درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مباحث اساسی بهینه سازی خرپا
باسلام
ببینید، جناب افخمی و جاودانیان عزیز
المان های صفر نیرو هیچ ربطی به اجرای سازه ندارند. من روی تحلیل سازه بحث می کنم.
در کل، حذف المان های صفر نیرو کمک بسیاری به پایین آمدن وزن سازه می کند و این امر در سازه های هدفمند و راندمانی بسیار مهم و تاثی گذار است.
البته گاها حذف المانه هایی که مقدار نیروی کمتری در حد زیر 500 گرم دارند، نیز می تواند مشکل گشا باشد است.

در ادامه راه های بهینه کردن سازه های ماکارونی با بار متمرکز، ارتفاع و ابعاد عرضی سازه و دهانه سازه می باشد.
که با توجه به نوع گرایش می تواند متفاوت اجرا گردد.
منتظرم تا در ادامه بحث را با پرسش و پاسخ جلو ببریم.
تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط علی رنود
سلام مهندس قاسم پور.
درسته تو تحلیل حرف شما درست است اما واقعا اون دقتی که تو تحلیل sap يا انسیس یا سایر نرم افزار های تخصصی انجام میشه در اجرای ما ها هم وجود دارد؟
مطمئنم که وجود ندارد پس با خطا در اجرا روبرو میشیم و به گفته اقای جاودانیان کنتر با این نوع الامان ها روبرو هستیم.
ممنون
پاسخ
سلام
ممنون از ایده بسیار جالب آقای قاسم پور عزیز
من یک سازه که توی مسابقات شرکت کرده بود و مقدار کمی دچار آسیب شده بود تهیه کردم و همون تکنیک ناخن گیر رو اجرا کردم و موفق شدم 4 المان پیدا کنم که نیرویی به اونها وارد نمیشد اما سوال اینجاست چون من وزنه 5 کیلویی به سازه متصل کردم و این المان ها تاثیری نذاشتند,آیا ممکنه با گذاشتن وزنه سنگین تر این المان ها متحمل نیرو بشن؟
با تشکر
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد خدایی
سلام ،
جناب قاسمپور عزیز منظور شما اینه که کلا المان های صفر نیرو از سازه حذف بشن؟
ساکت که میمانی میگذارند به حساب جواب نداشتنت........!!!!
عمرا اگر بفهمند داری جان میکنی تا حرمت ها را نگه داری

با سلام
وقتی صحبتی از المان های صفر نیرو به میان میاد، شاید برخی در این تفکر باشند که شاید برخی از این المان ها به پایداری سازه کمک می کند و نباید این المان ها رو حذف کرد ولی نظر من اینطوری نیست. در سازه های ماکارونی با بار متمرکز (بخصوص در گرایش های سبک و هدفمند) بدلیل وجود نیروی ثابت، میتوان تحلیل ثابت و یکنواختی روی سازه انجام داد و می توان سازه را در یک محیط المان محدود مثل انسیس مدل کرد و با دقت بیشتری به به رفتار سازه و طراحی المان فکر کرد!

استفاده از مقاطع مختلف با وزن های مختلف، حذف المان های صفر نیرو، دقت در میزان چسبکاری با توجه به مقدار نیرو در المان های متصل به گره ها، مواردی است که در این گرایش ها باید به آنها توجه گردد.

بدرود
تماس با من:
E_mail:  s.ghasempoor@live.com

Mobile, Telegram, WhatsApp:  09363778575

جهت عضویت در کانال انجمن ITSSA در تلگرام، لطفا اینجـا کلیک نمایید
پاسخ
 سپاس شده توسط فاطمه اسمعیلی سوره ، محمد خدایی
سلام
یه نکته رو به حذف المان های صفر نیرویی اضافه کنم . اینکه تو کمانش اعضا هم این نکته رو توجه داشته باشید که شما در لحظه اول کمانش حتی برای یک ستون فلزی . در لحظه اول کمانش شما با دست هم میتونین جلوی کمانش رو بگیرید اما اگه یه لحظه از زمان کمانش گذشته باشه دیگه نمیتونید جلوش رو بگیرید .
حالا میتونید این رو مقایسه کنید با سازه ماکارونی و انتخاب نوع ماکارونی در صفر نیرویی ها و کنترل کمانش .

پاسخ
 سپاس شده توسط محمد خدایی
با سلام خدمت جناب قاسمپور و بقیه اساتید
در رابطه با المان های صفر نیرو که گاها ما مصالحی با مقطع بالا و وزن زیاد را به آنها اختصاص می دهیم، به نظر من حذف و یا کم کردن این المانها از سازه می تواند با رعایت نکاتی همچون دقت در ساخت و همچنین در بارگزاری امکان پذیر باشد. اگر به ساختار یک سازه قوسی ساده که دارای 2 قاب باشد به دقت نگاه کنیم میبینیم که استفاده بادبند در بین تمام اعضای فشاری لزومی ندارد... این کار همانند این است که ما در یک ساختمان بتنی تمامی دیوارها را به صورت دیوار برشی اجرا کنیم!! حتی از آنجایی که در بارگزاری یک سازه با بار متمرکز هیچ نیروی افقی به سازه وارد نمیشود بنده شخصا لزومی در اجرای بادبند در سازه نمیبینم !
اما... چون نه میتوان در ساخت سازه تمام خطاها را رعایت و رفع کرد و نه در بارگذاری استفاده از این المانها به نوعی اجباریست.
همانطور که جناب پور ملک فرمودند مهار یک ستون با دست در لحظه نخست امکان پذیر... به نظر من یکی از مهمترین المانهایی که وجود آنها در سازه های قوسی ضروری نیست و می توان با کمی دید مهندسی تعداد زیادی از آنها را حذف کرد بادبندها و همچنین المانهای بین دوصفحه است. که نه نیازی به اتصال تمام گره های قوس به یکدیگر است و نه اجرای بادبند بین تمام آنها Wink
امیدوارم تونسته باشم منظور خودم رو برسونم
یا حق
بزرگترین اشتباه تکرار اشتباهات کسانیست که بدون چشمداشت تجربه خودشان را در اختیارتان گذاشتند...
پاسخ
 سپاس شده توسط محمد طیبی

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان