستهلک شده در هر سیکل متناسب با جابجای با توان 1.5 می باشد . از این ویژگی می توان برای مدل سازی پاسخ نشیمن که شامل المان های لزج خطی و المان های لاستیک – پلاستیک ( ارتجاعی – غیر ارتجاعی ) است , استفاده کرد . یکی دیگر از مزایایی ذاتی سیستم های HDRB آن است که سبب مقداری کاهش در ارتعاشات محیطی می شوند این جداگر ها بعنوان فیلتری برای ارتعاشات قایم با فرکانس بالا که در ترافیک با خطوط با خطوط راه آهن زیر زمین مجاور ایجاد می شوند , عمل می کنند این اثر در یک برنامه آزمایش میز لرزان در EERC در سال 1985 نشان داده شده است .

جداگرهای لرزه ای لاستیکی- سربی مشابه نشیمن های لاستیکی با میرایی پایین بوده اما دارای یک هسته سربی هستند که در سوراخی در وسط آنها قرار گرفته است. سرب دارای سختی برشی اولیه زیاد و مقاومت برشی جاری شدن کم است و دارای رفتار الاستوپلاستیک کامل و خصوصیات خستگی ناپذیری مناسب در سیکل های پلاستیک است. این خصوصیات سرب باعث می شود جداگر لرزه ای لاستیکی- سربی دارای سختی افقی بالادر برابر بارهای سرویس و اتلاف انرژی بالا در برابر بارهای لرزه ای قوی باشد. هسته های سربی در تنش برشی حدود 10 مگاپاسکال تغییرشکل فیزیکی داده و سبب ایجاد یک پاسخ دوخطی در نشیمن می گردند. این جداگرها همچنین دارای صفحات یک در میان لاستیک و فولاد هستند. صفحات فولادی هم در تحمل بارهای قائم سرویس و هم در تحمل بارهای افقی نقش دارند. در بارهای قائم سرویس، صفحات فولادی از انبساط جانبی لاستیک جلوگیری کرده و سختی قائم نشیمن را به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش می دهند، در حالی که هیچ گونه تأثیری بر سختی افقی نشیمن که با مدول برشی پایین الاستومر کنترل می شود ندارند. در بارهای افقی لرزه ای، صفحات فولادی سبب تغییرشکل هسته سربی در برش می شوند.

تاثير جداگر لرزه اي LRB بر روي تغير مكان هاي طولي وعرضي عرشه و نيروهاي وارده به پايه ,به ميزان جذب انرژي و اقزايش دوره تناوب جداگر , بستگي به تغیر مکان دارد.به لحاظ محدوديت تغير مكاني در جهت طولي عرشه (عدم برخورد عرشه به كوله ها در هنگام زلزله) , ميزان بهينه کردن جذب انرژي توسط LRB در مقابل عملكرد افزايش دوره تناوب آن ,مسله اصلي در طراحی اجزا ي LRB ميباشد.

با توجه به اينكه جز تاثير گذار بر عملكرد جذ ب انرژي LRB اندازه هسته سربي آن و جز تاثير گذار بر روي افزايش دوره تناوب رو سازه نسبت ارتفاع به عرض LRB مي باشد.

خلاصه مقایسه LRB با HDRB :
1- LRB تا 30 % میرایی اما HDRB بین 10% تا %15 در صد میرایی خواهند داشت .
2- برای شروع به حرکت LRB به خاطر این که اول سرب باید از سختی وارد فاز جاری شدن شود دارای تاخیر زمانی بیشتری نسبت به HDRB می باشد.
3- قیمت HDRB از قیمت LRB کمتر می باشد .
4- HDRB استقامت حرکتی کمتری در مقابل زلزله های ضعیف تر و باد نسبت به LRB بخاطر سختی اولیه سرب دارد .
5- HDRB حساسیت بیشتری نسبت به ارتعاشات محیطی نسبت به LRB دارد .


عملکرد LRB نسبت به زلزله به مراتب بهتر از HDRB می باشد .


تماس با بنده از طریق:

http://www.masoudshafaghi.com
http://www.facebook.com/masoud.shafaghi.1
masoudshafaghi@gmail.com
info@masoudshafaghi.comپاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، حسین ترکی ، علی رنود ، امین تودجی


پیام‌های داخل این موضوع
RE: جداگر لرزه ای و میراگر ها - توسط مسعود شفقی - 08-11-2012، 11:54 PM
Country Inns and Suites info - توسط FrankJScott - 03-04-2020، 10:57 AM
Great Password Recovery Advice - توسط FrankJScott - 03-13-2020، 10:21 AM
Useful All-In-One Password Info - توسط FrankJScott - 03-13-2020، 10:54 AM
Love reading this site :) - توسط FrankJScott - 03-18-2020، 09:14 AM
Love checking this forum :) - توسط FrankJScott - 03-24-2020، 11:18 AM

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان