درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از كجا شروع كنم؟
سلام مجدد خدمت جناب علیزاده
میخواستم درخواست کنم که به راهنمایی هاتون ادامه بدید به نظرم من که وسط بحث اومدم یک مقدار بحث رو عوض کردم
منتظر نظراتتون هستیم
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
سلام
علي جان اينجا جمع شديم تا به سوال و جواب هاي همديگه برسيم وسط بحث آمدم ديگه چيه؟؟؟؟؟
اما بريم سراغ ادامه داستان
بعد اينكه آزمايشات رو انجام داديم بايد با توجه به نتايج آزمايشات دست به طراحي بزنيم البته چون اين بخش يكم تخصصي تر هست دوست ندارم زياد واردش بشم و موكولش ميكنم به تاپيك طراحي و نكات اجرائي تا بيشتر اونجا در موردش بحث كنيم اما يه مقدار توضيح ميدم تا ذهن دوستان جديدمون بازتر بشه
چون اينجا ملاك طرح نيم دايره هست پس زياد كار محاسباتي نداره چون همون طور كه قبلا اشاره شد مقدار نيرو در تمامي اعضا تقريبا يكسانه در اين حالت با نتايجي كه من بهش رسيدم بحراني ترين نقاط در كششي ها دو تا كششي اول از سمت تكيه گاهها و كششي راس سازه هست در فشاري ها هم بحراني ترين ها همون تكيه گاه ها هستن البته توي طرح نيم دايره
يه نكته توي طراحي با نرم افزار هاي كامپيوتري بگم كه اونم اينه كه اغلب اين نرم افزار ها نيرو رو به صورت درصدي نمايش ميدن مثلا ما 100 نيوتن بار وارد ميكنيم برنامه بعد آناليز ميگه 10 درصد كل نيرو در فلان نكته سازه هست پس در اين جور مواقع شما همون 100 نيوتن رو وارد كنيد تا بتونيد خيلي ساده به رقم اصلي برسيد در اينجا چون 100 نيوتن بار وارد شده و 10 درصد كل نيرو بر عضو هست پس نيروي موجود در اون عضو 10 نيوتن هست اين يه راه حل ميانبر هست تا زياد كار محاسباتي انجام نديد
خوب حالا يه سوال ملاك تعداد كششي هاي سازتون رو چي در نظر ميگيريد ؟ يكم در موردش فكر كنيد بعد ادامه مطلب رو بخونيد
براي جواب دادن به اين سوال بايد تجربه كافي داشته باشيد چون به عوامل زيادي بستگي داره كه مهمترين اون گرايشي هست كه ميخواين توش شركت كنيد اگه هدفتون گرايش راندماني باشه بايد خيلي دقيقتر به جواب برسيد چون بايد با حداقل وزن سازه حداكثر وزنه رو بزنيد پس نبايد 1 گرم هم عضو بي مصرف توي سازتون داشته باشيد و از تمامي اعضاي سازتون كار بكشيد مثلا يه مثال غير عاقلانه براتون ميزنم شما مياين 40 تا كششي براي طرح راندماني ميزاريد من فكر ميكنم حرفه اي ترين سازده ها هم نتونن راندمان بالاي 300 توي اين سازه بدن در بين اين عضوها اعضايي هستن كه نيروي زيادي بهشون وارد ميشه و اعضايي هستن كه نيروي خيلي كمي بهشون وارد ميشه ما بايد اين اعضايي رو كه نيروي كم بهشون وارد ميشه رو شناسايي و حذفشون كنيم البته يه سوال هم اينجا مطرح ميشه كه با بيشتر كردن تعداد كششي ها فشاري ها هم به خاطر كوتاه شدن مقاومتر ميشن بله اين حرف درسته اما يه نظريه ديگه هم اينجا هست كه در بعضي موارد كه بيش از حد عضو كوتاه بشه نتيجه بهتري نميگيريم كه من هم به اين نظريه معتقدم
زماني كه تعداد كششي ها زياد ميشن تناسب بين كشش و فشاري كوتاه شده از بين ميره يعني اين بار سازه از فشار كم مياره نه از كشش
پس معقولترين تعداد كشش در يه طرح نيم دايره 28 تا 38 هست كه
در مورد اين بحث هم در آينده و قدم به قدم بيشتر صحبت خواهيم كرد فعلا تا اين حد كافيه
بازم سوال و اشكالي در صحبتهام بود در خدمتم
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط رحيم باقري ، omid bina
سلام خدمت دوستان
با اجازه دوستان منم قدری از نکات رو جهت درس پس دادن عرض میکنم مه همه این نکات رو جناب علیزاده در جریانش هستن ولی خوب راه رو برای ما تازه کارا باز گذاشتن تا ما هم نظر بدیم
حرفم فقط در مورد نیم دایره است
در طرح های نیمدایره گاهی اوقات هست که ما میتونیم با ترفندهایی ساده طرح رو از لحاظ طراحی به بهینه ترین حالت خودش نزدیک کنیم
همونطور که جناب علیزاده گفتن در ابتدای بحث این نکته خیلی مهمه که شما اولا یک اطلاعات کامل از عضو های کششی و فشاری داشته باشید و بعد حتما و حتما و باز هم تاکید میکنم حتما از نرم افزار تحلیلی استفاده کنید که در این زمینه دو نرم افزار معروف قابل استفاده نرم افزار های sap و Ansys هستن که هر دو نرم افزار قابلیت جذب یا importفایل های اتوکد را دارند(یک نکته در مورد این دو نرم افزار هست و اونم اینه که انسیس نسبت به سپ فشار را کمتر نمایش میدهد و کشش را بیشتر یعنی فرضا لینک فشاری بحرانی را 36درصد نشان میدهد در حالی که سپ 39درصد نشان میدهد و کششی را فرضا21درصد نشان میدهد در حالی که سپ 18 درصد نشان میدهد.طبق بررسی هایی که در تجربه انجام شد دوستان متوجه شدند که نرم افزار انسیس به واقعیت نزدیک تر است از این لحاظ که سپ دارای خطای 25 درصدی و انسیس دارای خطای10 الی 15 درصدی هست)و ما میتونیم با این نرم افزار ها بسیاری از نکات طراحی رو متوجه بشیم مثلا اگر تعداد کششی ها کم تر باشد نیروی بیشتری به کششی ها وارد میشود و اگر بیشتر باشد نیروی کمتری وارد میشود که در حالت عادی این نکته بسیار ساده شاید مد نظر نباشد و طراح فقط به فکر لینک فشاری باشد و طرح ها را طبق فشاری های سازه طراحی کند
حرف جناب علیزاده در مورد 28 تا 38 کششی کاملا درست است ولی اگر کششش در کششی ها به گونه ای باشد که در بار بحرانی فشاری ها به بحرانی کششی ها نصف یا 75%بار نهایی وارد بشه ما باید ترفندی استفاده کنیم که بتونیم با همون مقاومت فشاری،کششی هامون رو کم کنیم تا بار بیشتری به کششی ها وارد بشه البته کاش زودتر تاپیک طرح و نکات اجرائی باز بشه تا بتونیم اونجا استفاده بیشتری کنیم و مطالب مرتبط با تاپیک باشه
فقط یک نکته و درخواست از جناب علیزاده میخوام که اگر مرتبط هست در مورد آزمایش های خمش و برش هم بگن تا استفاده کنیم
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
سلام
از توضيحات تكميلي دوستم علي جان تشكر ميكنم
چشم مهندس در مورد آزمايشات خمش و برش هم مطلب ميزارم اما اينا رو بايد بعد بارگزاري از سازه برداشت كرد بيرون از سازه نميشه بازسازيش كرد هر طوري آزمايش كني بازم بيشتر از 40 تا 60 درصد خطا داره كه البته فكر ميكنم بايد به تاپيك طراحي منتقل بشه
اما در مورد نرم افزار منم توصيه ميكنم يكي از اين دو نرم افزار رو ياد بگيريد كه بازم توصيم روي انسيس هست البته اين نرم افزار گزينه امپورت فايل اتوكد رو نداره و بايد خودت مدلش كني يا مختصات گره ها رو وارد كني كه چون خودم با انسيس كار ميكنم توي اين قسمت واقعا كار سخت ميشه مخصوصا اگه مدلتون كشيدنش يكم سخت باشه مثل طرح هاي همين اقا علي خودمون

اما ادامه بحث رو ميخوام ببرم روي اجراي سازه چون فكر كنم به اندازه اي كه الان اطلاعات تئوري دادم بايد اطلاعات عملي هم بدم تا خودتون هم در جريان كار برداشت آزاد داشته باشيد
فردا يه فايل اموزش در مورد اجراي صفحات ميزارم و تا بارگزاري يه سازه ادامش ميدم تا دوباره به بحثهاي تحليلي برسيم و كمي پيشرفته تر ادامه بديم اين تاپيك جهت اين باز شده كه اگه يه فرد صفر كيلومتر آمد با انجمن بدونه بايد از كجا شروع كنه و اگه قدم به قدم با پستهاي من پيش بره ماه بعد مياد توي تاپيك نكات اجرائي نظر بده
پس منتظر پستهاي بعدي من باشيد

ضمنا علي جان تاپيك طراحي و نكات اجرائي بازه چون در گذشته افراد صاحب نام و اعضاي اصلي اين تاپيك رو اداره ميكردن نمي تونم به خودم اجازه بدم يه همچين تاپيكي مسئوليتش بافته گردن من و بيشتر دوست دارم خود مهندس قاسم پور اين تاپيك رو شروع كنن اما انگارمشغله كاريشون فعلا اجازه نميده شروع كنن اما من بازم اونجا در حد توانم در خدمتتون هستم و هر سوالي بود در حد علمم جواب ميدم
يا علي

r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام
همون طور كه قولشو داده بودم يه فايل آموزشي براتون گذاشتم اميدوارم به كارتون بياد

فایل‌(های) پیوست شده
.pdf   1.pdf (اندازه: 998.5 KB / تعداد دفعات دریافت: 82)
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود ، سعید قاسم پور
با سلام خدمت دوستان
تاپیک مراجعه کنندگان زیادی داره و تا همین دیروز صدر جول پربیننده ترین تاپیک ها بوده این نشونگر اینه که عزیزان علاقه زیادی به شروع این کار دارن و متقاضی ادامه بحثهای این تاپیک هستن
با اجازه مهندسان گرامی به ادامه بحث میپردازم
خوب در ادامه کارها باید بریم و دنبال طریقه اتصالات باشیم که با چسب های حرارتی،123 و دو قلوهای شفاف و غیر شفاف انجام میگیره و البته بعضی ها با چسبهای قطره ای هم کار میکنن که به دلیل تراوش خیلی زیادشون بین ماکارونی ها به دلیل ایراد آیین نامه ای اصلا چنین چسبی رو توصیه نمیکنم ناگفته نمونه بعد از چند روز هم اثر مخرب روی ماکارونی میذاره
چسب ها به طریق های مختلفی سختی یا انعطاف خاصی دارن مثلا در ترکیب چسب های دوقلو به نسبت ترکیبی که انجام میدیم چسبندگی و یا سفت بودن چسب متغیر است و در چسی های حرارتی با توجه به مقدار گرمای ذوب چسب نوع گیرایی چسب متفاوت است و یا حتی در چسب های 123میزان اسپری مصرفی در نوع گیرایی و درجه حرارت ایجادی توسط چسب متفاوت است که تمامی اینها به عهده شما عزیزانی که میخواین به کار سازه ماکارونی مشغول بشین برای همین هست که میگن صبر و تلاش دو عنصر خیلی حیاتی برای این رشته ست اگر کسی سوالی یا نکته ای داره در این تاپیک یا تاپیک طراحی و نکات اجرایی بیان کنه تا استفاده کنیم
یا حق
پاسخ
سلام
از توجه جناب رنود به اين تاپيك خيلي ممنونم
اين روزا يكم سرم شلوغه و وقت نكردم ادامه فايلهاي آموزشي رو درست كنم يه زنگ تفريح گير بيارم ادامه فايل پي دي اف رو هم ميزارم رو سايت
يه توضيح رو هم به صحبتهاي مهندس در مورد اختلاط چسب دوقلو اضافه ميكنم
چسب دوقلو دو ماده سفيد و سياه هست كه در اختلاطتون 60 درصد سفيد و 40 درصد سياه استفاده كنيد نتيجه خوبي ميگيريد كه راه دوپينگشم هست كه مقاومتش زياد بشه راستش منراه دوپينگشو تست كردم و نتيجه هم گرفتم اما حوصله ميخواد كه من ترجيح ميدم همون 60 درصد سفيد و 40 درصد سياه رو استفاده كنم و مطمئن باشيد كه اگه به مقدار لازم مصرف بشه به ندرت سازه از چسب كم مياره اين مقدار لازم هم اندازه يه نخود هست و شايدم كمتر از اون
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
یک نکته کوچیک در مورد مقدار چسب میخواستم بگم
اگر دوستان دقت کرده باشن در داخل کارتن چسب غفاری و یا روی جلد چسب 123 یک نیرو برای هر میلیمتر مربع از چسب در نظر گرفته شده که من خودم اینو میلیمتر مکعب در نظر میگیرم
با تحلیل طرح متوجه میشین که کدوم گره باید چسب بیشتری داشته باشه و حتی کدوم گره چسبش باید خیلی صلب باشه و کدوم گره باید نرم باشه که البته برای بارگذاری با جک هرچه سازه صلب تر باشه بهتره ولی خوب یک سری ترفندهای دیگه هم درباره عملکرد گره ها هست که در ساخت پل های کابلی مورد توجه هست فقط یک اشاره کوچیک میکنم(خوبه که گره ها رو به حالتی تبدیل کنید که هم نرم باشن و هم صلب دیگه فکرش با خودتون البته کار فوق العاده دقیقی هست)
در نتیجه میشه حجم چسب مورد نیاز رو حساب کنید البته میشه یک قدار هم از محاسبه کمتر بزنید چون وقتی کششی بین فشاری هست به خودی خود یک مقدار اصطکاک هم در هنگام اعمال بار بین کششی و فشاری ایجاد میشه ولی خوب بهتر اینه که به مقدار کافی در شکاف بین کششی و فشاری و همچنین اطراف نوک کششی ایجاد کنید تا کششی در نره روش کار من که اینجوره حالا شاید راههای بهتر هم باشه
یا حق
پاسخ
(08-17-2011، 05:29 PM)علی رنود نوشته است:  سلام خدمت مهندس علیزاده
آها خوب همون اول میگفتی دو سه درصد اختلاف دارن آره من دقیقا همینو دیدم داخل سپ و لازم به ذکره بگم وقتی ارتفاع رو پایین میاریم بستگی داره که چقدر باشه و الا سپ هم اینو نشون میده که فشاری های تاج در سازه های خوابیده بحرانی میشن حتی بحرانی تر از تکیه گاه
خوب مهندس به آزمایشا بپرداز و وسایل ابتکاریتو معرفی کن تا ملت فیض ببرن

سلام به همه مهندس آ
این که معلومه وقتی ارتفاع سازه رو کم کنی فشار بیشتری به تاج میاد
همونطوریکه میدونی ماکارونی بدترین حالتی که داره اینه ک تخت بکار برده بشه! حالا باقی مفروضات با شما . .
(08-19-2011، 10:56 PM)رسول عليزاده نوشته است:  .
.
.
پس معقولترين تعداد كشش در يه طرح نيم دايره 28 تا 38 هست كه
در مورد اين بحث هم در آينده و قدم به قدم بيشتر صحبت خواهيم كرد فعلا تا اين حد كافيه
بازم سوال و اشكالي در صحبتهام بود در خدمتم

اینو بد جور قبول دارم که تعداد کشش 28 تا 38 باشه
چون اگه تعداد المان های کششی زیادتر تر بشه مشکلاتی بوجود میاد(چسب کاری-گره مرکزی)
مسابقه مشهد تیم دانشگاه صائب ابهر اوله!
داداش اولی رو بی خیال . . .
پاسخ
ممنون که جناب سید مصطفی حسینی لطف دارن به این تاپیک
حالا که تاپیکش اومده بالا دوست دارم یک نظر بدم
درمورد تعداد کششی ها باید بگم که اون تعداد رو بیشتر نمیشه قرار داد با آیین نامه های فعلی ولی اگر مثلا در آینده آیین نامه برای گرایش سنگین طوری باشه که وزن 1500گرم اجازه بده اون موقع میشه تعدادش رو بیشتر کرد البته باید لاغری قوس هم سنجیده بشه!
یاحق
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان