درود مهمان گرامی! ثبت نام

اولين دوره مسابقات کشوري سازه هاي ماکاروني کاپ آذربايجان

کاپ آذربايجان

ثبت نام کارگاه ثبت نام مسايقات پوستر

>بستن اين پنجره<

این یک اطلاعیه همگانی است!


امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بتن سبک(هبلکس) چیست؟؟؟
#1
تاريخچه‌اي كوتاه از hebel:

بتن سبک يا بتن متخلخل در سال 1924 ميلادی توسط يک آرشيتکت سوئدی اختراع گرديد. هم اکنون در اروپا بتن سبک تحت نام‌های "ytong" و يا "hebel" عرضه می‌شود. ساخت اين محصول با استفاده از تکنولوژی پيشرفته از طريق اختلاط و پخت مواد اوليه: ماسه سيليسی، آهک، سيمان، پودر آلومينيوم (افزودنی حجم دهنده) و آب انجام می‌گيرد.
۱- بتن دارای چهار رکن اصلی می‌باشد که به صورت مناسبی مخلوط شده‌اند، اين چهار رکن عبارتند از: الفـ شن بـ ماسه جـ سیمان دـ آب ۲- در برخی شرايط‏، برای رسيدن به هدفی خاص، مواد مضاف به آن اضافه می‌شود که جزء ارکان اصلی بتن به شمار نمی‌آيد. ۳- توده اصلی بتن، مصالح سنگی درشت و ريز (شن و ماسه) می‌باشد. ۴- فعل و انفعالات شيميايی بين سيمان و آب موجب می‌شود شيرابه‌ای بوجود آيد و اطراف مصالح سنگی را بپوشاند و مصالح سنگی را بصورت يکپارچه بهم بچسباند. ۵- استفاده از آب برای ايجاد واکنش شيميايی است. ۶- برای ايجاد کارپذيری لازم بتن، مقداری آب اضافی استفاده می‌شود تا بتن با پرکردن کامل زوايای قالب بتواند دور کليه‌ي ميلگردهای مسلح کننده را بگيرد. ۷- جايگاه استفاده آب در بتن به لحاظ انجام عمل هيدراتاسيون دارای حساسيت بسيار زيادی است.طبقه‌بندی بتن‌های سبک:

۱- بتن سبک باربر ساختمان ۲- بتن مصرفی در ديوارهای غير بار بر ۳- بتن عايق حرارتی
نکته۱: طبقه‌بندی بتن سبک باربر طبق حداقل مقاومت فشاری انجام می‌گيرد. برای مثال طبق استاندارد ۷۷ ASTMC -۳۳۰- در بتن سبک مقاومت فشاری برمبنای نمونه‌های استوانه‌ای استاندارد شده، پس از ۲۸ روز نبايد کمتر از 17 مگاپاسكال باشد. وزن مخصوص آن نبايد از ۱۸۵۰ کيلوگرم بر مترمکعب تجاوز نمايد، که معمولاَ بين ۱۴۰۰ و ۱۸۰۰ کيلوگرم بر متر مکعب است.


نکته۲: بتن مخصوص عايق کاری معمولاَ دارای وزن مخصوص کمتر از ۸۰۰ کيلوگرم بر مترمکعب و مقاومت بين 7/0و۷ مگاپاسكال می‌باشد.


مزايا:


- مزايای فنی:


سبکی وزن، عايق در برابر حرارت و برودت، صدا، استحکام و پايداری در مقابل زلزله و آتش‌سوزی و بسياری مزايای ديگر از محاسن بلوک‌های هبلکس نسبت به ساير مصالح قديمی نظير آجر و سفال می‌باشد.


- مزايای اجرائی:


با توجه به ابعاد و سبکی و راحتی نصب بلوک‌های هبلکس در همه ضخامت‌ها، سرعت اجرای هبلکس نسبت به ساير مصالح ۳ برابر است.-مزایای اقتصادی :پروژه‌های ساختمانی با استفاده از بلوک‌های هبلکس با در نظر گرفتن سرعت اجرا، به دستمزد کمتری نياز دارد و همچنين استفاده از هبلکس به سبب مصرف ملات کمتر و نيز کاهش بارهای وارده به سازه (بدليل وزن کم ديوارها) موجب کاهش ابعاد سازه می‌شود. صرفه‌جوئی قابل ملاحظه‌ای را در هز‌ينه مصالح مصرفی موجب می‌گردد. عايق بودن هبلکس در برابر گرما و سرما، علاوه بر صرفه‌جوئی چشمگيری در فضاهای تاسيساتی و سطح حرارتی برودتی، موجب کاهش قابل ملاحظه در مصرف انرژی لازم برای سرمايش و گرمايش ساختمان در آينده خواهدشد (خصوصاَ با توجه به روند افزايش قيمت سوخت). به علاوه با توجه به ظوابط اخير شهرسازی مربوط به اماکن عمومی نظير هتل‌ها و ادارات مبنی‌بر جلوگيری از انتشار صدا بين واحدها و اطاق‌ها.خصوصيات بارز هبلکس:


- عايق گرما، سرما، صدا و مقاوم در برابر زلزله و ... - صرفه‌جويی در آهن و آرماتور، زمان اجرا، ملات مصرفی، دستمزد و ... - چسبندگی قابل توجه با ملات سيمان و ماسه و گچ و خاک.


عمده خواص بتن سبک (هبلکس) به شرح ذيل است:


1. وزن مخصوص:

هر متر مکعب حدود 600 کيلوگرم.


2. مقاومت فشاری:

30 تا 35 کيلوگرم بر سانتيمترمربع با امکان افزايش آن بر حسب نياز مصرف کننده. کار کردن با بتن سبک (هبلکس) بسبار آسان است، مثلاً به راحتی می توان آن را ارّه نموده يا ميخ در آن کوبيد و يا جای پريز يا کانال عبور سيم برق و لوله آب را در آن به وجود آورد. علاوه بر اين بتن سبک در مقابل آتش بسيار مقاوم است و کليه شرايط سلامت محيط‌ زيست را دارد. با توجه به آيين نامه جديد محاسبه ايمنی ساختمان‌ها در برابر زلزله، بکارگيری مصالح سبک وزن راه حل مناسب و با صرفه در جهت افزايش ايمنی ساختمان می‌باشد و بلوک‌های بتن سبک (هبلکس) تأمين کننده اين مزيت فنّی است. يک مترمکعب بلوک هبلکس حدود 600 کيلوگرم وزن دارد که برابر 866 عدد آجر به وزن 1750 کيلوگرم می‌باشد، به عبارت ديگر يک عدد بلوک 20*25*60 هبلکس مطابق با 46 عدد آجر است، در حاليکه وزن آن برابر وزن 10 عدد آجر بوده و يک کارگر به راحتی می‌تواند آنرا حمل نمايد و سريعاً نيز نصب می‌گردد. در ضمن ملات مصرفی برابر 25% ملات مورد نياز برای اجرای همان ديوار با آجر بوده و به درصد سيمان کمتری نيز در ملات نياز دارد. به عنوان مثال چنانچه برای اجرای يک ديوار با آجر به يک صد کيلوگرم سيمان نياز باشد همان ديوار در صورت استفاده از بلوک‌های هبلکس 15 کيلوگرم سيمان مصرف می‌کند. همچنين بارگيری و حمل بلوک‌های هبلکس که در قالب‌های 15/3 مترمکعبی بسته‌بندی می‌شوند با استفاده از جرثقيل‌فکی و تريلی‌کفی به راحتی و اقتصادی‌تر انجام ميگيرد. يک تريلی با 9 پالت بزرگ برابر 35/28 مترمکعب را حمل می‌نمايد.

.........................

-----
[تصویر:  75k8xop250b66zgzurqs.jpg]
پاسخ
 سپاس شده توسط احسان نظری
#2
مهندس فایل پاورپوینت نداری راجع بع این بتن ؟ با عکس ؟
مردان عمل هیچگاه شکوه و ناله سر نمی دهند، به ویژه از سخت بودن صخره ها ، ابری بودن آسمان یا سرد بودن یخ هرگز شکایت نمی کنند .
-------------------------------------------------------------

هرکس بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا می کند،

و هر کس نخواهد کاری را انجام دهد ، بهانه اش را.
---------------------------------------------------------

مردی که کوه را برداشت،کسی بود که شروع به برداشتن سنگریزه ها کرد.

---------------------------------------------------------------------------
http://www.niktarahan.blogfa.com
niktarahan@gmail.com
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان