درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آموزش و رفع اشکال در ETABS
با توجه به اینکه مهندسین عمران با برنامه ETABS سرکار دارند. بنده به خودم این جسارت را داده ام که این تاپیک را ایجاد کنم.با اینکه مدرک این نرم افزار را هم دارم ولی تسلط کامل به این نرم افزار را ندارم با کمک اعضای محترم انجمن سعی را بر آن داریم که یک گام از چیزی که هستیم بالاتر رویم.
------------------------------------------------------------------------------
ETABS مهم‌ترين و كاربردي‌ترين نرم‌افزار در محاسبه انواع سازه‌هاي ساختماني است و از امكانات بسيار خوبي بهره‌مند است. امروزه به طور تقريبي 90% محاسبات ساختمان‌ها به كمك اين نرم‌افزار قدرتمند انجام مي‌شود.اين نرم‌افزار ويژه تحليل و طراحي سازه‌هاي ساختماني است. از مهم‌ترين قابليت‌هاي آن مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

محاسبه وزن و مركز جرم ساختمان، بارگذاري خودكار بارهاي جانبي و ثقلي، مدل‌سازي و تحليل هر نوع سازه ساختماني (تحليل استاتيكي و ديناميكي)،طراحي قاب‌هاي فولادي خمشي، مهاربندي همگرا و مهاربندي واگرا،طراحي قاب‌هاي بتني عادي، متوسط و ويژه،طراحي ديوارهاي برشي، طراحي تيرهاي مركب، طراحي تيرچه‌هاي استاندارد فولادي و نيز ارائه خروجي مناسب سازه‌هاي ساختماني.اين نرم افزار جامع‌ترين نرم‌افزار طراحي ساختمان است و قابليت طراحي هر نوع سيستم ساختماني را داراست.

در پیوست یک جزوه Etabs 200 از آقای داود صفری و جزوه بارگذاری از مهندس دانش را در اختیار شما عزیزان قرار داده ام.

فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   etabs-part1.pdf (اندازه: 1.48 MB / تعداد دفعات دریافت: 131)
.zip   bargozari-danesh((www.icivil.ir)).zip (اندازه: 4.96 MB / تعداد دفعات دریافت: 98)
مردان عمل هیچگاه شکوه و ناله سر نمی دهند، به ویژه از سخت بودن صخره ها ، ابری بودن آسمان یا سرد بودن یخ هرگز شکایت نمی کنند .
-------------------------------------------------------------

هرکس بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا می کند،

و هر کس نخواهد کاری را انجام دهد ، بهانه اش را.
---------------------------------------------------------

مردی که کوه را برداشت،کسی بود که شروع به برداشتن سنگریزه ها کرد.

---------------------------------------------------------------------------
http://www.niktarahan.blogfa.com
niktarahan@gmail.com
پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره ، سعید قاسم پور ، مرضیه شریعتی ، Hadi Zar ، اشکان رستگارمنش ، مهدی ذکاوتی
با تشکر از مهندس نظری بخاطر جسارتشون برای ایجاد این تاپیک.
بنظرم حالا که این تاپیک راه اندازی شد بهتره فرض رو بر این بگیریم که بیشتر کاربران ایتبس بلد نیستن.پس از ابتدا نباید سراغ آیکن ها رفت.چون کار با نرم افزار رو یک مهندس کامپیوتر هم میتونه یاد بگیره؛که میشه اپراتور.باید یک فرقی بین مهندسین عمران با اپراتورهای این نرم افزار باشه و اون فرق هم؛دانش مهندس عمرانه که برای هر گزینه که توی ایتبس زده میشه دلیل داره.

اگر دریابی که در وجود هر انسانی روح خداوند نهفته است آیا باز هم حاضر خواهی شد به کسی توهین کنی؟
پاسخ
 سپاس شده توسط احسان نظری ، مرضیه شریعتی ، سعید قاسم پور ، Hadi Zar ، مهدی ذکاوتی
با تشکر از خانم اسمعیلی سوره بابت نظرات سازندشون.

به نظر بنده ابتدا باید بارگذاری آموزش داده بشه. مقدمات ورود به ایتبس بارگذاری هستش. از کلیه اعضا مخصوصاً مهندسن عمران جهت همکاری دعوت می کنیم گوشه ای از علم سرشار خوشون رو از ما دریغ نکنند.
در پیوست جزوه بارگذاری رو قرار دادم. ولی اگر بارگذاری رو قسمت بندی کنیم و هر قسمت رو آنالیز و تحلیل کنیم فکر می کنم جای پای خودم رو در ایتبس محکم می کنیم.[/align]
مردان عمل هیچگاه شکوه و ناله سر نمی دهند، به ویژه از سخت بودن صخره ها ، ابری بودن آسمان یا سرد بودن یخ هرگز شکایت نمی کنند .
-------------------------------------------------------------

هرکس بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا می کند،

و هر کس نخواهد کاری را انجام دهد ، بهانه اش را.
---------------------------------------------------------

مردی که کوه را برداشت،کسی بود که شروع به برداشتن سنگریزه ها کرد.

---------------------------------------------------------------------------
http://www.niktarahan.blogfa.com
niktarahan@gmail.com
پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره ، مرضیه شریعتی ، Hadi Zar
سپاس فراوان از جناب مهندس نظری بابت راه اندازی این تاپیک.
منم با نظرتون در خصوص اموزش مباحث لازم قبل از اموزش نرم افزار موافقم.
منم در حد توان و دانشم در این خصوص اعلام امادگی میکنم.
امیدوارم تمامی کاربرانی که توانایی دارند مارا در این امر یاری کنند.
......................................................................
پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره ، محمد جواد رضایی ، سعید قاسم پور ، احسان نظری
سلام
من یک جزوه آموزش Etabs پیشرفته رو دارم که برای علاقه مندان قرار میدم
امیدوارم مفید باشه

فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   etabs پيشرفته.pdf (اندازه: 2 MB / تعداد دفعات دریافت: 136)
.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
پاسخ
 سپاس شده توسط مرضیه شریعتی ، سعید قاسم پور ، نوید رشیدی ، احسان نظری ، Hadi Zar
فکر کنم اگه همینطوری بخواهیم ادامه بدیم کم کم باید بیخیال این تاپیک بشیم.
درسته بارگذاری خیلی مهمه اما بنظر من بارگذاری رو بذاریم برای وقتی که میخواهیم بار اعمال کنیم.
نظر مثبتتون چیه ابتدا بریم سراغ شناخت انواع سیستمهای سازه ای,معایب و مزایاشون.باز کردن برخی از مباحث آیین نامه ای و...؟
اگه موافقید که بسم ا...

اگر دریابی که در وجود هر انسانی روح خداوند نهفته است آیا باز هم حاضر خواهی شد به کسی توهین کنی؟
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی ، مرضیه شریعتی ، سعید قاسم پور ، Hadi Zar
بله
من موافقم
شروع کنید خانم مهندس

-----
پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره
انواع سیستمهای سازه ای به صورت کلی به 3دسته تقسیم میشوند:
1)سیستم قاب ساده 2)سیستم قاب خمشی 3)سیستم قاب مختلط یا دوگانه یا ترکیبی

1))سیستم قاب ساده: در این سیستم سازه ای کلیه اتصالات تیر به ستون مفصلی میباشد,سختی تیرها در پایداری سازه دخیل نمیباشد.تیرها وستونها وظیفه تحمل بار ثقلی را بر عهده داشته و وظیفه تحمل بار جانبی بر عهده مهاربندها میباشد.

در این سیستم بار زلزله توسط سیستم خرپایی مهاربندها تحمل میشود.تیر زمانی عضو شبکه خرپایی است که مهاربند به میان تیر بخورد.

2))سیستم قاب خمشی: در این سیستم سازه ای,کلیه اتصالات تیر به ستون گیردار میباشد.سختی تیرها در ناپایداری سازه دخیل میباشدو تیرها وستون ها علاوه بر تحمل بار ثقلی,وظیفه تحمل بار جانبی را نیز بر عهده دارند.

مقطع تیر وستون در قاب خمشی بیشتر از قاب ساده است.

*نکته))ضعف اصلی سیستمهای قاب خمشی,کمبود سختی آنهاست.تا آنجا که در قابهای خمشی,عامل کنترل کننده در طراحی,سختی است نه مقاومت.

3))سیستم قاب مختلط: در این سیستم سازه ای در یک امتداد علاوه بر قاب خمشی از مهاربندها نیز جهت تحمل نیروی زلزله استفاده میشود.

*نکته)) در سازه های بتنی,سیستم قلب مختلط مشروط به تسلط طراح به طرح بهینه,این سیستم معمولأ اقتصادی ترین سیستم است.ولی در سازه های فولادی،سیستم قاب مختلط بیشتر در ساختمانهای بلندمرتبه(9طبقه به بالا)اقتصادی است.

پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی ، مرضیه شریعتی ، سعید قاسم پور ، احسان نظری ، Hadi Zar
خانم مهندس
بهتره سیستم مختلط رو به این صورت بگی که :
در این سیستم سازه ای در یک امتداد یا در دو امتداد علاوه بر قاب خمشی از مهاربندها (در قاب فلزی ) و دیوار برشی (در سازه های بتنی ) نیز جهت تحمل نیروی زلزله استفاده میشود.

اضافه میشه در سازه های جدید مهار بندها رو در سازه های بتنی و دیوار برشی رو در سازه های فلزی نیز اجرا میکنند
البته این رو استادمون گفت
من جایی ندیدم

-----
پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره ، مرضیه شریعتی
مهاربند در سازه های بتنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مگه میشه؟در سازه های بتنی اتصال تیر به ستون گیردار،اتصالات مهاربند مفصلی.چجوریاس؟؟؟؟؟؟
استفاده از دیوار برشی در ساختمانهای فلزی،من دیدم عکسشو براتون میذارم.

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان