درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 2.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه بهتر بسازیم ؟؟؟(سازه های ماکارونی)
سلام جناب کریمی
این ایده ی خوبی نیست چون تعادل و تقارن تو سازتون از بین میره و به خوبی جواب نمیده.

یاحق
ساکت که میمانی میگذارند به حساب جواب نداشتنت........!!!!
عمرا اگر بفهمند داری جان میکنی تا حرمت ها را نگه داری

با سلام خدمت تمامی اساتید...
ایده جالبیه ...
در طرح های نیم دایره (با شعاع یکسان) تقریبا تنشی که به اعضای کششی وارد میشه یکسان... حالا شما اگر می خواین به صورتی ترکیبی و یکی در میون باریلا و زر کار کنید بهتر اول از همه مقاوت کششی 2 تا ماکارونی که دارید رو به دست بیارید... اگر دیدید تفاوت اونا در مقامت زیاد خب منطق حکم می کنه که ایده ترکیبی کار کردن رو فراموش کنید و اون ماکارونی که مقاومت بیشتری داره رو استفاده کنید... Smile اما اگر دیدید مقامت اونا تقریبا یکسان، من ایرادی در استفاده ترکیبی نمیبینم... ولی باز هم تاکید می کنم باید مقاومت کششی ماکارونی هارو تست کنید ...
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد طیبی
با سلام خدمت تمامی اساتید
من چند ماه پیش یک سازه با مشخصات زیر تست کردم:
آیین نامه این مسابقات در دهانه 80 سانتی بود و مکعب هم نداشت...
طرح من 82 سانت آکس به آکس پایه هاش بود.. 3 المان فشاری تک در کمان داشت ... خرپاها ضربدری ماکارونی تک 2.8 ... ستونهای بین دو قاب هم به صورت تکی و طول 5.5 (یعنی دهانه داخلی پل من 5.5 بود) ... المانهای کششی هم 42 تا باریلا بود... در قسمت گره مرکزی من به جای ریسمان از تخته و بلت استفاده کردم (اولین بارم بود Big Grin) که تخته 6*5.5 mdf بود و بلتش هم که خودم داده بودم بسازن یک واشر بود که روی سر یک پیچ 6.5 جوش برق داده بودن...
چسب مصرفی من در کل مراحل ساخت سازه چسب 2 قلو رازی بود (حتی در مرحله سرپا کردن اولیه)
نتیجه ای که گرفتم به شرح زیر :
  • وزن سازه 333 گرم (که اگر با ریسمان کار می کردم 67 گرم وزن تخته و بلت ازش کم میشد)
  • وزنی که تحمل کرد 134 کیلو (البته بارگزاری توی خونه انجام دادم با امکانات خیلی کم و غیر استاندارد.. دیگ و برنج که 1 بار هم در بار حدودا 80 کیلو طناب پاره شد و دوباره بعد از اینکه طناب و درست کردیم با همون 80 کیلو ادامه دادیم Smile )
  • راندمان کار من با تخته و بلت شد 402
حالا طبق مشخصات این سازه و راندمانی که زدم از اساتید محترم می خوام که من رو راهنمایی کنند و بگن چه کارهایی برای بهینه تر کردن این سازه و طرح من میتونم انجام بدم...
در ضمن من این سازرو با فوم روکشدار 3 بعدی کردم... 2 تا ضربدر پشت صفحه ها با چسب چسبوندم که صاف وایسه و در حین کار خم نشه
اینم چنتا عکس از سازه :
[تصویر:  ?di=3136100389314]

[تصویر:  ?di=1213610039678]

[تصویر:  ?di=1313610039487]

[تصویر:  ?di=12136100395910]

[تصویر:  ?di=1136100406614]

[تصویر:  ?di=913610039660]
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
سلام مهندس کاظمی
سازتون رو خوب ساختین اما بزرگترین اشتباهتون گره مرکزی سازه هست فکر کنم حداقل 80 گرم وزن اضافی به سازه داده
چوب و بلت برای سازه ای که میخواد 150 کیلو بزنه نباید از 20 گرم بیشتر باشه ولی شما 67 گرم وزن چوب و بولت گذاشتین.
نکته بعدی اینه که برای چوب از ام دی اف استفاده نکنید چون در وزنش ایده آل نیست و کاراییش کمه پیشنهاد میکنم که از چوب ممرز یا راش استفاده کنید
چسب گره مرکزی هم چون عرض چوب خیلی زیاد شده حداکثر چسبکاری توی گره مرکزی باید 4 سانت می بود
بولتتون خوب طراحی شده فقط شماره پیچتون رو به 4 کاهش بدین 3 هم تا 150 میره
سه بعدی رو هم با شیشه انجام بدید دقیق تر در میاد
تعداد کششی تون رو هم بیارید پائین 42 عدد کششی برای سازه 80 سانت خیلی زیاده مثلا 30 تا بزارید مطمئن باشید بازم همون 120 رو میزنید چون فشاری هاتون کم نمیاره 30 تا کشش هم برای 120 کیلو کافیه در عوض راندمان کارتون میاد بالا
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز ، محمد خدایی ، محمود کاظمی ، محمد طیبی
سلام جناب علیزاده
من هم در رابطه با گره مرکزی و اون 67 گرم باهاتون موافقم.. آخه این اولین باری بود که من سازه با چوب و بلت می ساختم... Smile پس تعداد کششی هام زیاد بود... !!! یعنی اگر با 30 تا کششی می ساختم و گره 22 گرمی راندمان می شد بالای 500 !!! خیلی خوبه حتما تستش می کنم...
ممنون از راهنمایی خوبتون جناب مهندس
پاسخ
 سپاس شده توسط مجید نیک نیاز ، محمد خدایی
سلام جناب کاظمی
خوشحال شدم بابت این موفقیت تو تست تمام نکاتو جناب علیزاده فرمودن.
کارتون خوب بوده ازین بهترم میتونید باشید فقط این نکاتی که مهندس علیزاده گفتن رو انجام بدین تا راندمانتون بره بالا.

موفق باشید
ساکت که میمانی میگذارند به حساب جواب نداشتنت........!!!!
عمرا اگر بفهمند داری جان میکنی تا حرمت ها را نگه داری

سلام

نوع چوب رو نوع بولت رو رسول گفت .

در مورد بولت . واسه این سازه حدود 8 گرم هم زیادشه . یه کلید معمولی 180 کیلو تحمل میکنه .

نوع بادبنداتم عوض کن . خیلی بیش از حد زیاده .

تا بار 300 کیلو نیازی به پله زیر چوب نیست . اون هم حذف کن .

موفق باشی.
پاسخ
 سپاس شده توسط محمود کاظمی
سلام

تبریک میگم مهندس برای تجربه ی اولتون خوب ساختید.نکات اصلاحی را دوستان گفتند فقط منم چند نکته را لازم می دونم بگم:چسبکاری شما کلأ با دوقلوی غفاری بود توصیه می کنم ابتدا از چسب 1 2 3 برای فیکس کردن اعضای فشاری و کششی هر صفحه استفاده کنید که مرغوبترین مارک این چسب فعلأ نیترو اپل هست.بعد برای چسبکاری نهایی از چسب دوقلو استفاده کنید که این نوع چسب هم مارک جلاسنج به مراتب بهتر از غفاری هست.
برای سه بعدی کردن سازه و متصل کردن دو صفحه به هم از شیشه بجای فوم روکشدار استفاده کنید.
در مورد طرحتون هم باید طراحی بصورتی باشه که کششی هاتون با فشاری ها همخونی داشته باشن و خوب اون دیگه به خلاقیت طراح بستگی داره.
ترجیح می دهم با کفش هایم در خیابان راه بروم و به خدا فکر کنم

تا اینکه در مسجد بنشینم و به کفش هایم فکر کنم.
پاسخ
 سپاس شده توسط حمید رضا نظری ، علی رنود ، محمود کاظمی
با سلام خدمت تمامی اساتید و اعضای محترم...
از تمامی نکات و راهنماییهای شما متشکرم... برای همتون آرزوی موفقیت می کنم ...
یا حق
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد خدایی ، محمد طیبی
ممنون آقای قاسم پور
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 6 مهمان