درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ماندگاری سازه های ماکارونی
سلام
من جواب خودمو نگرفتم ؟ چرا ترکیبی کار نکنیم ؟
پاسخ
سلام
ترکیبی هم پیشنهاد خوبیه
این پروژه که انجام شد میریم سراغ اون پروژه
(یه مثل تو اصفهان هست که میگه بذار اینی که زایدیم رو بزرگ کنیم بعد بریم سراغ بعدی)
.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود شفقی ، علیرضا جاودانیان
سلام
هر طور صلاحه مهندس .
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی
با سلام خدمت دوستان عزیز
بنده بر حسب اینکه مقرر شد در این رابطه مباحثی مطرح بشه، با چند تن از اساتید دانشگاه ها و همچنین دکترای شیمی مسائل ذکر شده از دوستان عزیز رو در میون گذاشتم و اینکه شرایط کار و نگهداری رو هم براشون توضیح دادم و قرار شد پس از بحث و بررسی نتیجه رو اعلام کنن.
این عزیزان نتیجه کار رو اینجوری اعلام کردن که: برای ماندگاری ماکارونی ماده ای بنام آب شیشه (سیلیکات سدیم) رو میشه استفاده کرد که پس از استفاده، به ماکارونی حالت براق رو میده. و ماندگاری رو بصورت عجیبی افزایش میده. در ضمن این نکته رو هم متذکر شدن که تهیه این ماده بسیار سخت و گرون هست.
بنظر من باز هم میشه از افراد با تجربه و کسانی که با این کار مرتبط هستن سوال کرد. و اینکه بنظر من بازم هم اگه دوستان بیان و مباحث خودشون رو مطرح کنن میشه زودتر به نتیجه رسید.
موفق باشید.
اینم جست و جوی من توی اینترنت در رابطه با آب شیشه:

« سيليکات سديم » نام عمومي ترکيب سديم متا سيليکات يا Na2SiO3 است و هم چنين به نامـهاي «آب شيشه» يا «شيشـة مايع» نيز شنـاختـه شده است و مي تـوان فرمول آن را به شکل Na2O∙SiO2 نيز نشان داد. به صورت محلول آبي و جامد در دسترس است و در صنايع سيمان، حفاظتِ غير فعال آتش (Passive fire protection)، ديرگدازها، نساجي، فرآوري الوار و اتومبيلها به کار مي رود.

روش توليد

سديم سيليکاتهاي محلول (يا آب شيشه) محلولهاي آب و شيشه هاي محلول هستند که از نسبتهاي متغير Na2CO3 و SiO2 ساخته مي شوند. سديم سيليکات از سه جزء سازنده تشکيل شده است:

سيليس جزء سازنده اصلي؛

قليا سديم اکسيد و

آب تعيين کنندة خواص ترکيب هاي آب دار و بي آب.

گام نخست: توليد ساچمه (خرده شيشه)

در دماي ˚C1200-1100 سديم کربنات و سيليکون دي اکسيد (از شن) در حالت گداخته واکنش مي دهند تا شيشة جامد بي شکلي (آمورف) به نام «سديم سيليکات» تشکيل شود که ساچمه ناميده مي شود و در واقع مخلوطي از SiO2 و Na2O است. کربن دي اکسيد نيز در اين واکنش آزاد مي گردد.

Na2CO3 + SiO2 → Na2SiO3 + CO2

گام دوم: تبديل به آبِ شيشه

ساچمه به داخل واکنشگر (reactor) تغذيه و با آب مخلوط و بخار داده مي شود تا محيط پر فشاري را ايجاد نمايد که ساچمه ها را حل کند. اين محلول «آب شيشه» يا water glass ناميده مي شود. بخار و آب فرآيند به طور پيوسته به داخل واکنشگر تغذيه مي شود تا فشار ايجاد کند و ساچمه ها شروع به حل شدن کنند. آبِ شيشة توليد شده در داخل بشکه ها و تانکرها ذخيره سازي و به مقصد مصرف کننده ارسال مي گردد.

گام سوم: تغيـير Ratio

سديم سيليکات محلول به يک مخزن واسطه انـتـقال داده مي شود تا خـنک شود و سپـس به انبار منـتـقل مي شود. در اين جا مي توان سديم هيـدروکسيـد جامد (NaOH) را به محلول اضافه کرد تا سديم سيليکاتهاي محلول با Ratio هاي کمتر توليد شود. بسته به نسبت SiO2/Na2O خواص آب شيشه تغيـير مي کند و پيش از ارسال آن از کارخانه مي توان با افزودن NaOH و هم چنين مقداري سديم سيليکات محلول آن را تغيـير داد.

شماي اين فرآيند در شکل زير آورده شده است:
سديم سيليکات بي آب (anhydrous) شاملِ يک زنجيرة آنيوني پليمري است که چهار وجهي هاي {SiO4} (و نه يون SiO32- گسسته) در گوشه ها به اشتراک گذاشته شده اند. علاوه بر شکـل بي آب، تعدادي شکل آب دار (هيدراته) با فرمول Na2SiO3∙nH2O (وقتي n برابر است با 5، 6، 7، 8 و 9) نيز وجود دارد که شـامل آنيون گسستة تـقريـباً چهار وجـهي SiO2(OH)22- با آب هيدراسيون (آب پوشي) مي باشد. براي نمونه، سديم سيليکات پنتا هيدرات (Na2SiO3∙5H2O) که به صورت تـجـاري در دستـرس است، به صـورت Na2SiO2(OH)2∙4H2O و نوناهيدرات Na2SiO3∙9H2O به صورت Na2SiO2(OH)2∙8H2O فرمول بندي مي شوند.

و البته ویکی پدیا:
سیلیکات سدیم - طبق تعریف «راهنمای فن‌آوری شیمیایی» نوشته‌ی فون وگنر (ترجمه‌ی 1892) - نوعی سیلکات قلیایی حل‌شدنی است که اولین بار توسط «ون هلمونت» در سال 1640 کشف شد.
سیلیکات سدیم، هم‌چنين به نام‌«آب شيشه» که به صورت جامد در دسترس است.انواع محلول مايع آن در صابون‌سازي، پاك‌كننده‌هاي صنعتي ، چسب، سيمان‌سازي، ‌رنگ ، قالب ريخته‌گري،پايدارسازي پراكسيد و كنترل خوردگي در لوله‌هاي آب و پيش‌ماده‌ی سيليس مخلوط زئوليت كاربرد دارد.
کاربردها
مواد شوینده
سرامیک
کاغذ
صنایع نسوز
ریخته‌گری
بتن
آب بندی در تعمیر خودروها
پاسخ
 سپاس شده توسط سعید قاسم پور ، محمد جواد رضایی ، سجاد مقدس پور ، احسان نظری
سلام
ضمن تشکر از جناب ترکی

تا جایی که من اطلاع دارم از آب شیشه برای اندود کردن بتن و چوب استفاده میشه و چوبی که با آب شیشه اندود شود در برابر آتش سوزی مقاومت خوبی خواهد داشت.

در جای دیگری هم خوندم که: آب شیشه را روی دیوارها و پی های بتنی تازه ساخته شده و ملات سیمان تازه اندود شده می پاشند. آب شیشه با آهک آزاد سیمان بتن و ملات تشکیل سیلیکات کلسیم می دهد و روی بتن یا ملات را می پوشاند. بدلیل اینکه سیلیکات کلسیم در آب حل نمی شود به عنوان عایق رطوبتی عمل خواهد نمود.

بنظرم این ماده نیاز به آزمایش در آزمایشگاه داره و باید روی ماکارونی هم آزمایش کرد.

یا حق
تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط حسین ترکی ، محمد جواد رضایی ، ابوذر عظیمی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان