درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از كجا شروع كنم؟
Question 
بسمه تعالي
با سلام خدمت همه دوستان
به خوشي و ميمنت اين انجمن هم به راه افتاد تا بازم بهونه اي بشه تا دور هم جمع بشيم و از تجربيات همديگه استفاده كنيم
با اين پست من اولين تاپيكم رو توي اين انجمن ميزنم
خوشحال ميشيم نظراتتون رو در مورد هر چه بهتر شدن اين انجمن به ما بگيد
همون طور كه از اسم تاپيك مشخصه اين تاپيك براي دوستان علاقمندي كه ميخوان با اين دسته از مسابقات(يعني مسابقات شبيه سازي ازه با ماكاروني) آشنا بشن به راه افتاده
ابتدا يه محوري رو براي تاپيك در نظر ميگيرم تا در آينده رفته رفته كاملش كنيم
1-آشنايي سازنده با خواص ماكاروني(طرف بايد بدونه با چه مصالحي ميخواد كار كنه و اين مصالح در مقابل نيرو هاي وارده چه رفتاري رو از خودش نشون ميده)
2-آشنايي سازنده با نحوه ساخت (تاپيك تحليلي و تخصصي نيز براي افراد حرفه اي نيز درست شده اين افراد مي تونن سوالات تحليليشون رو اونجا مطرح كنن)
كلا اين تاپيك بيشتر به خاطر آشنا كردن علاقمندان تازه كار درست شده و هر سوالي بود من شخصا تا جايي كه علمم قد ميده در خدمتم
من خودم چند تا پارتيشن آموزشي درست كردم كه به مرور زمان ميزارمشون روي سايت پس عزيزان علاقمند تازه كار منتظر مقالات و فايلهاي من باشند
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط رحيم باقري ، omid bina
به عنوان اولين مقاله ميخوام به علت به راه انداختن اين مسابقات بپردازم
اين مسابقات به خاطر آشنا كردن دانشجويان با رفتارهاي نيرو ها در سازه مثل برش ، خمش و ... به راه افتاده كه از سال 84 يك رنگ و بوي ديگه اي به خودش گرفته و سيل دانشجويان علاقمند رو به سمت خود برده
دوست عزيزي كه ميخواي سازه بسازي و الان اول راهي و به تحليل و اينا كاري نداري و فقط دوست داري بسازي راهت اشتباهه!!!
در اولين قدم شما بايد خواص ماكاروني رو داشته باشي تا هم بتوني طراحي كني و هم بتوني پيش بيني كني
به همين خاطر بايد كارتون رو با يك سري آزمايش شروع كنيد مثل آزمايش كشش و فشاري كه بيشتر با اين دو نيروي سروكار داريم (البته در ادامه با نيروهايي ديگه هم آشنا ميشيم)
يك مثال براي آزمايش فشار ميزنم
يك قطعه ماكاروني 5 سانتي تك ماكاروني كه هر دو طرفش سمباه خورده رو آماده كنيد بعد اون تحت فشار قرار دهيد اين كار رو ميتونيد با وسايل ابتكاري كه به فكر خودتون ميرسه يا در آزمايشگاه مقاومت دانشگاهتون آزميش كنيد(در پست بعدي من يه وسيله ابتكاري براي اين آزمايش معرفي ميكنم)
با اين آزمايش شما به اين ميرسيد كه يك ماكاروني تك با قطر 2.8 ميليمتر چقدر در فشار تحمل ميكنه با اين نتايج شما ميتونيد دست به طراحي بزنيد و ركوردتون رو پيش بيني كنيد
البته آزمايش كشش رو هم بايد انجام بديد كه اين خيلي راحته فقط براي به دست آرودن مقدار دقيقش بايد لودسل داشته باشيد تا حين بالا كشيدن وزنه بدونيد چقدر نگه داشته در كل لودسل به دقيقتر شدن آزمايشتون كمك ميكنه
نكته:تنها با يك آزمايش نميشه به نتيجه رسيد بايد حداقل 4 يا 5 مورد آزمايش كنيد تا خطاي آزمايشات رو هم به صورت نسبي به دست بياريد
حالا شما يه چيزايي ميدونيد و انتظار نداريد با يه قطعه فشاري و 10 تا كششي بتونيد 100 كيلو بزنيد خيلي ساده ميتونيد از روي نقاط تماس و مقاديري كه از آزمايش به دست آورديد ركوردتون رو به صورت نسبي پيش بيني كنيد البته فعلا داريم روي طرح نيم دايره كار ميكنيم و بعدا در مورد سازه با ارتفاع كم هم صحبت خواهيم كرد
در طرح نيم دايره تقريبا نيرو در تمام فشاريها و كششي ها برابره كه اين فكر كنم براي اول كار راحت باشه
دوستان من رفته رفته مقالاتي به اين تاپيم اضافه خواهم كرد اما اگه مشكلي داشتيد ميتونيد مطرح كنيد تا بهشون رسيدگي بشه
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
سلام خدمت جناب علیزاده عزیز
بنده مطالب رو مطالعه کردم خیلی مشتاقم بدونم چرا وقتی داخل اتوکد نیمدایره کامل میکشم و بعد داخل نرم افزار سپ تحلیل میکنم هر چه از سمت تکیه گاه به سمت تاج حرکت میکنم فشار کاهش پیدا میکنه؟
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
سلام
همون طور كه خودت ميدوني نرم افزار سپ يه همچين مشكلاتي رو داره
اگه يه تحليل دستي كاملا ساده انجام بدي خيلي واضح ميبني كه نيرو در اعضا حداكثر 2 تا 3 درصد با هم ديگه تفاوت دارن كه فكر نكنم اونم به چشم بياد
لازم به ذكره كه وقتي ارتفاع كاهش پيدا ميكنه بيشترين نيرو به تاج سازه وارد ميشه كه نرم افزار سپ اين رو هم درست در نمياره و نتايج اشتباه در اختيار طراح ميزاره البته با كاهش ارتفاع زاويه شروع هم به نسبت شيبش تندتر ميشه كه اونم باعث بحرانيتر شدن كششي عرشه ميشه در كل وقتي ميخوايم يه تغيرات جزعي در حد يك سانت انجام بديم بايد دوباره كل طرح رو آناليز كنيم تا نقاط بحراني سازه پيدا و تقويت بشه وگرنه از كارتون نتيجه نخواهيد گرفت
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
سلام خدمت مهندس علیزاده
آها خوب همون اول میگفتی دو سه درصد اختلاف دارن آره من دقیقا همینو دیدم داخل سپ و لازم به ذکره بگم وقتی ارتفاع رو پایین میاریم بستگی داره که چقدر باشه و الا سپ هم اینو نشون میده که فشاری های تاج در سازه های خوابیده بحرانی میشن حتی بحرانی تر از تکیه گاه
خوب مهندس به آزمایشا بپرداز و وسایل ابتکاریتو معرفی کن تا ملت فیض ببرن
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط زيزي اديب
سلام
ميخوام دو نوع آزمايش رو با در دسترسترين وسايل توضيح بدم
آزمايش كشش
اين آزمايش ساده ترين آزمايش و كم مصالح ترين نوع آزمايش هست كه در اين آزمايش به دو سر ماكاروني ريسمان را چسب ميزنند به شكل زير
http://up1.iranblog.com/images/981.jpg
بعد از يك طرف آن به ريسمان وزنه ميبنيدم و از سمت ديگر آن رو در جهت بالا بر ميداريم
در اين كار بايد دقت شود زماني كه ميخوايم وزنه را به وسيله ماكاروني برداريم بايد زاويه 90 در تمامي جهات رعيت شود يعني زماني كه داريم وزنه رو بر ميداريم ماكاروني تاب نخوره و نيرو تنها در محور قائم وارد بشه
اگر مثل من در خانه لودسل نداريد بايد باري رو كه احتمال داره ماكاروني تحمل كنه رو پيش بيني كنيد بعد به همون مقدار در 3 يا چهار وزنه مختلف بارگزاري كنيد مثلا براي باريلاي 50 سانتي وزنه هاي 5 – 6 و 7 رو در نظر بگيريد و چند بار بارگزاري كنيد تا بتونيد عيار متوسط مقدار تحملي را بدست بياريد
در اين آزمايش براي به دست آوردن نتيجه دقيق بايد از لودسل هم استفاده بشه به اين صورت كه لودسل هم طي بارگذاري به ماكاروني وصل شود در اين آزمايش بايد وزنيه بيشتري به ريسمان ببنديم چون ديگه احتياج نيست مقدار بار تحمل شده رو به صورت فرضي پيش بيني كنيم و لودسل هرچقدر بار به ماكاروني وارد بشه به ما نشون ميده
آزمايش فشار
اين آزمايش آنچنان سخت نيست
به عكس كه گذاشتم توجه كنيد
http://up1.iranblog.com/images/392.jpg
حتما ديگه متوجه شديد چه طوري ميشه به راحتي آب خوردن آزمايش فشار رو هم بدست آورد
همون طور كه ميبينيد دو تا صفحه چوبي داريم كه از چهار قسمت سوراخ شده قطعه دقيقا وسط اين مربع قرار ميگره براي اطمينان از اينكه اين قطعه دقيقا در وسط قرار ميگره ميتونيد دو سوراخ رو به رو هم در نظر بگيريد تا ماكاروني دقيقا داخل اون بافته و حين بارگزاري مشكلي به وجود نياد
براي راحتي كارتون پيشنهاد ميدم كه حداقل از 6 قسمت قطعات چوبي رو به هم وصل كنيد اين وصل كردن نبايد خلاصي داشته باشه يعني نبايد اصلا صفحات در جاي خودشون تكون بخورن يا حداقل به نظر نياد اگه صفحات در هر ارتفاعي تقو لق كنن نتيجه آزمايشتون درست از آب در نمياد
يه پيشنهاد ديگه هم دارم كه اونم به بزرگ و كوچيكي صفحات چوبي ربط داره كه هر چقدر كوچيك در نظر بگيريد مقدار خطاي آزمايشتون كمتر ميشه
اين ايده ها فقط به خاطر باز شدن ذهن دوستان مطرح شد شايد دوستان راههاي بهتري براي اين آزمايشات دارن كه ما بي صبرانه منتظريم از تجربياتشون استفاده كنيم

r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط اشکان رستگارمنش
سلام مهندس بنده برای کشش و فشار دو تا بحث تکمیلی دارم
یک اینکه ما باید جوری کشش به کششیمون وارد کنیم که در حین بارگزاری قراره وارد بشه بهش و باید جوری فشار وارد کنیم که باز هم در حین بار گذاری قراره بهش وارد بشه منظورم اینه که مدت زمان بارگذاری و مقدار بار وارده به همون نسبتی که بعدا قراره اعمال بشه باشه
و دوم اینکه برای طریقه وصل کردن لینک فشاری و کششی به دستگاه هامقداری از ماکارونی رو به طناب وصل کنیم که قراره بین قوس قرار بگیره و مقداری از لینک فشاری رو درون چوب قرار بدیم که قراره چسب کاری بشه و همچنین دو قطعه چوب بالا پایین رو دقیق دقیق ببریم و برای آن یک حصار شیشه ای با یک شیشه 6 میل یا نسوز درست کنیم که از تق و لق خوردن چوب بالایی و در رفتن چوب پایینی و در کل از نامتعادل بودن دستگاه جلوگیری بشه
یا حق
پاسخ
در مورد اینکه باید بار رو طوری به قطعه اعمال کنیم که قراره در بارگزاری اصلی اعمال بشه باید بگم که این امکان نداره چون تنها از طریق ساختن کامل سازه و بارگزاری آن میتونیم به نتیجه برسیم که بازم فکر نکنم دقیق باشه ما بار رو به صورت محوری به قطعاتمون وارد میکنیم و از تغییر شکلی که سازه موقع بارگزاری داره صرفنظر میکنیم این صرفنظر باعث میشه که چند درصد خطا به وجود بیاد که اون رو سازنده در ابتدا باید در نظر بگیره حداقل 10 تا 15 درصد از طراحی تا ساخت باید خطا در نظر گرفت
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ
با سلام مجدد
بنده نگفتم که بار محوری وارد بشه برای کششی ها و فشاری ها ولی بار رو برای کششی ها به همون شکل قائم وارد کنیم کافیه چون فقط میخوایم مقدار کشش رو بفهمیم و درباره فشاری ها هم همون طور که میدونید در اکثر طرح ها بین 5 تا 8 درجه اختلاف درجه از حالت قائم هست که باز به سادگی با یک معادله مثلثاتی قابل حله و همچنین نوع و مقدار تغییر شکل هم به سادگی میشه در تحلیل ها بفهمیم و ناگفته نمونه که همواره باید خطا رو در نظر بگیریم چون گره هایی که درست میکنیم با گره هایی که در تحلیل استفاده میکنیم فرق اساسی دارن اون گره ها صلب هستن در حالی که ما اونارو در تحلیل از کشتاور های خودشون در جهت های مختلف جلوگیری نمیکنیم پس همواره تحلیل تا واقعیت خطا داره
یا حق
پاسخ
سلام
علي جان
نكته آخري كه فرموديد خيلي مفيده
رسيدن به جواب درست به وسيله معادله مثلثاتي كه اين كار بعد آزمايشات صورت ميگيره و در كل ما به صورت نسبي به نتايجي ميرسيم نه كاملا دقيق البته نتايجي كه بشه روشون حساب كرد يعني مقداري كه از عدد آزمايش يه درصدي كمتر باشه تا مطمئن باشيم قطعه در فلان جا ميتونه فلان قدر نيرو تحمل كنه و يه مينيمم و ماكزيمم براش در نظر بگيريم
r.alizade@live.com

Big Grin
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان