درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش و پاسخ از ركورد داران سازه سنگين مسابقات مشهد
Thumbs Down 
با سلام
دوستان به پيشنهاد مهندس شفقي اين تاپيك رو زدم تا از دوستان مشهديمون يه سوالاتي بكنيم بلكه ما هم 570 كيلو زديم
در اينجا يك سري سوالات رو خودم مطرح ميكنم كه مشتاقانه منتظرم جوابشون رو از دوستانمون بشنوم
1-حداكثر و حداقل نيروي موجود در لينكهاي فشاريتون رو چقدر در تحليل و آزمايشاتتون روي نمونه ها بدست آورده بوديد؟
2-حداكثر و حداقل نيروي موجود در لينكهاي كششي رو چقدر در تحليل و آزمايشاتتون روي نمونه ها بدست آورده بوديد؟
3-حداكثر و حداقل نيرو بين دو قاب منجمله بادبندها و اعضاي فشاري رو چقدر در تحليل بدست آورده بوديد
4-در يك سوم سازتون در اعضاي كششي يك عضو 5 الماني داشتيد علت استفاده از 5 المان در اون نقطه چي بود؟

در مورد روش تحليلتون چيزي نميپرسم و از دوستان هم خواهش دارم در اين مورد چيزي نپرسن چون اين مورد ديگه خيلي محرمانه هست
من منتظرم دوستان جواب سوالات رو بدن تا به بحثم در اين مورد ادامه بديم
دوستان بازم اگر سوالي به ذهنتون ميرسه بيان كنيد
متاسفانه من خيلي كم آنلاين ميشم ولي از فردا در روز يكبار به خاطر مسئوليت اين تاپيك به انجمن سر ميزنم
يا علي
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود شفقی ، حسن شیخ
سلام خدمت دوستان
بنده یک سوال دیگه هم دارم اون هم در مورد صلبیت سازه بود
چطور شد که صلبیت سازه تیم اول حدودا 150 درصد صلبیت سازه تیم دوم شد؟هر دو سازه از یک نوع چسب استفاده کرده بودند به نظرم(به هر دوتاشون میخورد چسب جلاسنج غیر شفاف باشن)
بنده نمودار تنش کرنش هر سه سازه مقامدار رو بررسی کردم و به یک نکته جالب رسیدم اون هم اینکه هر سه سازه 16 بار شیب نمودار تنش آنها تغییر کرد(همانند نمودار تنش کرنش مواد آلی)ولی یک چیزی که خیلی جالب تر بود این بود که سازه دوستان مشهدی این شیب رو بسیار بیشتر و ملموس تر تغییر میداد.اگر دوستان دقت کنند مواد چسبی و پلاستیکی و سایر مواد از این قبیل از مواد آلی محسوب میشوند(البته اطلاعات دقیق تری ندارم) پس نتیجتا میشه بگیم اون مقاوم شدن های 16گانه همون عملکرد افزایش صلبیت ثانویه و پایداری های بعدی در گره ها هست(یعنی از چسبه)ولی چی شد که با وجود یکسان بودن چسب ها،این صلبیت برای تیم مشهد بسیار بیشتر از دو تیم دیگه بود
تیم دوم و تیم سوم تنها حدود 1 تا 1.5 کیلو اختلاف سرعت بارگذاری داشتند و اون هم بررسی کردم و به دلیل یک اشکال جزئی چیدمان در گره بود(لینکها رو بررسی کردم تیم سوم مقدار بسیار ناچیزی ناپایداری در جهت محور zداشت که همین باعث شد سرعت بارگذاری به مقدار 1.2کیلوگرم بر ثانیه کم تر از تیم دوم باشد ولی از لحاظ چسب باز هم مشاهده میکنید که چسب سازه تیم سوم صلبیت بیشتری داشت زیرا که تغییر شیب های 16 گانه اون چشمگیر بود)ولی در سازه تیم اول که گره چهارم از پایین یکی از صفحه هاشو بررسی کردم دیدم که کار آنچنانی درش انجام نشده به جز یک مورد که سازه تیم شهرکرد هم انجام داده بود ولی با این وجود سرعت بارگذاری حدودا 4.3کیلوگرم بر ثانیه بیشتر از تیم دوم بود.
خلاصه اینکه من تعجب میکنم که چطور میشه که سه سازه با سه نوع چسب سه نمونه نتیجه بده و علاوه بر این با وجود اینکه ارتفاع هر سه سازه تقریبا برابر بود نمودار های تنش کرنش سازه اول با سازه های دوم و سوم تفاوت داره
در نمودارهای تیم های دوم و سوم فرم نمودار رفته رفته به فرم سهمی درمیاد ولی سازه اول به حتی در لحظه تنش نهایی در حال مقاوم سازی بوده و در حال افزایش شیب نمودار بوده به عبارت دیگر نمودار تیم اول رفته رفته در حال افزایش شیب بوده(تقریبا به فرم سمت راست نمودار سهمیU شکل که تقعر آن رو به بالاست) ولی نمودار سازه های تیم های دوم و سوم در حال کم شدن شیب نمودار بوده(تقریبا به فرم سمت راست نمودار سهمی که تقعر آن رو به پایین است)
پیشنهاد میکنم نمودار تنش کرنش اون یکی سازه 395 کیلویی تیم اول که دو بار بارگذاری شد قرار داده بشه(اگه ممکنه نمودار هر دو بارش قرار داده بشه تا بررسی کنیم)
با آرزوی موفقیت روز افزون برای دوستان مشهدی و همچنین جناب جاودانیان که بسیار زحمت کشیدند
خوشحال میشم که عزیزان پاسخ سوال ها رو بدن
یا حق
دنیای من در شجاعتم غرق شده...کاش من هم کمی میترسیدم تا دیگران زیبایی های دنیایم را میدیدند...Idea
پاسخ
 سپاس شده توسط فرهاد نوروززاده
سلام خدمت تمام دوستان
حرف زیاد دارم ولی ...
جناب آقای علیزاده من حدود دو ساله تو مسابقات سازه ماکارونی شرکت میکنم . دو نکته از دو عزیز یاد گرفتم : 1 - هر چیزی رو راجع به طرح به بقیه نگم - 2 - نسبت به تمامی طرح ها و افکار نو و سازه های نفرات خاص کنجکاوی داشته باشم .
در مورد تمام سازه هایی که تو مسابقات مشهد به نام East Bridge شرکت کردن باید بگم که طرح و اجرای همه اونا یکسان بود . طراحی رو خودم انجام دادم و هیچ کس راجع به اون هیچی نمیدونه . حتی کسایی که سازه ها رو ساختن . اجرا هم آموزشش با خودم و کسایی بوده که در ادامه صحبتم با اونا آشنا میشید .
تمام نکات اجرایی هم حاصل تجربیات خودم و هم تیمی هام تو شرکت در مسابقات بوده .
تمام کسایی که تو تیم ها بودن به جز تیم اصلی فقط و فقط بار اول بود که سازه یک متری میساختن .
دلیل موفقیتشون هم علاقه شدید و طرح و اجرای مناسب بود .
نا گفته نماند به یک سازه امیدم بیشتر بود اگه گره مرکزیش نمیشکست شاید رکورد 572 هم میزد .
سازه دوم خودمونم همین طور شد .
من از مرداد طراحی خودمو شروع کردم . تا شهریور فقط و فقط طرح 4 قاب زدیم که حتی میتونستیم تو نمایشگاه سری پدافند غیر عامل رکورد اقای نظری رو هم بزنیم ولی متاسفانه نشد به دلایلی و سازه 290 بیشتر نزد .
بعد اون تصمیم به تغییر طرح دادم چون خطای سازه دو قاب کمتر بود .
به جرات میگم که هیچ کدوم از بچه ها هم فکرشو نمیکرد سازه این قدر بزنه .
دلیل : چون از طراحی سازه اطلاعی نداشتن و همیشه تو تست ها که خود مهندس قاسم پور هم در جریانن مشکل ما چوب و حلقه بود .
هیچ وقت بیشتر از 250 نزدیم . چوب در میومد از سازه . اما من نا امید نبودم . بچه ها اکثرا فکرشو نمیکردن .
راه حل : تمام راه ها رو رفتیم اما یک راه ساده تمام مشکلات رو رفع کرد .
ما بیش از 16 نفر بودیم . به همشون گفتم اولیم ولی خندیدن .
اما دلیل داشت :
1 - اینکه طرح واقعا خوب بود و جناب رنود عزیز تفاوت سازه ها در طراحی است نه در 4 تا نمودار .
2 - به جرات میتونم بگم که یکی از بهترین تیم های اجرایی ایرانو دارم . نمونه شکسته سازه رو آقای قاسم پور و شفقی بررسی کردن و میتونن نظر بدن .
شرمنده که کمی راحت تر میخوام بنویسم .
من بر عکس سایر تیم ها تقسیم کار کردم :
ما 4 نفر عضو داریم تو تیم .
حسین عرفانیان فقط و فقط المان فشاری میچینه . هیچ کس به جز خودش این کارو نمیکنه .
دلیل : کارش واقعا عالیه . سرعتش خوبه . سازه دو دست نمیشه .
تو این مورد در مقابل حسین باید بگم منم نمیتونم این قدر خوب کار کنم چون واقعا جوری میچینه که مو هم از بین دو گره رد نمیشه .
اونم در صورتی که سازه حتی بیش از 10 المان فشاری داشته باشه با مقطع دایره .
علیرضا افخمی فقط المان کششی میزنه . کارش عالیه . تمام کششی زدن تیم های دیگه رو هم خودش کنترل کرده و من فقط تو این زمینه نظارت میکنم .
تو این زمینه هم خانم علمدار با دقت بالاش خیلی کمک میکنه و اونم گزینه دو هست .
تو کار سه بعدی تعریف نباشه ولی هیچکس مثل خودم نیست . البته با کمک المان های دقیق خانم علمدار .
اگه کسی تونست 70 تا لینک بزنه که همش حتی نیم میل هم اینور و اونور نباشه و مقطع همه هم صاف باشه جایزه داره .
تو چسب کاری هم مثل خودم کارش بیسته .
بادبند هم منو حسین میزنیم . دستکا هم علیرضا افخمی .
اما این تقسیم کار حسنی که داره اینه که :
همه تو کار خودشون حرفه ای هستن و سازه چند دست نیست .
درسته از خودم یاد گرفتن ولی واقعا تو بعضی جاها از من بهترن .
اما ضررش جایی که یکی از این پازل نباشه . واقعا باید تعطیل کرد یا قید مقام رو زد .
البته خوبی ما اینه همیشه با همیم . کسی ساز جدایی نداره .
ادعا هم نداریم .
این روند کاره شاید به کمک بقیه بیاد تو مدریت تیم .
در مورد سازه هیچ چیزی نمیگم چون دلیلی نداره حرفی بزنم . از اول هم با این تاپیک مشکل داشتم .
دلیل : وقتی علیرضا نظری که دوست خوب منه موقع بارگذاری بعد شکست سازه سریعا گره مرکزی رو برمیداره حتما دلیل داره . عکسشم موجوده . Blush
منم این اطلاعات رو به کسی نمیدم چون با مهندسی معکوس میشه فهمید چی شده .
تفاوت طرح من با بقیه در سه جاست .
خیلی ساده هست . اما با دیدن معلوم نمیشه .
ادعایی نداریم به قول یکی از دوستان فقط مقام سازه زیبا داشتم ولی در جریان باشید تو سازه مهندسی هم مقام داره مسابقات سمنانم فقط با 7 کیلو اشتباه .
در مورد جک هم بگم اون نرم افزاری که به دستگاه متصله موجوده . میتونم در اختیار همه بزارم . شاید نظر علیرضا نظری برگشت .
رسول جان ناراحت نشی ولی من میگم اگه این سوالا رو در مورد سازه جناب قاسم پور تو مسابقات زنجان میپرسیدی ایشون بازم جواب میداد ؟
امیدوارم تو مسابقات دیگه با یک سطح علمی مناسب همه چی ثابت بشه .
مجارستان هم به گفته دوستان مناسبه .
امشب رنکینگ مهر و امضا دار رو واسه جناب قاسم پور میفرستم . همه میتونن دانلود کنن.
لوح ها هم میفرستیم . جناب نظری شما تو مسابقات قبلی خاوران به هیچ عنوان مقامی نداشتید .
بازم ببخشید اگه رک حرف زدم و راحت .
ممنون

پاسخ
 سپاس شده توسط ابوذر عظیمی
با سلام
خدمت مهندس جاودانيان عزيز عرض كنم اگه شما از برج 5 طراحيتون را شروع كرديد يعني سه ماه تمام وقت گذاشتيد شايد باورش سخت باشه ولي ما كلا شش روز قبل از مسابقه طراحيمون را شروع كرديم سه روز قبل از مسابقه رسيديم مشهد و در عرض سه روز 4!! سازه با يك تيم پنج نفره ساختيم كه نتيجه ي كارمون هم مقام دوم و نهم بود كه البته سازه اي كه نهم شد بولتش كج بود وجالب اينكه طرحش تقريبا طرح شما بود با اين تفاوت كه 870 گرم وزن داشت! حالا انشااله اگر مسابقات بعدي شرايط جور بود بازم همديگه را توي يه رقابت ديگه مي بينيم.راستي يك ماه گذشت خبري از لوح ها نيست؟!!
ترجیح می دهم با کفش هایم در خیابان راه بروم و به خدا فکر کنم

تا اینکه در مسجد بنشینم و به کفش هایم فکر کنم.
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد جواد رضایی ، حسن شیخ
سلام دوباره
جناب آقای عظیمی واسه من جالبه شما چجوری تشخیص دادید که طرح بنده و شما یکی بوده ؟ اندازه و زوایا رو داشتید ؟
بیاید کمی علمی حرف بزنیم . من واقعیت رو گفتم . نتیجه شما هم قابل احترامه . گفتم لوح ها فرستاده میشه .
ممنون
پاسخ
 سپاس شده توسط ابوذر عظیمی
جناب جاودانيان:
آقاي مهندس من كليات طرحها را گفتم(تعداد المانهاي كششي و فشاري)خوب بله توي طراحي هر كسي خلاقيت خودشا داره.بابت لوح ها هم ممنون.
ترجیح می دهم با کفش هایم در خیابان راه بروم و به خدا فکر کنم

تا اینکه در مسجد بنشینم و به کفش هایم فکر کنم.
پاسخ
 سپاس شده توسط حسن شیخ
سلام
از توضيحات جناب جاودانيان ممنونم به شما حق ميدم كه چيزي در اين مورد نگيد اما هدفم از اين كار اين بود كه به گفته مهندس شفقي گوش بديم و حداقل يه بارم كه شده اين كار رو بكنيم
اما مهندس واقعا رو بند دوم استادي (2 - نسبت به تمامی طرح ها و افکار نو و سازه های نفرات خاص کنجکاوی داشته باشم)
انشالله تو مسابقات بعدي ميبينمت عليرضا جان
r.alizade@live.com

من مسئول گفتار خود هستم اما مسئول برداشت اشتباه نیستم
Big Grin
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود شفقی ، حسن شیخ
Shocked 
با سلام پست قبلی من که پاک شد و جالب هم بود واسم که چرا باید پست پاک بشه.
من قبلا هم گفتم جناب جاودانیان در سازه سنگین کارشون خوب بوده چون تخصص ایشون هست ومهندس نظری عزیز که جای استادی گردن ما داره و هم باید بدونیم که رکورد ایران دست ایشون بوده و واقعا بهترین اجرا رو دارند اما بهتر نیست یکم اعتماد کنیم و اشتباه های که من کردم رو انجام ندیم درست یک رکوردی زده شد که از رکورد آزمایش های جاوانیان بشیتر بود اما من در جریان رکورد ازمایشی نهایت 250 با جک بودم اما ایشون معتقد هست که یک ایده ای روی سازه های اصلی پیاده کرده است شاید جواب داده.
در رابطه با تحلیل طرح من بسیار شبیه به طرح جناب جاودانیان بود خودشم دیده بود فقط من کششی تک زدم که از این قسمت اسیب دیدم و طبق تحلیل من این سازه چون 7 عضو انکارا داشت و هر عضو انکارا در ازمایش می تونه 25 کیلو تحمل کنه و 4تکیه گاه داشت سازه و هم چنین تقویت شده بود پس طبق تحلیل و با در نظر گرفتن درجه لینک های فشاری سازه می تونه بدون هیچ ضریب خطایی 650کیلو گرم به بالا لینک فشاری تحمل کنه تاکید می کنم بدون ضریب خطا .و کاملا بستگی به اجرا داره.
مهندس نظری شما که داری می ری ترکیه بزار ماهم مقام بیارم یا مارم ببر ترکیه ارشد بخونیمTongueHeart
پاسخ
 سپاس شده توسط مسعود شفقی
سلام مهندس نظری
والا من خدمتتون عرض کنم که شما میتونید هر عکسی دارید رو بزارید . من خوشحال میشم . ولی دلیلی بر این نیست که اون المان مربوط به سازه من باشه . Big Grin
در مورد چسبکاری هم خیلی حالبه که زیر چسب بیای چسب حرارتی بزنی . نمیدونم تا حالا کسی این کارو کرده یا نه ؟ Huh
آقای مهندس در مسابقات پارسال از خاوران کسی مقام نیاورد . ولی اگه یکی از شما بپرسه امسال چندم شدی ؟
میگی سوم . مطمئنن نمیگی پنجم چون مطابق قانون تیم های دو و چهار از خاوران بودن که حذف شدن .
پارسال هم به همین شکل تیمی که مقررات و نظم رو رعایت نکنه تو رنکینگ نیست مهندس . قانون واسه همه هست .
پس شما پارسال مقامی نیاوردین به دلایلی که خودتون بهتر میدونید .
اما امسال سه تیم ما بیشتر از شما زدن من نمیدونم چرا نمیتونید قبول کنید ؟
ما ادعایی نداریم . امیدوارم تو مسابقات بعدی شما رکورد بهتری داشته باشید .
ممنون
پاسخ
سلام
علیرضا جان قضیه پارسال کاملا روشنه به علت بی انضباطی تمامی تیم های زنجان حذف شدن .
به نظرت اون اعتراض بود ؟
Blush
در مورد رکورد هم زمان همه چیزو حل می کنه . امیدوارم همه چی عادی بشه زودتر.
من و شما خوب همو میشناسیم . بیخیال .
ممنون
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان