درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال
سلام خدمت مهندسین گرامی
یک سوال داشتم:
چرا در اجرای ساختمون بهتره در اطراف بازشوها دیوار برشی کار نشه؟
لطفا تبادل اطلاعات کنید که مثل تایپیک قبلی که درمورد گپ بین نبشی دوبل بود و کسی جواب ندادمجبور نشم حذفش کنم.

اگر دریابی که در وجود هر انسانی روح خداوند نهفته است آیا باز هم حاضر خواهی شد به کسی توهین کنی؟
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی ، سعید قاسم پور ، علی رنود
سلام خانم مهندس
بهتره اول در مورد اینکه کی گفته بهتره این کار انجام نشه بیشتر بدونیم Smile
تو آیین نامه گفته شده؟؟؟
یا توصیه اساتیده؟؟

در مورد فاصله بین نبشی دوبل هم شرمنده جواب ندادم
الان جواب میدم Big Grin
فاصله بین دو نبشی(یا همون نبشی دوبل ) بستگی به طراحی اون عضو داره و همچنین میزان لاغری
وگرنه برای اجرا هیچ گونه محدودیتی وجود نداره
اگه توضیحات کامل نیست بگید تا بیشتر و کامل تر توضیح بدم
.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره ، علی رنود
با سلام
در مورد نیشی دوبل من پرس وجو کردم ضریب لاغری رو برای دوبل ipe گفتن.اما برای دوبل نبشی از کسانی تو کار اجرا بودن سوال کردم گفتن که در باد بند ها از یک طرف دوبل نیشی به صورت قطری هست از سمت دیگر دو تا نبشی از طرفین قاب در محلی برخورد میکنندکه در اون محل یک plateبالا و یک plate دیگر وسط دوتا نبشی میخوره که گپ بین نبشی دوبل بستگی به ضخامت plate میانی داره.
در مورد بازشوها هم تو آیین نامه چیزی نگفته.

اگر دریابی که در وجود هر انسانی روح خداوند نهفته است آیا باز هم حاضر خواهی شد به کسی توهین کنی؟
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
اولاً ضریب لاغری برای کلیه اعضای فشاری قابل محاسبه است
دوماً کسانی که در اجرا هستند صرفاً طبق نقشه های اجرایی عمل میکنند و خودشون طراح نیستند و مسلماً هم برای اتصال دو نبشی از لقمه مناسب و پلیت استفاده میکنند
(کاردانی که واسه کار آموزی میرفتم به یکی از تکنسین ها گفتم خاموت رو چرا استفاده میکنی گفت واسه اینکه آرماتور هارو سر جاش نگه داره)

--------------

گامهاي طراحي بادبند

1- بدست آوردن نيروي موثر بر بادبند:
[تصویر:  13833023443948609821.jpg]

2- بدست آوردن سطح مقطع لازم:
[تصویر:  49962271253905589717.jpg]

3-انتخاب مقطعي از نبشي، ناوداني، دوبل نبشي، دوبل ناوداني و در آخر كنترل لاغري:
[تصویر:  95025538127434457549.jpg]

-----
پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره ، سعید قاسم پور ، علی رنود
ممنون از توضیح کامل وجامع
مطالب بالا درست هستش ولی منظور من گپ(فاصله بین 2تا نبشی که دوبل میشن) بود نه طراحی بادبند از نبشی دوبل.
بازم ممنون

پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
بیشترین کاربرد نبشی دوبل برای بادبند هاست
و جواب شما واسه فاصله بین دونبشی هم فقط و فقط با طراحی بدست میاد Smile

-----
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
برای سوال اینکه جرا بهتره دیوار برشی در اطراف بازشوها کار نشه پرس وجو کردم در اختیار دوستان قرار میدم شاید بدردتون بخوره.
تعریف دیافراگم:دیافراگم ها عناصر افقی یا نسبتا افقی هستند که بار زلزله را گرفته و آن را بین عناصر باربر جانبی توزیع مینماید.به عبارت دیگر دیافراگم ها همان سقفها هستند که وظیفه جذب بار جانبی و توزیع آن بین قابهای خمشی و مهاربندها را دارد.
دیوار برشی در قسمت بازشوها کار نشه بهتره چون بار زلزله را ابتدا سقف دریافت میکند و به دیوار برشی منتقل میکند پس باید دیوار به سقف چسبیده باشد که بتواند بار زلزله را از سقف دریافت کند.
حالا اگر راه پله(بازشو)در انتها وگوشه پلان باشد به سقف چسبیده نیس. پس خوب نمیتونه بار زلزله رو دریافت کنه.ولی اگر راه پله قسمت انتها ولی گوشه پلان نباشه برای اجرای دیوار برشی مشکلی نیست.

پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی ، علی رنود
سلام
چرا در تیرهای زنبوری وقتی طول دهانه بیشتر از 4متر باشد یک plateمیانی روی جان میزنیم.مگه نه اینکه در وسط برش صفرهست.

پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
من چند روزی نبودم
وگرنه زودتر جواب میدادم
این کار برای بالا بردن ممان اینرسی مقطع همچنین مقاومت پیچشی تیر انجام میگیره

-----
پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره ، علی رنود
سلام به نظر من این سوال اشتباه است زیرا اصلا تو ایین نامه نیست این حرف می تونید به ایین نامه های نظام مهندسی مراجعه کنید اما حرف اقای رضایی درست است.
چون کار هایی رو دیدم که زنبوری دهانه ۵.۵ یا۶ متر دیدم که اجرا شده بدون اینکه پلیت به وسط اون جوش خورده باشه
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان