درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 2.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه بهتر بسازیم ؟؟؟(سازه های ماکارونی)
سلام/خسته نباشید خدمت همه دوستان عزیز مسابقات نزدیکه درسته امتحاناته ولی روزی 1ساعت توسایت اومدن که کارسختی نیس حالا که مسابقات نزدیکه وخیلی ازشرکت کننده هاچه کسایی که تازه کارن وچه قدیمیا یه مشکلاتی توساخت دارن پیشنهادمیدم دوستان مطالبی روکه میتونن بذارن که بقیه استفاده کنن علی وحمیدازاون روش های باحالتون بذارین.تویه مسابقه این تازگیا یکی ازبچه ها(مهدی نوذری)دومطلبوگفتن که خودمن نمیدونستم وبدردم خورد.آنکارایی که بنده دراختیارداشتم خیلی کج بودواسه راست شدنشون گفت که 20تاروکنارهم بذارم وباچسب کاغذی به فاصله1سانتی بپیچم سراسرشو جوری که کامل به هم محکم شن وتوحالت راست باشن ومدت 2هفته همین حالت بذارمشون.و واسه کششیم 100تایابیشتروکنارهم بپیچم ویه وزنه سنگین بهشون وصل کنم و2هفته یابیشتربه اون حالت بذارمشون وآویزون کنم وزنه رو و...

یکی ازنکاتی که تواجراخیلی مهمه نذارین وجهی که میسازین زیاد رو پلات بمونه وزودتر 3Dکنین وکامل کنین که سازه کمتر تغییرحالت بده. از بچه هامیخوام مطالبی که میتونه کمک کنه توساخت روبذارن که استفاده کنیم

ممنون
معلم برای سفیدبودن برگ نقاشیم تنبیهم کرد وهمه به من خندیدن ...اما من خدایی راکشیده بودم که همه میگفتن دیدنی نیست...HeartSadunes67@yahoo.com
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد خدایی ، حمید پورملک ، مهرداد کریمی 20 ، فرهاد نوروززاده
سلام

من قول داده بودم بعد اینکه آیین نامه امد با توجه به آیین نامه چند تا طرح خوب که حتی خودمم میخوام باهاشون تو مسابقه شرکت کنم بزارم تو سایت . یعنی پلات کامل اون طرح هارو با روش ساخت مختص همون طرح رو و روش ساخت دستگاههای مورد نیاز رو .

اما با توجه به آیین نامه و نا مفهوم بودن بند طرح های تکراری . من همینجا از همه معذرت میخوام . چون قراره با همون طرح ها خودمم شرکت کنم و اگه اون ها رو بزارم به خاطر این بند تیمی که از روش بسازه و خیلی هم خوب کار کنه احتمال داره حذف بشه و ضرر کنه .

هر تیم تازه کاری که بره 1 سال با نرم افزار کار کنه بعد یه سازه طراحی کرده و بخواد بسازتش تا تجربه نداشته باشه نمیتونه و من میخواستم با این کارم کاری کنم که تیم ها از صفر شروع نکنن . اما ناچارن از صفر شروع کنن .

موفق باشید .
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، یونس شیخی چراغ ، امین خدایی بهاروند ، محمد خدایی
سلام /حمیدجان عزیزخسته نباشی درسته نمیشه طرح روبامشخصات کامل گذاشت ولی میشه واسه راحت شدن کارمون روش ساخت خوبی رویادبگیریم پس اگه همه بیایم مطالب مفیدی بذاریم میشه به یه روش ساخت جامع رسید البته اگه کاراشونو سکرت نمیدونن بعضی ازبچه ها.

ممنون
معلم برای سفیدبودن برگ نقاشیم تنبیهم کرد وهمه به من خندیدن ...اما من خدایی راکشیده بودم که همه میگفتن دیدنی نیست...HeartSadunes67@yahoo.com
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، مهرداد کریمی 20 ، امین خدایی بهاروند ، حمید رضا نظری ، محمد خدایی
سلام ودرود به دوستان عزیز
اینکه یه روش ساخت واجرای خوب و به روز بزاریم خیلی خوبه چون با این کار به تازه کارا وحتی پیشکسوتا میتونه کمک خوبی بکنه من اگه چیزی تو ذهنمه و به درد دوستان بخوره سعی میکنم تا چند روز اینده بزارم چون الان درگیر امتحاناتم...
Shyدر بدترین روزها امید وار باش زیرا زیباترین باران ها از سیاه ترین ابرهاست...Shy
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد خدایی
سلام دوستان .
بحث خیلی خوبیه و یکی از مشکلات یا شاید بزرگترین مشکل ما همینه !!
به نظر من ماکارونی های باریلایی که ساخت نیمه دوم 2011 به بعد هستن خیلی خیلی نسبت به قدیمیا کج هستن و یکی از علت هایی که اینا کج میشن اینه که وفتی مسئولین فروشگاه توی قفسه ها میچینن کج میشه یا شایدم موقع باربری بد چیده میشنHuh«(اگه دقت کنین همه شون معمولا از وسط تاب دارن)
در مورد ماکارونی های 2012 باریلا که اصلا نمیشه نظر داد!!!
همه شون نقطه عطف دارن!Wink
اگه تونستین باریلا با تاریخ 2010 یا حتی نیمه اول 2011 پیدا کنین و بذارین دو سه هفته کاملا تعییر شکل بدن و سالماشونو انتخاب کنین خیلی بهتره.

در ضمن یونس جان در مورد اون کاری که واسه کششی ها میخوای بکنی بهتره که انجامش ندی.
چون اولا ماکارونی ها به دلیل طول زیادی که دارن تغییر طولشون هم زیاده و مقاومت بهینه خودشون رو موقع بارگذاری نخواهند داشت.
دوما سطح مقطع باریلاها به اندازه کافی باریک هست وقتی بهشون بار وارد میکنی به دلیل افزایش طولشون مقطعشون نازک تر میشه و باز هم مقاومت مطلوب رو نخواهند داشت. Wink
ولی در هر صورت نظر شخصی من بود باز خودت تجربت بیشتر از ماست و بهتر میدونی...
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد خدایی
سلام
از همه دوستان تشکر میکنم بخاطر مطالب خوبشون و اطلاعاتی که درباره سازه میزارن برای هم ما تازه کارا هم بالا رفتن سطح علمی خود دوستان.
بنظرمن در هنگام چسب زدن خیلی باید دقت کنند مخصوصا چسب زودگیر(123) چون اسپری اون باعث ترد شدن ملکارونی میشه و اگه از سرنگ استفاده بشه برای اکتیو کردن خیلی جلوگیری میکنه از ترد شدن.
و یکی هم که خیلی تو سازه تاثیر داره وصل کردن چوب به سازه یا ریسمان که باید بدونیم که ریسمان باید در کجا قرار بگیره و....
از دوستان مهندسمون میخام این قسمت رو هم توضیح بدن.
ممنون
ساکت که میمانی میگذارند به حساب جواب نداشتنت........!!!!
عمرا اگر بفهمند داری جان میکنی تا حرمت ها را نگه داری

سلام خدمت دوستان
جناب نوروز زاده درمورد سری ساخت باریلا حق با شماست چون من خودم هنوز 2یا 3بسته که تاریخ تولیدشون 2010 بوده دارم از هربسته شاید 10 یا 20 تاش کج ومعوج باشه تازه ازن نظر مقاومت از تولیدهای جدید قوی ترن...
ولی درمورد نظر دوستم یونس جان حرفش کاملا منطقیه چون با آویزون کردن وزنه میتونیم از کج شدن باریلا یا پاستا جلوگیری کنیم...
راستی درمورد وزنه ای که به بسته ماکارونی وصل میشه باید بگم که اون وزنی که شما میگید باعث کرنش یا تغییر طول ماکارونی وکاهش سطح مقطعش میشه باید بالای 300 کیلو باشه ولی ما از یه وزنه 1کیلویی استفاده میکنیم که نه باعث تغییر طول میشه ونه باعث کاهش سطح مقطع...
Shyدر بدترین روزها امید وار باش زیرا زیباترین باران ها از سیاه ترین ابرهاست...Shy
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد خدایی ، فرهاد نوروززاده
سلام
یک اشاره کوچیک در مورد صاف کردن ماکارونی ها میکنم که باعث میشه مقاومت ماکارونی افزایش پیدا کنه
این روش رو از دوست خوبم مهدی نوذری یاد گرفتم
در این روش ما بسته های ماکارونی رو با چسب میبندیم(چسب رو به صورت حلقه ای دور تا دور بسته ماکارونی میبندیم)
بعد از چند روز جداسازی اولیه رو انجام میدیم و اون قطعاتی که صاف شدن رو جدا کرده و در یک بسته دیگه میذاریم
بسته به حساسیت مسابقه این کار را تا 2-3 و نهایتا 5 بار ادامه میدیم و بعد از اون از قطعات یک آزمایش میگیریم و در صورت اطمینان از سلامت آنها با خیال راحت ازشون استفاده میکنیم
برای اعضای فشاری این کار خیلی خیلی مفیدتر هست و باعث پس تنیدگی ماکارونی ها میشه و باربری لنگر اعضا رو بیشتر میکنه(لازم به ذکره که در مورد مقطع اعضای فشاری بگم که وقتی ماکارونی خشک میشه معمولا به طرف قسمتی از مقطع خم میشه که مصالح کمتری در مقطع وجود داره پس این پس تنیدگی کمک زیادی به افزایش باربری اعضا در برابر تنش های خمشی میکنه و این رو به راحتی با دست هم میتونید متوجه بشید)
موفق باشید
یاحق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط مهرداد کریمی 20 ، امین خدایی بهاروند ، فرهاد نوروززاده
سلام خدمت دوستان گفتم چند نکته بگم شاید خالی از لطف نباشه...
سازه ای که با ماکارونی میسازیم در برابر كشش و فشار ( اگر طول المانش كوتاه باشه و دچار كمانش نشه ) مقاومتی خوبی از خودش نشون می ده ، ولی مقاومت اون در برابر خمش بسیار كمه . به همین علت باید تا حد امكان سعی کرد تا سازه ها به گونه ای طراحی شوند كه اعضای آن كمترین خمش ممكن را تحمل نمایند .
در واقع تابع هدف در بهینه سازی سازه خمش و وزن سازه می باشه . یعنی سازه ها باید به گونه ای طراحی بشن كه كمترین خمش در آنها به وجود بیاد و در عین حال با كمترین وزن بیشترین مقاومت را از خود نشون بدن(سازه هدفمند) .
یك نكته مهم در مورد سازه های ساخته شده توسط ماكارونی اینه كه در هنگام ساخت و یا بعد از اون نباید در مكانی كه در اون رطوبت و گرمای هوا بالاست قرار بگیره چون در این صورت ماكارونی ترك می خوره .
درمورد چسب :
1- اتصال مفصلی :
برای به وجود آوردن چنین اتصالی باید از چسب حرارتی ( چسب تفنگی ) استفاده نمود . چون این چسب علاوه بر چسباندن اعضاء به یكدیگر ، آنقدر انعطاف پذیر است ، كه به اعضاء این اجازه را میده تا در محل گره ها تا اندازه ای دوران نمایند .
2-اتصال صلب :
برای ایجاد اتصالات صلب می تونیم از دو چسب :
دوقلو جلاسنج رنگی(تیره) (EPOXY )
قطره ای (SUPPER GLUE )
1.2.3 جلاسنج یا میتراپل ترک
اگر از چسب دوقلو استفاده كنیم ، این چسب این قابلیتو داره ، كه فضای خالی بین اعضاء در محل گره ها رو پر کنه و نیازی نیست كه شما ماكارونی ها را تراش داده و در كنار هم قرار دهید . اما عیب این چسب این است ، كه وزن تمام شده سازه بالا می رود.
ولی چنانچه از چسب قطره ای استفاده كنیم ، اعضاء در محل گره ها باید تراش مناسب داده شوند ، تا سطح تماس افزایش پیدا کنه ، چراكه اصولا این چسب فضاپركن نمی باشه و فقط در سطوحی كه اعضاء تماس مستقیم با هم دارن اتصال ایجاد میکنه ولی در مقابل ، اگر از این چسب استفاده کنیم وزن تمام شده سازه كمتر خواهد شد البته باید نهایت دقت بکنیم چون سریع پخش میشه.
درمورد چسب 123 هم نباید اکتیویتور یا اسپری رو به صورت مسقیم رو ماکارونی بزنیم چون باعث ترد شدن میشه ولی در کل بهتره برای فیکس کردن با 123 چسب کنیم ولی چسب کاری نهایی رو با دوقلو انجام بدیم .

چطوری ركورد(باری که بتونه تحمل کنه) رو پیش بینی کنیم :
اول باید با آزمایش های ساده و ابتكاری حداكثر مقاومت كششی‌ ، مقاومت فشاری ( برای طول مشخص ) ، مقاومت خمشی ، مقاومت برشی را برای ماكارونی مورد استفاده بدست بیاریم بعد سازه مونو تحت حداكثر بار پیش بینی شده تحلیل میكنیم اگه نیروهای كششی ، فشاری ، خمشی و برشی ناشی از تحلیل از مقاومت های بدست آمده در آزمایش بیشتر بشه اون سازه فرو میریزه ومیشکنه...
ولی تحلیل رو برای بارهای مختلف انجام میدیم اون باری كه نیروهای بدست اومده از اون تو اعضاء ناشی از تحلیل بیشترین نزدیكی را به حداكثر مقاومت های بدست اومده از آزمایش داشته باشد ركورد تئوریك بمون میده ولی
به علت وجود خطا در ساخت و یا دیگر خطاهای ممكن باید ركورد تئوریك بدست اومده رو در یك ضریب اطمینان ( مثلا .75 - با توجه به نظر طراح ) ضرب كرد ، تا ركورد عملی بدست بیاد با این كار شما می تونید قبل از اینكه سازه مورد نظر را بارگذاری كنید ، حداكثر ركورد اونو حدس بزنید....

پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، محمد خدایی ، فرهاد نوروززاده ، یونس شیخی چراغ
یه سوال:
چطوری میشه مایع داخل اسپری هارو داخل سرنگ تخلیه کرد؟Cool
پاسخ
 سپاس شده توسط یونس شیخی چراغ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان